Spalaturi vaginale cu bicarbonat de sodiu???

Spalaturi vaginale cu bicarbonat de sodiu??? | Autor: anma

Link direct la acest mesaj

Deoarece am "dobandit" pe timpul sarcinii "faimoasa" candida,acum sunt pusa intr-o dilema,deoarece vreau sa scap de ea si nu stiu cum!Antibiotice nu pot lua,fiindca deocamdata alaptez si imi doresc s-o fac in continuare!Cineva mi-a recomandat sa-mi fac irigatii cu bicarbonat de sodiu,dar eu am si o rana pe col,care trebuie tratata dupa ce termin cu alaptatul!Mi-e frica sa nu agraveze rana!Chiar nu stiu ce sa fac! Nu mai vreau sa stau asa,fara sa intervin in vre-un fel!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalynaa spune:

Pai in primul rand mergi la doctor si cauterizeaza rana de pe col si daca tot ai ajuns acolo intreaba medicul si de spalaturile cu bicarbonat.Si eu am avut candida si spalaturile au avut efect-1 litru de apa fiarta si racita+3 linguri de bicarbonat.
Sanatate multa!

cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Du-te la doctor!El stie cel mai bine ce sa-ti dea , mai ales in situatia asta.Pe langa spalaturi probabil ca iti va da si un antimicotic sub forma de ovule.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Buna,

Uite eu am avut o rana pe col si ea este cauza secretiei. Medicul mi-a spus de cauterizare, intre timp mi-a dat si niste ovule - am incercat 2 tipuri. Pana sa fac cauterizarea m-am hotarat sa incerc spalaturi cu ceaiuri, este o reteta in Formula AS cu un amestec de ceaiuri. Si asa am scapat de cauterizare pt ca nu mai am nici o rana si prin urmare nici o secretie vaginala. Eu stiu ca spalaturile cu bicarbonat se fac la 1 l apa/ 1 lingura bicarbonat.
Vezi ca la sectiunea "Asteptand un ingeras...' la retete naturiste are Livia trecut un tratament pt rani pe col.

Pupici si multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Pentru ambele probleme va recomand un ceai pe care mi l-a recomandat si mie medicul ginecolog: spalaturi cu ceai de pelin amestecat cu galbenele. Va spun din experienta ca cel de pelin este extraordinar pentru candida si pentru rana pe col!!! Trece in cateva zile!!! In schimb, ususca putin mucoasa vaginului, dar oricum nu este recomandat sa ai relatii sexuale in infectii din astea, asa ca...tot raul spre bine! Sanatate maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anma spune:

Am specificat ca nu pot face acum cauterizarea deoarece alaptez si nu am CM,iar doctorul mi-a spus ca o cauterizare pe col se face doar cand ai CM,si anume la 3 zile dupa ce trece! De aceea v-am scris!Vreau sa incerc ceva natural! Poate distrug si candida si poate imi trece si rana de pe col sau macar sa nu se agraveze pana ce termin eu cu alaptatul! Doamne fereste,dar daca doctorul mi-ar fi spus ca trebuie neaparat cauterizata rana,pai atunci treceam BB-lina pe lapte praf! Sper ca pana la urma sa fie totul Ok!...Deci,mai astept si alte sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Dupa cate stiu eu spalaturile cu bicarbonat sunt doar pentru neutralizarea mediului intravaginal acidic (meey, ce exprimare am, parca-s doctor...glumesc), adica daca mucusul tau cervical este prea acid si omoara miscaretii (astea in problemele de infertilitate) se fac aceste spalaturi 1 bucata lingurita de bicarbonat dizolvat bine in 1 litru de apa calduta. Alta functie parca nu au spalaturile astea.
Pe urma parca nu se dau antibiotice ca tratament oricum ca de multe ori de la antibiotice se face candida.
Stiam de mult un tratament, spalaturi cu ceai de pelin da' sa ma 'pusti ca nu mi-l amintesc.
Uite mai jos un link la tratamentul Livei de care pomenea cineva mai sus:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56513#1076003" target="_blank">Alt tratament pentru cervicite,eroziuni de col,infectii cu candida si trichomonas


Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

anma si eu ma aflu in situatia ta cu exceptia ranii pe col pe care am cauterizat-o inainte de a ramane insarcinata.

Am incercat su spalaturile cu bicarbonat dar in afara de reducerea secretiei pentru un timp nu s-a rezolvat nimic. Si tare mi-ar place sa cred ca trece cu ceai de pelin amestecat cu galbenele dar nu cred ca-i asa usor.

Mai sunt cateva subiecte pe tema asta la "clinica virtuala despre copii".

Medicul meu de familie mi-a zis ca nu are sa-mi dea tratament pt. candida atat timp cat alaptez. Desi unele fete de pe forum mi-au spus ca au tratat candida chiar in timpul sarcinii cu medicamente si s-a rezolvat problema. Si eu ma gandeam ca asa cum au putut lua medicamentele in timpul sarcinii fara nici un risc as putea lua si eu in timpul alaptarii...dar nu pot contrazice medicul de familie. Poate doar sa-l schimb.

Rezultatul este ca eu nu stiu incotro s-o iau.

Cristina si bebe Alexia Maria Uimirea (02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sigur ca poti sa iei, Cristina, dar ovule. Si trece de la prima doza...
Intreaba ginecologul.



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Si mie mi-a recomandat o doctora spalaturi cu bicarbonat sau ovule Tricomicon..se gasesc mai rar dar sunt f bune si iti trece repede.la mine erau momente cand aveam secretia abundenta le foloseam 2 zile si gata.sunt ovule care se fac dupa retete vechi romanesti si care au efect rapid.eu le folosesc si ca intretinere si nu am mai avut nici o problema.asta o stiu de la matusa mea care a fost asistenta la ginecologie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Anma, am vrut sa-ti scriu un PM, dar nu am cum - ca n-ai aceasta obtiune.Scrie-mi pe privat cum sa iau legatura cu tine.

Mergi la inceput