Certificat prenuptial

Certificat prenuptial | Autor: clab

Link direct la acest mesaj

Cam cat cost un astfel de certificat, ma intereseaza eliberarea lui + analizele de rigoare? Si unde ar fi cel mai ieftin?

Am auzit ca la Municipal costa 300 000 lei, iar in alte parti ajungeau si la 2 mil lei. Care-i treaba?


Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

clab,

Tocmai am sunat la una dintre policlinicile PULS pentru ca sunt direct interesata . Certificatul prenuptial costa 785.000, in care sunt incluse analize, consult si eliberarea lui, bineinteles. Peste aceasta suma trebuie aduse timbre fiscale de minim 5000 ROL de persoana. Nu stiu daca in alta parte sunt mai ieftine.

Sper ca ti-ajuta!

mmc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireasa spune:

Pe noi analizele ne-au costat asa: sangele pt amandoi - 600.000(Policlinica de pe strada Eforie), - certificatele pt amandoi cu data dorita - 300.000 (Romgermed - Dr Taberei)- iar micro nu a fost pe bune pt ca am avut pe cineva care doar ne-a adus rezultatele.
Toate astea le-am obtinut ce vreo 2 saptamani inainte de data la care ne trebuiau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Da si tu o cautare, ca anul trecut se discuta aprins subiectul acesta...


Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

E adevarat ca analizele medicale pt certificatul prenuptial difera de la o Primarie la alta ?

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clab spune:

Sa va spun ce am aflat eu (am aflat de la sectorul 6 unde tb sa depunem noi):
-mi s-a spus ca pe ei ii intereseaza certificatul prenuptial si ca analizele pe baza carora ti se elibereaza depinde de spital, medic;
-am sunat pe la diferite spitale, policlinici si ma intrebau la ce sector depunem, la Municipal spre ex. tb sa faci doar Wasserman si Micro.

Eu stiam ca tb si analiza antiHIV, dar am aflat ca se cere doar la sectoarele 2 si 5.

Cam asta e tot ce am reusit si eu sa aflu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

La 5 nu trebuie HIV-ul... Noi il aveam facut, dar cand am depus actele ni s-a zis ca nu trebuia...
Pe de alta parte, noi ne-am facut certificatele astea pe nashpa si ne-a costat 1 milion pentru amandoi. A fost o afacere anu' trecut...

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

noua ni le-a aranjat socrul meu.
du-te si vorbeste cu medicul de familie. poate are el vreo idee.

http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana-Cristina spune:

Daca nu rezolv cu medicul de familie , poate rezolva soacra-mea la Tirgu Ocna (Bacau)ca oricum , acolo facem nunta.

Ioana-Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Las-o pe soacra ta sa-si bata capul cu certificatele, asa o sa va in pace.


http://photos.yahoo.com/micumonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Certificat prenuptial"
postat de Lady_Hawk, 06/02/2006, 09:42:06


Scumpelor, va rog lamuriti-ma si pe mine de unde pot obtine acest certificat prenuptial pentru dosarul pe care trebuie sa-l depun la Primarie...de la medicul de familie...sau cum???Va rog frumos sa ma lamuriti in aceasta privinta!Va pup!!!

Eu



raspuns postat de olguttza, 06/02/2006, 10:29:09

De la medicul de familie sau de la orice policlinica cu plata. In ambele cazuri, el se elibereaza in urma unor analize (VSH, HIV etc.), pentru fiecare dintre parteneri, dar preturile difera. Au valabilitate doar 24 h, astfel ca data inscrisa pe certificate trebuie sa coincida cu data depunerii actelor la primarie.



raspuns postat de Freia, 06/02/2006, 11:25:37

Certificatul Prenuptial il elibereaza medicul de familie si costa 100.000 ROL (lei vechi). Are valabilitate 14 zile. Adica exact termenul de depunere a actelor la Starea Civila. Pentri completarea Certificatului Prenuptial, medicul tau de familie iti da o trimitere pt efectuarea unor analize. Rezultatele ies in 2-3 zile. Intrebi cand te duci sa faci analizele. Mergeti impreuna nu separa ca sa rezolvati in aceeasi zi amandoi.

Succes,

Freia si Alexa



raspuns postat de lavinai, 06/02/2006, 13:35:12

faza cu analizele, nu se mai prea fac. (cel putin la noi in timisoara). mergi al medicul de familie iti completeaza o hartie (una pt fiecare) in care scrie ca esti clinic sanatos, platesti (al noi costa 200.000) si asta este tot. cu valabilitatea nu prea mai tin minte dar stiu ca in ziua in care le-am scos le-am si depus la primarie.

lavinia



raspuns postat de Darria, 06/02/2006, 18:34:04

Se obtin de la medicul de familie sau de la orice policlinica(eliberate de un medic de la un cabinet de planificare familiala).
Noi am mers la o policlinica si ne-a spus medicul ce tb: analize la sange(hiv, sifilism si mai era una dar am uitat) si radio. la plamani dupa care iti elibereaza ca nu ai tbc; timbru de 5 sau 10.000(nu mai tin mite), o declaratie pe propia raspundere ca nu am boli cronice(ca sa nu mai fac teste si analize). Am platit pe certificate 10 sau 20.000 lei bucata.
Pt. ca am facut analizele la o policli. cu plata am avut rezultatele pe loc(la plamani) si in cateva ore la sange.
Sunt valabile 24 h din momentul eliberarii, de aceea data elib. tb. sa fie si data depunerii.
Analizele sunt valabile 6 luni(asa ne-a spus medicul).

Daca ai o "pila" la medic poti face rost de certif. fara a face analize

Mergi la inceput