Bebelusi de septembrie – octombrie 2004 (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Aissa cam asa o sa faca pana se obisnuieste sa se lase usor jos... Pune de ex. o pilota/plapuma jos... ca atunci cand cade sa mai atenueze... Eu am tinut-o in tarc (si tarcul e destul de tare) si i-am pus o pilota ca sa nu se loveasca foarte tare.
Avantajul la tarc este ca sta intr-un loc si ca se invata sa se lase in jos tinandu-se de manarele sau plasa tarcului.
Iar cu adormitul "in mers"... s-a intamplat sa adoarma in fund, cu capul lipit de plasa tarcului...
Si inca ceva... in perioada respectiva nu s-ar mai si culcat pt. ca avea o treaba... A durat cam o luna la noi... Deci muuulta rabdare.

Ana_a sa inteleg ca a mers si la tine...

Mina ma facusi curioasa cu titulatura lui Pufymic... n-o observasem... Nici io nu stiu ce-nseamna... Deci asteptam cu interes lamuriri...


Eliana si Elena – 23 octombrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Elyanne, am pus salteluta de la jucaria aia de la Chicco, dar parca Mina zicea ca daca e sa faca ceva rau al ei sigur face. Asa si ea, ce e fraiera sa dea cu capul acolo unde e plapuma pusa? Da unde nu e, logic. Apoi, in tarc o sa o pun, dar acolo nu are nici un inel de care sa se ridice, o sa vad cum o intereseaza. Oricum azi i-a placut pe jos, dar toate bune pana obosea. Faza e cu patul mai nasol, ca asa pe jos mai atenueaza mocheta aia (oricum bubuie), dar in pat se loveste de gratii. Aparatoare nu ii mai pun decat pe latura din spate a patului pentru ca le "scutura" si am observat ca stranuta. Si chiar daca da acolo unde e aparatoarea, tot da destul de tare. Si acum o pun culcata, nu ajung in sufragerie ca o si vad aparand peste orizont (de la calculator vad in diagonala patutul ei...). Sper sa invete mititica repede si sa fie ok atatea lovituri. Oricum, nepotul meu cand se supara da cu capul in zid si nu pare sa aiba ceva
Acum e in pat, tot nu doarme, cred ca e destul de obosita ca vad ca nu se ridica (nu vad nici o manuta) dar isi canta...ei sau la jucarii nu sunt sigura!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Aissa, are dreptate Eliana, de acum mai slabut cu adormitu singurica ziua... ca are fata treaba. Tu o pui culcata ea sa urca in picioare, tu o pui culcata ea se urca in picioare... si tot asa.

Eu in perioada asta nu prea il lasam ziua in patut, tocmai din cauza de lovituri cu capu de gratii... a fost perioada in care am jurat ca la urmatoru cupil nu mai vreau patut din lemn.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ups, nasol moment, deci sa nu ma dati la disparute (oricum apar eu cand doarme).
Asa e Mina, are o treaba, prin faza asta treceam de o luna si ceva de cand se ridica in 4 labe si nu adoarme pana nu se rasuceste de mii de ori. Inseamna ca am trecut in etapa urmatoare... Cat despre pat si eu numai cu gandul la alea moi sunt dar...acum e oricum tardiv.
Mai devreme va ziceam ca o aud "cantand". M-am dus intr-un final sa o vad si era in fund si cu carpele (o paturica si un scutec) in poala, cu catelul langa ea si le canta.... A baut o juma de bibe de ceai, am zis ca adoarme instant. Aiurea, ajung in sufra si numai ce o vad, cu o fata pleostita...e asa caraghioasa, o vad ca e beata de somn. In fine, acum doarme.
Mina si unde tineai piticul ziua? Unde il culci?

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

quote:
Originally posted by aissa

Ups, nasol moment, deci sa nu ma dati la disparute (oricum apar eu cand doarme).
Asa e Mina, are o treaba, prin faza asta treceam de o luna si ceva de cand se ridica in 4 labe si nu adoarme pana nu se rasuceste de mii de ori. Inseamna ca am trecut in etapa urmatoare... Cat despre pat si eu numai cu gandul la alea moi sunt dar...acum e oricum tardiv.
Mai devreme va ziceam ca o aud "cantand". M-am dus intr-un final sa o vad si era in fund si cu carpele (o paturica si un scutec) in poala, cu catelul langa ea si le canta.... A baut o juma de bibe de ceai, am zis ca adoarme instant. Aiurea, ajung in sufra si numai ce o vad, cu o fata pleostita...e asa caraghioasa, o vad ca e beata de somn. In fine, acum doarme.
Mina si unde tineai piticul ziua? Unde il culci?

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God




Ziua il tineam in tzarc... cat a mai vrut sa stea acolo. Adormea singurel acolo cand ii era somn. Insa de cand a prins gustul cu mersul in patru labe sau in 2 picioare nu mai sta nici acolo. Asa, cam de o luna tzarcul e de decor. Acum il adorm ziua in carut (dupa masa de pranz). Mai adoarme cand iesim dimineata. Iar dupa ce se trezeste din somnul de dupa pranz (in jur de ora 16) si pana seara nu mai doarme, decat daca e ff obosit.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Mda, ala de la pranz e problema...si mai ales ala de noaptea...ca la fel are program cel putin o ora de "fitness". Iubita lu'mama, abia asteptam sa se ridice si ea si acu' ma plang!
Multumesc de raspunsuri!



Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Salut!

S-a rezolvat problema cu netul si la mine acasa si sunt gata de "vorbareala".
Intre timp noi am facut vaccinul de 1 an (Infanrix, acelasi ca si la 6 luni) si avem la 11 luni jumate 8700 gr si 74 cm.
Am intrebat doctora daca sa incep dupa 1 an sa-i dau lapte de vaca si mi-a recomandat sa-i dau NAN formula de crestere 1-3 ani.
Peste o luna mergem sa facem urmatorul vaccin, cel pt rubeola, rujeola, etc. si apoi mai luam o pauza de la intepaturi.
De 3 zile mandra mea a inceput sa mearga in picioare ca betivii...face 5-6 pasi si apoi o ia la fuga sa ajunga la ce e mai aproape de ea sa se "arunce". Singura nu are inca curaj sa mearga daca nu sunt langa ea. Ce vroiam sa mai zic...pt noi hamul nu a fost de nici un ajutior pt ca pur si simplu nu stia sa mearga cu el si era ca un catel blegut atarnat.
Tot de vreo 3-4 zile suntem in greva foamei...dar greva adevarata si banuiesc maselele ca ar vrea sa iasa. Nu accepta sa-i dau nimic de mancare si daca totusi ii bag ceva in gura, sa vedeti ce frumos imi scoate cu mana mancarea si o arunca de ma scoate din sarite...dar nu vrea sa manance, nu mananca!!! Lectia asta macar am invatat-o pana acum. Traim cu ceva lapte si pufuleti.

Aissa, hehehe multa rabdare iti trebuie. Ma termina Alexia cand invatase sa se ridice in picioare. Moarta de somn ea era in picioare in patut. Pana la urma am adoptat metoda de a o culca in pat tinand-o in brate si apoi adormita s-o mut in patut. Altfel nu se mai putea ca se ridica de o mie de ori in picioare.
Cu apreciatul distantelor si cazaturile...ufff cate a mai indurat si Alexia. Mai ales la inceput cand nu stia sa se lase pe vine in fund si isi dadea drumul la maini si cadea pe spate...si patutul de lemn (la fel si eu ca Mina am zis ca nu mai imi trebuie patut de lemn....). O lasam pe jos dar stateam numai langa ea pt ca se ridica pe fotolii, masuta, scaune si cadea. Ieri a luat ultima cazatura zdravana pe spate pt ca a apucat-o mersul singura cand nimeni nu era atent la ea. De acum si pana or merge bine in picioare tot or sa ia cazaturi. Ufff, tac-su se gandise la casaca de protectie...hihihi.

Va pup ca ma apuc sa citesc din urma!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 11 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Herra, acum am vazut ca ai intrebat de vaccin.
Deci la 1 an se face acelasi vaccin ca si la 6 luni. Trimovax (gratuit) sau Priorix (platit) se fac la 1 an si o luna...cel putin pe aici prin Bucuresti asa se procedeaza. Nu se fac impreuna la 1 an ca sa nu traumatizezi copilul prea rau si ca sa sti daca face reactie care vaccin a fost de vina. Tot la fel am auzit ca de la Trimovax/Priorix e posibil ca reactia s-o faca dupa o saptamana de la vaccinare.


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 11 luni +
Evenimentele din viata mea

Chiar daca esti pe drumul bun, vei fi calcat daca stai pur si simplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Salve,
Bey,,bag sama ca noi suntem oleaca pe invers!
Noi de o bucata buna de vreme ii spunem Licuriciului PRECAUTU'!
N-ar face o miscare fara sa se asigure. Daca e in picioare, singurel, isi cauta un punct de sprijin, se lipeste cu spatele si incepe operatiunea: impins de fundulet in jos...cat se poate de incetisor...sa nu sparga bunatate de fund ce i-a dat natura!!!...pana cand simte ceva sub poponet. Pe mine ma cam dispera...ca imi aduce minte de ta'su la ski...tot cam asa...incet, sa nu ne accidentam!!!!

Cali, sanatate multa si nu-ti face probleme mari...ca sunt antibiotice pe care le poti lua...o sa-ti spuna medicul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna fetelor!
Multumesc la toate de sfaturi...nu stiu exact de la ce este problema gandacelului,dar se pare ca am avansat,adica acum avem si cearcane...asa ca am luat sa face coprocultura,sa vedem ce-o iesii...sunt cam trista dar sa speram ca va fi totul bine...plus ac ne supara rau de tot dintidorul trei de sus,sta sa iasa,dar cand,nu se stie, insa ne-a tampit azi cu maraituri,dragutul de el.

Fetele,cu ridicatul in patut si la noi e la fel,urasc ca i-am luat de lemn,a dat de cateva ori cu capul de imi venea sa mor de draci...acum ne-am cam invatat si ne tinem bine ,nu ne mai dam drumul decat cand prindem ceva sigur si stabil...e tare simpatic...trebuie sa ai rabdare multa AISSA,dar vei vedea ca singura isi va da seama de pericole,in curand...cu somnul ziua,hmmmmm,eu il culc in patutul lui dar stau cu el pana adoarme ca daca nu tot sus este,ca si la voi,sau se misca de pe o parte pe alta,sau pe burtica si maraie...da,cam asta este,va trece si perioada asta...abia astept!


Eu sunt suparata acuma ca se pare ca voi racii,am sinuzita maxilara,si ma doare de vreo 2 zile,ma oftic de mor,ca mie frica sa nu ia si gandacelul.

Sanatate multa fetelor gravidute si celor cu probleme!

Weekend placut si numai bine tuturor!

Mirela si bb Robert Cristian(19 octombrie 2004)
http://community.webshots.com/user/crismir100
http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput