Vitamine prenatale - Elevit sau Materna?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Materna, pentru ca asa a zis nenea doctorul


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

La cele doua sarcini anterioare am luat Elevit asa am primit de la doctor. Dupa a doau nastere am primit Materna pe perioada de alaptare, dar cum aveam destule rezerve si nici nu am prea alaptat, mi-au ramas. Asa ca i-am zis la doctor ca le voi termina apoi sa-mi dea altele. Probabil din nou Elevit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/miraklucker/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Eu am luat Materna de la 3 luni si imi spun ca am facut foarte bine,baietelul meu e sanatos,mancacios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tina_Welsh spune:

eu iau elevit si acid folic din proprie initiativa, am intrebat medicul dupa ce am inceput sa le iau si a zis ca foarte bine, pana acum nu am nici o reactie adversa si am mare incredere in elevit pentru ca este fabricat de ROCHE o firma de care am auzit numai lucruri bune. Vad ca aici aveti sarcini mai mari, pana in ce luna se iau prenatalele? Stiu ca acidul folic se ia doar pana in saptamana 12! Si prenatalele la fel?

Tina and Our sweet baby
Zile ramase pana la data nunti..
Poze cu mine, cu sotu si cu prichindel la mami in burticel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle13 spune:

fetelor eu am luat materna dar le-am intrerupt.. imi era tot timpul foame si am luat si foarte multe kg..
acum iau alceva mai slabut si incerc sa am o alimentatie echilibrata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

quote:
Originally posted by mandyksch

Iau o data la doua zile din proprie initiativa (doza normala e de o pastila pe zi). Eu oricum mananc destul variat, multe fructe, legume, zarzavaturi, lactate si atunci am considerat ca e suficient una la doua zile. Nu cred ca e vreo problema. Sunt multe fete aici pe forum care iau chiar la trei-patru zile una.

Mandy, 30+



Sunt si gravide pe aici care nu iau deloc! Fiind vara si mancand toata ziua fructe si legume... daca nasteam in aprilie luam in perioada ianuarie-aprilie cand chiar si fructele si legumele existente pe piata isi pierd continutul de vitamine.

Cel mai bine e sa va ascultati medicul in care aveti incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Mai, viitoare mamici, nu va culcati pe urechea bleaga si luati vitamine. Ca mancati sau nu destul de sanatos, vitaminele prescise de doctori contin si alte minerale/vitamine care nu se gasesc in produsele mancate de voi.
Eu am luat tot Materna, atat cat am fost insarcinata, cat si dupa. In plus din cauza anemiei am mai luat si Tardyferon.
Pana la urma fiecare face cum crede de cuviinta!

Mami si NiKo (24 sept 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/pusa_stefan/album?.dir=/41a0

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

badjoke ai luat Materna toata sarcina sau ai mai facut si pauze?


Toanca si bebe Matei 20+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu nu de inconstienta nu iau vitamine. Dr. mi-a spus sa iau doar fier in ultima parte a sarcinii si acid folic in prima parte si sa am grija sa mananc sanatos si variat. Lucru confirmat de inca un medic. Si care se potriveste cu conceptiile si convingerile mele. Dar eu o fac pe proprie raspundere (a mea si a meu).

Nu vreau sa va impun acelasi lucru, face fiecare cum crede ca e mai bine. Am zis, doar asa, de chestie, ca uite ca sunt si unii care nu iau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinadum spune:

Lavi 02 si eu procedez ca si tine si nu pentru ca m-as fi culcat pe urechea bleaga ci si pentru faptul ca prin analize s-a vazut ca nu am nevoie de supliment de vitamine ( mai am de facut fierul in luna a7a ca de regula acolo apar carentze). Si doctorul meu a aspus ca necesarul de vitamine se ia din alimnetatie care cu cat e mai sanatoasa cu atat e mai eficienta.
Irina 23+

Mergi la inceput