Mamici de Noiembrie-Decembrie 2005 (34)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Cred ca ma duc la culcare ca mi-e cam somn. Va doresc noapte buna, fara carcei, fara insomnii si un week-end placut.

Mandy, 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

cioc-cioc :)
io in uichendu asta nu fac ABSOLUT NIMIC. adica ma duc la posta sa iau un colet ptr sor-mea, care nu-i acasa, si cam gata. vestea buna e ca vad ca merge liftu'. nu stiu pana cand, da' e o chestie...
poze pe net o sa-mi pun, da' nu prea am d-astea cu burta. o sa-l bat la cap pe gabi sa-mi faca cateva uichendu asta si o sa le plantez pe undeva... si cu ajutor o sa pun s'un link catre ele...
referitor la carti-casete-cduri cu muzica si povesti, eu am vazut multe la librarie, si sunt si foarte ieftine (cel putin alea de pe vremea noastra). eu tin minte si acum unele povesti de pe caseta, le interpretam cu sor-mea pe roluri :))) si le stiam pe de rost.
cristinamh, imi pare rau sa aud vestile aste de la tine, da' am citit ca bbii au etape in crestere si se mai intampla sa stagneze... ca sa nu mai vb. ca si masuratorile au o anumita doza de relativitate. eu zic sa nu te ingrijorezi prea tare si sa mananci sanatos, sa incerci sa nu fii stresata de lucrul asta, ca stresul face cel mai rau .... mii de
cristina de la baku, eu zic sa incerci sa vezi chestiile frumoase de acolo - or avea si ei ceva frumos. de asemenea, zic sa nu te stresezi din cauza nikului (ce-i drept, eu credeam ca te cheama LUCI si esti din BUcuresti :)))
eu azi am avut o zi infioratoare la servici. si nici macar nu mi s-a intamplat nimic mie personal, ci unei colege (pe care eu nu pot s-o sufar, denumita si "baba comunista"). da' nu e drept ce i-a facut asta (directoru adjunct) - a chemat-o la el in birou si a inceput SA URLE CA UN DESCREIERAT la ea - si a invinovatit-o de o chestie la care unica ei contributie fusese ca batuse la calculator ce i-au dat altii si trimisese un mail in tara din dispozitia directorului mare (care e in concediu). saraca, a plans o ora dup-aia. eu inteleg orice, sa o fi sanctionat in vreun mod daca chiar credea ca a fost vina ei, da' sa urle asa la om si sa-l faci de doi bani fara sa-i dai macar posibilitatea sa spuna ceva, mi se pare cel mai odios lucru... ooooooooofffffffffffff. si chestia asta m-a indispus total - all day long.
acu' am niste arsuri si nu stiu ce sa fac sa le mai potolesc.
C & bbandrei care a intrat in sapt. 27, adik avem 26+1
PS: noi intram in trim. 3 pe 25 august. asa scrie la calendaru din listuta (care mi se pare f. bun), asa scriu si io.
pupici la burtici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si pentru ca am promis odata, prin iunie :))) ca o sa-mi scriu impresiile despre doua carti, si acu' am chef de scris - la televizor merge ciao, darwin - tocmai aparu' omu negru - si nu pot sa-i fac nimic, ca doarme gabi pe telecomanda :((((((((((
iaca:
PG Wodehouse - Sezonul de imperechere
io zic ca merita vo 3* (din 5), da' trebuie tinut cont de faptul ca mie-mi plac la nebunie personajele lui PJW. asa ca poate am exagerat un pic. (la mine exista si scala negativa, si nu se opreste la 5, merge pana la minus infinit)
Dupa cum v-am spus, personajele & atmosfera fac intreaga carte. intriga e tipica pentru toata seria de romane - se iau x personaje perechi se amesteca perechile din cauza echivocurilor, jeeves cel istet pune osu' sa descurce itele incurcate si, in final, cele x perechi se reunesc in forma initiala. foarte englezesc.
bineinteles, apar nelipsitele rude nesuferite, bertram wooster imun la imperecheri si jeeves-cel-istet. tre sa marturisesc ca personajul favorit e bertram, nu jeeves. mi se pare mult mai bine realizat.
in concluzie: merita citita, macar in tramvai/metrou, in drum spre casa. nu solicita meuronii prea tare si iti da o stare de buna-dispozitie care face toti banii.
Helen Fielding - Olivia Joules si imaginatia hiperactiva
o stea jumate - desi nu-mi pare rau ca am cumparat-o.
reteta e putin schimbata fata de "bridget jones", dar nu foarte mult. fata cam cazuta-n cap, un baiat bun, un baiat rau. incredibil. unele personaje - incredibile si ele. un roman care nu cred ca s-a vrut prea comic, da' care asa a iesit. are unele pagini foarte slabe, dar si cateva chestii geniale. mi-a lasat impresia ca e o carte facuta la comanda, si cu un editor cu pareri diferite, cu niste compromisuri cam idioate (adica nu le vad rostul da' ma rog). merge. dar tipa e capabila de mult mai mult, asa ca am fost cam dezamagita - in raport cu asteptarile...
C & bb andrei, care tocmai s-a trezit sa dea in mama lui cu pumnisorii :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Ina- nu pot merge la spital ca nu e urgenta e doar boala lunga, din fericire nu au aparut complicatii...o sa-i sun luni din nou...

corap-directorul tau adjunct nu prea are stofa de sef- eu tot cred ca un sef bun nu tipa niciodata la angajati....prost moment, daca tipa la tine fa si tu un moment de "stres graviduta", nu stiu cum o mai fi in RO dar pe aici se simt...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-23
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

uau, fetelor, ce mult scrieti, de-bia pot tine pasul cu voi!

cristina, hai, fii optimista, ca bebelina o sa fie bine. stie ea ce face acolo inauntru. tu, ai grija de tine, cum te odihnesti si cu ce si cit te hranesti, ca bebe stie el/ea cit sa ia de la mamica lui/ei atita timp cit e in burtic. sint sigura ca tot o fi bine.

anamari, saracuta de tine. sper sa te faci bine de tot repede.

cu calculatul saptaminilor si lunilor, of-of. eu stiu (din carte) ca luna a saptea incepe cu incheierea saptaminii 27 deci la 27 saptamini fix incheiate. prima zi din saptamina 28 ne pune in luna a saptea. deci eu sint in luna a saptea de 10 zile:) (ca sint la 28+3zile, deci in cursul saptaminii 29). sarcina se poate incheia si e considerata 'la termen' oricind intre saptaminile 37 fix si 42 fix. multa sanatate si noroc tuturor!

bic, multumesc de intrebare, m-am intors cu bine din florida. drumul a fost foarte fain, nici o problema cu avionul si burtica, ba chiar la goluri de aer aveam niste fiori de placere si stiu sigur ca si bebinei i-au placut! :) florida e faina, calda, dar cu ploi in sezonul asta si deci totul imprejur e verde si proaspat - palmieri, tufisuri exotice, iarba joasa si deasa, drumuri serpuite si curate. nu a fost prima mea data in florida, dar am ramas placut impresionata si de data asta.

pupici multi tuturor si sper sa reusesc sa ma tin de voi:).

mona, lia (24.04.2004) si simburica mica (28+)

www.seansimon.com/atlanticcity2005.htm" target="_blank">ATLANTIC CITY 2005
www.seansimon.com/july2005.htm" target="_blank">JULY 2005

www.seansimon.com/ultrasound.htm" target="_blank">BABY MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

M-ati flatat cu aprecierile dar bag de seama ca n-ati fost suficient de atente, poza e de la 20 de saptamani. Lasa ca vine ea camera de la reparat si-mi fac un profil de va speriati. Am deja vreo 7-8 kg in plus la 22 saptamni implinite. Si cam toate s-au aranjat de la ombilic pana la genunchi, si putin pe sani.

Ina, ce-i ala "baby shower"? Multumesc de link, inca nu m-am logat dar o sa-l iau curand.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Cristina, eu cred ca medicii astia sunt de-a dreptul timpiti!Tot ei zic ca gravidutzele nu trebuie sa se streseze si tot ei baga frica in noi!Eu zic ca n-are rost sa-ti faci probleme, exact cum se itampla in viata de zi cu zi, nu toti copilasii de aceeasi virsta au acelasi nr de kg sau inaltime sau alte caracteristici.Fiecare este unic!
Mamele sau bunicile noastre nu au mai facut teste peste teste si au nascut copii sanatosi. Eu una daca mi s-ar intimpla ca un doctor sa-mi spuna ceva de genul asta si cum sunt acum in 19 s , nicidecum nu m-as gindi la o vreo intrerupere de sarcina.
Eu ma incred mult in Dumnezeu,si asta conteaza cel mai mult!
Totul de[inde doar de Dumnezeu! ca dovada am sa va spun ceva:


Cunosc aici o tipa, are 28 ani, s-a casatorit la 23 de ani!Inca din noaptea nuntii a ramas insarcinata ,dar din pacate pina in momentul de fata a pierdut , saraca, 3 sarcini!
Fata e plina de bani, cred ca singurul lucru care-i lipseste este un copil!Avind bani, binenteles ca s-a dus la cei mai tari doctori dar nu aici :in Franta, Italia si Anglia!
Din pacate nimeni nu a reusit s-o lamureasca, care-i pricina!A nascut ultima oara la 6 luni dar a murit pruncul dupa 2 saptamini!
Deci este clar ca viata este data de unul singur si doar la El trebuie sa apelam cind avem probleme!
Acum nu zic ca nu trebuie sa mergem la doctor, cred ca ati inteles ideea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Ieri am avut pofta de inghetata si mi-am facut un cocktail:
inghetata Mars, inghetata M&M, dulceata de piersici si am presarat deasupra niste ness granulat!si ce credeti:

AM MINCAT!

si am mai facut ceva super gustos( am invatat aici):
Orez cu migdale , stafide, si shofran!

Daca vreti sa stiti cum, intrebati-ma!

Am niste dureri de spate, de innebunesc si mai nou dureri de burtica , pe jos, in preajma ovarului drept!
Voi mai aveti dureri de genul asta?
Eu inca nu stiu sa fac diferenta intre dureri de burta si contractii!?

Sunt convinsa ca ati mai vorbit despre asta, dar eu am intrat mai tirziu pe forum si viteza mea de internet este doar 28.8Kbps,
deci ca sa deschid toate vechile capitole mi-ar lua o groaza de timp!

Daca n-aveti chef de subiectul asta , nu-i bai!

Va pupicesc!

Cristina & Simon 19s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Gravidutzelor, ce treceti voi de fiecare data: Nr de saptamini de la UM sau nr de saptamini de la conceptie( ovulatie)????????

Am inteles de pe un site www.reclama.ro ca, mai nou, medicii dau nr de saptamini de la UM, caci ei considera ca UM este un eveniment cert, in schimb , vis-a-vis de data ovulatiei sunt doar supozitii!

Eu, de-exemplu, de cind ma stiu am avut o menstrutie jalnica, uneori la 2-3 luni, dar de cind m-am casatorit s-a stabilizat cam la 36 de zile!Dumnezeu cu mila cind am avut ovulatie?!

Weekend placut!
Cristina si baiatul meu 19s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Ca sa pui un link la poza in semnatura, trebuie sa gasesti in meniul "Profil personal" campul cu semnatura si acolo il introduci.
Daca nu stii exact cum e formula pentru link si sa scrie in loc de link ceva text, dati un "Reply with quote" la postarea unei colege care are semnatura cu linkuri, copiati din codul ei si inlocuiti cu linkul si textul dorit. Eu mi-am ascuns linkul la fotografie sub iconita din semnatura, ca nu-mi place sa fiu prea publica, doar pentru voi l-am pus.

Cora, mai demult careva dintre gravidute ne-a clarificat ca 9 saptamani = 2 luni, 18 = 4 luni si 27 = 6 luni. Ai zis ca tu faci 27 de saptamani peste vreo 5 zile, deci in 18 (+-1). Prima zi de trimestrul III nu coincide cu prima zi din luna a 7-a? Asta asa sa prelungim la nesfarsit discutia despre calcule.
Eu azi am 22 + 3 si sunt convinsa ca maine intru in luna a 6-a. Sper sa nu ma convingeti ca nu-i adevarat, pentru ca eu sunt tare bucuroasa pentru "eveniment".

Ziua e frumoasa, sper ca sunteti undeva la aer curat si peisaj minunat. Multi pupici!


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput