Dimensiune folicul

Dimensiune folicul | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Care este dimensiunea minima a foliculului inainte de ovulatie?

Medeea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

stiu k 18, dar am auzit fete care au ramas insarcinate si cu folicul mai micutz. cum a iesit?

MirelaV
pupicei pe burticei

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46967&whichpage=6" target="_blank">Racusori
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Medeea, vezi ca ti-am raspuns la "endometru", eu zic ca stateai foarte bine la momentul respectiv, si e bine ca ai fost la eco si pt confirmarea ovulatiei! Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumit spune:

Medeea, un folicul se poate sparge si la dimensiuni mai mici, dar pentru a se considera o ovulatie buna foliculul trebuie sa aiba minim 18-19 mm.In functie de organism, foliculul poate creste chiar cu 4-5 mm pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Multumesc mult, fetele. Eu aveam foliculul de 15 mm cu o zi inainte de ovulatie. Stiti cumva ce se intampla daca foliculul e mic si totusi ovulatia are loc?

Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Meedeeeea, fata scumpa, dar draga de Lumit ti-a raspuns taman la intrebarea asta.
Daca e prea micut, nu e o ovulatie de calitate. Dar de ce nu te-ai monitorizat complet? Adica sa mergi la eco pana ti se confirma ca foliculul s-a spart, ca o coaja de ou si se vede doar continutul, adica corpul galben, in cuvintele doftorilor nostri.
Asa cum spunea Mirela, sunt si cazuri fericite, cu foliculi mai mici care au reusit....
Sau poate esti in situatia in care foliculul s-a dezvoltat cu 3-4 mm per zi... Trebuie sa faci o tura completa, ca sa stii cum functionezi. Adica sa-l iei de la formare pe folicul, pana la maturare....
Ce sa-ti mai zica baba asta sclerozata, ca sa te mai linisteasca?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

BAAAIII! Nu inteleg... Cum adica nu e ovulatie de calitate? Ce inseamna asta?
La mine folicului a crescut foarte incet, adica de la 9,5 mm la 15 mm in 8 zile... Si totusi ovulatia a avut loc. Foliculul dominant a indepartat alti doi mai mici si a ramas singur, testele de ovulatie au fost pozitive, temperatura a crescut... Ce sa inteleg? Adica ovulul nu e dezvoltat complet? Si atunci, care e urmarea?
La monitorizare mi-a spus sa mai vin cand am testul de sarcina pozitiv, de-aia nu m-am dus si in ziua ovulatiei...
Of, si eu care credeam pana acum ca endometrul e problema, de-aia m-am si dus la monitorizare.
Ati auzit vreodata ca o cauza a avortului spontan poate fi foliculul prea mic? Ma gandesc si eu, dupa atatea sarcini pierdute...

Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

BAIIIIII!!!!! Io bag mana in foc ca la tine e de calitate MAXISSIMA, vorba mea!
Ia monteaza-te tu pe alte calculele, ca p-astea numai Dumnezeu le stie!
Ce? Doar nu vrei tu sa-l contrazici pe Dumnezeu?
Te pupa fata, si pe ovarelul stang si pe cel drept, ca sigur si-au facut datoria luna asta, si nu mai pierzi tu nimic, ca pana acu'.
Cate sarcini pierdute ai la activ, ca eu cum nu am niciuna sunt tare buna la dat sfaturi....
La mine sunt ca la carte si foliculii si endometru si degeeeeaba...
Oare aici gresesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Medeea76,cand ovulatia nu e de calitate,adica foliculul e prea mic cand se sparge, inseamna ca are toate sansele sa nu produca un ovul viabil,sau daca e viabil sa nu fie indeajuns de rezistent ptr a supravietui (adica nu se fecundeaza).
Eu zic ca nu e cazul la tine! ai avut un endometru perfect,iar marimea era foarte buna inainte de ovulatie!

Vine si randul meu..

http://photos.yahoo.com/andreeamihaela_stan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumit spune:

Uite, s-a mai vorbit despre asa ceva aici:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=25386#338918

Dar mai bine stai tu linistita ca acum faptu-i consumat.Si ce daca foliculul a crescut incet?Poate in ultima zi s-a umflat si a facut "poc" la dimensiuni bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Deci ma bag si io cu o intrebaciune,dar nu dati!
Pana la urma care e dimensiunea minima la care un folicul care se sparge elibereaza un ovocit viabil? Eu auzisem de 20 mm...Adica trebuie sa aiba minim 20 mm ca ovocitul eliberat sa fie fecundabil..dar probabil nu e o regula...
Eu luna trecuta la monitorizare am avut in ziua 13 un folicul de 17.4 mm care s-a spart in ziua 14 cu Pregnyl la...nu stiu ce dimensiune ca nu m-a mai chemat la echo...
Oricum eu am impresia ca ai mei se sparg pana in 19-20mm asa ca nu stiu daca asta e cauza pentru care nu raman,poate ovocitele mele nu sunt suficient de mature....
Cred ca e un joc al sortii,o loterie...Daca vrea Doamne-Doamne se poate ca un ovocit provenit de la un folicul mai micutz sa se fecundeze si nideze,rezultand o sarcina viabila,cum ziceati si voi mai sus...

Ina

Mergi la inceput