Moderarea la "Umanitare"

Moderarea la "Umanitare" | Autor: cl

Link direct la acest mesaj

Ni s-a spus ca datorita unor "binevoitori" este necesara moderarea la "Umanitare". OK, am inteles. Va rog insa si eu ceva: nu se poate sa fiti putin mai atenti cu acest forum? Vad ca moderarile se fac la nu stiu cate ore o data si si atunci se da drumul la o postare sau doua. E chiar asa de greu de periat putin prin subiectele alea si sa fie date drumul la postari? Atata vreme cat vad ca se da drumul unei postari si atat, in vreme ce eu am pus alte postari, cu o ora inainte, e clar! Nu este pentru prima data cand se intampla asta. Si nu-mi spuneti ca vorbesc prostii. Si nu cred ca sunt eu aia marginalizata (ca sa nu interpretati asta ), sunt convinsa ca se intampla multor membri de pe DC.
As aprecia daca ati rezolva aceasta situatie. Timpul este foarte pretios, pentru unii micuti.
Cu multumiri anticipate,

Claudia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Lumea e in vacanta. Marea majoritate. Asta pe langa problemele cotidiene ale fiecaruia dintre noi. Facem fiecare ceea ce putem sa facem in ordinea fireasca a fiecarui lucru in parte. Nu se poate nimeni baga in viata privata a nimanui. Dincolo de DC fiecare dintre voi aveti viata privata care este importanta inaintea oricarui alt element. Moderarea oricarui forum nu numai a celui de la umanitare este un serviciu free, "no obligation" in accept bilateral moderator-DC.

Cu multumiri pentru intelegere,

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by marius
...Moderarea oricarui forum nu numai a celui de la umanitare este un serviciu free, "no obligation" in accept bilateral moderator-DC.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro




De acord cu tine, nu va obliga nimeni. Atunci de ce mai puneti moderarea acolo???? Asa cum voi va alocati din timpul si viata voastra, exact asa facem si noi. Si eu stiu ca daca ma angajez sa fac ceva, apoi fac, nu scot ochii ca fac asta pentru altii. Si asta se cheama seriozitate.
Cu aceleasi multumiri (sper) pentru intelegere,

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

"A face" este ceva relativ. DC trebuie sa respecte in primul rand viata si optiunea(posibilitatea) privata a fiecaruia indiferent daca este user sau moderator si abia apoi sa poata sa emita pretentii de genul raspunsul X trebuia moderat in X zile sau Y ore sau Z minute. Face fiecare ceea ce poate.

Cu consideratie,

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by marius

"A face" este ceva relativ. DC trebuie sa respecte in primul rand viata si optiunea(posibilitatea) privata a fiecaruia indiferent daca este user sau moderator si abia apoi sa poata sa emita pretentii de genul raspunsul X trebuia moderat in X zile sau Y ore sau Z minute. Face fiecare ceea ce poate.

Cu consideratie,

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro




Marius, este pentru a nu stiu cata oara cand servesti un raspuns in genul asta. Si nu va spune nimeni sa renuntati la viata voastra privata! Ce ni se spunea noua, user-ilor obisnuiti? "Daca nu-ti convine, pleaca, nu te retine nimeni!" Exact asa te intreb si eu: cine te forteaza sa faci asta? Pentru scos ochii???? Vrei bine, nu iarasi bine, nu? Dar NU MAI SCOTE OCHII oamenilor. Nu de alta, dar mai e putin si facem si statui! Ori faci din suflet (si cand faci din suflet nu astepti recunostinta celor din jur!), ori nu mai faci nimic.
Daca nu le moderati la timp, de ce nu scoteti moderarea de acolo???? Apare o postare "binevoitoare" acolo, o moderati pe aceea si gata!

Claudia

PS Iarasi imi aduci aminte de doua tabere: zei si muritori de rand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

pentru a se evita aceste mici probleme, ma gandesc ca s ar putea crea cate un grup de discutie pentru fiecare caz umanitar, sau un chat DEDICAT CAZURILOR SUPER URGENTE... in paralel cu forumul, iar fetele care fac parte din grup sa publice pe forum cum se desfasoara discutzile acolo...si tot prin intermediul forumului sa se mai alatute noi persoane pentru rezolvarea cazului.
ma mai gandesc ca pentru cazurile care necesita urgentarea actiunilor din cauza gravitatii sa se puna un semn distinctiv care sa atraga atentia ca TREBUIE SA SE FACA CEVA..

nu vreau sa supar pe nimeni, dau ideei, care sa poata rezolva probleme, ideei poate neinspirate sau poate inutile, caz in care imi cer scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

N-am chef de cearta. Am fost destul de clar dupa opinia mea. Daca nu se primeste un raspuns nu e bine, daca se primeste dar nu este cel scontat iarasi nu e bine. Asta e. Nu asteapta nimeni nici un fel de statui sau recunostinte poti sa fi sigura de asta. Moderatorii sunt persoane dupa cat am ajuns sa le cunosc chiar deosebite. Nu inseamna ca sunt singurele dar este opinia mea. Nu am ce sa-mi reprosez iar lor nici macar atat. Este un team cu adevarat inchegat, timpul ne-a format impreuna pe toti si cu bune si cu mai putin bune, iar eu personal ma simt foarte mandru ca sunt in echipa cu ei toti. Vor face in mod cert si in viitor ceea ce au facut si pana acum cu aceeasi daruire si acelasi dezinteres. Si toate acestea fara a le fi afectata viata privata, desi sunt convins ca DC si-a pus amprenta chiar si acolo.
Cat despre ideea de moderatori si muritori de rand consider si acum ca si alta data ca este o opinie eronata. Si moderatorii si muritorii de rand cum ii numesti tu pentru noi se numesc mult mai simplu fie useri fie membri DC. Nu-ti impartasesc parerea dar desigur este opinia mea si in acest caz.
Cat despre moderarea sau nemoderarea unei sectiuni deocamdata administrativ discutand sectiunea umanitare ramane moderata. Decizia de a fi sectiune moderata are la baza si controlul necesar pe subiecte delicate care pot sa atinga sau sa ascunda interese nu tocmai morale. Viata este de asa maniera incat se exploateaza de multe ori buna credinta a omului pentru a atrage foloase necuvenite. DC fiind deja un site si un forum cu un trafic considerabil s-a considerat ca este mai bine sa existe forme de control pentru protejarea membrilor acestei comunitati fata de astfel de fapte. Garantii nu exista dar este unul din motive. Desigur nu singurul.

In speranta unei bune elucidari,


Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Danna 2002, .
Marius, daca tu crezi ca eu am chef de cearta, nu ai inteles absolut nimic. Iar daca vrei sa fii interpretat corect, apoi fii atent la exprimare. Citeste-ti, rogu-te, postarile, inainte de a le da drumul. Decat una alambicata, mai bine un rand clar. Si am sa ma opresc aici (ai noroc cu colegii tai, care m-au asigurat ca esti baiat de treaba).
Toate cele bune,

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In ce sens noroc?

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

In toate sensurile.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Adica? Detaliaza te rog.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput