Banii pentru pusculita - cand ii oferim?

Banii pentru pusculita - cand ii oferim? | Autor: kro

Link direct la acest mesaj


Cu ceva timp in urma fetita mea cea mare a primit o pusculita – purcelus. La inceput s-a jucat cu ea asa cum se juca cu o jucarie oarecare. Mai nou a facut o “pasiune” din a strange bani in ea. Problema e ca pune in pusculita orice ban gaseste prin casa (moneda sau bancnota), fara sa ceara voie. I-am explicat ca banii pentru pusculita trebuie meritati, a inteles, dar acum am alta problema …Cand sa-i ofer ? …Ii dau alocatia, o data pe luna, si apoi …? Nici nu as vrea sa recompensez fapte bune cu bani, ceva de genul: “esti cuminte / ma ajuti la ceva. – primesti bani”, mi-e teama sa nu-si creeze o idee gresita.
…Ce imi sugerati?


Carolina, Felicia (15 .05.2000) si Alessia (19.07.2004)
http://community.webshots.com/user/alessiafelicia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dori spune:

Daca ii spui ca banii pentru pusculita trebuie meritati, deja apare ideea de recompensa.
La noi regula este: cand facem curatenie, banutii (sau o parte din ei, daca mi se par prea multi) pe care ii gasim lasati de tati prin casa ajung in pusculita - nu fiindca Ioana ma ajuta la curatenie, mai ales ca nu o face intotdeauna, ci fiindca asa e regula! Si de obicei are voie sa puna in pusculita banii de buzunar care ii raman dupa excursiile organizate de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivi spune:

Eu ii dau copilului meu bani in fiecare saptamina, conditionat trebuie sa-mi aduca teste de nota 10. Pentru noi functioneaza aceasta metoda si suntem cu totii fericiti.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Adi are 4 ani... Ii dadeam bani pentru pusculita cam in fiecare zi din maruntii avuti... Regula era ca ii dadeam numai monede... care nu au valoare foarte mare.
Si-a dorit un ceas foarte mult si i-am spus ca trebuie sa-si stranga bani in pusculita... Au trecut 3 saptamani si in sfarsit a avut banii pentru ceas (165000)... Numai ca dupa ce i-am luat ceasul nu-l mai intereseaza pusculita...
Eu cred ca trebuie sa tii cont si de varsta copilului si de felul lui de a fi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Baiatul meu de 6 ani a inceput sa-si arate interesul pentru bani, mai mult decat acum cateva luni, cand i-a dat lui fratisu (9 ani) cei 3-4 dollari primit de la Tooth Fary.
Eu zic ca pusculita e bine introdusa la gradinita, cel putin aici la kindergarden ii invata monezile - 25 de centi, 10 centi si cele de 5 centi. Nu intr-atat de a strange bani, dar mai mult pentru a invata monezile. Avand in vedere ca in Romania se schimba banii, nu stiu ce sfat sa dau.
Baietii mei nu primesc bani foarte des, in schimb primesc "marbels" - bilute de sticla, pentru tot ce fac. Spalat vase, curatenie,spalatul de rufe. La sfarsitul lunii isi aduc bilutele pentru recompensa. ma gandeam sa le pun un pret de 10 centi pentru "biluta" daca vor bani pentru pusculita.


Don't worry about the world coming to an end today. It's already tomorrow in Australia." (Charles Schultz)

Mergi la inceput