Uter retrovers

Uter retrovers | Autor: tumpi

Link direct la acest mesaj

Ce imi puteti spune despre uterul retovers si in ce mod poate influenta faptul ca nu pot ramane insarcinata?

Speranta se afla in noi si undeva acolo sus un bb asteapta sa vina la noi.

Ioana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Ioana, draga mea,

Sa stii ca si pe mine ma intereseaza subiectul asta. Si sa-ti spun de ce: mama mea a facut 2 copii. Pe la 40 de ani a avut niste probleme si s-a dus la medicul ginecolog care i-a spus ca are uterul retrovers si chiar a fost foarte mirat cum a putut sa aiba copii (si inca2). La fel s-a intamplat si la mine. Eu am uterul retrovers, dar am si o fetita si nu mi-a fost greu sa raman insarcinata (adica din momentul cand mi-am propus, in a doua luna am si ramas). Asa ca eu nu mai inteleg numic. De ce unii doctori spun ca daca ai uter retrovers nu poti avea copii.
Cam asta este. Si eu astept sa vad ce zic si celelate fete.

Ralu-mamica Ioanei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Uterul retrovers in sine nu cred ca e problema. dar daca el se insoteste si de alte probleme, de altfel minore, atunci e bai. Eu am uter retrovers si infantil adica are 3 cm in loc de 6-7 si am si chisturi repetitive pe ovare. Am incercat 1 an si vreo 2 luni pana am ramas insarcinata dar nu as putea sa iti spun care problema a fost mai mare. Medicul meu spune ca uterul retrovers scade putin sansele de sarcina dar nu exclude o sarcina.

Anda si bebelusa Carina cea nazdravana
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisu spune:

Draga Ioana,
ca sa confirm ce au spus si fetele, am o prietena care are uter retrovers si acum are un bebe de 3 luni dulce foc.
Deci nu cred ca e o problema prea mare!

Pupici si abia asteptam(acum eu si bebe din burtica) VESTEA CEA MARE!

Crisu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Eu am aflat ca am uter retrovers cand am fost la primul control pt ca ramasesem insarcinata. Si am ramas insarcinata in a doua luna dupa prima incercare. E adevarat ca doctorita s-a mirat ca am ramas insarcinata atat de repede dar mi-a spus ca acest tip de uter ingreuneaza ajungerea spermatozoizilor acolo unde trebuie, dar asta nu e o regula.

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Eu am uterul retrovers si am un bebelash de patru luni .
Am incercat insa cinci luni sa raman insarcinata inainte de a-l avea pe Codrin.
Cum spune si Anda: daca nu se insoteste de alte probleme nu iti fa griji.
Putintica rabdare si un pic de noroc .
Bafta cu bebelusul !

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Asa cum ti-au spus si fetele, uterul retrovers este o problema "minora" care se complica daca apar si alte probleme. Eu am uter retrovers la care s-au adaugat si ovare polichistice, nivel crescut al prolactinei, cicluri neregulate, medici indiferenti/incompetenti. Dupa doi ani am reusit sa raman insarcinata. Acum am in burtica o bebita de 23 de saptamani. Asa ca nu iti pierde speranta.
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Draga Cornelia....
m-am regasit in ce ai zis...mai putin bebitza!
Spune-ne te rog ce tratamente ai facut....daca ai facut!
Te rog din suflet! E asa de bine sa afli ca altineva cu probleme cat de cat asemanatoare a reusit!
Imi dai sperante si cred ca toate de aici vom avea norocul tau in cel mai scurt timp!
Te pup si asteptam povestea ta!
o viitoare burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Buna,
Si eu am uter retrovers si mi s-a spus ca asta nu este o problema .Dr. Badea de la Municipal mi-a indicat pozitia pe la spate ca sa ramn si sa stau dupa aceea pe burt 2 ore.
Succes!.
Cine-ti spune ca doar uterul retrovers te impiedica sa faci copii este un superficial sau prost.

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

multumesc pentru raspunsuri

Mi s-a mai spus ca uterul retovers nu este o problema grava si ca nu poate impiedica o sarcina .
Draga Diana partea cu pe la spate o stiam de la maseoza care-mi facea reflexoterapie.
Acum pot spune ca sunt mai linistita in problema copilului, fiinca am aflat adevarat cauza a infertilitatii mele.
Se pare, asta mai mult ca sigur datorita faptului ca sunt infectata cu cei doi virusei microplasma si chlamydia.
De maine eu si sotul meu vom urma un tratament de 7 zile cu wilprafen si in paralel eu cu ovule cu tricomicon.
Se pare ca in momentul in care am facut HSG solutia de contrast a impins infectia mai bine in trompa si de aceea nu s-a desfundat.
Dupa 3 saptamani ma voi duce sa repet analizele pt. ureaphlasma si chlamydia si sa speram ca ies negativ.Dupa aceea mai vedem si probabil voi face inca o HSG.

Ceea ce stiu sigur este ca un bb ma steapta sa ma vindec si sa vina sa se cuibareasca la piptul meu.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloe spune:

Si eu am uter retrovers si mi s-a spus ca nu influenteaza deloc.
Iti doresc mult, mult succes si astept vesti bune de la tine intr-un viitor apropiat!!!

Mergi la inceput