Salvati-l pe Mihaita ! (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Gabi.........unde esti?
Intra pe y.mess......web cam-ul functioneaza!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza-daniela spune:

Buna Gabriela

Va trimitem numai ganduri bune din Toronto, si te rog spune-ne cand mai aveti nevoie de ceva. Ne straduim din tot sufletul sa va ajutam. Nici nu va ganditi sa plecati de acolo, sigur ca Mihaita trebuie sa stea aproape de spital si sa fie sub supravegherea doctorilor de acolo. Sa stii ca desi raspund destul de rar pe forum, citesc in fiecare zi despre Mihaita si ma rog in fiecare seara pentru ingerasul de el.
Cu dragoste din partea tuturor,
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marioan spune:

Buna Gabi!
Ma bucur sa aflu ca ati gasit o casuta de la un om cu inima mare.Va tinem pumnii pentru joi sa fie vesti bune!!!
Cat despre rasfatul lui Mihaita si Andrei era asa cand era mic facea spasmul hohotului de plans si de atunci tot timpul stam cu ochii pe el si el in picioarele noastre dar daca e cineva cu el cu care se intelege poate si mami sa mearga la serviciu.Important e sa fie sanatosi ca restul se rezolva!
Pupici si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Draga Eliza,
Iti multumim din suflet ca esti alaturi de Mihaita. Te simtim foarte aproape de sufletul nostru si esti unul din ingerii lui pazitori. Te iubim foarte mult
Avem confirmarea intrarii celor o mie de euro !! Canada, iti multumim
Deocamdata nu avem nevoie de nimic. Ati facut enorm de mult pentru noi si in sfarsit rasuflam putin usurati dupa atata amar de timp de alergatura si strigate de ajutor. Pana la transplant speram sa nu fie probleme. Daca Mihaita va evolua bine si vom putea sta aici cheltuielile vor fi mult mult mai mici. Dupa operatie om vedea ce va fi. Va tin sigur la curent ca alt ajutor nu am, voi sunteti salvarea mea.

Anangel, si noi ne rugam sa vina ziua in care sa scriem cu litere mari: Mihaita este sanatos si totul este bine ! Multumim pentru sprijin.

Am vazut-o aseara pe Maria a Mihaelei pe webcam si nu va puteti inchipui ce dra frumoasa s-a facut. Mihaita cand a vazut-o a inceput sa scoata tot felul de sunete si vroia sa manance ecranul, ce mai ! Sa-ti traiasca Mihaela si sa te bucuri de ea !

Rodica, iarta-ma de intarziere. Astazi iti trimit pozele. Am inceput emailul si nu am reusit sa il termin ... tot se iveste altceva, iar Mihaita pur si simplu nu vrea sa stea singur. Iar cand ma vede la PC este innebunit dupa tastatura.

Am vrut sa va povestesc despre Mihaita dar am sa revin ca nu ma lasa sa scriu

fvffrrfrfrrr hu r rthree uf ruf (mesaj de la mihaita )

Va pup cu drag. Doamne ajuta !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Gabriela,am citit cu lacrimi de bucurie amestecate cu suferinta tot ce s-a scris despre Mihaita al tau(tot Mihaita se numeste si baietelul meu),sa va dea Dumnezeu sanatate si putere sa reusiti tot ce v-ati propus!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Camelia, multumim frumos. Si voua multa sanatate si bucurii alaturi de cei dragi.

quote:
Originally posted by camelia72

Gabriela,am citit cu lacrimi de bucurie amestecate cu suferinta tot ce s-a scris despre Mihaita al tau(tot Mihaita se numeste si baietelul meu),sa va dea Dumnezeu sanatate si putere sa reusiti tot ce v-ati propus!

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE



Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Dragi prieteni,

Imi pare rau ca nu am reusit sa intru pe net mai curand. Am niste dureri de cap care nu imi dau pace si parca in ultimele zile a fost mai rau ca in alte dati. Joi am fost toata ziua plecati, am ajuns noaptea tarziu de se mira si gazda noastra pe unde umblam. Noi pe langa plimbari mai pierdusem si trenul. Nu toate statiile de subteran au scari rulante sau lifturi si de multe ori trebuie sa luam carutul cu Mihaita in spinare si da-i pe scari ... am zis ca o sa fac niste poze sa arat capitala Europei ce grija au de cei cu carucioare ... in doar cateva statii exista acces si pentru carucioare ...
Am gasit noi un lift dar am ajuns la alta linie ... ce mai ametiti ca noi mai rar ... eu una ma mai distrez uneori ca deh trebuie sa faci haz de necaz ca prin cate am trecut chestiile astea le iau mai usor ... la o adica ce se putea intampla, sa asteptam urmatorul tren, bine ca nu-l pierdusem pe ultimul . Dan insa se enerveaza la fazele astea si ii mai sare tzandara dar ii trece pana la urma ca Mihaita este de obicei vesel si se distreaza, mie imi place sa zic ca rade de noi ca am gresit ori statia, ori sensul de mers, ori am pierdut trenul ... de fapt de dimineata pierdusem trenul, dan l-a vazut cu ochii cum pleaca, eu cumparam biletele ... si imi facea semne sa nu ma grabesc ca totul este sub control ... mda, cam atat cu trenurile ... ah, ba nu, stati ca mai am

trenul de dimineata pe care l-am pierdut spre brussels era direct si pleca de la linia 1 (oricum e si singura linie din gara asta). dupa ce l-am pierdut eu stiam ca urmatorul este peste un sfert de ora si dan tot insista sa ne uitam la ce linie ... eu radeam de el si il intrebam de unde crede ca poate pleca ca oricum o singura linie este ... dar na, exista si intuitie masculina ... ne uitam pe monitor si ce vedem in dreptul trenului nostru: linia CR .... imi piere mie zambetul si ma duc la ghiseu si intreb unde este linia CR, ala sa cada pe jos de ras ... imi zice CR inseamna correspondence, adica trebuia sa schimbam trenul !, sa-mi cada fatza ... ce urat sa schimbi trenul ....

vine trenul, ne urcam, totul frumos, ne instalam si la prima coboram sa schimbam trenul ... cand ne urcam carutul nu incapea pe culoar ... , tzeapa, si a stat Dan de paza la carut pe hol si eu cu bebe in brate, toata lumea se uita speriata ca fiecare ba dormea ba citea, ca deh, se ducea lumea la serviciu de dimineata si nu isi facuse somnul, eu tare as fi vrut sa dorm , dar stateam stresata sa nu inceapa sa bata oamenii, ca Mihaita are un stil de a-ti arata ca te iubeste, iti trage palme cu toata puterea lui si mai si rade pe urma. o tipa in fata mea super incruntata, citea si se uita cand la bebe cand la carte si vad ca treptat treptat se relaxeaza si inainte de a cobori imi zice: aveti un copil f bun, eu in gandul meu, ati stat pea putin pe langa el ca mihaita la inceput e f timid, cerceteaza tot ce este in jurul lui si apoi trece la actiune, a se citi galagie. norocul ei ca a coborat repede.

mda, aventuri cu trenul, partea proasta e ca nu scrie nimic pe trenuri care si cum unde duce, ci se anunta prin difuzor ... eu nu intelegeam nici in romania cand se anunta un tren daramite in franceza, asa ca tot in oameni e baza : trenul asta duce la brussels ? unii zic da altii zic nu ...

Revin cu vesti ...

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

Prima veste mare: Mihaita a depasit 8 kg. De fapt are chiar 8.200 ... Mare minune ca se minunau si doctorii : le-au dat peste cap socotelile ca ei tocmai vroiau sa ia masuri drastice ca nu creste si deci e grav: mihaita al meu s-a ingrasat. cred ca secretul sunt caloriile pe care i le dam de vreo doua luni la orice masa mai putin la masa cu iaurt. asa ca avem un baietel care si-a schimbat prefixul ... bravo mai baiete ca era si timpul sa treci de cifra 7, la care a tot stagnat mai bine de 1 an de zile.

si doctorul ne spune asa:

a venit raspunsul de la comisia de etica: nu sunt impotriva donatorului strain de familie dar vor sa il evalueze super strict adica daca s-ar putea sa se investigheze toti membrii familiei pana la a 7-a spitza. Dar s-au rezumat la sot si copil. Asta ar insemna sa vina toti aici sa treaca prin tot felul de investigatii psihologice si apoi sa inceapa invetigatiile fizice si apoi daca nu se intampla nimic pe lista de asteptare sa o opereze pe Mihaela.

Pe de alta parte mi-au spus ca s-au hotarat sa il urce pe Mihaita pe lista dpdv al codului de urgenta de asteptare si ca urmeaza sa fim in cod 2 (mai este cod 1 si cod 0 cand ai doar cateva zile la dispozitie, pentru cei extrem extrem de grav - noi ne multumim cu codul 2 nu vrem codul 0 ). in codul 2 ziceau ei ca ai avea de asteptat cam 3 luni, dar ca nimeni nu are de unde sa stie exact cand vine un ficatel compatibil cu mihaita (si aici au dreptate). pe de alta parte au mai precizat ca daca pana acum ei au transmis eurotransplantului ca mihaita vrea numai un ficat intreg de la un copil ca el acum medicii au completat in fisa lui ca accepta si varianta split adica sa se ia o bucatica de la un adult, adica varianta similara cu donator viu, insa fara sa se foloseasca donator viu. i-am intrebat de sute de ori daca exista vreo diferenta intre a primi un ficatel intreg de la un copil sau de a primi o bucatica de la un adult si mi-au zis ca nu este nici una, ca oricum se pune de la un tanar, nu pun niciodata ficatel unui copil de la o persoana mai in varsta. eu am sa vreau sa mai discut pe tema asta cu magda, coordonatoarea, sa fiu si mai lamurita.

prof ne-a spus ca mihaita este bine, inafara de faptul ca a tipat cat l-au tinut plamanii cat a fost consultat, insa prof a fost super dragut cu noi si s-a jucat cu bebe in speranta ca ii va trece dar mihaita nu si nu. la un moment dat il tinea dan in brate si mihai era cu spatele la doctor ... ce credeti ca facea ... radea fara zgomot, asa pe infundatelea, se uita la mine strengareste, apoi se intorcea spre birou unde era prof si magda si devenea super serios mai mai sa planga ... ce sa mai spunem ... mie imi venea sa rad si nu puteam discuta cu prof serios, ce o sa zica, ca sunt total neserioasa, dar cand ii vedeam fatza lui mihaita pe care el n-o vedea cred ca aveam un zambet ciudat pe fatza.

mihaita mai tot timpul tuseste, ii curge nasul, uneori mai mult alteori mai putin, insa nu face febra si ne-a spus ca este tot de la ficat pentru ca intr-o oarecare masura ii afecteaza si plamanii care acumuleaza o secretie pe care nu are putere sa o elimine. problema care se va rezolva tot dupa transplant, sa speram. acum ii dam niste picaturi pentru nasuc pe care nu le suporta deloc, cred ca il ustura putin, insa sunt eficiente ca deja dupa o zi de administrare nu ii mai curge asa mult nasul si nici nu se mai inneaca in somn cum facea pana acum. splina si ficatul sunt la fel de mari insa slava Domnului nu a facut lichid. inimioara el o aude bine dar nu am mai facut nici un eco la inima. speram sa fie bine. am facut injectiile de rigoare si mihaita se incordeaza si cred ca il doare mai tare pentru ca injectiile se fac in fundulet ...
vai de fundul lui !

profesorul ne-a vorbit f frumos si tind sa cred ca si din cauza ca am fost mult mai relaxati ca in alte dati, nu mai eram atat de incruntati si cu un ton atat de disperat. ei apreciaza tare mult sa vada ca esti optimist si cooperezi.

Dupa consultatie ne-am dus la pensiune sa ne intalnim cu familiile pe care le cunosteam si am aflat ca un baietel din grecia (Marius) care avea 3 luni de la transplant si plecase in grecia fara sa aiba nici cea mai mica problema in astea 3 luni, s-a intors de 2 zile destul de rau avand un reject la ficatel ... sper sa se rezolve doar cu medicatie. acumulam noi si noi informatii despre perioada transplantului incat ne dam seama ca niciodata nu poti sa spui ca ai scapat. 1 an dupa transplant este cea mai periculoasa perioada din toata viata transplantatului. ehe, cate ne mai asteapta. Dar vorba mea dintotdeauna: bine ca avem pentru cine sa ne facem griji, bine ca avem pentru cine sa luptam. Asa ca, cu Dumnezeu inainte !!!

in rest nu o sa va vina sa credeti, timpul pentru noi trece extrem de repede. daca ne intrebati nu stim ce facem o zi intreaga. oricum mihaita este principala ocupatie.

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela hogas spune:

ce s-a mai intamplat la spital:

profesorul care este si chirugul care il va opera pe mihaita ne-a explicat de ce este bine sa facem tot posibilul sa il ingrasam inainte de transplant. ne-a spus ca in principiu 8 kg (8 - e ciudat cand scriu ca bebe al meu are 8 kg) nu ar pune probleme mari, ca ei fac transplant de la 4 kg in sus, insa sindromul lui mihaita consta si in ingustarea vaselor de sange, un fel de stenoza generalizata si practic pe langa faptul ca oricum este un bebe mai are si vasele ingustate si ca este extrem de greu sa suturezi toate acele vase cand legi noul ficat de toate vasele de legatura, iar ficatul este un organ puternic vascularizat. Practic exista riscuri mari sa existe complicatii posttransplant care sa necesite redeschiderea lui. In fine, explicatii medicale ... insa noi oricum vom face ce este mai bine pentru mihaita.

apoi profesorul a concluzionat ca este bine sa ne organizam viata pe termen lung ca mihaita are cale lunga de facut ... ne-am mirat ca de obicei pe ei nu prea ii intereseaza viata privata, din ce traiesti, daca mai ai serviciu, daca mai vrei si alti copii, tu trebuie sa fii la dispozitia lor non-stop din orice colt al lumii ... noi chiar ajunsesem sa nu ne mai gandim la viitor decat strict legat de mihaita.

in sfarsit, concluzii:
am decis sa asteptam inca vreo 2 - 3 luni sa vedem daca mihaita va continua sa ia in greutate (ar fi super pentru ca urmeaza o operatie extrem de grea pentru el) si in acelasi timp poate va veni un ficatel compatibil de pe lista de asteptare. mihaela este alaturi de noi si ea ar vrea sa vina si maine daca este nevoie. Mihaela, iti multumesc din suflet, insa am hotarat sa asteptam pentru ca sincer nu vreau sa te punem in situatia unei operatii grele daca mihaita poate astepta. si mihaela are viata ei si venirea ei aici inseamna sacrificiu, serviciu, refacere, noi stim ce inseamna sa pleci din mijlocul vietii peste noapte, si nu vreau sa faca acest pas decat daca este neaparata nevoie. ma bucur ca mihaita este mai bine, Dumnezeu face minuni si suntem bucurosi sa avem parte de asemenea minuni, si de aceea nu vrem sa ii punem si lui mihaela viata in pericol doar pentru ca asa s-a hotarat de la bun inceput.

partea buna este ca atat comisia de etica cat si mihaela sunt dispusi sa accepte o eventuala operatie si pentru noi reprezinta mai mult decat ne-am putea dori: o plasa de siguranta in cazul in care mihaita nu va evolua asa cum ne dorim cu totii.

va iubesc pe toti care ne sunteti alaturi, va multumim din suflet si sper sa va dau numai vesti bune. le doresc la toti copilasii bolnavi sa se faca bine si imi doresc sa nu mai existe copii bolnavi si nici parinti tristi.

Doamne ajuta !
Gabriela

Mihaita Hogas are nevoie de tine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria2mami spune:

Oaaaaauuuuuuuu, ce de vesti fooooooarte bune..........asa da!

Gabi, ma bucur enorm ca dupa atata amar de vreme "comisia de etica" a reusit sa se hotarasca in privinta lui Mihaita si, oarecum, a mea.
La cat mai multe kggg, nu tu......ingerasul neastamparat si la cat mai multe vesti bune!

Vb. pe ym


Mihaita Hogas are nevoie de tine!

Mergi la inceput