Povesti de succes partea a 2-a

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

De mult voiam sa va scriu si eu povestea mea.
Incercam sa avem un bb inca din 2002, deci de aprox 3 ani, insa nu am facut analize si studii serioase pina cind in toamna anului trecut m-am decis: imi voi face programare la o dr. din Iasi caci aveam intentia de a merge in Romania si a ramine special pt asta, poate fetele isi amintesc caci ele mi-au recomandat-o pe dr.Mihaela Grigore de la Medis.
Inainte de asta eu avusesem timp de vreo 2 ani probleme cu sanii (mastoza fibrochistica) drept pt care am folosit tratamentul naturist al Liviei.
Spre sfarsitul lunii octombrie am participat insa la o slujba se Sfantul Maslu impreuna cu sotul meu, la biserica pe care o avem in oraselul in care locuim si minunea s-a produs, in saptaminile imediat urmatoare am ramas insarcinata, efectiv nu ne-a venit sa credem ca aveam intirziere de 5 zile cind medicul ne-a confirmat: SUNT INSARCINATA.
Totul a fost ca un vis, am fost in Romania la dr Grigore dar de asta data ca sa imi faca un control de rutina al sarcinii care slava Domnului merge bine si acum suntem o fetita maricica de 24 saptamini la mami in burtica.
Am tinut sa va incurajez sa cereti ajutorul lui Dumnezeu si a Maicii Domnului caci mie mi-a fost de mare folos.
Sa va ajute Dumnezeu tuturor fetelor de aici sa aveti bebeii doriti caci stiu ce inseamna sentimentul de neputinta trait luna de luna timp de citiva ani.
Va pup cu mare drag!!!!!!
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryu spune:

fetelor sa va spun si eu povestea mea.
M-am chinuit 4 ani sa pot ramane insarcinata,a fost greu stateam pe atunci la socrii mei.Am pierdut 3 sarcini,la inceput nu ramaneam m-am dus la un dr cunostinta dea lui soacramea cu tratament am ramas prima oara.La nici 7 saptamani am pierdut-o,durerile au fost grele dar mai rele au fost momentele de dupa.Am pierdut-o pe prima pe cale natula nu a trebuit sa fiu chiuretata.La a doua iar bucurie mare nu imi venea sa gred si iar sa dus,aici a trebuit sa ma chiureteze nu se oprea hemoragia.A fost groaznic ,m-a chiuretat un medic de garda incepator in meserie trebuia sa iasa din tura si cred ca deja il enervasem ca venisem pe ultima suta de metri.
Cert e ca nu stia ce sa faca il indruma alt dr mai in varsta.Erau intre picioarele mele 4 persoane si toti ii spuneau ce sa faca am crezut ca mor.Mult timp dupa, am clacat psihic.La ceva timp iar am ramas,aceeasi istorie doar ca acum am chemat salvarea hemoragia iar nu se oprea tensiunea imi scazuse.CE CREDETI?Am fost trimisa de la un spital la altul MOTIVUL? Ba ca nu tine de ei ba ca nu apartin de ei etc etc.
Intr-un final ma chiuretat o dr.A fost groaznic.Problema e ca durerile trec dar ramane durerea pshiica.
Sotul meu a fost un erou ptr mine stiind ca isi dorea copii f mult totusi mi-a fost alaturi mereu chiar si cand aveam depresii si imi descarcam nervii pe el.
Sa nu o lungesc am dat de un dr bun care ma ajutat si iata ca de cracin am ramas insarcinata.Nu mi-a venit sa cred nu mai vroiam sa imi fac sperante dar uite ca am 5 luni si sper ca totul sa fie bine.
Cred ca ma ajutat domnul D-zeu foarte mult.
DOresc la toate aspirantele sa nu isi piarda speranta ptr ca se poate.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriskiki spune:

Buna fetele , ma bucur sa citesc atatea povesti frumoase si mai ales ca eu una foarte aproape de mine. Cumatra mea a avut 6 sarcini pe care le-a pierdut consecutiv, ultima a dus-o la sfarsit si la 3 ore a murit fetita.are uterul infantil si alte probleme, acum 2 ani a depus actele pt adoptie pt ca doctorii nu i-au mai dat sanse sa faca bb,si tot atunci a ramas insarcinata. bucuria a fost imensa, a avut o sarcina stresata de gandul sa nu piarda, si sa nu fie bine cu bebe, a luat tratament de mentinere si numai la pat a stat. slava domnului a nascut o fetita pee care eu am botezat-o, o dulceata. e o minune ce s-a intamplat la ei.
eu am o fetita de 7 ani si de 2 ani vreau al 2lea bebe si nimic acum sunt la stimulare cu clostilbegyt si duphaston, am prestat zilele 13, 14 dupa closti si de maine iau duphaston, poate luna asta am noroc ma bucur pt cele fericite

lory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

cititi si povestea lui mcbeal , de la fibrom:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77400&whichpage=2

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77400&whichpage=6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aileene spune:

Buna ziua tuturor , sunt in de fericire , nu stiu daca va mai aduceti aminte de povestea postata de mine (pag.2-3 dupa cate-mi aduc aminte) , povesteam aventura prietenei mele pe care o cheama Amandyne , care din atata disperare , a recurs la AUTO INSEMINARE , o metoda destul de "primitiva" , dar care a dat un rezultat EXCELENT pana la urma si astazi 10.06.06 a venit pe lume frumoasa CASSANDRA , o fetita minunata de 2,900g-49cm care a facut fericiti parintii care-o asteptau de-atata vreme si dupa atata dezesperare , lacrimi si speranta pierduta ! CASSANDRA s-a nascut si-s fffffffffff bucuroasa ptr ca aceasta poveste a avut un final fericit si doresc sa creasca mare , sanatoasa si sa aiba parte de multe bucrii in viata si s-aduca bucurii parintilor care au meritat-o din plin ! Marele eveniment s-a intamplat azi dimineata la ora 06h00 (destul de matinala ) , nu stiu deocamdata decat atat si faptul ca "travaliul" a fost inceput aseara , la ora 21h00 , sotul prietenei mele m-a sunat acum 30 de min. Mama si sunt sanatoase si se sorb din priviri ! Ce aventura frumoasa !
Felicitari minunatilor parinti si la toti 3 !!!
Fetelor , exista sperante din fericire , si va doresc la toate sa cunoasteti acest sentiment atat de puternic , cel de-a da VIATA , propriului vostru copil !
Numai bine tuturor si s-auzim in continuare povesti care sa ne taie rasuflarea ! tuturor !

"Atunci cand arati luna cu degetul , nu uita sa-l si retragi..."!
Aileene + Alexandre...in curand 7 anisori...(22-sept'99)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aileene68/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

Buna fetelor!
Am si eu o scurta povestioara: acum cateva luni ma numaram si eu printre aspirante,- noi amandoi cu analizele in regula, spermograma ok, si dupa 3 luni de incercari nereusite am simtit ca clachez daca mai tb sa in ziua de.. la ora de...
anyway, am auzit de la o cunostinta de testele de ovulatie de la Dr. Sigur, am cumparat si ne-a iesit din prima! Dupa doua saptamani stateam in mana cu un test de sarcina cu 2 liniute pe el si nu-mi venea sa cred ca a fost atat de simplu :))
Asa ca recomnad tuturor acum testele de ovulatie, la mine au fost un succes!
Va doresc mult noroc
Dia 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valide spune:


Buna fetelor!
Sper ca povestea mea sa dea incredere si speranta tuturor celor care iși doresc un bebe.
Acum 10 ani, cand aveam doar 19 ani, mi-au fost descoperite doua chisturi foarte mari, unul pe ovarul drept, altul pe cel stang. A avut loc o operatie chirurgicala, in umra careia mi-a fost scoasa trompa stanga. Nu mi s-a dat o explicatie de ce a fost nevoie de acest lucru.
In urma cu 4 ani, dupa ce m-am casatorit, bineinteles ne-am dorit un bebe. Dar nu se intampla nimic. Am inceput investigatiile, dar ori de cate ori incercam sa facem ceva aparea cate o problema: anexite, rana pe col etc.
Din 2004, din fericire nu au mai aparut si alte probleme si ne-am ocupat numai de investigatii pentru bebe.
Sotul a fost OK. Eu am facut analize hormonale, perfuzii și histero. Histero a iesit extrem de prost, ca urmare anul trecut in septembrie am facut laparoscopie - aveam aderente, chisturi, tompa lipita de ovar si ambele lipite de uter. Dupa laparo mi s-a dat sansa că timp de 1 an exista posibilitatea sa raman insarcinata. Am mai facut perfuzii si monitorizari. Totul era Ok, dar imi luasem speranta, mai ales ca in septembrie se impline un an. Deja incepusem sa vorbim despre vitro, sa incepem analizele si tratamentul din septembrie.
Dar, luna aceasta au intarziat uratii, care de obicei veneau intre 22-26 zile. Nu aveam un ciclu regulat. În ziua 26 am facut un test -negativ. Ziua 28 test negativ. În ziua 29 Cler Blue pozitiv. Va inchipuiti ce am simtit. Zilele urmatoare am mai facut doua teste DR.Sigur care au avut doua liniute. Totusi nu credeam ca sunt insarcinata.
Azi am fost la medic unde mi s-a spus oficial ca o sa am un bebe. Este foarte mic, 5 mm, dar asezat bine.Ma simt bine, fericita , nu am nici un simtom de sarcina si totusi sunt insarcinata.
Concluzia mea: Sperati caci intr-o zi Dumnezeu vă va împlini visul, dar atunci cand considera el ca este momentul cel mai potrivit.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valide spune:


Buna Monica,
Intr/adevar am avut rabdare, dar cred ca in ultima vreme incepusem sa intru putin in panica. In afara de laparoscopie, perfuzii si monitorizari nu am urmat alte tratamente. Singurul lucru a fost ca in perioada decembrie/martie am urmat o parte din tratamentul naturist al Liviei si cam atat.
Si anul asta implinesc 30 ani.
Te pup si sper sa ti se indeplineasca visul
Tu ce probleme ai? de cand incerci sa faci un bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Si eu sunt un caz fericit. De cand ne-am casatorit acum 3 ani ne dorim copii dar eram inca studenti, stateam in camin si nu era mediul potrivit pentru bebe. Sotul meu a facut inca cancer tiroidian si a inceput (dupa operatie) un tratament cu iod radioactiv. Am vazut foarte multi tineri si tinere in situatia lui (datorita Cernobilului).Ni s-a spus ca nu tb sa avem copii cel putin 1 an (dar mai bine 2 de la incheierea tratamentului) asta in situatia in care daca face prea mult tratament ramane steril. Dozele lui cumulate erau destul de insemnate dar a terminat tratamentul. Au trecut 2 ani si am primit unda verde pentru bebe. Mi-am facut analizele, am intrebat medicii de posibilele complicatii dar stiti cum sunt. Nimeni nu te lamureste intru-totul. Medicul meu ginecolog mi-a spus ca sunt f putine sanse sa raman insarcinata imediat si ca sa nu-mi schimb obiceiurile: sa merg la sala, sa fac ce vreau. Eu m-am suparat cand am vazut-o asa pesimista. Ne-am hotarat sa nu faca spermograma ci sa ne rugam si sa facem cum credem noi. Am inceput cu multe rugaciuni, calcule, teste de ovulatie etc. am reusit in a doua luna de incercari. Acum asteptam rezultatul final adica bebele mult dorit.
Va urez mult succes tuturor si sa vina bebe cat mai repede. Si nu uitati ca o rugaciune, un acatist nu strica (dar poate grabi lucrurile).

Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:


Autor: Haricleea

Pentru toate femeile care isi doresc cu ardoare sa devina mamici am sa scriu povestea noastra....

Dupa aproape doi ani de incercari tot ceea ce gandisem ca doar altora li se poate intampla ,mi s-a intamplat mie.Intr-o zi soarele stralucea cum nu se putea mai tare,pamantul tremura,iar gerul de afara(intr-o tara in care primavara soseste mai tarziu)ma mangaia cu mare caldura...

Dorindu-ne un ingeras in viata noastra am mers la medici cautand un sprijin,o solutie...Am dat peste oameni insensibili care fara nici un pic de suflet spuneau crezand ca incurajeaza;sa nu ma stresez ca mai am timp sa raman insarcinata...Dar noi vroiam atunci;nu peste un an,doi,cinci sau zece...
Vroiam sa fim parinti tineri pentru ca aveam de toate si nu ne lipsea decat un ingeras...
Am plecat plangand de la doamna doctor...Eram daramata...Aproape ca ma suparasem pe destin,pe Dumnezeu....
Am renuntat sa mai cumpar zecile de teste in speranta ca vor arata cele 2 liniute crezand ca unele sunt proaste atunci cand in disperarea mea nu aratau decat o una.
Dar ...m-am intors la Dumnezeu stiam ca m-a ajutat mereu si simteam ca o va face si de aceasta data...Nu am facut nimic decat sa ma rog.Plangeam si citeam din tot sufletul Acatistul sfintilor parinti Ioachim si Ana.Si ma intrebam ce am facut sa platesc atat de scump,spuneam ca inca nu le am chiar pe toate si ca merit un ingeras,intrebam destinul,pe Cel de sus de ce alte femei au copii cu droaia si ii omoara iar altele care isi doresc nu primesc?...Nu intelegeam tributul vietii...
Dar am renuntat sa ma mai gandesc desi,de fiecare data cand vedeam femei gravide imploram Cerul sa arat si eu candva asa...
Singurul care nu si-a pierdut speranta si a continuat sa lupte a fost sotul meu;care dupa o lunga perioada a inceput sa cumpere el testele...Eu nici nu ma uitam la rezultat ma autosugestionam ca nici de data asta nu e dar voi reusi ....mai e destul timp...ba chiar ma gandeam ca un bebe imi strica cariera....
Dar,al treilea test a aratat 2 liniute.Una un pic decolorata si sotul m-a intrebat temut un pic...o fi?Eu i-am spus ca nu!
Dar ceva se intampla.Eram mult prea calma in interiorul meu.La doua nopti am visat ca mi se spunea ca sunt insarcinata.A doua zi am zis ca mi-a revenit obsesia.
Mi-a intarziat 3 zile si simteam ca ceva nu este in regula;avand cm foarte regulat.
Mi-am luat inima in dinti si am cumparat un test de sarcina care a aratat mult asteptatul rezultat:DOUA LINIUTE...
Si in acea zi...pamntul a inceput sa tremure,soarele stralucea cum nu se putea mai tare iar gerul de afara ma mangaia,ma ocrotea cu caldura...Ceea ce la care nu mai indrazneam sa visez mi se intampla chiar mie.
Totul si-a recapatat sensul si simt ca traiesc.Destinul a dat mana cu mine...Traiesc cea mai fascinanta experienta a vietii mele iar inima imi este plina de plenitudine.Acum orice tumba a puiutului ma face sa traiesc o emotie unica!Este o experienta pe care merita sa o traiasca fiecare femeie!Adevarata implinire se realizeaza numai prin acest efect magic.Putem dobandi ceea ce vrem si trebuie sa intelegem ca destinul este scris de aceeasi Mana!
Cand iti doresti un lucru Universul conspira la realizarea lui!!!

17+
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: iazminn


Frumoasa poveste. Sper sa ajung si eu candva sa scriu o poveste de succes.Sarcina usoara
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Laura Ioana

Haricleea felicitari pentru sarcina si sa va bucurati o viata de ingerasul trimis de Dumnezeu

http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos
--------------------------------------------------------------------------------

Autor: goldi

"Totul si-a recapatat sensul si simt ca traiesc.Destinul a dat mana cu mine...Traiesc cea mai fascinanta experienta a vietii mele iar inima imi este plina de plenitudine."

--------------------------------------------------------------------------------
Autor: karina1976

Felicitari,

sarcina usoara in continuare si un bb-lus sanatos.
Dumnezeu sa fie alaturi de voi de-a pururi.

karina1976

"Doamne, ajuta-mi sa nu uit!"
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Haricleea

Nu degeaba exista zicala :"speranta moare ultima!"Fetelor,veti reusi numai ca trebuie multa rabdare.Viata are o poveste pentru fiecare dintre noi si trebuie parcursa.Noua ni s-a intamplat exact cand credeam cel mai putin.Am umblat prin diversi medici timp de aproape 2 ani.Am renuntat la ei si tot am reusit...Deci ,in viata totul se poate cu ajutorul lui Dumnezeu!Desigur ca inca sunt probleme,este o sarcina cu risc dar fiecare zi trecuta este o noua victorie!Si sunt sigura ca la inceputul lui ianuarie am sa-mi strang la piept fiinta pentru care am luptat cel mai mult si fara de care nu exista implinirea unei existente!
Va pup pe toate si nu va pierdeti speranta!Si ce daca nu se poate...cum spun medicii?Sa continuam sa luptam ,sa muncim pt asta...sa ne rugam din tot sufletul...

gabi

Mergi la inceput