Despre gradinarit (12)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ioana, azi am fost plecata pana la Baile Felix, dar maine sau vineri ne putem intalni.
Am sa iti rup din muscata un lastar, poti sa-ti mai dau din floarea mov:Achimenes, mai am de dat puiuti de kalanchoe orange, numai ca trebuie pusi la inradacinat. Daca vrei si din restul muscatelor, sa-mi spui sa-ti aduc cativa lastari. Mai vorbim detalii pe email.

Am uitat sa va spun: azi am ajuns si pe la Selgros si bineinteles m-am uitat si la flori.Am vazut gardenii inflorite, primul lucru sa le miros. Eu n-am apucat la gardenia mea sa-i simt parfumul, ca s-a uscat cu boboci cu tot, deci va dati seama cata curiozitate m-a cuprins azi cand am vazut gardenii inflorite! Un parfum frumos, parca de iasomie. Gardenia era in jur de 37 RON.
Am mai vazut si begonii foarte frumoase, in jur de 17 RON, azalee -in ghivece mici, in jur de 16 RON.
Mai erau violete, maranta, trandafirasi de ghiveci, kalanchoe - diverse nuante...si apoi plantute decorative prin frunze.


Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna fetele, io nimica nou, decat ca nu-mi place cum arata mimosele mele, in rest mi-am plivit de buruieni "gradina" din bacon, care a ajuns acum in prag de topamna de-a dreptul luxurianta! ..si io n'am timp sa ma bucur de ea ca lucrez pana noaptea...

am vazul la praktiker orhidee la 600mii lei parca, mai multe "modele" aviz amatorilor!

miruna spor la treaba si succes in alegerea plantutelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

Sa stiti ca la Praktiker sunt mult mai ieftine gardeniile,
eu mi-am luat de acolo, cu 30RON. Violetele sunt 11RON, mai sunt
si orhidee, nu foarte scumpe, ficusi, si multe altele. Asta la noi in
Oradea.

Asa ca daca aveti drum inspre Praktiker, merita sa intrati sa vedeti despre ce e vorba!

O zi minunata!
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Gradinareselor bun gasit in primul rand. Nu am mai intrat de mult pe net, caci de ceva vreme sunt mult mai aproape de voi (fizic) caci am venit pe meleagurile natale, pt. o vreme. Am citi tot ce ati scris si ma bucur sa vad ca aveti treaba...nu gluma. Am fost si eu la Praktiker, dar la Bc. - nu am vazut orhidei..dar am vazut ca aveau saci cu pamant...recomand sa faceti un efort si sa va cumparati caci este unul din secretele succesului. Orhideea pe care ai adus-o din Germania...pai sa-mi spui cum o cheama, banuiesc ca este Phalenopsis...nu trebuie tinuta afara, ceva in genul violetelor de parma, nu mult soare...apa moderat...Am carat si eu o orhidee din Anglia pt. o cunostinta...ce-i drept a luata cateva suturi dar a ajuns cu bine si acum este foarte admirata. Daca aveti bulbi de lalele acum este momentul sa-i plantati. Mai vorbim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna dragi gradinarese!
io noutati nu am, doar ca mi-am luat si eu cactusul ala care face flori stelute cu pete grena, esti atat de mik.. dar plin de flori! in plus experimentez aclimatizarea iasomiei la.. inaltime, mai precis pe pridvorul bunicii la bran, in fond daca muscatele/cactusii cresc superbine acolo, de ce nu ar creste si iasomia mediteraneea?! :-))

..si mi-a mai venit o idee, sa fac un solar la bran, dar nu cu folie (ca o ia vantul) nici cu sticla (ca e periculoasa) ci cu policarbonat, stiti voi materialul ala din plastic rigid din doua foi tari si cu striatii intre?! ce ziceti, oare o fi bun? oare lasa sa treaca razale care trebuie?

hai va tzuk, spor la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ioana, mi-ai transmis pasiunea ta pentru violete, asa ca azi am facut o noua achizitie:

http://i16.photobucket.com/albums/b19/Simina/7sept2005.jpg

Simina
album foto1 si album foto2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Buna si bine v-am regasit.

Ardit, nu vad de ce n-ar fi bun policarbonatul, daca razele "care trebuie" trec prin folie de plastic, io zic ca trec si prin policarbonat. Treaba asta cu solarul suna bine, pentru ce il vrei, ca sa cresti plantutele mai din timp sa le faci mari, sau asa ca pe un fel se sera?
De care iasomie aclimatizezi? Jasminum sau Pphiladelphus?

Eu sper ca week-end-ul asta il conving pe al meu sotior sa facem o tura pe la vanzatorii de plante, daca reusesc, va povestesc luni.

Si acum o intrebare: stiu ca plantele de primavara din bulbi (lalele, narcise) trebuie lasate acolo im pamant pana se ofilesc frunzele, ceea ce nu arata tocmai bine. Voi cum ati vazut sau stiti ca se pot masca? Cu plante anuale puse dupa ce termina ele inflorirea? (care?) Cu plante perene care ies mai tarziu? (care?).

Va pup, astept vesti,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

miru vreau solar pentru legume, la bran este prea frig ca sa creasca, adica cresc cele de sub pamant superbine radacinoasele cartofi, morcovi, patrunjel, telina, sfecla, dar cele de deasupra nu prea, rosiile-nu, ardeii-nu, vanata-nu, doar fasolea, si cred ca varza. In plus anul asta s-au manat intr-o veselie, au fost niste ploi acide corozive de-a dreptul,
so: am facut asa un plan cu socra-miu care e cam inginer pur sange (dom profesor adeca barbat'miu e artistu' familiei in rest suntem enjineri) sa facem solarul asta unu ca sa protejam de mana, si doi sa creasca si o rosie doua

iasomia este iasomia stea imi scapa denumirea stiintifica, e faina faina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Am luat luni niste ferigi din padure. Ce sanse credeti ca au sa supravietuiasca, saracele? Frunzele pe care le au acum sunt cam uscate, dar ma gandesc ca daca radacina e sanatoasa, vor creste altele. Cand eram acasa, aveam ferigi in fereastra pe care le jumuleam de fiecare data cand ofeream un buchet de flori... si ele cresteau la loc. Credeti ca se vor "domestici" ferigile mele salbatice?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Eu mi-am luat niste orhidee. Ce sa fac, sa le plantez intr-un ghiveci mai mare sau le las asa?...
Mi-am mai luat si un liliac de India, si trandafiri... Dar cu astea stiu sa ma port. :)
Am si eu o gramada de violete, acuma infloresc toate, una este roz! Nu mai stiu pe unde sa le pun ca nu mai am loc, dar lui barbatu-meu ii plac si cumpara mereu (a ramas cu filmul ala cu "Violete pentru fete"-n cap :D).
Andrushka, eu zic sa incerci sa creezi pentru ferigile tale un univers cit mai asemanator cu mediul lor natural: umiditate, umbra si racoare.

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput