Mamici de iulie - august (83)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Emaaimee, tunsul e 35-40 e, tuns+suvitat aprox 80, dar de obicei dadeam 5e la pensat si 5e la breton(am numai citeva fire de breton). cred ca mi-au luat pt fie-mea supra-taxa, ca ocupam mult loc... si eu ma pensez singura( nu am mult de pensat, sarutmina, mama!) daca ma duc o data pe an sa imi corecteze forma si acum chiar nu aveam chef sa ma fac, nu am rabdare si voiam un pic de rasfat. bubitele o sa imi treaca, sper, dar am plecat de acolo parca eram piscata de molii... o pedichiura( si aici e o prosteala pedichiura, nu se face ca lumea)+manichiura bate 80-90 de euro, la fel un trat cosmetic cu curatat manual si hidratare. daca te duci la un spa, e si mai mult...eu nu cistig atita pe ora si vorba aia, am facut ceva scoala si scormonesc si eu prin chestii urit mirositoare. rasfatul costa- aici se numeste rasfat. in Ro se numea igiena- asa se numeau si cooperativele care prestau servicii coafor-cosmetica...
sa stii ca acum, serios vorbind, in primavara ne-am putea vedea in Frankfurt, vorbim cu Katink( ea chiar in Frankfurt sta, daca nu ma insel) sa ne gaseasca o cazare acceptabila, avem zbor ieftin, direct ryanair si eu si tu, daca o sa fie si Adriana si mai dragut, poate o mobilizam si pe Kulta, desi cu doi bebei e mai greu decit cu unul si ne intilnim si noi, pai ce, numai fetele din Ro? eu nu prea preget cind vine vorba de plecat, imediat impachetez si o iau din loc.

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Dar ce-ati zice sa ne intalnim toate la Constanta la anul in iunie? Sunteti multe fete din Constanta si celelalte oricum am merge cateva zile la mare cu bebicii sa simta si ei briza marii. Haaaaaaaaaaiiiiii! Vreti?

Andy si intarziat 41

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Andre_ea, eu as vrea, dar sa vad cind ma intorc la munca.concediul de maternitate se termina la sf lui mai, poate mai lipesc pe cel de odihna...nu e o idee rea deloc. ar fi frumos...

M38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuletulpanda2005 spune:

Buna fetele!

Noi tot n-am nascut. Margem acum iar la control si probabil ca stabilim si cand ... ne inducem, ca nu se mai poate!

Andre_ea tu maine mergi la inductie sau la cezariana? Ca n-am apucat sa citesc tot.

Abia astept sa-l vad pe bebe Pooh, dar oricum e chestie de zile. Aici nu te lasa mai mult de 10 zile dupa DPN.

danaB + POOH 41+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Ha ha, subscriu la ce zice Andre_ea!!!! Facem si noi o plaja cu piticii impreuna, cred ca ar fi super!!!! Si va mai alinati si voi dorul de casa, de Romania... dupa cateva zile pe litoral si de jegmaneala de aici va trece pentru o perioada dorul de casa... si va reamintiti de ce ati plecat din Romania...

Emaimee, si eu sunt taaaare curioasa ce ne mai zice dr. maine!!! Poate nasc si eu totusi la sf. saptamanii ... Da Doamne!!!!!

Mamini, cred ca a fost taxa de supra greutate pe scaun!!!! Si in SUA sunt niste scoruri la cosmetica, coafura... am dat in noiembrie pe un tuns scuuuurt si shuvitzat 130$ (cu reducere 20% ), iar manechiura am invatzat sa mi-o fac singurica... pana atunci mergeam saptamanal acasa la manechiura pedichiura... Acum chiar nu mai are sens sa merg la manechiura pt. ca mi-o fac tare fain singurica!!

Mirela, multumim pentru listutza!!!!

Gio, multumim pentru vestile despre Gabi, pupici muuuulti din partea noastra ei si grasunului de Lucas!!!

Emaimee, de Oriadam stiu doar ca este ok, este nerabdatoare sa-si vada bebelul... am aflat de la prietena noastra comuna

Pupici,

Irina si bebe 39 sapt.

http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Mai si ce bine imi sta cu 4 stelutze!!!!!!! Sa-mi traiasca si la mai multe!!!

Dana, sa ne spui ce-ai facut la control!!! Ne este dor de tine, nu prea te-ai aratat zilele astea decat putinel...

Acum ies putin prin Mamaia sa pap un porumb fiert, ca mi-e pofta...

Pup burticile mici cu colici si fara si burticile mari cu bebelusi,

Irina si bebe 39 sapt.

http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

MirelaV, multumim mult de tot pentru capitol si tot ajutorul pe care ni-l dai.

Giova, multumim pentru vestile despre Gabi. Dragalas bb Lucas. Avea el treaba cu manuta inainte!

Ema, multumesc pentru urari! Abia astept sa il vad pe bb.

Irina, probabil ca esti si tu in situatia mea. Bb care nu vrea sa coboare. N-o avea loc printre oase. Dar tu ai oricum indicatie pt. cezariana asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

Dana, pt. ca bb nu coboara, va fi cezariana. Te astept azi cu vesti de la control. Ca maine nu mai am cum sa citesc. Mult succes!


Andy si intarziat 41

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

mamini-ce chestie cu suprataxaSi eu ii pot multumi mamei pt sprancene-f groase,defrisez serios la eleNu imi permit sa le las nearanjate pt ca m-as lua de mana cu Vartan Arachelian-parca asa il chema pe saracul nea cu sprancenele date pe frunte in loc de freza
Suna tentanta ideea de a merge in Germania la anu'.mi-s tare plimbaret din fire
Ioana-iti doresc sa iti gasesti pana la urma combinatia la hainele pt botez.Si poate pui si poze.
Andy-nici nu e de lepadat,eu sunt de acolo si oricum cred ca am cam trage o fuga in iunie cand nu e asa cald acasa.Mai vedem mai incolo!Pe tine te induce sau iti face cezariana-nu am inteles bine?Multa bafta maine,nastere usoara si pupici la ginere!
Irina-ce fata harnica,bravo pt steluta!Stiu cu jecmaneala,dar asta e.Succes la control.
Deci maine avem ulte vesti:o sa va zic si eu ce am facut la control eu si

mamica scumpei Bibi-02/07/05
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valcampan spune:

Anis, pt.sughiturile lui bebe incearca sa-i dai putina zeama de lamaie.
Kulta, mult curaj in continuare. Am aflat azi rezultatul de la laborator si nu am infectie urinara. Sa cred ca toate durerile de rinichi sunt din cauza lui bebe ? Urlu de durere in fiecare seara basca ca am contractii si nu mai pot sa merg, imi tarsaiesc picioarele prin casa. Sa ies afara sa ma plimb nici nu mai poate fi vorba. Din cauza durerilor nu mai pot sa stau nici pe scaun in fund asta e motivul pt.care am inceput sa intru mai rar pe forum . Nu mai e mult si ne vom trezii cu bebei in brate si vor apare atunci alte probleme. voi fi incepatoare si cu bebe, e primul meu copil dar sper sa ma descurc cu ajutorul lui Dumnezeu si al surorii mele. Tu ai deje experienta cu bebei, ti-am vazut fetita in poze m-am indragostit de ochii ei mari si de gurita. Da-i un pupic din partea mea.
Intreba o mamica ( imi cer scuze nu mai stiu cine ) daca e normal sa-i curga si lui bebe lapte din sfarcuri.Da e normal in primele zile le apar si lor e din cauza hormonilor mamicii asa am citit eu pe forum.
Fetelor nu mai pot sa stau in scaun maduc sa ma intind in pat.Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Gabi, Alina, Cipcipcip FELICTARI PENTRU BEBELUSI!!!! SA CREASCA MARI, FRUMOSI, DESTEPTI SI SANATOSI!!!


EMA, LA MULTI ANI!!!! Multa fericire si sanatate alaturi de Bibi si de sotul tau.

Dana, Andy, sa nu cumva sa va mai prind pe aici pina nu nasteti!!! Ca poate bebelusii vostri se gindesc cit de ocupate sinteti voi la calculator si vor sa nu va deranjeze Ambii o sa fie niste super-grei uriasi!!! La 41+ saptamini ... hehehe, au avut timp o gramada sa se coaca bine!!!

Irinuca, Paula (Kulta), Mamini, si voi sinteti asa de aproape .... O sa vedeti ce usor si bine o sa fie la nastere, apoi cite experiente noi o sa aveti cu bebelusii (chiar si Paula, chiar daca mai are o printesuca).

Fetele, de azi Eva poarta oficial numai hainute marimea 3-6 luni. Ca dimineata, intr-o ultima disperare, am incercat sa o imbrac cu un body cu piciuruse marimea 0-3 luni, dar, saracuta, nici nu isi putea intinde piciorusele. Am vazut eu de zilele trecute ca nu o mai incapeau si ca statea imbracata mai mult cu 3-6 luni, dar am zis sa mai fac o incercare azi. Asa ca m-am convins ca trebuie sa ii mai cumpar niste body 3-6 luni ... Are o gramada pt 6-9 luni, dar pt marimea de acum are doar 4 cu mineca lunga si picioruse si ceva mai multe fara ...
Cred si eu ca a inceput sa creasca; imi roade si urechile de fomista ce este. Si pediatra ei mi-a zis sa ii dau mincare la cerere, nu la orar, asa ca o hranesc atunci cind ii e foame (cam cite 150ml la fiecare 2-2,5 ore - noaptea mai rar, ca a inceput sa doarma mai bine).

Anis, ma bucur mult de tot ca ti-ai mai revenit putin si ca iti intri deja in ritm . Daca Ingrid cere de mincare, da-i atit cit vrea, daca nu vomita (in jet puternic, nu scuipat). Iar cu mincatul minutelor, asa facea si Eva la inceput; acum bodoganeste ca un calut (scoate niste sunete din git si isi misca gurita si a inceput sa isi suga uneori si degetul mare. Incearca sa vezi cam la cite ore maninca Ingrid si da-i de mincare chiar cum vezi ca apar semnele ca ii e foame; n-o lasa sa se "supere"

Simona, uneori bebe plinge si daca are gaze in stomacel; nu e neaparat nevoie sa aiba colici. Asa a avut si Eva de vreo 2-3 ori si am crezut ca are colici, dar nu are (multumesc lui Dumnezeu!, ca nu stiu ce m-as fi facut daca avea ...)

Oana C si Eva (29/06/2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanasof2003/my_photos

Mergi la inceput