Bebelusi de martie - aprilie 2005 (18)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Mey fetelor, lipsesc si eu o zi si voi scrieti 3 pagini. Si pe deasupra va si certati!

Ma bucur ca in final v-ati impacat si ca putem reveni la discutii despre dulceturile noastre!

zuzunachi ne bucuram tare ca nu pleci in Grecia suparata pe noi si ca te-ai razgindit sa parasesti forumul. Imi place de tine, esti apriga tare la manie, dar te linistesti la fel de repede. Olteanca ziceai ca esti? Noi ardelenii dupa cum vezi, pana sa ne bagam in discutie, discutia s-a terminat, s-a stins lumina

mamacita multa sanatate. Cred ca trebuie sa-l pui pe Alex la cura de slabire, daca esti cu spatele in pioneze. Ce bine ca ti-a dat voie medicul () sa iei medicamente.

adrianafedorca, imi si imaginez sedinta voastra din spatele blocului, fiecare cu prichindelul ei si cele cu bebei mai mari acoperindu-te cu sfaturi. Eu personal prefer atmosfera de pe forum decat astfel de sedinte in parc. Sau poate am avut eu noroc numa de mamaici din alea care cred ca pt faptul ca bebele lor e un pic mai mare cunosc adevaruri absolute despre cresterea lor!
Vad ca in ce spunem noi nu prea ai incredere si tragi cu ochil la mamicile de ian-feb ! (Glumesc desigur!)

rrox3, din pacate in nimic nu poti avea incredere. Legumele ca au chimicale , borcanasele ca au ce stiu eu ce conservanti (de fapt de asta mi-e teama mie)

Noi astazi am fost la sora-mea. Am plecat de dimineata si ne-am intors seara. A fost f cald si frumos pana pe la 6 cand a incept sa ploua un pic. Am plecat repede. Dar nu suficient de repede. Pe drum ne-a prins o furtuna si o ploaie deasa ca imi venea sa pling. Sora mea sta la 25 km de Brasov , deci e un pic de mers. Strazile erau inundate, de vazut nu vedeam nimic, mergeam cu 10 km pe ora, in coloana. Radu dormea ca ursuletul desi ploaia cadea pe masina cu asha o putere ca era super galagie in masina.
Am ajuns cu bine acasa, Doamne ajuta, ca frica mi-a fost!





Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Gegea bine ai venit!Sa-ti traiasca Daria, sa creasca mare, frumoasa, sanatoasa, si sa fiti fericiti!Asa cum au zis si celelalte fete, asteptam pozici.

Iar in legatura cu ststul in funduletz...nu stiu ce sa zic...Alexandra mea se forteaza sa se ridice, nu poate si se enerveaza, da taaaaaaaaaaareeeeeeeeeNu mai pot sa o tin in brate culcata, ca incepe scandalul, vrea sa se ridice si gata!Dar abia in 15 avem 4 luni, e prea devreme, parerea mea, sau nu?Zau ca nu mai stiu ce sa fac cu ea!


Adriana si Alexandra (15.04.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/adici_l/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:

GATA!!! Am depus reclamatia Nu pot sa va scriu mult acum ca e sotul pe calculator. Dar va scriu maine dimineata sau mai tarziu in seara asta.
Pupici la toata lumea si inca o data va multumesc pentru suportul moral!


Madalina si bebe Sonia
http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ariadnabr/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamc spune:

Adrianafedorca, momentan nu folosesc nici un storcator, pentru ca sunt cantitati minuscule si e mai mare deranjul cu montatul si spalatul storcatorului.Morcovelul il curat si il rad pe o razatoare normala(cumparata special pentru Leti )pe partea cea mai fina, apoi il storc intr-un tifon steril si gata suculetul.Pentru mar am inteles ca sunt ceva razatoare speciale din sticla, va trebui sa caut saptamana viitoare.
Ariadnabr, nu trebuie sa te sperii in legatura cu greutatea Soniei.Si noi am avut probleme mari, au fost saptamani intregi cand nu punea nimic, nici acum nu se strofoaca prea tare cu ingrasatul, nici nu se pune problema la noi sa isi fi dublat greutatea de la nastere, de fapt, in 3.5 luni nu a pus decat 2kg.Dar am ajuns la concluzia ca daca e sanatoasa, sigur are ea un ritm al ei de crestere si nu are sens sa fortam lucrurile, ii lasam pe baietei sa fie mai voinicuti, noi suntem fetite, mai delicate, nu?
Adseana, si eu am fost informata ca biscuitii sunt pentru mai tarziu, tocmai din cauza glutenului, dar multe mamici aleg sa dea bebeilor inca din primele luni de diversificare biscuiti cu banana sau biscuiti cu branza dulce.

http://community.webshots.com/user/oanamucenicu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

BRAVO!Ariadnabr ai facut foarte bine! Asa ceva nu poate fi trecut cu vederea, ca doar nu suntem noi mai prejos decat ei!Suntem toti oameni, si trebuie sa ne tratam la fel, de la egal, la egal, fara diferente de nationalitate, rasa, culoare, etc...BRAVO!

Pupici Soniei!


Adriana si Alexandra (15.04.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/adici_l/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Oanamc si atunci ce sa fac? Sa nu-i dau biscuiti cu piersica sau cu mar? Ca sincer nu stiu!Sucul de morcovi il preparam in acelasi fel, si-l papam tot!si da, exista razatoare speciala din sticla pentru mar si alte fructe. Eu am gasit la Selgros.Si e foarte utila.

Adriana si Alexandra (15.04.2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/adici_l/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamc spune:

Adseana, cel mai bine e sa faci cum crezi de cuviinta, tu iti cunosti bebelusa si sigur vei putea hotari ce e mai bine pentru ea.Eu am o prietena care i-a dat copilului biscuiti(muiati in iaurt ) abia la 6 luni, dar alta prietena i-a dat biscuiti cu branzica pe la 4.5 luni si mama,mama ce i-a placut! Eu nu am ajuns inca la faza asta,dar sincer nu stiu cum voi proceda.Mai vorbeste cu pediatrul si daca ai incredere in el, mergi pe mana lui, doar iti cunoaste fetita, nu?
Noua nu ne place sucul de morcovi !Bravo, voua!
Adrianafedorca, nu am stiut ca ai intrebat despre fier, probabil s-a intamplat cand am fost plecata si eu nu am reusit sa citesc tot din urma.Ei bine, Letitia a primit fier(Ferrum Haussman), initial(in prima luna) am luat eu de 2 ori pe zi cate 30 picaturi,dar nu a reusit sa asimileze destul de bine prin intermediul lapticului si apoi i-am dat ei de doua ori pe zi cate 2 picaturi timp de 2 luni.Asta s-a intamplat la recomandarea pediatrului, pentru ca a iesit anemica la analizele de la nastere.Acum am intrerupt, dar nu stiu pentru cat timp, asteptam urmatorul control.


http://community.webshots.com/user/oanamucenicu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Cred ca m-am pus pe picioare,dar mai sigur vedem maine dimineata,dupa o perioada de imobilizare cum arata situatia la fata locului.Insa sunt cu nervii chisalita,de am izbucnit in lacrimi cand a venit sotul seara de la serviciu.Simtind probabil ca mi-e rau,bietul Alexut a scartait toata ziua,dar nu bazait,urlat,plans,ci scartait ca usa de la debara,non stop,pe ton egal,mai rau ca picatura chinezeasca,cu pauze doar cand il alaptam,ca avea gura plina.De dormit,daca as fi insumat tote somnuletele de cate 5-10 min,ar iesi o ora pe toata ziua.Acum a picat lat si eu ma pregatesc sa fac la fel.
Gegea,bine ai venit,sa-ti traiasca Daria!
zuzunaki,cred ca nu-i nevoie s-o mai spun,dar e bine sa se stie ca ma bucur ca esti cu noi in continuare,bine actionat!
adriana,culca-te cu Cezarica,sa te apere
Bine ca se discuta subiectul cu statul in fundulet,ca si eu eram cam nehotarata daca sa-l imping putin la treaba sau sa-l las in legea lui.
ligia,iti dau dreptate si cu mamele detinatoare ale adevarurilor absolute pe care ti le indeasa pe gat de nu poti nici sa zici pas,si cu borcanelel si cu legumele nitritoase.Multumesc pentru urari,dar cred ca mai degraba ma apuc eu de ceva fitness,ca tare mi-e drag grasunelul meu.si apoi trebuie sa fie voinic,sa castige turnirul pentru Leti si s-o apere.oanamc,tot nu mi-ai spus ce criterii de departajare aveti(hihihi)
ligia,nasoala faza cu ploaia si cand esti singura,darmite cu bebe,noroc ca aveti masina zdravana,dar chiar si asa.Bravo tie ca ai inceput sa umbli singura cu el,eu inca nu mi-am luat inima in dinti,iar acum ca nici nu suporta scoica,m-am lins pe bot(scuzati expresia).si cand te gandesti ca am carnet(si conduc,nu gluma)de 12 ani,iar acum,cand ma gandesc sa-l pun in masina sa plec singura cu el,parca-s scolarita.rusine mie
Au,dar tastatura mea mananca la majuscule,cu pofta
oanamc,buna idee cu preparatul suculetului,si eu ma gandeam ca-i mai mare deranjaua cu storcatorul pentru o lingurita-doua,dar nici nu ma gandeam la procese tehnologice alternative


http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Fetele,Adriana,atentie,in link-ul postat de Adriana se afla un virus(eu am deschis primul joc,ceva cu lupte).din fericire mi l-a detectat nortonul meu,care nu e nici prea nou,si le-a sters(erau 2 fisiere).
adriana,multumim de intentii,era chiar dragut,dar verificati-va compu,cele care ati deschis link-ul.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocrainic spune:

fetele, ma bucur ca v-au placut pozicile. in seara asta mai dau o raita prin laptopul lui tati si mai incerc sa pun, dar promit ca doar pe cele mai frumoase ca sunt convinsa ca am abuzat de rabdarea voastra cu atitea poze!!! multu de incurajarile cu serviciul, va fi un hop mare. cind am inceput sa lucrez in nz pt mine a fost o mare incercare, primele 4-5 luni nu dormeam noptile, ma gindeam la pacienti, aveam cosmaruri, am slabit...ma gindesc ca acum va fi si mai rau cu mai multa responsabilitate, doar cu partea cu slabitul as fi fericita.

Zuzunaki - tare ma bucur ca nu mai esti suparata! si bravo ca esti fericita si bravo ca bubuletul este bine. stii, eu stau uneori sa ma gindesc ca parca nu realizez ce fericita sunt, ca am un copil minunat si sanatos, ca am un sot iubitor, ca...si ar fi asa de multe motive de adaugat, si parca e ceva care parca mereu nu te lasa sa traiesti fericirea asta care este asa de aproape de noi si atit de simplu de obtinut. dar poate doar eu sunt asa...

Mamacita - atit de frumos le spui tu pe toate, ma ung mereu la suflet, asa cum parca mai zicea cineva, exact gindul meu, dar mult mai mestesugit spuse. doamne ajuta sa nu te mai supere spatele defel miine.

Hiroral - chiar ma gindeam la tine, ce mai faci, cum o mai fi Karen. E o scumpa, frumoasa foc. Daca baieteii de prin RO o petesc cu elan pe Leti, noi poate la Karen avem sanse, caci e singura mai aproape de noi.

Am cintarit bubulinul in seara asta! Am ajuns si noi finally la 7 kg!!! Si avem 3 luni si aproape 3 sapt.
Si daviduc e fff fericit sa-l ridici in fundic tragindu-l de minute. ii place la nebunie, sa vezi ce se munceste sa se tina acolo. dar o sa o las mai moale cu asta daca ati auzit voi ca nu e bine. oricum nu l-am chinuit nici pina acum.
De ieri seara i-am dat lui bb din nou Hipp. L-a baut fara probleme. Va spusesem eu ca de la un scaun pe zi, ajunsesem ieri cu milupa la...4-5 fiind si o consistenta indoielnica (cam moi, cam mucoase cumva). Azi primul scaun a fost de consistenta celor care le-a avut inainte cu hipp, dar dupa a mai avut inca 3 tot apoase chiar verzui. Ce-o fi asta? In plus a fost si tare tare miriit dupa amiaza. Nu stiam ce are, mie mi se parea ca nu ar fi ince vremea cind sa-i fie foame, dar am incercat si dupa ce a supt cam tot ce avea mami a mincat sccurt, fara nici o problema alti ...180 ml. Ma gindesc cu groaza ca eu cu alimentatia asta mixta cam flaminzesc copilul, nestiind dupa care masa sa-i ofer lapte praf si dupa care nu. Aveam impresia ca de dimineata ii ajunge de la mine (era asa de calm si de senin intotdeauna, ca nu puteam ghici ca i-ar fi foame in continuare) si ca trebuie supliment doar la mesele de seara...dar uite ca nu cred ca asa stau lucrurile.
Mai vedem si miine. Sa stiti ca e o nebunie asa cu san+formula, niciodata nu ai certitudinea ca e satul bb, ii mai trebuie in plus, nu-i mai trebuie...
I-ar am scris cit o zi de post...
Va pupilesc si somnic usor,
Oana si Daviduc cel cacacios

http://community.webshots.com/user/ocrainic
http://community.webshots.com/user/ocrainic1

Mergi la inceput