antibiotice la 11 saptamani

antibiotice la 11 saptamani | Autor: catrinutza

Link direct la acest mesaj

Dragi viitoare mamici
Vreau sa va intreb si eu ceva: la 11 sapt. mi-a fost prescrisa azitromicina (azitrox sau sumamed)- 8 pastile- pt ca la analize mi-a iesit infectie cu ureeaplasma. Am vazut pe forum ca au mai fost cazuri de tratamente cu antibiotice dar nu la sarcina atat de mica.
Rugamintea mea cea mai mare este, daca printre voi este cineva care a avut o asemenea experienta, sa imi spuna ce efecte a avut tratamentul cu antibiotice sau daca nu a tratat ureeplasma ce s-a intamplat. Sau daca exista vreun tratament homeopat.
Va pup mamici cu burtici
11+

PS: sa nu va speriati, subiectul l-am deschis si in cadrul clinicii virtuale....mai multe sanse de raspuns

catrinutza gravidutza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monu spune:

buna,
eu sunt o mamica fericita care are un bb de 3 luni. la inceputul sarcinii , cred ca aveam cam tot atat cat tine, dr mi-a dat azitrox, dar pt clamidia. bb este bine, deci nu au fost probleme din cauza antibioticelor.
bafta

monu si bb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Draga Catrinutza sa-ti zic povestea mea: de 4 ani am o infectie grava cu ureaplasma si zic grava pt. ca am avut dureri si usturimi infernale.Asa din analiza in analiza am descoperit cauza.Acum sunt insarcinata in 14 sapt. si DE LA INCEPUT mi s-a prescris Azitrox (=Sumamed) deoarece Dr. mi-a explicat ca ureaplasma afecteaza placenta , deci prezinta risc de avort sau de nastere prematura. Dr. meu imi prescrie cate 4 pastile , 1 la 48 ore, in fiecare luna.Nu cred ca este problema, deoarece m-am interesat si eu si am mai auzit de fete care au luat Sumamed pe sarcina si nu a fost nici o problema.
La analizele de sarcina mi s-a descoperit si anticorpi vechi de clamidya , desi in prezent nu au iesit ca as avea.Este un motiv in plus pt care iau Azitrox.
Apropos eu merg la Dr. Anca - Florin Alexandru.
Tu la ce medic mergi ?
14 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Draga Catrinutza, si eu la 10 saptamani m-am pricopsit cu o infectie urinara si am luat 7 zile Augmentin. Dupa Augmentin nu s-a vazut nici un rezultat si am mai facut 10 zile, injectabil,la 12 ore Ceftriaxona. Asa ca de la 10 la 14 saptamani am luat antibiotice la greu, dintre cele mai tari. Acum sunt in 25+ de saptamani, iar bebe este foarte bine dezvoltat si nu are nici o problema. Asa ca stai linistita si fa tratamentul recomandat, pentru ca efectele bolii sunt mai grave.
Multa sanatate si multi pupici
Mihaela 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

Dragelor, va multumesc din tot sufletul pt raspunsuri, pentru ca eram destul de ingrijorata.Ma gandeam ca nu putea d-na doctor sa imi prescrie ceva care sa faca rau lui BB, dar stiti cum e ....paza buna trece primejdia rea.
Dupa ce am postat subiectul pe forum, am mai facut forari si la alti doctori, care au spus ca e ok pt BB. Am vorbit inclusiv un doctor homeopat, care mi-a zis ca daca nu e pt un timp indelungat nu exista efecte negative pt BB. Si dupa ce iau tratamentul cu antibiotice mi-a spus sa merg la ea la cabinet pt ca exista sanse ca infectia sa reapara.

Jana04Medicul meu este d-na dr. Mihalache de la CFR 2. E supre si mie mi se pare un doctor ff bun in ciuda varstei "fragede" pe care o are.

Oricum fetelor sunteti de milioane.
12+

catrinutza gravidutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu27 spune:

buna fetelor.

Stiti daca urreaplasma se ia doar sexual?Mie mi-au zis doctorii ca nu e musai sexual.Eu nu sunt insarcinata si mi-a dat doxiciclina 10 zile?Se vindeca infectia asta?Voi cand ati ramas insarcinate o aveati?Ca mie mi-a zis ca da infertilitate garantata si nu poti face copii.
Voi ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2700 spune:

Buna fetelor!
eu am o alta intrebare: Stie cineva mai multe despre infectia urinara cu Klebsiella?
eu am fost diagnosticata in urma cu 2 sapt si am inceput tratamentul cu ciprinol in urma antibiogramei insa eu sunt curioasa in ce masura se poate transmite atat fatului( am uitat sa va spun ca sunt insarcinata sapt 17+) cat si sotului , si care sunt caile de transmitere ....daca stie cineva mai multe va rog sa ma lamuriti si pe mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

ralu raspuns la intrebarea ta
Ureaplasma urealyticum este o bacterie ce determina vulvo-vaginite nespecifice, dar care netratata poate determina complicatii de tipul: infertilitate, anexita (inflamatia trompei si ovarului), salpingita, avorturi spontane daca survine la o femeie gravida, abces pelvin etc.

Este necesara de asemenea si tratarea partenerului, chiar daca acesta nu prezinta simptome; iar pe toata durata tratamentului sunt interzise contactele sexuale.

Dupa terminarea tratamentului este bine sa efectuati un test de control, pentru a verifica disparitia infectiei si abia apoi medicul dumneavoastra ginecolog va reevalua starea colului uterin si va inspecta prezenta sau nu a leziunilor posibil produse de acest germene cu stabilirea unei conduite terapeutice si pentru aceasta eventuala leziune.

Tratamentul in cazul unor astfel de infectii se recomanda in conformitate cu rezultatul antibiogramei, iar diminuarea simptomatologiei se poate obtine uneori numai la finalul tratamentului; insa este bine sa nu intrerupeti administrarea acestuia chiar daca simptomatologia se remite pe parcursul efectarii acestuia.
sanatate si numai bine
30+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

ralu tot pentru tine



Infectia cu ureaplasma urealyticum

Ce este Ureaplasma Urealyticum?
Ureaplasma Urealyticum reprezint#259; o infec#355;ie bacterian#259;, īn general asimptomatic#259;, care este transmis#259; pe cale sexual#259;. Bacteria poate supravie#355;ui nedepistat#259; īn tractul genital timp de mul#355;i ani, fiind de regul#259; descoperit#259; la o testare īntāmpl#259;toare.

Cine trebuie s#259; efectueze testul pentru Ureaplasma Urealyticum? Testarea pentru Ureaplasma Urealyticum este indicat#259; femeilor cu
- infertilitate
- avorturi spontane repetate
- durere pelvin#259;
- sindrom premenstrual (SPM)
- simptome vaginale

Infec#355;ia cu Ureaplasma Urealyticum este o infec#355;ie bacterian#259; care īn general nu produce nici un simptom.

Complica#355;ia cea mai frecvent#259; a unei infec#355;ii cu Ureaplasma Urealyticum este reprezentat#259; de probleme de fertilitate: obstruc#355;ie tubar#259; (īnfundarea trompelor uterine), avorturi repetate, sperm#259; alterat#259;.

Care este tratamentul recomandat īn cazul unui test pozitiv pentru Ureaplasma Urealyticum?
Tratamentul infec#355;iei cu Ureaplasma Urealyticum trebuie aplicat ambilor parteneri simultan #351;i const#259; īn administrarea de antibiotic specific prescris de medic.

La 14 zile dup#259; terminarea tratamentului trebuie efectuat un test de control pentru Ureaplasma Urealyticum. Dac#259; testul este īn continuare pozitiv, trebuie repetat tratamentul cu un alt antibiotic. Totu#351;i, 90 % din infec#355;ii r#259;spund bine la prima cur#259; de tratament cu antibiotic.

Cum se efectueaz#259; testul pentru Ureaplasma Urealyticum?
Testarea pentru Ureaplasma Urealyticum se efectueaz#259; de regul#259; īn cursul unui consult ginecologic de rutin#259;. Procedura const#259; īn prelevarea unei probe de la nivelul colului uterin, similar recolt#259;rii testului Papanicolaou. Proba este trimis#259; la laborator pentru culturi. Rezultatul de la laborator este ob#355;inut īn aproximativ 10 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

alina raspuns la intrebarea ta
KLEBSIELLA Klebsiella este un gen bacterian constituit din bacili gram negativi din familia enterobacteriaceelor. Se izoleaza de obicei in materiile fecale ale omului si animalelor. Patogenitatea sa se manifesta la nivelul aparatului respirator, digestiv si genito-urinar. Specia cel mai frecvent izolata la om este Klebsiella pneumoniae (sau bacilul Friedlander) care determina pneumonii la persoanele tarate (diabet, alcoolism, varsta inaintata, etc.).
atata am putut gasi sanatate si numai bine
30+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina2700 spune:

Multumesc Elilov ,caut si eu pe net diverse alte informatii si sincer ma cam sperie ceea ce citesc.... nu stiu cum de am capatat acesti bacili... dar eu sper totusi ca am sa scap de ei; mai am 2 zile de tratament dupa care am sa astept o sapt si sa repet analiza.
Sanatate maxima la toata lumea!

Mergi la inceput