Tenis de camp

Tenis de camp | Autor: miruna28

Link direct la acest mesaj

Am scris si dimineata insa nu stiu ce s-a intamplat cu subiectul.
voiam sa stiu voi despre ce cluburi sportive ati auzit ca ar fi mai bune ptr.copii intre 6-8 ani, la tenis de camp; nu cunosc nici un antrenor de tenis asa ca am fost la Steaua si am aflat ca abonamentul pe luna este 2 200 000 daca face singur in grupa (doua ore pe saptamana, doua zile) si 1 200 000 daca sunt doi in grupa.
Ce pareri mai aveti ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Nu am postat unde trebuie subiectul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Stiu ca nu iti raspund la intrebare, imi cer scuze, dar nu m-am putut abtine sa-ti spun ca eu sunt impotriva tenisului de la aceasta varsta...

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

quote:
Originally posted by Rufus

Stiu ca nu iti raspund la intrebare, imi cer scuze, dar nu m-am putut abtine sa-ti spun ca eu sunt impotriva tenisului de la aceasta varsta...

http://community.webshots.com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



De ce esti impotriva? Te intreb pentru ca si pe mine ma bate gindul sa-mi inscriu fetitza la tenis (are 6 ani si 8 luni), asa ca m-ar interesa pareri (mai ales daca sint contra..). Eu am facut tenis, dar eram ceva mai mare cind am inceput(vreo 11 ani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Tenisul este un sport care solicita, prin miscarile specifice si prin greutatea rachetei, coloana in primul rand, dar si articulatiile intregului sistem osos. Si o face in mod asimetric.
De aceea, varsta la care se poate incepe tenisul este cam 12 ani si asta in joaca.
Desigur, pentru performanta este foarte tarziu, dar performantei nu-i pasa de oasele omului.
Consider ca innotul si atletismul (pe care l-am practicat si eu 10 ani) sunt cele mai bune sporturi pentru copii. Mai sunt si altele. Parerea mea ca tenisul este mai la coada.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Am vazut in parcul Herastrau "Scoala internationala de tenis" langa lac, in apropierea "insulei copiilor", dar nu stiu daca este ceea ce cauti tu.

Florentina & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Multumesc Rufus ptr raspuns...ai dreptate, sint niste considerente de luat in seama. Eu nu ma gindesc deloc sa faca performanta, doar ptr dezvoltarea fizica.
Si ca sa nu fiu total off-topic, stiu ca se fac cursuri de tenis la terenurile din Agronomie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Sa stii ca totusi innotul e cel mai bun sport pt dezvoltare armonioasa, plus ca ii da si pofta de mincare.
si eu am facut innot de la 5 ani. eram o piticanie slaba si dupa citeva luni am inceput si eu sa cresc , sa mai pun un muschiulet pe mine ...

http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Innotul este sigur cel mai complex sport. Din pacate, unii nu suporta bazinul, mai precis bacteriile din apa. Ioana mea este cel mai apropiat exemplu. Si, in majoritate , se desfasoara in interior, in bazine acoperite. Adica fara aer curat.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Eu fiind tenismena infocata, i-am bagat si pe baietii mei la lectii de tenis, ca tare bine le-ar sta sa joace ca Rafa (spaniolul)...
Nu e prea devreme sa-ti bagi fetita la lectii de tenis. Baiatul meu a facut lectii de la 5 ani. Nu o sa vezi asa de rapid progrese, dar o sa-si dezvolte coordinatia dintre mana si ochi (adica peste un an doi, nu o sa mai dea ca dupa muste). Rachetele se cumpara pe masura, nici decum nu o sa-i dai unui copil de 6 ani o racheta de tenis pentru adult.
La varsta asta se dezvolta "foot work" - pozitia in care stai corect sa lovesti mingia, faptul ca te misti si alergi, si nu astepti sa vina mingia la tine.
La clubul la care mergem noi la tenis, au campionate de tenis - pustii de 10 -12 ani, si deja au o serva buna, se misca bine spre fileu.
O recomandare, care mi s-a dat si mie. Orice joc cu mingia la varsta asta o sa-i ajute pe copii si in tenis - dezvoltand coorinarea. Deci fotbal, voley, orice.



Don't worry about the world coming to an end today. It's already tomorrow in Australia." (Charles Schultz)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Raspund si eu fiind foarte in tema cu subiectul.Si a mea a inceput tenisul pe la 5 ani acum are 7 si poate sa loveasca mingea bine de cele mai multe ori corect si chiar tine mingea in joc adica loveste de cateva ori la rand cand joaca cu profesorul sau alta persoana.Ce vreau sa spun e ca orice sport te solicita sa nu imi spuneti ca gimnastica e floare la ureche sau inotul , eu cred ca nu varsta conteaza ci cat de mult vrea un copil sa faca acea activitate cu placere si daca e pregatit pt. aia.Si a mea a dat vreun an de zile dupa muste dar a invatat sa tina racheta corect cum sa loveasca mingea si a facut conditie fizica pt. ca are un profesor destul de exigent(aici profesorii nu ii forteaza prea tare cand sunt mici asa ca rar dai peste o persoana cu pretentii).In vara asta a facut tenis intens dar nu am auzit-o sa spuna ca e prea greu ba chiar venea si ma trezea dimineata ca sa nu intarzie:-)Asa ca orice sport e bun cu conditia sa o faca din placere.Eu am lasat-o sa faca tenis tocmai pt. ca a fost singurul sport de care nu s-a plans niciodata.
Cat despre rachete conteaza calitatea .Aici au aparut rachete de juniori care sunt de fapt la fel ca cele de adulti dar putin mai scurte. A mea a jucat un timp si cu una de adulti dar a tocit-o ca o tara prea mult pe jos(era prea lunga).Si adevarat asa cum zicea Sanca la varsta asta iti intra in sange miscarile corecte pozitia picioarelor etc.
Sfatul meu :lasati copii sa faca orice sport care le place .
Numai bine
Katy

Mergi la inceput