Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Fetelor, va salut si eu!

Monet multe multumiri!
Ptr. fetele care nu se simt bine, va doresc sanatate si sarcina usoara
Vineri si simbtata am avut activ. gospodaresti,printre altele am dat si "prim"ajutor" soacrei care a avut crize de fiere. Cind am vazut-o simbata ce lesinta era, de abia vorbea si era palida, m-am speriat, mi s-a facut mila de ea, am dat fuguta la piata si i-am luat friptura de vitel, pui proaspat si i-am facut o supa de pui, fripturica de vitel si pui la gratar cu cartofi, i-am luat grepfruit organice si i-am stors cu lamine si am pus-o pe picioare...simbata seara deja era bine si incepuse sa aiba glas iar si sa-si revina la forma initiala ( adica sa nu ai loc sa vorbesti de comentariile ei) dar nu-mi pare rau, ma bucur ca-i bine. Ieri ma fost invitati la nasii nostri de cununie la masa, m-am uitat la PRO tv si alte programe si am vazut si eu oamenii toropiti de caldura, saracii, oameni care isi petreceau serile la strand, am vazut cozile interminabile de la mare unde ptr. inghetata si bere trebuie sa stai pina faci insolatie, oamenii care stau claie peste gramada cu cearsafurile unul linga celalalt...este cumplit cu caldurile asta!
Eu sint acasa azi, avem liber,dar zau daca nu sint mai ocupata decit la serviciu si de abia am timp sa mai intru sa va citesc...mi-este o ciuda!
Am probleme cu carceii si insomniile,in jur de 3-4 ma trezesc si mai reusesc sa adorm pe la ora 6,cind suna ceasul. Mai are cineva insomnii???

Va pupicesc dulce si sa auzim numai de bine!

Ina si fluturasul 22+


Ina

http://community.webshots.com/user/ina869
Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;31/st/20051203/k/f560/preg.png

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cum ati trecut azi? Eu am crezut ca mor, e forte cald si nu mai stiu ce sa fac, dus, fructe reci, apa rece....si nu mai pot. Nu am fost afara dar nici in casa nu-i de stat.
Sper de maine sa se mai raceasca putin.





Paula18+Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Iata nouatile referitoare la CIC,
http://www.gandul.info/2005-08-01/8000000_lei_pentru_mamele

Acum ramane de vazut care din cele n-spe variante va intra in vigoare.

Mandy, 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

quote:
Mai are cineva insomnii???

Da, eu... Ceea ce-i foaaarte ciudat, ca eu de obicei dorm muult si bine. Dar nu cred ca am ce face. Si nu numai atit, dar se pare ca insomniile astea merg mina in mina cu circeii, ca ii am si pe astia, ca si tine, Ina.

monet, ma referam la cel de-al doilea gen de tarc. Ala e lemn. Ma mai gindesc. Am inteles ca depinde de bebelus, dar si de cum il cresti.
Apropos de asta: ce parere aveti despre dormitul cu copilul in pat? Eu eram total impotriva, dar am mai citit niste articole si spuneau ca nu e asa o tragedie, ca dimpotriva copilul se simte mai in siguranta. Plus ca e foarte comod pentru mama. Hmmm, nu mai stiu ce sa zic.

Referitor la nastere, am din ce in ce mai mult sentimente antagoniste: ba-mi spun ca nu mi-e frica si ca o sa fie bine, ba ma uit la poze in care iese un cap dintre picioarele femeii si ma intreb cum o sa trec eu prin asta, eu care-s tare scirbavnica de fel. Si inca ma tin tare cu nasterea naturala. Dar dupa cit de prost maninc in ultimul timp si cit de putin ma misc, parca vad ca ma paste epiduralul.

Sanatate tuturor.

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

fetelor dragi,

e foarte normal sa aveti sentimente stranii in legatura cu momentul nasterii: o sa vedeti, cind vine ziua, totul va decurge de la sine, o sa va comportati dupa instinct, o sa aveti medici si moase care sa va ghideze, o sa fie bine.
iar, bic, epiduralul nu e ceva de care sa fugi sau sa te temi: e doar o metoda de a inlatura durerile nasterii si nu are legatura cu cit de bine sau prost te hranesti tu acuma sau in ce top sau mai putin top-shape esti. durerea e durere si loveste pe oricine - contractiile sint spasme musculare (si a altor feluri de tesuturi) care trimit semnal de durere la creier. difera in intensitate de la persoana la persoana si nu are legatura cu forma fizica in care esti. zau. eu, una, n-as naste fara epidurala. o sa o cer de cind poate fi pusa (dilatatie 3cm) cind inca nu incep durerile mari. daca e posibil fara dureri, de ce nu? e tare fain sa poti lua parte la nasterea copilului tau cu placere, fara chinuri, cu toate mintile la locul lor. va garantez.

mona, lia (24.04.2004) si simburica mica (26+)

www.seansimon.com/atlanticcity2005.htm" target="_blank">ATLANTIC CITY 2005
www.seansimon.com/july2005.htm" target="_blank">JULY 2005

www.seansimon.com/ultrasound.htm" target="_blank">BABY MAYA site-ul nostru www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">asa s-a nascut lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

N-ati prea avut activitate ieri dupamiaza fetelor,sa fie oare caldura de vina?Sau de fapt multe dintre fete sunt in concediu in perioada asta.
Parca s-a mai racorit azi ceva,desi nu putem zice ca am scapat de caldura,tot aerul ala irespirabil este.
ieri cum am ajuns acasa m-am apucat sa fac salam de biscuiti ca mi-a facut Maria pofta,mi-a iesit unul superbun,impreuna cu sotul l-am papat pe tot.L-am facut fara ou,am pus mai mult lapte si unt si mult rom..super bun.
Azi vreau sa vb cu prietena mea care a nascut ..saraca a depasit termenul cu vreo saptamana jumate..a avut un copilas puturos care nu a vrut sa iese doar impulsionat.Dar e bine,sunt sanatosi amandoi.
Azi am implinit 23 de sapt.

Varsta bebelica[url=http://lilypie.com/days/051129/3/25/1/+2"]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna dimineata !
Pe mine una clar m-a terminat caldura de ieri, a fost o zi groaznica. Probabil au fost si variatii mari de presiune, tare rau m-am simtit.
Bine ca s-a mai racorit azi afara, astept acum - cu toate geamurile deschise si cu ventilator, sa se racoreasca si biroul...

Ina, sa stii ca toate stirile din Ro, mai ales cele de la Pro, trebuie privite asa, printre gene, si dat un credit maxim de 20%.
Am vazut asta pe pielea noastra cat am fost in concediu: seara, uitandu-ne la stiri, nu ne vedea sa credem ce tragedii nationale traversasem !! O ploaie ceva mai suparata, dar normala, de vara, devenise "potopul de la Neptun". Aaa, plus tornada de la Olimp, de care - iaca! - tocmai scapasem cu viata.

Ma bucur, Cora, ca ti-a iesit bine salamul - m-am gandit si eu apoi la aceasi adaptare ca si tine . Refacere rapida prietenei tale, multa sanatate ei si lui bb!
Poate afli mai multe detalii despre maternitatea de aici, conditii etc. cu prilejul asta...



Varsta puiutului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Buna fetelor!
Dar chiar ca ne-a molesit caldura asta! Si aici e cald dar parca nu asa cum ziceti voi! Asa ca hidratati-va bine si stati cat mai aproape de ventilator/aer conditionat!
Noi tot in vacanta suntem, ultimele zile, asa ca profitam sa terminam o gramada de hartzogaraie administrativa de care sunt satula pana peste cap...am avut si un meci cu serviciul "straini" de aici din oras care pur si simplu nu vor sa aplice legea pt cetatenii romani: adica nu vor sa ma lase sa le mai fac invitatie alor mei pt ca "sunt pline plajele de voi si de alte cateva natzii de nu stim ce sa ne mai facem"(precizez este vorba doar de orasul unde locuiesc!!!). E de stiut ca in sudul Frantezi sunt foarte rasisti si nesimtiti cu strainii- dar le-am facut un scandal monstru de la 9 dimi pana la 15h00, le-am fluturat legea prin fatza si le-am zis ca eu nu plec de acolo fara un raspuns scris de i-am speriat probabil si m-au lasat sa depun cererea de invitatie...Banuiesc ca nu o sa mi-o accepte dar macar am incercat. Si acuma nu stiu pe cine sa fiu mai suparata, pe frantzujii nesimtiiti sau pe romanasii care ne fac atata publicitate?

Dar eu sunt disperata din alt motiv: sambata merg la o nunta si mi-am cumparat toaleta acum 3 saptamani, de la un magazin special de gravi, o rochitzica simpla de seara, larga de la sani in jos....si eram bucuroasa ca burtoiul meu poate sa creasca ca doar are loc sa-l bag! Ei bine nu am calculat si umflarea enorma a sanilor si ieri am constatat ca nu mai pot inchide fermoarul pana sus!! Si tocmai mi-am cumparat si pantofiorii asortati...ce ma fac???? Sunt disperata!Voila

Iar m-am intins ca o placinta, va las si va urez o zi racoroasa!


Alina 25+ Bebitza Amalia

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Maria-Alexia mai faci, pana la urma, echo 3D? Ti-ai facut vreo programare? Ma tenteaza si pe mine.

Tania & Punctuletz 20+
Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane_mary24 spune:


BUNA FETELOR.NU V-AM MAI SCRIS DE O FOARTE BUNA PERIOADA DE TIMP .VREAU SA MA TRECE-TI PE LISTUTA VOASTRA FAPTUL CA VOI NASTE LA SPITALUL POLIZU LA D-NA DOCTOR MAIOR ELISABETA SI VOI AVEA O FETITA .
ANE SI BB

Mergi la inceput