Despre gradinarit (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Pis cu rabdare ajungi sa ai o adevarata colectie...ce-i drept aici este mai usor...caci "boala asta" cu florile o am de cand ma stiu. Eu peste tot unde am stat am avut flori si multe...In tara este greu peste iarna, iti trebuie conditii caci iarna este piatra de incercare pt. ele. banuiesc ca iti plac mult violetele de parma...cand le-am vazut prima data am facut o pasiune...si am carat puiutii aia cu mine peste tot si in concediu la mare mi-am luat ghiveciul.....dar daca pui multe frunze de o data (primavara) o sa vezi ca in cateva luni ajungi sa nu mai ai unde le pune.
Cactusii tai mi-au placut mult si mi-au amintit de florile pe care le aveam in tara. Am avut din totate cate un exemplar. Dar uite cactusul ala care ti-a inflorit tie mie nu mi-a inflorit niciodata. Are o floare foarte frumoasa ce dureaza cam 24 de ore..si miroase putin a lamaie...tot ma rugam de el...
sa mai pui poze...poate si cu pisica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Multumesc Flamingo, am sa incerc sa mai pun poze si cu alte flori , dar si cu motanca mea.
Mi-ai spus ca pamantul cumparat de acolo este foarte bun, este un anumit tip de pamant??? Nu ca as gasi sa-l cumpar de aici, dar poate as incerca sa-l "fac".

si .

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Buna fetele,

Am reusit si eu sa pun niste poze cu floricele mele (mai ales cu cactusii infloriti).
Le puteti vedea la
http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=419554743

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Pis astia aici au o groaza de feluri de pamant. CAnd merg la magazinele specializate au rafturi intregi cu tot felul...pt. toate felurile de plante, pamanturi cu aciditate mai mica, mare, bogate in fosfor, potasiu, azot...dar ideea este ca pamantul nu trebuie sa fie din ala galben, lutos, cum este pe la noi ...pamantul de frunze, din padure, este foarte bun, in combinatie cu putin nisip sa-i dea un aspect pufos, sa dreneaza bine apa...Mranita este pamantul ala negru, eu cumparam de la florariile de stat, venea de la serele Codlea (parca). Imi amintesc ca parca aduceau la metro saci cu pamant...poate prinzi vre-o oferta ceva si iti cumperi. Dar eu cred din proprie experienta caci chiar si daca este de calitate un ghiveci tot trebuie schimbat la vre-o 2-3 ani. Mai adaugi pamant...sau chiar il schimbi de tot daca planta permite. Oricum la plantele mari, nu se recomanda sa scoti tot pamantul...scoti cat se poate de pe langa radacini dar nu sa lasi radacinile "chele" caci moare planta.
Poti sa incerci sa pui si ingrasamant, primavara cum se adauga la culturi, dar in concentatii mult mai mici bineinteles.
Alinuche nu pot sa vad pozele. Zice ca ori te-ai mutat ori nu existi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Alinuche am incercat sa-ti vad pozele, dar nu se poate...spune ca nu existi...Chiar vreau sa-ti vad pozele cu cactusii infloriti...

O zi buna si frumoase va doresc !

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Doamnelor, multumesc cu intarziere pentru explicatii (nu stiu de ce n-am putut intra pe site vreo 2-3 zile).

Flamingo, vrei sa zici ca pamantul ala este asa de bun ca-ti infloresc violetele de parma si fara ingrasamant suplimentar? Deloc, deloc?

Adevarul este ca ma roade invidia, ca citesc despre o multime de chestii in cartile englezesti si cand ma duc in magazine: pamant de flori (de vreo 2-3 feluri, nu toate de calitate), pietricele si cateodata scoarta de copac. Sau: nu am vazut pe nicaieri legaturile alea cu un fel de catarama pentru legat plante de suport. Sau: a vazut cineva pe undeva kituri pentru testarea pH-ului din sol?

Pupici,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuche spune:

Incercati la adresa asta, poate merge: http://community.webshots.com/user/alinuche

Nu prea sunt priceputa in pus poze pe internet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Miruna aici au multeee chestii, bani sa ai. Chiar si asa unele sunt mai ieftine decat in tara. Au tot felul de substante sa-ti inradacineze florile (puiutii), solutii cu hormoni, in care doar infingi crenguta...prafuri cu hormoni. Solutii pt. incurajarea infrunzitului, a infloritului, pt. diverse categorii de plante.
Dar, imi amintesc ca am vazut in Ro saci cu pamant (era din import)vezi ce scrie pe ei si eu zic ca se merita. Sa fie pamant pt. flori, caci sunt multe alte nebunii, eu zic din experienta de aici..mi s-a intamplat sa cumpar un sac cu nu stiu ce chestii paroase...un fel de fibre, ce se pune probabil in amestec cu pamantul. De exp. la orhidei ei recomanda pamanturi foarte usoare, cu fibre din astea, coji de conifere, sa-i confere aciditate si restul pamant...
Am vazut aici un fel de benzi pe care le pui in pamant ...si masori aciditatea...dar daca cumperi un pamant universal..oricum ai rezultate bune nu treebuie sa dai banii pe alte chestii.
Violetelor de parma nu le pun nici un ingrasamant, doar apa direct de la chiuveta, dar au multa lumina...fara soare...
Ce ai mai facut cu gradina? si cu peretele ala?
Alinuche am admirat floarea cactusului este foarte frumoasa, mai ales ca am vazut ca are putin roz in partea inferioara... este aproape ca si cactusul lui Pis, floare parca este mai alba. Am admirat si Amarilisul ala alb cu putin rosu. Il ai de mult timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Miruna eu am cumparat catarame de legat florile de tutori de la Practiker. Sa fii atenta daca ajungi pe acolo ca au destule chestii...ma rog nu tot ce spune Flamingo pe care chiar o invidiez ca are de unde alege...Dar oricum regula generala este ca un pamant universal il poti folosi cu succes.
Alinuche acum am reusit sa-ti vad floricelele. Ai niste cactusi ca si ai mei, dar mie cel mai mult mi-a placut crinul Amarylis, alb cu rosu. Este superb.
Eu cred ca pe undeva gresesc cu violetele de parma, dar la primavara, vreau sa urmez sfaturile lui Flamingo . Eu ma chinui cu 6 frunze puse intr-un ghiveci de 3 luni si deabia, deabia, acum doua dintre ele au facut frunzute in jur...

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Pis despre ce fel de catarame este vorba, caci m-ati bagat in ceta?. Si mai e o chestie: ce sunt aia tutori? Hai sa nu radeti...sau daca radeti macar sa-mi explicati si mie.
Frunzele de violete de parma, nu foarte batrane, mai din centru se baga in pamant. Codita este lunga cam de 3 cm. Pamantul trebuie sa fie usor NU din ala galben, batucit care nu absoarbe apa, lutos. Chiar daca nu e cumparat sa fie ceva negru, de padure amestecat cu putin nisip. Cred ca si un pic de ingrasamant lichid...ar merge. Prin luna mai cand a trecut pericolul frigului le pui in pamant, la geam fara soare direct, dar cu multa lumina. Pe masura ce inaintezi in vara, creste si ziua si lumina mai multa si mai multa caldura de la o zi la alta...deci frunzele trebuie sa faca pui. Pui mai multe frunze intr-un ghiveci si mai multe ghivece, astfel incat sa ai in vre-o 6-7 luni o colectie intreaga de violete. Acum spre toamna -iarna florile nu mai cresc asa repede, sau chiar deloc...intra in repaos, multe din ele. Cred ca e bine sa cumperi pamant pt. operatiune asta, macar sa fie cu succes garantat.

Mergi la inceput