masina de spalat - nu mai stoarce rufele

masina de spalat - nu mai stoarce rufele | Autor: gianina

Link direct la acest mesaj

In seara asta am bagat rufele la masina iar cand s-a terminat programul si am vrut sa o opresc era plina cu apa. Am mai dat inca odata clatire si stoarcere dar degeaba. Pana la urma am scos rufele pline de apa si detergent si le-am clatit in cada.
Ma ajutati cu un sfat?
Multumesc!

Gianina si Simona Andreea(24.07.2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns klumea_blondy spune:

verifica cutiuta aia in care se aduna scamele(nu stiu cum ii zice)si eu am patit asa si acolo era probleme


gr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

daca merge centrifuga (adica daca le invarte)e posibil sa fie ceva cu pompa care evacueaza apa...daca nu, e ceva cu actionarea centrifugii...ori pe la motor ori in mecanisme...
se mai poate sa fie, asa cum a zis altcineva, din cauza ca s-a infundat filrtul cu scame sau mai stiu eu cu ce(eu am gasit odata acolo 2 monede)...adica sa se fi obturat de tot zona de evacuare a apei si chiar daca totul merge sa nu aiba pompa pe unde sa scoata apa...
oricum, dupa verifici filtrul, daca tot nu merge e de dus la reparat...
bafta!

...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klumea_blondy spune:

multumesc dante01 chiar nu imi aduceam aminte! deci filtru se numeste!

gr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:


Multumesc frumos pt. raspunsuri

Cand ajung acasa o sa verific si filtrul asta de care spuneti voi, dar trebuie mai intai sa vad unde se afla.. in ce parte a masinii.
aseara am verificat ca furtunul de evacuaresa fie OK, sa nu fie selectat butonul de excludere a centrifugii si sa nu aiba activata functia de oprire cu apa inauntru.



Gianina si Simona Andreea(24.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

filtrul e sigur, asa mi s-a intimplat si mie
am chemat un meserias, mi-a luat 200 de mii si mi-a aratat cum sa fac pe viitor


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:



URAAAAAAAAAA!!!!! acum am scos rufele din masina spalate, clatite si stoarse bine.
Ati avut dreptate... de la filtru a fost...era infundat cu mici servetele(uitate probabil prin buzunar), fire de par si 2 agrafe de birou care ruginisera acolo. Cum naiba sa mai mearga

Va multumesc frumos! m-ati scutit de nervi, timp si bani!




Gianina si Simona Andreea(24.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

dragelor am si eu o problema si nu stiu cum sa o scot la capat.

folosesc masina de spalat de la subsolul blocului(suntem 3 familii la o masina) si de ceva vreme hainele au un miros urat.le spal cu Ariel asa cum faceam si pina acum si ca balsam folosesc numai lenor.le usuc pe terasa care nu este inchisa si nu le tin mai mult de 2 zile in cosul de rufe.acum de o saptamana am mutat si cosul de rufe pe terasa(e din acela cu gaurele sa circule aerul)

marti am spalat o patura si miroase ingrozitor.o fi masina de vina.eu habar n-am







http://community.webshots.com/user/svetlana_79

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Din cate inteleg eu, masina ar fi de vina, nu reusesti sa descrii mirosul? In acelasi timp, am auzit un coleg de serviciu care ne recomanda sa nu spalam cu Ariel Mountain Fresh ca miroase urat, o fi nimerit el un pachet de detergent aiurea sau, nu stiu ce sa zc ca pe nimeni nu am mai auzit sa se planga de Ariel...maica-mea e fan Ariel..in fine, fa o incercare, spala de proba o carpa ceva in masina fara sa pui detergent si vezi daca miroase la fel....intreaba-ti si vecinii daca patesc la fel...chiar sunt curioasa...

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput