Rh negativ - ignoranta mea sau neglijenta doctorul

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Scumpioara, multa sanatate baietelului tau Andrei, am citit ca in final nu au fost probleme din cauza izoimunizarii si nu a facut transfuzie dupa nastere.
Mitisus, vad ca ne judeci dar citesti printre randuri. La fiecare control, am discutat cu doctorita de Rh. In primul rand in cazul meu, nu mi-au aparut anticorpi la dozarile din saptamana 16 si 28 de aceea nu am facut vaccinul inainte de nastere. In al doilea rand eu le-am reamintit asistentelor din ambele ture cat m-am chinuit sa nasc normal dar si doctoritei. Au aparut complicatii si am intrat in cezariana de urgenta, a durat 2 ore si s-a terminat la 4 dimineata, sambata fiind inainte de Craciun cu 1 saptamana. Cand am inceput sa-mi revin doctorita mi-a spus sa stau linistita ca totul este ok. Cum sa discut cu neonantologul, eu eram anesteziata total cand s-a nascut copilul si a fost luat de neonantolog. Mi-am vazut copilul la 9 seara iar neonantologul nu mai era in spital. Luni cand a venit mi-a spus ca-i tarziu pentru vaccin, de ce o mai intreb. Treaba este ca doctorita mi-a spus ca i-a lasat bilet sa-mi faca vaccinul fara sa mai astepte rezultatele, eu nu tin minte sa il fi facut, decat daca mi s-a facut imediat dupa operatie. Eu am inceput sa fiu ingrijorata la 4 luni dupa nastere cand am intrebat doctorita daca mi s-a facut sigur, iar ea mi-a spus ca nu garanteaza, dar ca asa a cerut. Eu cum pot sa verific daca l-am facut sau ce a reiesit la analizele mele, stie cineva cum se poate deschide un dosar de la o nastere?. Se poate sa-l fi facut, asa cum se poate sa nu fi aparut anticorpi si au hotarat sa nu mi-l faca, desi stiu ca pot apare in primele 72 de ore.

Normal ca dupa ce m-am chinuit 1 zi sa nasc, am fost urcata de 2 ori pe masa cu dilatatie maxima si nu am reusit, copilului incepuse sa-i scada ritmul cardiac, am intrat extenuata in operatie care a durat 2 ore, mi s-a facut si transfuzie de sange, cand am deschis ochii primul gand mi-a fost la copil care a luat Apgar 7 iar eu eram ingrijorata pentru el. In al doilea rand eu am fost la terapie intensiva, copilul nu a fost cu mine si deci nu am avut posibilitatea sa discut cu un neonantologul lui, nici nu am stiut ca el are reponsabilitatea vaccinului.

Oricum sunt aproape convinsa ca nu ai trecut printr-o nastere cu probleme, nici nu iti doresc.

De ce dau vina pe personalul medical, pentru ca inca de la internare am scris mare, incompatibilitate Rh pe fisa, pentru ca am discutat cu asistentele, cu doctorita, cu neonantologul nu am discutat pentru ca nici nu aveam habar cine va veni la copilul meu, iar cand a venit eram anesteziata. Este oare vina mea pentru comunicarea proasta intre ei?

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Scumpioara, iarta-ma ca insist, imi poti spune, te rog, de ce natura sunt problemele pe care le-ai intampinat tu din cauza nevaccinarii? Copilasul tau are probleme acum? Noi inca nu suntem hotarati, mie imi este inca teama sa mai am un bebe...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mugulili spune:

N-am mai intrat de mult de tot pe forum.N-am mai reusit nici macar sa mai citesc din cand in cand cate un articol.Am deschis azi calculatorul si m-am gandit ca e timpul ca 5 min macar sa vad ce mai faceti.Si m-a intampinat articolul despre disparitia Andreei.Am plans si m-am gandit ca oricare dintre noi poate fi in situatia ei.Nici una dintre noi nu ne gandim cu adevarat in clipa in care plecam la spital sa aducem pe lume minunea, ca noi sau copilul am putea sa nu ne intoarcem acasa.Acum sa revin la povestea cu Rh- , care e chiar o treaba serioasa.Am trecut si eu prin emotiile unui titru de anticorpi antirh mare (mai mare de 164)si m-am temut pentru puiutza mea pentru ca intr-adevar cel care poate fi afectat de anticorpi este copilul si nu mama.Fetita mea a avut icter prelungit, povestea noastra a fost pe forum acum un secol, dar totul a fost bine in final.Riscul este insa destul de mare pentru copil.In maternitate era un baietel caruia i se facea a II-a oara exsangvinotransfuzie.I se inlocuia tot sangele din corp.Si credeti-ma mamica lui avea emotii mari pentru ca desi medicii o incurajau, nu e chiar o joaca.Nu spun ca ar trebui sa renuntam la sarcina, pentru ca nici eu nu am facut-o, dar nici sa ne prefacem ca nu e nici o problema nu se poate.Va pup pe toate si sper sa reusesc sa mai intru din cand in cand pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpioara spune:

Draga Bebe Beca, baietelul meu nu a avut de suferit din cauza Rh-ului meu, surprinzator, cu toate ca s-a nascut cu Rh pozitiv. Toata sarcina insa a fost deosebit de stresanta pentru mine, am facut nenumarate controale, 2 ecografii pe saptamana, am fost la 3 clinici diferite, mi-am facut analizele de sange o data la doua saptamani, nu am avut un titru mai mare de 1/16 niciodata. Momentele de teama insa mi-au stricat toata bucuria de a fi insarcinata, a fost deosebit de stresant sa astept nasterea copilului, aveam un puternic sentiment de nesiguranta, normal ca imi doream un copil sanatos. Si uite ca baietelul nu a fost afectat de izoimunizare...s-a nascut in schimb cu sindrom Down si o gaura de 7.3 mm in inimioara...ce sa ma spun...inca nu inteleg cum atatia medici pe unde am umblat nu au vazut nimic. Ce ma doare cel mai tare este ca nu mai pot sa am un copil. Tare mi-as fi dorit.
Multa sanatate,
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Imi pare tare rau, Scumpioara! Multa sanatate copilasului si voua. Si iti multumesc pentru raspuns.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

N-am citit tot, dar va pot spune ca se mai intampla si altele in afara de cele spuse de voi.
Cand mi-am facut primele analize de gravida, mi s-a spus ca am Rh pozitiv.Totul era ok, mai ales ca sotul meu nu si-a facut analiza.
In ziua cand am nascut, la analize mi-a iesit Rh negativ!
De asta ce mai ziceti?
Nu mi-am facut dozare de anticorpi toata sarcina!
Norocul meu este ca bb are Rh negativ si a luat grupa sotului!
Drept este ca dupa nastere, mi s-a facut vaccinul de care ati vorbit.

Dar, daca va mai fi un bb2, vor fi probleme din cauza Rh-ului meu??

Soacra mea are Rh negativ si doi copii sanatosi tun!




Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

quote:
Originally posted by hristina

N-am citit tot, dar va pot spune ca se mai intampla si altele in afara de cele spuse de voi.
Cand mi-am facut primele analize de gravida, mi s-a spus ca am Rh pozitiv.Totul era ok, mai ales ca sotul meu nu si-a facut analiza.
In ziua cand am nascut, la analize mi-a iesit Rh negativ!
De asta ce mai ziceti?
Nu mi-am facut dozare de anticorpi toata sarcina!
Norocul meu este ca bb are Rh negativ si a luat grupa sotului!
Drept este ca dupa nastere, mi s-a facut vaccinul de care ati vorbit.

Dar, daca va mai fi un bb2, vor fi probleme din cauza Rh-ului meu??

Soacra mea are Rh negativ si doi copii sanatosi tun!




Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos



Avand in vedere ca fetita ta are Rh-, nici nu trebuia sa mai faci vaccinul. Urmatoarea sarcina nu prezinta riscuri. Daca bb2 are Rh+ trebuie iar sa faci vaccinul daca doresti bb3. Oricum cred ca sunt sanse mari ca sotul tau sa aibe si el Rh-, daca spui ca mama lui si fetita voastra au Rh-, in acest caz ati fi compatibili Rh.

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

FETILI, am si eu o intrebare
sunt o gravidutza de 10 saptamani si tocmai am aflat ca am grupa a2 rh negativ
inteleg cum e cu vaccinu ala, da intrebarea mea e: daca bebe are alta grupa sau alt rh decat mine ( ? ) o sa pot sa alaptez????

poate sunt eu dezinformata, daca stiti, raspundeti-mi si mie ca sa stau linistita.laptele de mama nu se compara cu nici o hrana artificiala..

mersic frumos

desiree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Buna, gravidutze!

Desire: SIGUR poti alapta, nu are nici o legatura. Ti-am raspuns si la mamici de nov-dec. Sora-mea are RHneg si un bb sanatos RH poz si alapteaza, iar creste intr-o zi cat altii in 10 (vorba basmului) . Nu te ingrijora din acest punct de vedere. Cu siguranta medicul te va linisti si-ti va raspunde la toate intrebarile pe care le ai! Te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Desiree, poti alapta fara probleme... Eu am aceeai grupa de sange ca si tine si am alaptat pana la 2 ani...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput