Bebelusi de martie - aprilie 2005 (16)

Bebelusi de martie - aprilie 2005 (16) | Autor: rrox3

Link direct la acest mesaj

Asta e listuta. Mai astept inscrieri!


Mihai Alexandru Ninocikap (n.17 februarie, 4 kg., 52 cm., APGAR 9)
Stefan Catalin Cameron (n.23 februarie, 3 kg., 48 cm.)
Stefan Costin Ellinia (n.25 februarie, 2,9 kg., 50 cm., APGAR 10)
Irina Maria Betilina (n.27 februarie, 3 kg., 49,5 cm)
Alicia Caramella (n.1 martie, 2,8 kg., 50 cm., APGAR 9)
Sylvia Eloise Mary-Jane (n.1 martie)
Sonia Mara Ariadnabr (n.2 martie, 3,580 kg., APGAR 9)
Bernhard Alessia 105 (n.2 martie, 3,970 kg., 56 cm., APGAR 10)
Alexia CatXO (n.5 martie, 4,3 kg., 54 cm.)
Melissa Ioana Claudia_2803 (n.7 martie, 3,180 kg., 51 cm.)
David Emil Erix (n.9 martie, 3,850 kg., APGAR 10)
Rares Andrei Andrruzza (n.10 martie, 3,5 kg., 53 cm., APGAR 9)
Alessandra Giuliatm (n.10 martie, 3,050 kg., 51 cm., APGAR 10)
Brien Constantin Dariaevelin (n.10 martie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 10)
Loriana Danitin (n.10 martie, 3,4 kg., APGAR 8)
Vlad Antoniu Coco (n.11 martie, 3,4 kg., 52 cm., APGAR 9)
Eva Maria Ana71 (n.13 martie, 3,3 kg., 51 cm., APGAR 9)
George Alexandru Simonnete (n.13 martie, 2,750 kg., 47 cm., APGAR 9)
Bianca Ecaterina An-k (n.14 martie, 2,975 kg., 48 cm., APGAR 9)
Ema Ioana Anca Micaela (n.17 martie, 3,280 kg., 48,5 cm., APGAR 9/10)
David Andrei Smmiha (n.18 martie, 3 kg., 50 cm., APGAR 8)
Alexandros Xenofon Zuzunaki (n.19 martie, 3,820 kg., 52 cm., APGAR 9/10)
Rares Mihai Carmenduta (n.21 martie, 3,7 kg., 52 cm., APGAR 8)
Mara Rp (n.22 martie, 3,5 kg., 49 cm., APGAR 9)
Ioana Alexandra Rrox3 (n.23 martie, 3,3 kg., 48 cm., APGAR 8/9)
George Coral (n.24 martie, 3,4 kg., 53 cm., APGAR 9)
Nicola Adriana Raluk (n.26 martie, 3,350 kg., 48 cm., APGAR 9)
Julia Diana Marox (n.29 martie, 3,110 kg., 48 cm., APGAR 10)
Karen Hiroral (n.30 martie, 3,148 kg., 51 cm.)
Iosif Kathywsha (n.31 martie, 3,8 kg., 52 cm., APGAR 9)
Rada Valentina Carmissis (n.2 aprilie, 2,6 kg., 49 cm., APGAR 9)
Stefan ClaudiaH (n.3 aprilie, 3,4 kg.)
Antonio-Haruki Mihaela Imai (n.4 aprilie, 3,320 kg., 51,5 cm., APGAR 10)
Gabriel-Stefan Gabrianah (n.5 aprilie, 3,8 kg., 54 cm., APGAR 9/10)
Adina Nicoleta Giliutza (n.7 aprilie, 3,450 kg., 49 cm.)
Thomas Daniel Gabrielaveres (n.8 aprilie, 3,230 kg., 49 cm., APGAR 10)
Thea Ioana Crangutalil (n.9 aprilie, 3,5 kg., 50 cm.)
Daniel Corrinutza (n.9 aprilie, 3,3 kg., 50 cm.)
Emilia Alexandra Geta Sava (n.11 aprilie, 3,6 kg., 51 cm., APGAR 9)
Jenny Simmypo(n.13 aprilie, 3,1 kg., 49 cm., APGAR 9/10)
Irina Ana-Maria Andira (n.14 aprilie, 3,950 kg., 51 cm., APGAR 8/9)
Alexandra Adela 20 (n.14 aprilie, 3,310 kg., 50 cm., APGAR 10)
Ioan Rares Oanamaria Luiza (n.14 aprilie, 4,180 kg., 53 cm.)
Alexandra Adseana (n.15 aprilie, 3,6 kg., 53 cm., APGAR 9/10)
David Ocrainic (n.17 aprilie, 3,750 kg., 51 cm.)
Mihai Cosmin Danuta t (n.20 aprilie, 3,250 kg., 50 cm., APGAR 8/9)
Antonia Maria Teodora Racz (n.20 aprilie, 3,450 kg., 52 cm., APGAR 9/10)
Vlad George Shumi (n.20 aprilie, 2,860 kg., 48 cm., APGAR 10)
Letitia Medeea Oanamc (n.21 aprilie, 3,7 kg., 51 cm., APGAR 9)
Andreea Maria Andreoti (n.21 aprilie, 4,1 kg., 52 cm.)
Adela Maria Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,550 kg., 47 cm., APGAR 9)
Rares Ionut Cristinatwo (n.22 aprilie, 2,950 kg., 48 cm., APGAR 9)
Radu Ligia 13 (n.22 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 9)
Alexander Christian Lantana7 (n.22 aprilie, 3,720 kg., 52,5 cm., APGAR 9/9)
Cezar Georgian Adrianafedorca (n.23 aprilie, 3,850 kg., 56 cm., APGAR 10)
Dalia Larisa Lauradaria (n.24 aprilie, 3,1 kg., 52 cm., APGAR 10)
Alexandru Mamacita (n.25 aprilie, 3,6 kg., 52 cm., APGAR 10)
Delia Loreen (n.26 aprilie, 2,8 kg., 49 cm., APGAR 9)
Miruna Ioana Miska (n.28 aprilie, 3 kg., 48 cm., APGAR 9)
Sara Narcisa Danna J (n.29 aprilie, 3,990 kg., 53 cm., APGAR 8/9)
Vladimir Sibip (n.30 aprilie, 3,2 kg., 50 cm.)
Delia Melissa Mamanati (n.30 aprilie, 3,7 kg., 49 cm.)



Acum suntem 33 si 29

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48054" target="_blank"> Aici am asteptat sa soseasca in viata noastra
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48283" target="_blank"> Aici am inceput www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48498" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48896" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49250" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49659" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49997" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50554" target="_blank">7 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50895" target="_blank">8 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51300" target="_blank">9 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51708" target="_blank">10 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52007" target="_blank">11 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52286" target="_blank">12 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52593" target="_blank">13 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53102" target="_blank">14 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53589" target="_blank">15




Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

Doamne fetelor,eu azi am crezut ca mor de nervi
A mancat asa,in ordine:8am,1pm,5pm si de atunci am atuncat pe rand vreo 3 bibi nereusind sub nici o orma sa -l fac sa pape.Cum vedea biberonul cum incepea concertul.Sincer,nu mai stiu ce sa ma fac!Am vb cu moasa si mi -a zis sa ma inffintez la dr ca nu e normal ce se intampla.Pana la ora 5pm mancase numai 390 ,cum v -am zis si mai inainte in alt post.Intr-un final l-am facut sa pape inca 120 pe la 10.20 si asta in pozitia culcat.Eu stiu ca nu e prea ok sa manance asa.Help!L-am ridicat imediat dar mi-a adormit in brate.
Off...s-a dus si prajitura si to...nimic n-am mai facut in seara asta.
Astept sa vad si maine cum se comporta cu mancatu' si apoi la dr daca o tine tot ca azi.
Astept si sfaturi/pareri de la voi.
Mamacita,o sa -ti povestesc eu faza cu alessia.

Pupu si somn usor!

Nicole-mami de pici cu lipici (19.03.2005) http://pg.photos.yahoo.com/ph/nezdravana/my_photos

People see God every day, they just don't recognize him.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Astazi am fost la vaccinat. A plans doar putin pana a luat-o mami in brate. Parca as fi apasat pe un buton, a tacut instantaneu. Acasa insa a fost maraita si n-a fost bine decat in brate si chiar a plans asa de tare cum inca nu am mai auzit-o pana acum. I-am pus si compresa cu un cub de gheata si i-am dat si siropel cu paracetamol. A adormit, sper sa fie OK cand se trezeste.
Tot astazi i-am cumparat si cutia de cereale (orez imbogatit cu fier, calciu si vitamine de la Nestle) si un castronel mititel de tot si o babetica noua de plastic transparent. Lingurita avem deja, asa ca suntem pregatite O las intai sa-si revina dupa vaccin si apoi incepem.

Andira si eu m-as fi enervat cumplit la faza cu albumul. Nu cred ca ai exagerat. Daca parcul Libertatii e parcul Carol (parca asa stiu eu) atunci sa stii ca si noi venim pe acolo destul de des (o data la 2-3 saptamani adica) fiindca imi place si in weekend vreau mereu sa merg in alte locuri la plimbare, nu tot in parcul din fata scarii. Am fost chiar duminica seara.

Cameron sper ca-i bine micutul tau sportiv! Se mai intampla din pacate. Imi aduc aminte cand a cazut Mariuca drept in cap din varful canapelei (se catarase pe spatar). Avea un an si ceva si am inebunit de frica. Am pandit-o toata seara sa nu se invineteasca pe la ochi, mi-era frica de hemoragii. Pana la urma a fost doar un cucui si un plans baban.

Raluk ca sa scrii colorat selecteaza cu mouse-ul textul cu pricina si alege de sus din lista "culoare" ce culoare vrei sa aiba. O sa-ti apara niste paranteze drepte la inceputul si la sfarsitul textului, nu se coloreaza. Lasa-le asa si o sa apara colorat cand il postezi. Pentru bold apasa pe butonul "B" tot cu textul selectat.

Marox si Zuzunaki si Ioana mananca mai putin de cateva zile, cred ca din cauza caldurii. Dar in rest e vesela si pare OK. A inceput si ea sa fie interesata de jucarii. Da cu manuta in ele si daca ii pun una in mana o misca de zor si se uita dupa ea. Inca nu le apuca singurica.

Coral multumim pentru link-uri. Unde stai tu in Canada? Vad ca te plangi de vreme si tot asta aud si de la fratele meu care e in Ottawa.

Mamicilor care dati calciu gluconic la bebei, cum ii convingeti sa-l ia ca e tare neplacut la gust, nu-mi vine nici mie sa-l iau...

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Zuzunaki si Ioana a stat in ultimele zile si 5-6 ore fara sa manance. Cum ti-am zis, cred ca-i din cauza caldurii. Si ea a mancat in cele din urma si a adormit. Sau poate incep sa-i supere dintisorii. Daca nu se repeta mai mult timp povestea asta nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Pupici lui Bubu!

Am uitat sa va zic, astazi am cerut reteta de lapte praf, o sa-i dau un PM lui Mickyyy, mi se pare buna ideea cu ajutatul.

din nou!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Ah,ce ma enerveaza cand scriu un mesaj si dispare.
scrisesem de dimineata,caci mi-au placut foarte mult pozele lui Benny.Apropos de spioni pe aici pe topic,in timp ce admiram frumusetea de poze,ce facea Alexutu/Cu ochii peste cap,din balansoarul lui,de jos,urmarea si el cu interes ce apare pe monitorAsa ca trebuie sa fim foarte atente ce scriem pe forum,ca s-ar parea ca nu suntem numai intre noi,"gagicile"
zuzunaki,dar parca incepusei sa-i dai cereale ieri si inceputul era promitator;ai mai incercat si astazi?Eu am citit ca se incepe cu o lingurita si se ajunge la 4,eventual de doua ori pe zi,apoi se mixeaza cu banana sau alt fruct si de la capat si tot asa.Poate ca Alexutul tau vrea mai multa papa si mai putin lapte.Nu stiu,zic si eu,inca nu m-am confruntat cu asa ceva desi,pot sa-ti spun ca de cand au dat caldurile,Alexutu si-a rarit mesele de la 1,5-2h la 3-4 ore interval sau,altfel spus,de la 9 mese la 6-7(boierie pe capul meu).ca si cantitate a scazut de la 1100ml la 800-900ml,deci destul.Poate ca totusi isi face de cap din cauza caldurii,dar cel mai bine si cinstit e sa intrebi dr.care e specializat pe asa ceva.Tinem pumnii.
rrox,pofta buna si succes cu castronelul
M-ai mai linistit si pe mine,ca aveam impresia ca numai al meu nu apuca inca jucariile singur si nu se rostogoleste
Ii doresc Ioanei sa fie in forma cand se trezeste.Faza cu vaccinul chiar ma streseaza.Citisem ca,daca la primul vaccin a facut febra,care a scazut apoi cu paracetamol,e bine ca la urmatorul vaccin sa-i dai doza de paracetamol inainte de vaccin.Voi ce stiti?

http://pg.photos.yahoo.com/ph/balcanalina/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:


Mamamcita, Rrox - ma bucur ca sunteti de acord cu mine la faza cu albumul, sa nu cred ca sunt nebuna.

Rrox
- parcul Libertatii cred ca e intr-adevar Carol, unde aveau edilii nostri minunatata idee sa puna faimoasa Catedrala.
Cred ca Ioana te iubeste cum ma iubeste si pe mine Irina. Tace imediat cum o iau in brate, desi ea nu prea plange, si cand o sarut are o fata incantata, se topeste toata, sta cuminte sa o pup, nici nu mai gangureste. Se uita la mine sau in sus, cu gurita intredeschisa si o expresie de incantare pe fata de ma da pe spate.
Poate cand mai veniti in parc ne vedem, mi-ar place tare mult.
Sper sa fie totul in regula dupa vaccin.

Cameron - imi pare tare rau pt cazatura. Si eu stau cu spaima asta, cand o aduc pe Irina la noi in pat sa-i dau sa manance o pun in mijloc si sunt cu ochii pe ea, ca au inceput rostogolirile.
Sper sa fie totul in regula.

Andruzza
- sigur ca mi-ar place sa ne vedem. Daca nu plecam la munte weekendul asta, eu mi-as fi dorit pt ca am auzit ca o sa fie vreme frumoasa, poate ne vedem in parc. Rrox, ce ziceti?

Zuzunaki - sa stii ca si Irina mananca mai putin deja. De ex, dupa ce termina de mancat dimineata la 8, adoarme pe la 9, si se trezeste la 12.30-13.00. Deci 5h nimic. Apoi, de pe la 14 se culca iar si doarme pana pe la 17.30-18.00. Deci poate si Alex mananca mai putin din cauza caldurii. Dar poate ar fi bine sa intrebi si dr, ca sa stai tu linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Mamacita, eu am invatat-o pe Irina cum sa apuce: are o jucarie in forma de cerc, cu tot felul de zorzonele, si inainte o apuca aiurea. I-am pus degetelele eu in jurul ei, de cateva ori, si s-a prins acum cum ii sta in mana. Eu fac chestia asta insa mai ales de la faptul ca a avut la dreapta clavicula rupta la nastere, si o vreme nu prindea cu dreapta la fel de bine ca si cu stanga. Si a trebuit sa lucrez la asta.
Mai are o jucarie, dar aia e prea groasa pt manuta ei, si nu poate s-o apuce.

Prima e un fel de cerc, cu o luna pe ea, cu galben si albastru, si cu niste margele prin ea. Am luat-o de la Carrefour. Cand i-o pun in manuta o zdrangane fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salutare fetelor! nu stiu cind scrieti asa de mult! foarte bine! eu nici macar poze nu am reusit sa pun! ma gindeam sa imi iau un ajutor la bebe, ar costa aici in IAsi cam 3 milioane pe luna. pe la voi cit ar costa? ca nu reusesc sa fac nimic bine. Voi aveti ajutor?
DannaJ: in legatura cu numele lui David si ziua de nastere a sotului, ce mai spui ca l-am nascut exact in ziua in care am implinit 30 de ani si a fost cel mai minunat cadou primit vreodata?
Dariaevelin : te-am vazut la tv! esti foarte frumoasa si bebe-ul la fel! seamana cu tine! are niste ochi superbi! am povestit familiei mele tot ce ai scris despre intilnirea cu teo inca inainte de a debuta emisiunea!
alessia 105: uriasul meu creste in continuare!doctorita pediatru il lauda mereu, la 3luni si jum are 7,500 kg. mamicile se plig ca bebeii sunt prea slabi si eu ca e prea dezvoltat pt virsta sa.
am vazut un reportaj interesant la tv: in Bucuresti duceau copii la inot de la virsta de 2 luni! in Iasi nu cred ca gasesc asa ceva! spunea acolo ca trebuie invatati cit mai devreme,dar u mai devreme de 2 luni, ca au instictiv deprinderi de inot pina la 1 an si apoi gata. cei care incepusera de la 2 luni erau mai avansati decit cei care incepusera la 5 luni. asa ca am inceput sa il pun in cada sa inoate si da din picioare si miini in disperare! nuintru cu el in cada caci mi-este frica sa nu ii dau ceva, mai ales ca am o scurgere vaginala cu care ma lupt din timpul sarcinii!! asa ca fetelor de citeva ori pe saptamina trebuie pusi sau dusi(cine are avantajul asta) la inot! sa vedeti ce frumos e! la inceput s-a speriat dar il pui vertical apoi pe spate,apoi pe burta si incepe sa dea din miini!
la 3 luni si jum am inceput sa ii dau suc de morcovi, dar nu stiu ce sa fac in continuare! mai citesc sa vad ce ati facut voi!!!
pa si sanatate la bebelini
Cenia si David 09.04.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Cenia, eu nu am ajutor, si nu prea fac fata nici eu. Aveam o femeie care ma ajuta cu curatenia, dar care mi-a zis ca nu mai vine ca nu mai poate, ca e obosita si vrea concediue etc. Ca sa descopar (a plecat acum vreo luna) ca de fapt mi-a stricat plasa de tantari de la dormitor (costa vreo 70 eur), si stiind cat costa, ca am pus-o acum 2 luni, cand era si ea acasa, a preferat sa plece ca sa nu-i cer banii.
In fine, n-am sunat dupa ea, si deocamdata nici nu stiu ce sa fac, dupa boacana asta n-as prea avea incredere in cineva, dar nici nu reusesc sa fac fata singura.

Sa-ti traisca uriasul! abia astept sa ajung si eu maine la Medicover sa o masor si cantaresc pe Irina.

Cat despre inot, mie mi-au sclipit instantaneu ochii, cand am citit ce-ai scris, pt ca sunt nebuna dupa apa. Dar tot atat de repede m-am linistit: unde naiba gasesti in Buc o piscina atat de curata sa ai incredere sa bagi un bebe de 3-4 luni? Eu una nu prea stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameron spune:

Am reusit sa mai intru si eu un pic pe aici.
Bebe e bine.. l-am controlat peste tot, nu are nimic.
Oricum maine merg la tanti pediatra sa il vada , ca oricum trebuia sa il vada la 5 luni.
Azi merg sa cumpar un vas special in care sa ii fac supica.
Este cumplit de greu sa ma trezesc dimineata , sa merg la serviciu..si cand ajung acasa..nu stiu pe ce sa pun mana mai intai.. si seara cam moarta de oboseala.
Norocul meu ca scrieti aici tot ce fac bebeii vostrii si asa am raspunsuri la intrebarile ce ma mai framanta..
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:



Sunt tare codasa la scris in ultimele zile (saptamana) Dar recuperez azi Iaka ce am gasit vis-a-vis de diversificare si alimentarea bebelusului de 4, respectiv 5 luni.

Alimentatia la 4 luni, ratiile zilnice si diversificarea

Daca sugarul este alimentat exclusiv la san, nu se produc schimbari semnificative in aceasta perioada. Ratia alimentara in 24 de ore ramane aceeasi in ceea ce priveste nevoia de lichide (circa 150 ml/kg corp).

Daca sugarul este alimentat artificial este bine sa nu se schimbe produsul de lapte cu care s-a inceput.

Alimentatia cu lapte de vaca diluat si imbogatit cu zahar, se poate face din luna a 4-a, fara incidente majore. Este mult mai putin costisitoare, dar sunt obligatorii o curatenie perfecta si o corectitudine riguroasa in pregatirea dilutiilor si a folosirii adaosurilor.

Se va folosi numai lapte pasteurizat integral (3,5 g la 100 ml lapte). Daca, la nevoie, se va folosi lapte degresat (1,8%), laptele nu mai trebuie diluat. Laptele procurat direct de la tarani este integral (3,5% grasimi); acesta trebuie fiert imediat, racit brusc si pastrat la frigider.

Se prepara astfel: 2 parti lapte integral (3,5% grasimi), o parte apa, 4 g% (o lingurita rasa) zahar.

Prin diversificare se intelege introducerea in hrana sugarului, pe langa lapte (matern sau alt lapte), a altor nutrimente (fructe, zarzavaturi, carne etc.). Cu varsta, sugarul are nevoie si de vitamine, saruri minerale si substante de balast ("fibre" sau celuloza). Ultimele au rolul, printre altele, de a regla functiile tubului digestiv si de a stimula treptat sugarul sa mestece. In primele luni de viata organismul sugarului este capabil sa se hraneasca numai cu lapte, sistemul sau digestiv nu este inca pregatit pentru a primi si digera alte alimente. Abia in a doua jumatate a primului an de viata functiile aparatului digestiv si metabolismului sunt maturizate pentru digestia si transformarile metabolice ale altor alimente. Diversificarea prea timpurie este insotita la multi sugari de reactii alergice, de incetinirea cresterii in greutate si de tulburari digestive.

In cursul lunii a 4-a, daca nu s-a facut pana acum se va introduce, in functie de sezon si regiune, sucul de zarzavaturi (morcovi) sau fructe (mere, piersici, fructe de padure etc.) in cantitati crescande de 4-12-18 lingurite inainte de masa a 2-a sau a 4-a. Sucurile de morcovi sau de mere sunt foarte bine tolerate si se pot procura in toate lunile anului.
Dupa administrarea de sucuri de fructe multi sugari fac un eritem fesier mai mult sau mai putin persistent (mai ales dupa portocale). Sucul de capsuni produce urticarie la unii copii. Sucurile de cirese, prune, pere, struguri sunt mai laxative.

Numarul meselor si ratia zilnica la 5 luni

La sugarii alimentati natural se continua cu acelasi numar de mese, fara diversificare. La cei hraniti artificial se continua cu produsele folosite anterior

Numarul meselor. La sugarii sanatosi care se dezvolta bine se mentin cinci mese pe zi, la cei grasi (pastosi, cu tendinta la obezitate) se va evita introducerea de fainoase, mentinandu-se numai laptele si adaosul de fructe sub forma de pireuri (mere rase, banane). Unii medici recomanda sa se introduca o masa de zarzavaturi. Multi sugari renunta spontan la una din mese, spre nedumerirea si chiar nelinistea unor mame.

Tentativele rigide de a mentine orarul de 5 mese, trezind sugarul noaptea sau dandu-i sa traga din biberon in somn sunt gresite.

La sugarii debili, fosti prematuri, distrofici si convalescenti se pot da 6 sau chiar 7 mese pe zi. De asemenea, la "mancaciosii" sanatosi, daca doresc, se mentin tot 6 mese in 24 de ore.

Ratia va fi de 150-180 ml la fiecare masa, daca sugarul primeste 5 mese in 24 de ore si de circa 200 ml daca primeste numai 4 mese.

Fructele

La sugarul alimentat artificial la aceasta varsta, de la sucurile de fructe se poate trece la pulpa de fructe (mere, banane).

Marul ras se dilueaza la inceput cu sucul care se scurge in jgheabul de la marginea razatoarei de sticla; nu se indulceste cu sirop de zahar. La inceput, noul aliment se da ca adaos la masa de lapte de la ora 10. Se da inaintea mesei propriu-zise, folosind o lingurita de material plastic sau de metal inoxidabil cu varful rotund. Dupa ce un sugar a invatat sa inghita este important ca alimentul oferit sa fie primit cu placere. De aceea, pentru inceput, pireul de mar crud ras sau mar copt este cel mai potrivit. Se incepe cu o lingurita si se creste in cateva zile la 8-20 de lingurite (40-100 g). Se vor folosi numai mere de buna calitate (de preferat mere Jonathan, Golden sau deliciosul de Voincsti) bine coapte, care au celuloza mai putina si aciditate redusa.

Bananele sunt tot atat de bune ca si merele. Se pot folosi banane bine coapte (cu coaja galbena); pulpa de banane se sfarama si se bate cu o lingurita pana se formeaza o pasta omogena, fina, care se dilueaza la inceput cu ceai de plante neindulcit (chimen, anason etc), cu apa fiarta si racita sau cu suc de portocale pentru a usura mestecatul si inghititul.

Adaosul de fructe se fixeaza in functie de: a) ora la care sugarul este flamand; b) timpul pe care mama il are la dispozitie pentru a se ocupa de pregatirea acestei mese. Din practica, ora cea mai potrivita este ora 10 dimineata (a doua masa) si mai putin orele 16-17. Daca sugarul este maturat pentru a inghiti alimente mai consistente si daca este flamand il primeste mai bine.

Ce fructe noi se pot da sugarului si sub ce forma?
In functie de sezon si de toleranta digestiva a sugarului se pot da: mere, banane, piersici, caise, zmeura, afine, coacaze, fragi. Dintre zarzavaturi, la noi in tara se folosesc morcovii si rosiile, o presa de fructe sau un mixer simplifica mult munca mamei; altfel, fructele se taie si se paseaza printr-o sita sau prin mixer, in afara de mere, care se rad.
Daca se incepe cu un fruct nou se ofera la inceput o cantitate mica (o lingurita). Se creste treptat cantitatea si se da acelasi fruct timp de 4-5 zile. Dupa ce se stabileste toleranta fata de noul fruct, acesta poate fi dat alternativ cu altele pentru care s-a stabilit anterior toleranta. De obicei insa, majoritatea sugarilor nu agreeaza variatiile de fructe si de mediu in general. Prefera uniformitatea! La multi sugari, toate fructele, in afara de mere si de banane, determina aparitia de scaune mai moi.

Se pot folosi conserve de fructe? Pireurile de fructe special preparate pentru sugari sunt foarte comod de folosit, dar sunt mai scumpe. Se pot da fara nici o teama. Pe cutiile conservelor respective este obligatorie precizarea: "pentru sugari" si varsta de la care se pot da fara riscuri. La varsta de 3-4 luni se pot da "pireuriie" de morcovi, mere sau banane.

Fructe care nu se dau la sugar.
Nu sunt recomandate prunele, pepenii si ciresele, deoarece pot declansa dureri abdominale si/sau diaree. Cu prudenta se pot da perele, strugurii (diaree) si capsunile (urticarie).

In concluzie: masa de dimineata si cea de seara raman in continuare din lapte praf de durata partial adaptat sau, la nevoie, laptele de vaca diluat si cu adaosuri.
La masa a doua se va trece la pulpa de fructe - mere rase sau banane. Aceasta masa va fi mai putin consistenta fara adaosuri (de biscuiti sau branza de vaci, asa cum fac multe mame) pentru ca sugarul sa primeasca mai bine masa de pranz. La mesele de dupa-amiaza se continua cu laptele, in timp ce la masa a III-a (pranz) se incepe introducerea de supei.

Supa de zarzavat cu carne

Introducerea supei (pireului) de zarzavat cu carne
pe langa lapte, poate fi inceputa la sfarsitul lunii a 5-a si nu mai devreme la sugarii alimentati artificial si care cresc bine in greutate. Sugarul a dobandit capacitatea de a le inghiti si digera. Zarzavaturile aduc vitamine, saruri minerale si celuloza ("fibre").

Prin consistenta lor sunt mai "satioase". In plus, sugarul se obisnuieste sa manance cu lingurita. La sugarul alimentat natural diversificarea nu e necesara decat dupa varsta de 5-6 luni. Pana atunci va primi doar suc sau pulpa de fructe. De asemenea, la sugarii care au o crestere in greutate necorespunzatoare nu se introduce "supa" pentru ca are o valoare calorica mai mica decat orice produs lactat, introducerea unei mese cu alimente solide reprezinta pentru mama si sugar o schimbare substantiala.

Alimentul nou se da incet si cu rabdare. Sugarul va fi ajutat sa se obisnuiasca cu gustul si consistenta noului aliment. El invata numai treptat sa duca alimentul de la varful catre baza limbii. La inceput este foarte neindemanatic (il proiecteaza afara cu limba, pe care o foloseste ca pentru supt) si devine nerabdator.

Mama se poate astepta ca, la inceput, sugarul sa scoata aproape totul din gura, pana se obisnuieste cu noul mod de a manca. Daca se incearca cu rabdare si se repeta mereu acest lucru, sugarul va reusi in curand sa retina ceva din noul aliment. Daca dupa cateva tentative nu se obtine nici un progres, se renunta si se reincepe dupa 2-3 saptamani. Mama nu trebuie sa-si piarda curajul!

Consistenta primului aliment se adapteaza varstei, gradului de maturatie a sugarului, capacitatii lui de a transporta spre baza limbii si de a inghiti alimente solide. Se incepe cu o consistenta foarte mica, apoi alimentul respectiv se ingroasa treptat. Nu se incepe ca pe vremuri cand se da supa "strecurata", ci se da dintr-o data supa de legume mixata sau trecuta prin sita (la inceput numai morcov, apoi si cartof), a carei consistenta va creste treptat ajungand la aceea de pireu.

Trecerea se va face treptat, tinandu-se seama de gusturile si modul in care accepta fiecare sugar modificarile alimentatiei. Familia este poate mirata de faptul ca acordam atata importanta gusturilor si reactiilor individuale ale sugarului. Se implineste astfel o sarcina educativa importanta: se respecta individualitatea fiecarui copil.

Nu inseamna ca trebuie sa i se satisfaca toate capriciile sau ca orice aliment nou sa i se dea cu frica si cu ezitari. Mama trebuie sa aiba rabdarea si indemanarea necesare atunci cand aduce ceva nou in alimentatia sugarului si in viata lui in general. Rigiditatea dogmatica si fortarea sugarului au dus la cele mai multe anorexii (lipsa de pofta de mancare) psihice la varsta de sugar si la tulburari de comportament la copilul mai mare. Deci, daca sugarul refuza un anumit pireu de zarzavaturi sau fructe el nu va fi fortat. Se va avea in vedere ca anumite preferinte sau repulsii sunt posibile in cadrul unui comportament alimentar si acest lucru va fi respectat.

Daca se da sugarului sansa de a-si descoperi acum unele preferinte alimentare, se va constata, cand va fi mai mare, ca alimentatia lui ii este specifica, iar acest lucru este valabil si in alte domenii de educatie.

La sugarii care au tendinta la constipatie sau la obezitate, supa de zarzavat se va introduce mai timpuriu. Supa se prepara pornind de la fiertura de legume. La inceput se fierb numai morcovii (foarte bine tolerati de orice sugar, deoarece contin pecline - care combat diareea - multe saruri minerale si vitamine) si foarte putina albitura (patrunjel sau telina). La cei cu tendinta la constipatie se introduc de la inceput si
cartofii.

Se aleg 4-5 morcovi de buna calitate, de marime mijlocie, 2-3 cartofi, 1 radacina de patrunjel, se spala si se curata bine; se adauga nu prea multa apa si se fierbe pana ce zarzavatul se sfarama usor. Daca apa scade prea mult, se completeaza mereu, pentru a nu fierbe in sec. Se trec printr-o sita deasa sau se mixeaza numai morcovii si ceva mai tarziu cartofii. Se resuspenda morcovii si cartofii in apa de fierbere. La inceput se adauga numai 10 lingurite de morcovi pasati (50 g).

Pana la 4-5 luni se recomanda sa predomine morcovii; dupa aceea, daca sugarul tolereaza si mananca mai bine, "pireul" poate fi predominant de cartofi pe care, de obicei, sugarii il primesc cu placere mai mare decat pe alte zarzavaturi. In traditia romaneasca, in "pireu" se pun si albituri (radacinoase de patrunjel, telina sau pastarnac); unii sugari nu agreeaza insa zarzavaturile cu anumite arome.

Ulterior, daca sugarul a ajuns sa manance si alte zarzavaturi, acestea se pot pasa amestecate in supa (cartofi, morcovi, dovlecei, ceapa, boabe de mazare verde, tomate, gulii, albitura, foi verzi). Sugarul nu va fi fortat sa primeasca un amestec care contine un zarzavat care nu-i place. Suntem de parere ca la inceput supa sa se prepare cu mai multe zarzavaturi, dar sa se treaca prin sita numai cartofi si/sau morcovi.

Obiectivul permanent in prepararea si administrarea acestei mese este sa se treaca cat de curand de la supa la pireu, singurul care acopera nevoile nutritive ale sugarului mai mare.

La sugarii care prefera sa manance numai din biberon, consistenta supei va fi pregatita in asa fel incat sa treaca prin orificiile tetinei. La cei care primesc "supa" cu lingurita (de preferat!) se va da de la inceput sub forma de pireu. Este important ca zarzavatul sa fie trecut prin sita sau mixat. De la inceput aceasta supa poate fi imbogatita cu 1-2 masuri rase din laptele praf cu care este alimentat sugarul. Acest adaos face ca sugarul sa primeasca mai usor supa si in acelasi timp sa creasca valoarea calorica a mesei respective.

Dupa ce in decurs de 1-2 saptamani primeste supa (piureul) de zarzavat (morcovi si cartofi) se poate renunta la imbogatirea cu lapte praf instant (adaptat sau partial adaptat) si se trece la adaosul de ulei de floarea-soarelui (1/2 lingurita). In decurs de sapte zile se va introduce carnea de pasare sau de vita tanara (manzat).

Carnea se fierbe si se mixeaza. La inceput sunt suficiente 2-3 lingurite care se introduc de 4 ori pe saptamana, din doua in doua zile. Carnea procurata (proaspata, de buna calitate) se transeaza in portii mici, se inveleste fiecare in pungi mici de plastic si se pastreaza in congelator. La inceput carnea se fierbe separat. Nu este necesar sa se introduca de la inceput supa de carne ("bulionul"), ci supa de zarzavat la care se adauga carnea fiarta si mixata.

In saptamana a treia, in celelalte trei zile ale saptamanii se introduce tot carne sau galbenus de ou. Se folosesc numai oua proaspete, fierte bine si se ia numai galbenusul. In prima zi se va adauga un sfert, in a doua si in a treia zi un galbenus intreg.



Madalina si bebe Sonia
http://www.babiesonline.com/babies/s/sonia/
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ariadnabr/my_photos

Mergi la inceput