Despre gradinarit (12)

Despre gradinarit (12) | Autor: ardit

Link direct la acest mesaj

Primele parti ale subiectelor "Despre gradinarit" si "Plante si flori pentru suflet" le gasiti aici:

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20214" target="_blank">Plante si flori pentru suflet
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21136" target="_blank">Despre gradinarit
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22467" target="_blank">Plante si flori pentru suflet (2)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22729" target="_blank">Despre gradinarit (2)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23600" target="_blank">Despre gradinarit (3)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25025" target="_blank">Despre gradinarit (4)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26066" target="_blank">Despre gradinarit (5)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28942" target="_blank">Despre gradinarit (6)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32960" target="_blank">Despre gradinarit (7)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42149" target="_blank">Despre gradinarit (8)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45035" target="_blank">Despre gradinarit (9)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46851" target="_blank">Despre gradinarit (10)
[url=http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49973&whichpage=13

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Nu stiu ce am facut si cum am facut dar am pus ceva raspunsuri ...pe care nu le mai vad..dar am sa scriu din nou...
Ardit iti multumesc pt informatiile despre orhidei. Ce sa zic cred ca ar trebui sa fie mai ieftine in tara...aici gasesti cu 10lire adica 500mii lei si chiar si mai ieftine la IKEA, un magazin pe care il iubesc si mi-as dori sa deschida astia si in Romania unu. Cred ca am sa incerc sa aduc una de aici. Ce sa zic gasesti tot felul de orhidei aici, daca esti pasionat poti sa-ti faci o adevarata colectie, dar cele mai ieftine sunt la 5 si 10 lire. Eu am una ale carei flori rezista de mai bine de 2 luni. Alta are boboci acum si astept sa-i vad florile, caci cand am cumparat-o era fara flori. Eu nu le tin in baie, le am la un gem orientat N-V. Adica am un pic de soare dua amiaza cam o ora....deci multa lumina dar nu soare. Le mai pulverizez asa...la o luna cand le fac la toate baie in cada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

ioi, am deschis un subiect nou? marius nebunatic!

da, cine stie de ce s-au pierdut cateva postari, asta e, misterele dc-ului

flamingo pai cat este o lira?! eu aveam senzatia ca trebuie sa fie cam dublul lui euro, nu? sau am ramas in urma... in fine, ikea face productie muulta de mobila in romania, dar nu are nici un punct de desfacere in romania, am intors problema si pe fata si pe dos si pe muchie acum vre-un an cand voiam o mesuta de cafea

alinuke stii ca din agava blue se face tequila?!

uite si pozele mele am avut timp un pic az dimineata si mi-am facut un album ca ici pe dc nu mai reusesc sa pun poze in album, asta este:
http://community.webshots.com/album/413009094oMBSmd
si mimosele si iasomia si pisica me si miuscatele si dafinul si iarba pisicii!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ardit o lira este cam 50 de miilei. La IKEA au multeeee chestii, principalul este mobila dar cum ideea lor este casa , locul unde traiesti, au tot felul de chestii pentru decor. Sa mori nu alta cand mergi pe acolo si sunt atat de practice si ieftine. Caci eu cred ca si daca si-ar pastra preturile de aici si ar veni in tara la noi cu un magazin tot ar fi lumea multumita. Uite orhideele sunt 5 lire, auzi tu doar 250 de mii lei. Aia in piata, la noi, dau un cos de petunii la pretul asta. Daca vrei intra pe www.ikea.co.uk
Asa, mimozele arata foarte interesant, mi-ar placea si mie sa am una la colectie, cum se inmultesc? Nu sunt extraordnare daca stai sa te uiti la ele dar pe mine ma fascineaza ca se misca cand le atingi, (ca si cele carnivore- cand merg prin magazine mereu le ating pe frunze si ele se inchid rapid).
CActusul dupa cum se vede, cred ca este Litopus, numele lui vine din latina si inseamna piatra. Este cu frunze mici, grase si foarte tari, nu? Trebuie sa-l tratezi dupa reteta cactusilor, face flori frumoase, albe sau galbene...exact din mijlocul celor 2 frunze.
Ce frumos ai fost la Cluj, in botanica, imi place la nebunie aclo, au o colectie superba de lalele primavara, si Dretele alea sunt singurele din tara. Dar si pisici imi plac m-am indragostit de ei pe loc, mai ales, 'vampirul' stie sa pozeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ardit dafinul este al di balcon...sper sa nu ma insel, este chiar mare si foarte frumos. Nu am mai vazut in Romania, l-ai cumparat din tara? Aici sunt multiii copacei tunsi asa, dar pt. Ro mi se pare foarte special. Balconelul este minunat am sa iau exemplu, imi place cum ti-ai facut sistemul de prindere a ghivecelor...este ticsit de flori .Japonezuleste minunat...ai vazut japonez alb? cica sunt mai rari...gata pe curand. http://community.webshots.com/user/flaminggo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Buna ziua dragi Floricele. Eu sunt Pis un bebe pe forum dar o impatimita a plantelor decorative prin frunze sau flori, de ghiveci sau de gradina (stau la curte si am o mica gradina).
Ma primiti si pe mine in clubul vostru ?
Mie imi plac foarte mult cactusii si plantele suculente ( am o agava destul de mare 1/2 m inaltime), am si cateva muscate curgatoare, petunii cu flori mici si mari ( din pacate anul acesta le-a mers destul de prost , au facut fainare, sunt flori mai putine etc), trandafir chinezesc batut rosu si crem-caisa, leandru alb si ficusi.
Apropo de leandru, acum o luna de zile o prietena si-a tuns leandrul galben si mi-a dat 3 lastari , pe care i-am pus in apa, au facut radacini dupa vreo 3 saptamani, i-am pus in pamant, dar constat ca nu le merge prea bine. Am gresit cu ceva ?

Pentru toate Florile de aici o .

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Pis bun venit pe forum.
Cum ii mai merge landrului tau? Nu cred ca trebuie sa-l tratezi ca pe o planta adulta si sa-l expui in soare direct...sau pamantul nu o fi calitativ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pis spune:

Flamingo multumesc pentru primire!
Intr-adevar puiutii de leandru stateau pe terasa unde bate soarele dupa-amiaza destul de puternic, asa ca i-am adus in casa si am facut o sera mica pentru ei. Vad ca acum se simt mai bine.

Toate cele bune si flori cat mai frumoase!!

In curand am sa pun si citeva poze cu florile mele.

pentru toate fetele.

Pis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Pis ma bucur ca i-ai dat de cap oleandrului tau...Toate plantele cand sunt in faza de pui trebuie tratate mai cu grija. Trebuie tinut cont ca acele crengute nu aveau radacina formata complet...prin urmare nu pot extrage cantitatea de apa din pamant necesara intregi plante. Se mai practica si taierea frunzelor, se lasa doar cateva...pt. a favoriza formarea radacinii. Asta este valabil cu toti puiutii obtinuti din butasi.
Haideti fetelor cu poze si noutati...
Eu azi am starans cateva seminte de levantica, a mai incercat cineva...? cum se seamana si care sunt secretele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by flamingo
Haideti fetelor cu poze si noutati...
Eu azi am starans cateva seminte de levantica, a mai incercat cineva...? cum se seamana si care sunt secretele?



Flamingo, astept sa vad ce succes ai tu ca sa-mi spui si mie ce si cum, ca eu nu am avut noroc cu levantica. :((

Pis, bine ai venit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna gradinarese frumoase! am fost la mare si va spun sincer in dobrogea stiu sa ingrijeasca florile, peste tot pana si in strada la marginea drumurilor numai flori!

flamingo
ce flori superbe ai! acum m-am uitat si eu, si lalele sunt superbe, preferatele mele, laleaua neagra si cea papagal, din pacate nu le place sa creasca in balcon in jardiniera ca mi-as pune si eu cateva, glioxinia este superba, am vazut odata si imi aduc aminte ca daca iti afunzi nasul in trompetica miroase a piper, multumesc de detaliile referitor la cactus, i-am pus pamant special de cactus cand l-am pus in vasul albastru si de atunci a crescut peste noapte, extraordinar ce mult conteaza pamantul, ai dreptate, de inflorit nu imi fac sperante ca la mine nu prea infloresc cactusii, nu stiu de ce ca sunt spre sud, dafinul este luat de aici acum doi ani, de la sera aia din capatul saftica-i de pe dn1, este intradevar superb, e cam greu de tinut in balcon, dar este superb, tot asa am creat un leandru cu tulpina, si mai este si japonezul galben tot cu tulpina de copacel, timp sa am ca toata ziua as sta cu mainile pa ele, japonez alb nu am vazut cel putin in romania nu egzista, mimosa are si floricele frumoase, asa cu firisoare aeriene roz, cred ca se inmulteste prin samanta, eu le-am luat de la gradina botanica din cluj, le-am chinuit in masina pana la bucuresti de credeam ca le cad toate frunzulitele dar uite ca au rezistat, si ar trebui sa le pun in ghivece ca lumea, dar nu ma indur ca tot timpul au dat flori si au facut si pastaile alea cu seminte, ma gandesc ce trauma o sa fie pe bietele plantute ca nu suporta sa le atingi, nu numai ca se strang frunzulitele dar cade in jos toata ramificatia, cred ca azi ar trebui sa-mi fac curaj sa fac operatia, ca este racoare si umezeala afara

pis ce culori deosebite de flori, leandru galben nu am vazut niciodata, uimitor! nu uita ca ii place apa multa mai ales pe canicula, totusi sa nu balteasca in farfuriuta


Mergi la inceput