Sa skriu si io despre Liban:):)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Dodo ptr. ajutor, si totusi eu prefer kebbele prajit e mai bun.

Florentina

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Cu placere, Florys, cind mai ai nevoie de "dictionar de buzunar", nu ezita sa apelezi la mine! Chiar daca nu sint o mare bucatareasa, stiu multe retete arabesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

DUPA CUM S-A MAI SPUS SI INAINTE LIBANUL ESTE CEA MAI LIBERA TARA ARABA IN CONCEPTIE.SINT MUSULMANI ,CRESTINI ORTODOCSI SI MARONITI ,DRUZI.ACUM SI FEMEILE MUSULMANE SINT F MODERNE SI ELEGANTE ,DESI UNELE DIN ELE INCA MAI PASTREAZA VECHILE TRADITII.DESPRE BUCATARIA LIBANEZA POT SA SPUN CA ESTE F VARIATA SI SPECIALITATILE LIBANEZE SINT CAUTATE F MULT SI IN AFARA TARII.AICI IN CANADA DE EX GASESTI F MULTE DIN DULCIURIILE ORIENTULUI.SE SPUNE DESPRE LIBAN CA ARE CEA MAI FAINA BUCATARIAE DIN TOATA LUMEA ARABA.SI DULCIURILE LIBANEZE SINT F CUNOSCUTE SI YAMIIIIIIIII.SA AMINTIM DAOR KNEFFE SI HALLEWE-T JIBIN IN TRADUCERE UN FEL DE DULCE CU BRINZA SI SIROP CU APA DE FLORI.MAI SINT SI BACLAVA VESTITA IN TARILE ARABE,DAR CEA MAI GUSTOASA ESTE CEA LIBANEZA.PRAJITURILE LIBANEZE YAMMIIIIIII SI SA NU UITAM BUZA ARABIE CARE ESTE DEOSEBITA SI BUZA CU ASTA ,IN TRADUCERE INGHETATA ARABA.CIT DESPRE MINCARURI CEA MAI CUNOSCUTA POIT SPUNE CA ESTE KEBBE DUPA CUM S-A MAI SPUS SI MOGHRABIE,OREZ CU CARNE SI PUI SI MIGDALE SI SNUBAR,LAHME BAAJIIN SI SFIHA BALBAKIE,SAMBOUSIK,KAFTA ,UN FEL DE MINCARE DIN CARNE CU CARTOFI SI ROSII .YAMMIIIIII SINT ATITEA DE MULTE CA NU STIU CE SA ENUMAR.EU GATESC F MULTE MINCARURI LIBANEZE PT CA SINT SI F DELICIOASE.CINEVA INTREBA DESPRE COPII IN LIBAN.NU ESTE O MARE DEOSEBIRE DE COPII DIN EUROPA,SINT F MULTI COPII BRUNETI CU PARUL CIRLIONTAT ,DAR SI F MULTI CU OCHII VERZI SAU ALBASTRI,F FRUMUSEI.SI DEPINDE IN CE MEDIU SINT CRESCUTI.SINT CARE MERG LA SCOLILE PARTICULARE SI DEVIN CA SI COPII EUROPENI ACELASI MOD DE GINDIRE SI DE VIATA DAR EXISTA RESPECTUL PT FAMILIE SI IN GENERAL COMUNIUNE INTRE FRATI SURORI RUDE,SE AJUTA RECIPROC.ASTA DEPINDE SI DE PERSOANA.LIBANEZII SINT F PRIMITOR.CIND ESTI INVITAT TE TRATEAZA CA PE UN INVITAT DE ONOARE CU SUFRA TAUILE,O MASA LUNGA CU DE TOATE VREO CINCI SASE FELURI DE MINCARE SI DUPA ACEEA CU DULCIURI ,CAFEA SUC SI CIOCOLATA.ORICINE TE TRATEAZA CU CEVA ORICIT DE MIC.AU SI LOCURI FRUMOSAE DE VIZITAT PRECUM FARAYA LOC DE SCHI ,BAALBAK ,TRIPOLI,SAIDA,JBEIL. LIBANUL ESTE O TARA CU MULTE OBICEIURI SI FASCINANTA.CAM ATIT DESPRE LIBAN,SPER SA NU VA PLICTISM CU IMPRESIILE NOASTRE .VA PUPIC SI NUMAI BINE LA TAOTE FETELECATAN SI PITICUL NAZDRAVAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

Foarte interesant ceea ce ne povestiti!!!
MUltumim!!!
NUmai bine va doresc!!!!!!!

gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Foarte interesant!!! Multumim frumos si mai povestiti ca noi stam cu ochii pe voi!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Fetelor,ma faceti sa rad.Cand am deschis subiectul acesta aveam in minte sa spulber un mit:"mitul camilei" cum il numesc eu.Hihihihi.Sa va spun despre ce e vorba ,pe scurt- ca nu prea am timp.Cand a venit la parintii mei, sotul meu sa ma ceara de nevasta,bineinteles ca tata n-a fost de acord;nu si nu;ca nu-mi dau eu fata de langa mine,sa plece in lume;ca virgula:)cum se descurca ea acolo fara noi...blabla bla si alte chestii.Printre altele il intreaba pe Pierre:mai Pierre,tu nu cumva vrei sa-mi vinzi fata pe vreo camila???:):)Si acum radem cand ne-aducem aminte.Adevarul e ca am vazut o singura camila batrana si rapciugoasa in tot Libanul,si aia in Baalbek ca punct de atractie pt. turisti:):)Chiar am facut si o poza pe ea sa i-o arat lui tata:)hihihii
....va mai scriu si alta data,ca vad ca va plac 1001 de nopti:):)hihihi-din pacate acum nu mai am timp...

A,ca o curiozitate;stiati ca ,desi inventatorii cifrelor arabe-arabii folosesc alte cifre?Habar n-am de ce o fi asa...ma mai documentez eu...poate stie vreuna din voi ce si cum:)

Hai pupici,v-am lasat.

P.S.-mersi Flory si celorlalte fete pt. completari.Hihihih Flory,cu gandul la kebbe,ai???:)

Ortansa-deX mamica crede ca:
E ceva in neregula daca ai intotdeauna dreptate.(Murphy)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Si inca ceva:Corina,ca sa te fac praf totusi...libanezele nu fac topless(asa se zice,desi pe la cluburile mai selecte cica s-ar purta si asta) pt. ca sunt ffff pudice-nu jtiu de ce-or fi asa dar asa sunt ele...ma rog, si sunt si mai bisericoase decat romancele sau alte natii..dar...sa stii ca decolteuri mai decoltate si mai impanate ca aici n-am vazut in viata mea.Pe cuvantul meu de onoare.E o moda aici la artiste si cantarete...de te doare capul...rochii sau pantaloni mulati si decolteuri cat mai adanci...silicoane unde e nevoie...machiaj cu tonele....nu exagerez,pe bune...


Acuma chiar ca va las.papapapapap:):):)

Ortansa-deX mamica crede ca:
E ceva in neregula daca ai intotdeauna dreptate.(Murphy)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Dupa cite stiu eu chestia cu numerele e cam asa. Numerele pe care le utilizam noi acum si care fac parte din Araba moderna (vestica) vin se pare de la indieni. Arabii doar le-au adoptat si raspindit odata cu latirea imperiului lor. Mai tirziu arabii au adoptat propriile litere arabe si le-au folosit ce numerale, ceea ce fac si astazi. Iarasi ciferele noastre nu seamna deloc cu cele indiene vechi, pentru ca de fapt, sistemul a fost adoptat si nu cifra ca atare care s-a format in sinul civilizatiei arabe dupa ce arabii au incorporat culturile popoarelor cucerite.
Cam atit stiu eu,
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Fetelor-libanezelor :-)),

Cand aveti timp postati si niste retete... Numai sa fie cu ingrediente cat de cat accesibile, sau sa ne spuneti daca exista un inlocuitor (de pilda, se poate inlocui apa de trandafiri? cu ce?).

Si asteptam sa ne mai povestiti, e foarte frumos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia.1970 spune:

Bunä tuturor!

Am fost foarte incantatä despre ce au povetit fetele aici-a in legäturä cu Libanul.
Imi vine sä iau avionul si sä fug in Liban ptr. cateva säptamani :-)
asa de tare mi-ati fäcut poftä cu mancärurile libaneze.
Mi-as dorii foarte mult sä vizitez mäcar odatä aceastä tarä !
Problema este cä nu stiu cum as putea sä-l conving pe sotul meu.
Multumim mult ptr. cä ne-ati povestit atatea chestii interesante care cu totii probabil nu le-am stiut.
Asteptäm in continuare si ceva rezete de mancare!!
Numai bine la toatä lumea!

Alexia-Germania


Mergi la inceput