Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Multumesc Denisa.

Sincer, nici nu m-a interesat problema fiindca mie imi place la servici, am colegi si sefi buni, nu ma simt stresata,deci nu as avea motive sa nu vin... stiu ca la compania unde lucrez poti beneficia de 17 saptamani de short term disability dar daca eu nu am probleme, ce doctor crezi ca-mi da recomandare ptr. asa ceva? (si nici nu am cum sa mint, fiindca au rezultatele analizelor si la o palpare/echo a burticii se poate da un raspuns clar) Aici nu merge ca-n Romania, dai spaga si iti iei concediul medical
Daca vremea se inrautateste si nu-oi mai putea conduce, atunci stau cumintica acasa.

Am programare in Mississauga pe 7 August; au fost atit de aglomerati incit si-au extins si duminca programarile. Costa in jur de $ 175 ( nu stiu daca sint incluse si taxele,nu am intrebat) dar probabil ca voi ajunge la mai mult fiindca intentionez sa cer si dvd ca sa-l pot vedea pe bebe de cite ori am chef.

Pupicei,
Ina si fluturasa 21+

Ina

http://community.webshots.com/user/ina869
Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;31/st/20051203/k/f560/preg.png

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

INA, DENISAM, la voi este mai rau ca la noi....Adica in sensul ca nu aveti legea ca aici. Si in leg cu concediul cam aveti dreptate.
Mie mi-a dat dr de familie pt al meu sot medical cand s-a taiat acu cu flexu' fara sa-i vada macar bandaju'. Dar mi-a dat tocmai pt ca eu nu i-am cerut niciodata medical asa aiurea, ba din contra cand am avut pneumonie ma ruga cu medicalul si eu ziceam ca ce ....daca nu mi-e rau sazac in pat, n-am nevoie;(dupa 4 zile m-am dus si i-am zis ca nu rezist, ca tratamentul nu-si facea efectul si mi-a dat medical cu schimbare de tratament)
Cu laptele e mai rau ca nici eu nu beau nici macar o cana/zi. Dar mananc branza, cascaval, iaurt....

JOY + 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ina, bafta la eco pe 7 august, tin pumnii,ia tu mai bine un DVD ca e 2 dolari decat sa te chargeze ei pe acolo mai mult, sau cum vrei tu..
Legat de concediu medical sau short disability, in general am inteles ca medicul de familie,( eu am un roman in downtown, nu l-am schimbat inca) nici eu nu am probleme si am colegi super si un sef la fel,dar dc baba dupa ce ii spun acuma pe 2 august dupa control ma streseaza inutil sau nu isi schimba un pic atitudinea imputita cum zicea sefu, o sa imi iau 7-10 zile medical ( sefu ' s-a bucurat sincer si a zis sa am grija de mine si de bebe, eu nu vreau stres ca sa iasa copilul calm si ok-stii ca asa cum e la noi in burtica cam asa va fi si in primul an de viatza, at least) si in dec dupa craciun vad, dc intru direct in maternity leave sau iau 3-4 sapt de short disability-in fctie de vreme si de cat de mare voi fi..Deci mie mi-a zis medicul de familie ca dc is stresata sau am nevoie imi da ceva medical si in general e om si intelege tot, e de 10 de ani aici si de aia inca nu-l schimb, tu pediatru ai gasit sau incepi cautarea?

Joy, mi-e mi se pare ca sistemul e ok aici, adica 1 an de concediu dupa nastere e bun si nu se dau spagi si au grija de tine, doar la unii specialsiti astepti mai mult cu programarile. Eu 2 ani de exemplu dupa ce nasc nu as putea sta acasa decat de nevoei daca nu am cu cine lasa copilul pina la 2 ani sau castig cat as da pe daycare.
Numai bine la toate fetele

Denisa
14
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Denisa, multumesc. O sa fie bine, nici nu ma gindesc altfel. Mi-au spus sa beau/maninc ceva dulce ca sa fie copilul activ, nu mai este nevoie sa ma umflu de apa. In ceea ce priveste dvd-ul, il pot duce eu, nu-i problema, dar tot te taxeaza ptr. serviciu ( cred ca vreo $75 daca am retinut bine de pe site-ul lor). O sa vad la fatza locului, eu ma duc inarmata si cu dvd si cu caseta video., cd-uri imi dau ei ( intra in pretul initial).

In ceea ce priveste dr. tau roman, stiu ca ei au o cu totul alta practica decit restul: am prieteni care merg la dr. roman si cer pur si simplu "vreau medicamentul cutare, vreau sa-mi iau concediu atitea zile" ei sint tot pe sistem romanesc; la mine nu tine asa cu dr. de fam sau dr. gin. Nu stiu daca-i bine sau rau.
Dr. pediatru nu mi-am cautat inca, trebuie sa vorbesc cu prietene care au deja copilasi si sa le intreb si pe ele care-i mai bun.Oricum, nici nu ar avea cum sa ma ia in evidenta pina nu se naste copilul.
Tu cind te duci la echo? esti mai bine cu greturile?
Anamari ce-ai mai rezolvat cu piciorul, parca ziceai ca mergi la control sapt. asta?
De ce credeti ca a avut pofta puisorul meu ( da, sigur, o pun pe seama lui, saracul, este mult mai convenabil asa!) de hamburger cu cartofi prajiti...eu maninc rar junk food. M-am urcat in masina si mi-am cumparat, am atit de rar pofte incit mi-am spus ca nu o sa mor...o sa-mi mai fac si o salata de rosii ca sa fie acolo si ceva vitamine.
Bic tu pe unde mai esti, sper ca esti bine!
Cam slaba miscare pe-aici...

Pupicei!

Ina

http://community.webshots.com/user/ina869
Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;31/st/20051203/k/f560/preg.png

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbita spune:

fetelor, eu am fost acum doua zile la echo...si 3 d si mi-a spus ca DPN va fi de 02.01.2005...asa ca va rog sa modificati listuta...nu stiu daca va deranjeaza, dar as vrea sa va mai pun intrebari si sa mai intru pe pagina voastra....daca nu va deranjeaza ...avand in vedere ca suntei mai mari ...sau apropiate ca " etate " de mine si de strumfuletul meu

bumbita 17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Fetelor,
Ca tot ati adus vorba de concediul de maternitate, eu nu prea stiu in State cum stau lucrurile... Adica, inca nu m-am interesat, vreau sa intreb doctorita data viitoare cand am programare. Eu ar trebui sa nasc pe 20 Dec. si as vrea sa raman acasa dupa Thanksgiving, deci din 28 Nov. Credeti ca e prea devreme? Oare imi trebuie nota de la doctor sau pot sa raman in maternity leave cu "drepturi legale", ca sa le spun asa? Poate fetele din America ma pot lamuri si pe mine. Multumesc!

Meems 19s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Ca veni vorba de Kg... Am o prietna din Piatra care a nascut de o luna un baietel si o fetita. Dupa nastere, a ramas cu 5 kg ale ei. Sambata a avut botezul copiilor si mi-a zis ca a reusit sa intre intr-o pereche de pantaloni pe care ii purta vara trecuta, deci...
Eu sunt de parere ca depinde de fiecare organism in parte. Unele fete slabesc fara prea mult efort si altele nu slabesc oricat s-ar stradui. (eu stiu ca ma voi chinui tare sa dau jos, mai ales ca am tinut multe cure de slabire iar organismul meu e deja in stare de alerta).
O alta prietena de-a mea care a nascut anul trecut (are o fetita de un an si 2 luni) a plecat din spital cu acelasi nr. de kg pe care le avea inainte de a ramane insarcinata. La vreo 6 luni, deoarece fetita nu era dezvoltata cum trebuie, a descoperit ca este anemica. A luat vitamine si, intr-o luna, a pus pe ea 10 kg de care se chinuie si acum sa scape... Deci, cum ne-o fi norocul!
Eu incerc sa nu ma gandesc prea mult la asta, ma gandesc doar la copilul meu care trebuie sa se nasca sanatos!
Cryssy si BB de 20s+2z

Cristina Negara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ina, sint bine, dar incerc sa-mi impun sa nu mai pierd atita vremea pe DC, dar mi-e taaare greu.

Cu kilogramele... hmmm. eu ma laudam ca de cind am venit din Ro, adica din 16 iunie nu mai pusesem decit juma de kil. Iar ieri ma sui pe cintar si intzepenesc: inca patru pounzi (2 kile.) Dar nu-i bai, eu in general, cu exceptia episodului de acum 2-3 saptamini (durerile de abdomen), m-am simt foarte bine, de parca n-as fi
Dar tot ma deranjeaza ca ma umflu dupa ce maninc. Si parca incep sa-mi simt burta din ce in ce mai mare.

Ce coincidenta haioasa ca ati inceput sa vorbiti de lugimea colului. Eu ieri mi-am scos fisa de la Herghelegiu de la naftalina si ma uitam si eu pe valorile alea. Si mi-au picat ochii pe cifra de la col si am inceput sa ma agit sa caut masuratori, ca mi-am zis eu ca nu-s o gravida constiintcioasa daca toata lumea se ingrijoreaa si eu nu. Acum aflu de la voi ca sint in grafic, cu 3.9 cm. Na, c-am lamurit-o si p-asta.

Am reinceput sa iau prenatalele, ca le ngelijasem in ultimul timp tau de tot.

Si, na, uite ca am si eu o ingrijorare: v-am mai spus eu, mie nu-mi iese buricul asta in afara nici de-al naibii. Si burta-mi creste. Parol.

Ina, eu beau mult lapte, cam jumate de litru pe zi, citeodata chiar unul intreg, lapte batut la greu si brinza cit cuprinde. Daca nu-ti plac lactatele, poti sa-ti iei calciul in alte alimente.
Vezi aici http://parenting.ivillage.com/baby/bnutrition/0,,3wg6,00.html
Daca nu vezi link-ul du-te pe ivillage.com si da-i o cautare pe "calcium" and "pregnancy" si o sa gasesti articolul "Nondiary calcium sources." Sau du-te la parenting and pregnancy / baby / feeding/nutrition

Sanatate tuturor



DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana1971 spune:

buuunaaa,...sunt diana si se pare ca voi naste in 10 nov?? asa spun doctorii pe aici...ei nu stiu ce o sa vrea bb sa faca .
acum am 24 sapt si 4 z...si sincer am dis sarcuna de parca nici nu as avea o biluta in fata.
Am luat prenatale la greu si nu m-am ingrasat decat 5, 6 kg in 6 luni...so am burtica doar...retsul e la fel.
Si voi simtiti ca se uita toata lumea pe strada la burtica voastra ??? la mine catiedata se uita asa insistent ca imi e jena .

Eu am fost la eco 2d , e baiat,si e mai mare (asta ca sa ma laud).
Colul il am de 43 mm...sper ca nu e prea lung.
Si am ajuns d fapt la subiectul fierbinte..... va e frica de nastere ?

va pup
diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Bic ma bucur ca esti bine...eu una ma ingrijorez imediat ce nu vad "frecventele" pe dc, ma duce imaginatia departe si ma inspaimint "oare sint bine?" mai ales ca si tu ai avut un mic episod cu dureri.
Multumesc ptr. linkuri,foarte folositoare. Felicitari ca esti o mamica model si-ti bei laptele, ar trebui sa-ti urmez exemplu dar atita ma fofilesc cind aud de lapte si carne de zici ca ma omoara cineva...si de aici incep discutiile cu barbata-meu, mi-a spus "sa te vad ce-ai sa faci cind o sa aiba probleme cu dantura cum ai avut tu si am cheltuit o avere...in loc sa mergem in vacante, platim dentistii" .Doamne, sper sa nu fie asa, sotul meu nu are nici o carie macar desi sintem amindoi de-aceeasi varsta, sper din suflet ca bebe sa semene cu el.
In legatura cu buricul care trebe' sa iasa afara, ce-i cu chestia asta, ca eu una nu am auzit de asa ceva si il am la locul lui...?

Pupici!


Ina

http://community.webshots.com/user/ina869
Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;31/st/20051203/k/f560/preg.png

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput