Nastere Spitalul Cantacuzino!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Buna fetelor!
Vroiam sa va intreb ce bagaj pentru bebe ati avut la voi in maternitate si ce va fost de folos?Am inteles ca nu-l imbraca cu hainutele tale,ci cu cele din spital..
In privinta alaptatului..daca nu ai lapte,cu ce-i hranesc pe bebelusi cu formula sau cu glucoza,pana iti vine laptele...si daca ati avut probleme cu alaptatul la cine ati apelat la dr neonato sau la asistente??


Maddy & 36+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/buburuza_77/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lory2004 spune:

Buna Madyn,
Din pacate nu stiu nimic destre doctorul cu care vei naste, dar pot sa-ti dau informatii despre sp. Cantacuzino. Eu am nascut in iulie acolo si a fost totul ok.
Hainute n-am avut nevoie in spital, cu toate ca eu mi-am luat la mine cateva hainute.Eu l-am avut pe bebe cu mine in salon si pot sa-ti spun ca a fost foarte bine din punctul meu de vedere (cu toate ca mi-a fost greu avand in vedere ca am facut cezariana).Numai o caciulita am folosit de acasa si Pempers.
Daca nu ai lapte...si in primele zile e probabil sa nu nu ai...pe bebe il hranesc cu formula. La mine lapticul a venit in a 4-a zi, si de mare ajutor mi-a fost o asistenta si pompa de la asistenta sefa........o sa vezi ca oricum o sa vina prin saloane sa intrebe cine are nevoie.......e foarte buna pt. desfundat canalele.

Daca mai ai nevoie de informatii cu mare placere si.....nastere usoara

Lory si bebe Rares 15.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Pentru tine:
- Buletin de identitate
- Adeverinta de salariat in care se precizeaza plata CAS si contul in care s-a facut plata (asta se aduce cat timp stai internata, iti spun asistentele de la mamici mai multe)
- Analizele din toata perioada de sarcina
- Camasi de noapte 1-2 buc. (deschise in fata)
- Sutiene pt. alaptat 1-2 buc.
- Sosete
- Halat usor
- Papuci (din plastic)
- Pompa de muls
- Chiloti din bumbac 6 bucati
- Absorbante (vata iti dau ele de acolo suficienta, daca nu mai ai ceri)
- Sapun, sampon
- Periuta si pasta de dinti
- Pieptan
- Deodorant
- Hârtie igienica
- Prosoape din bumbac si din hârtie
- Prosop sâni
- Crema speciala pentru uns sânii (sau de galbenele) Garmastan
- Tel. mobil + incarcator
- Ceva de citit, pix, hârtie de scris
- Apa, suc dulce, cana (pahar)


Pentru bebe:
- 1 pachet de Pampers (new born – parerea mea ca sunt cei mai buni in primele luni, pt. ca sunt cei mai mici, ca masura si absorb f bine)
- 1 prosop
- servetele umede, crema grasa pt. fundulet
- sapun bb
- Bepanthene - pentru iritatie la fundulet… totusi, poate nu e cazul

Pt. bb n-ai nevoie de hainute, ca-l imbraca cu alea de acolo, care sunt si sterile.

Legat de lapte si alaptatul:
Le dau lapte si glucoza. Eu n-am avut nevoie de lapte praf, dar glucoza mi-au dat oricum, ca am impresia (nu mai stiu exact) le dadeau niste vitamine sau claciu in glucoza aia...
Cu alaptatul... am vorbit cu asistentele de la mamici. Mai vine si asistenta sefa de la bb sa se bage in seama, dar vine ca doar ii dai si ei ceva...
Apropos de asistenta sefa de la bb... nu i-am dat absolut nimic... pt. ca urma sa ii faca gauri in urechi piticei si stiam tariful (400.000 enorm dupa parerea mea)... asa ca nu mai merita nimic in plus...



Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Pe mine m-a ajutat cu alaptatul chiar doctorul cu care am nascut, un om de nota 10. M-a sfatuit sa nu ma duc la pompa pentru ca nu e nevoie decit in cazuri rare si nu fac altceva decit sa-mi traumatizez sinii. Asistenta sefa a venit cam de 6 ori sa-mi spuna sa ma duc, dar am refuzat-o si bine am facut, ca nu-ti spun cu ce fete veneau fetele de acolo. Ele insista atit pentru ca se cotizeaza si orice pacienta ratata inseamna mai putini bani. A doua zi dupa cezariana imi alaptam puiul si n-am avut mari probleme-cu exceptia unor cojite pe care le-am tratat cu Garmastan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Fetelor,va multumesc mult pentru informatii..sigur o sa-mi fie de mare folos.
va pup si numai bine

Maddy & 36+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/buburuza_77/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Nastere usoara, bebe sanatos si intoarcere rapida acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Si eu in noiembrie nasc la Sp Cantacuino, cu d-na dc Maniu, e o persoana calda si un doctor pina acum precaut.Prima data am nascut la municipal si am avut o experienta nu tocmai placuta, in fine sper ca acum sa fie bine.
Am citit cam tot ce s-a spus despre spital si in sinea mea m-am linistit destul, avind in vedere constatarile voastre despre cadrele medicale, situatie si cam tot.
A mai nascut cineva cu doamna dc, daca da , raspundeti-mi si mie, pt ca sunt la a doaua cezariana si sunt un pic nelinistita.Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Am nascut la Cantacuzino, cu dr Octavia Ciurel, o dr minunata (nu exagerez deloc), care a venit la spital in toiul noptii(mi s-a rupt apa la 10.00 seara si am nascut dimineata la 4 fara 20) si a stat linga mine tot timpul.
As mai naste inca o data cu ea, dar ce bine ar fi daca nu ar implica spitalul respectiv. Asistentele de la bb-lusi mi-au : crunte. Ele au fost depresia mea postnatala. Si cu asta am spus tot

Simona si David (10 nov)

Daviduchele meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Sfat pentru cele care nasc la Cantacuzino: intrati tare inca de la inceput in asistentele de la bebelusi, voi sau rudele voastre. Eventual cu amenintari cu reclamatii. Nu le lasati sa va provoace depresii si stari proaste, ca nu aveti de ce. Sint niste incapabile care profita de slabiciunea mamelor si se comporta ca la ele pe plantatie. In spital sint multi medici exceptionali, conditiile sint bune, nu trebuie sa strice niste tzatze needucate si puse pe spagi un moment frumos din viata voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Am nascut si au acolo anul trecut si votez cu tot ce a spus Natasa mai ales in ultima postare.
Daca ar fi sa nasc din nou tot acolo m-as duce pentru medici, conditii de spitalizare.....mai putin asistentele de la copii, dar nu stai cu ele o vesnicie...

_
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52890" target="_blank">SA O AJUTAM PE SABINA

POZE EDUARD & MAMI & TATI
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard
cornelia_laura mamica lui bb Eduard (21 06 2004)

Mergi la inceput