Atentie!-Preeclampsie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

preeclampsie

postat initial de clauela


Buna dimineatza fetelor

Stie careva dintre voi cam ce e preeclampsia si cu ce se mananca ea?...Tb ieri sa ma internez pt cezariana, dar se pare ca bb inca nu e pregatit si mai stau o saptamana acasa...insa am probleme cu edemele si dr. mi-a strecurat si cuvantul asta in discutia de ieri...as fi vrut sa stiu mai multe, dar a preferat sa nu imi spuna...poate stiti voi...

Multumesc

Clau



postat initial de ana maria

Citeste aici
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54597


Si poti sa mai dai si o cautare pe forum. dar daca te interneaza e foarte bine, te va urmari si totul va fi ok.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!




postat initial de clauela


Multumesc Ana Maria!
...Recunosc acum sunt mai ingrijorata...ideea era ca ar fi trebuit sa ma interneze ieri direct pt operatie, dar pana la urma m-a trimis acasa pt inca o saptamana...acum ma gandesc daca nu ar fi trebuit sa ma tina internata tocmai ca sa nu apara probleme de genul celor spuse in linkul pe care mi l-ai dat...


Sper sa nu...


Clau




postat initial de ana maria


Eu te sfatuiesc asa: ia zilnic sau de 2 ori pe zi tensiunea (sa nu fie peste 14 cu 7) si verifica daca apar edeme la maini sau la fata. Inteleg ca esti in saptamana mare, asa ca nu trebui sa te ingrijorezi dar incearca sa tii sub control situatia. Si poate ar fi bine sa duci maine dimineata un sumar de urina sa vezi daca nu a aparut albumina. In spital acelasi lucru ti-ar fi facut. Eu am fost internata si erau multe fete cu tensiune mare si au stat fara probleme pana la 38-39s. Bafta si bebe sanatos si mereu voios!!!

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!




postat initial de kristinutza


la echografiile de morfologie fetala se urmaresc si IR-urile = rezistentele arterelor uterine. la mine asta a fost ce a determinat diagnosticul de risc preeclampsic. am urmat tratament cateva saptamani pana s-a rezolvat situatia.

clauela, ai incredere in doctorul tau! succes cu !

cristina 31+



Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seci spune:

Ce inseamna "echografie de morfologie fetala"? Ecograf special sau cel obisnuit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Initial creeata de seci

As dori sa stiu pe cate dintre voi v-a informat medicul cu care ati nascut in legatura cu preeclampsia (mai ales cele care ati avut edema la picioare)? Vi s-au facut teste de urina lunar? Vi s-a masurat tensiunea saptamanal?



Eu am avut edeme la picioare, insa nu mi-a crescut tensiunea si albumina in urina mi-a iesit o singura data, spre sfarsitul sarcinii, apoi testul a iesit din nou normal. Doctorul care mi-a urmarit sarcina mi-a zis ca as fi in pericol (de preeclampsie) doar daca as avea constant macar doua din aceste simptome: tensiune mare, edeme si albumina in urina. Din luna a 7-a mergeam la control la doua saptamani.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elka spune:

Buna fetelor!

Am gasit acest topic mai vechi, vad ca nu s-a mai scris de ceva timp despre acest subiect.
V-as ruga sa-mi spuneti tot ce stiti despre preeclampsie.
Am descoperit saptamana trecuta ca am tensiunea cam mare 15/10. M-am dus la doctor, acolo am avut 16/11 si m-au internat. Sub tratament cu Nifedipin, tensiunea s-a stabilizat la 13/8.
Problema este ca au aparut complicatii : IR crescut pe artera ombilicala, IR putin crescute pe arterele uterine, IR scazut pe artera cerebrala medie(a copilului).
Se pare ca aceste IR-uri anormale sunt in stransa legatura cu tensiunea arteriala crescuta. Dar nu am reusit sa inteleg daca ele sunt anormale datorita tensiunii, sau invers tensiunea e mare datoria IR-urilor.
Exista oare tratament pentru asta? Am citit ca aceste valori IR se pot corecta cu tratament in saptamani mai mici(12-14), dar oare in sapt 30 se mai poate face ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

S-a mai discutat si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37474&whichpage=1" target="_blank">aici despre asta si am gasit informatii extrem de utile.

_
Ileana, mama de LUCA(2 octombrie 2003)

www.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=54498" target="_blank">Jurnal
POZE NOI;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatatushi spune:

Dragele mele,
Sunt in ultima saptamana de sarcina (adica chiar mai mult, am depasit DPN)si, din fericire, nu am avut probleme cu preeclampsia. Am inteles ca persoana care a deschis lista de discutii e din Cluj si e interesata de supravegherea medicala.
Desi pe forum parerile sunt impartite, eu nu am decat cuvinte bune pt ginecologul Nanu, cel cu clinica particulara de pe str Decebal, nr 55.
In ultima luna am fost la control saptamanal, apoi la fiecare 2-3 zile si acum merg zilnic (dc nu se declanseaza natural nasterea, voi naste vineri sau sambata, sa nu sufere fatul, ca ar avea 41 de saptamani atunci. De aceea e necesara supravegherea zilnica, sa nu apara semne de suferinta fetala). Ceea ce vreau sa spun este ca mie mi s-au facut teste de urina absolut de fiecare data cand am mers la medic si am putut urina. De asemenea, mi s-a luat tensiunea si greutatea de fiecare data. M=am uitat pe fisa gravidei si am realizat ca pana acum am fost la 17 consultatii. Si asta v-o spun pentru ca sunt persoane pentru care cele 15 milioane pt nasterea naturala sau 20 pt cezariana par un capat de lume. Si, pana la urma, nu e putin, dar trebuie sa te gandesti ca toata supravegherea asta pe tot timpul sarcinii, facuta competent si cu bun simt, e doar 2 milioane si pana la urma, daca faci un calcul cu cat dai la un cabinet particular pt supraveghere timp de 9 luni si cat dai la nastere la tot poporul, cu medic, anestezist, moasa si asistente si neonatolog, cam tot acolo iesi. E parerea mea, nu am nici un interes sa-i fac reclama domnului doctor, pe bune, dar daca vreti sa aiba medicul grija de voi ca lumea si daca sunteti din Cluj, clinica lui e o varianta viabila.
Va pup pe toate si va doresc sanatate si sarcini usoare.

Mergi la inceput