Spalaturi vaginale cu bicarbonat de sodiu???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana69us spune:

Ai incercat cu Tantum Rosa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Asa cum a spus si OanaB, spalaturile nu fac altceva decat sa echilibreze ph-ul vaginal, deci nici vorba sa treaca Candida doar cu spalaturi, chit ca sunt doar cu bicarbonat sau din plante.
Pe mine m-a chinuit pacatoasa asta de candida ani intregi, si am incercat tot felul de tratamente.
Pe moment trecea cu ovule iar apoi revenea.
Chiar si in sarcina am avut, dar doar de 2 ori, iar de atunci nu mai stiu ce e aia Candida.
Avand insa in vedere ca alaptezi cel mai bine este sa intrebi un medic. Poate exista ovule care merg in perioada alaptarii.
Eu una nu cunosc asa ceva, toate cele folosite de mine erau interzise atat in perioada sarcinii cat si a alaptarii, dar ma gandesc ca trebuie sa exista vreun tip de ovul special pentru asa o perioada.
Fetele te-au sfauit foarte bine sa iti rezolvi intai rana de pe col.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Ginecologul trebuia sa-ti spuna (presupunand ca l-ai intrebat...) ca, atat in perioada sarcinii cat si a alaptarii sunt interzise antimicoticele orale, dar sunt permise ovulele. Nu cred ca daca l-ai intrebat nu ti-a spus asa ceva (fara suparare). Ba chiar sunt unii ginecologi care recomanda de rutina dupa nastere un tratament de cateva zile cu ovule preventiv, pt ca dupa nastere, in special cea naturala, se poate exacerba o infectie candidozica; si mie medicul meu mi-a recomandat asa ceva. Iar apoi, dupa cateva luni de la nastere am repetat tratamentul pt ca am facut candidoza dupa un tratament antibiotic; si nu a afectat cu nimic laptele acest tratament. Asa cum spunea Crinuta, spalaturile vaginale cu bicarbonat sunt utile doar ca metoda adjuvanta tratamentului cu ovule, singure nu vindeca candidoza.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput