Un copil lovit de soarta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Singeap va multumesc pt e-mail , voi merge negresit la Mihaita . Abia astept sa-l cunosc. I-am pregatit mici daruri si niste banuti.
Voi vb cu mamica lui la tel. sa aflu cum pot ajunge la el, nu stiu in ce cart. sta.
Mihaita in curind ne vom cunoaste. Iti doresc multa sanatate si curaj ca vei invinge.
Silviu si mamica

O sa vedem ce medicamente are nevoie si va tinem la curent.

tedy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Am fost in seara asta la Mihaita
Offff Doamne cita durere ! Nu mai poate merge deloc, sta numai in pat,este intors de pe o parte pe alta de mamica lui. Este atit de slab incit ai impresia ca se rupe in doua.Din baiatul acela inalt a ramas doar un baiat chircit care nu se mai poate ajuta singur, palid si f rabdator.Niciodata nu se plinge ca il doare ceva desi el are niste dureri cumplite.
I-am dus mici daruri si alocatia mea pe august si s-a bucurat f tare pt niste banuti, mi-a fost rusine ca nu i-am dat mai mult.
Are nevoie de calciu sandos simplu fara vitamine, Urinal,Hepathotrombin, Leoton gel, ultimele doua sint pt refacerea venelor care sint sclerozate.

Mai trist este ca nu au gaz metan, li s-a oprit din cauza datoriilor de la asociatie care este de 17 mil.Vecinii le reproseaza ca nu-si achita dat. si din cauza lor nu au cu ce face mincare.

Mamica lui Mihaita este distrusa , este unicul copil pe care in curind il vor pierde,asa simte ea , asa i-a spus si medicul, asa simtim si noi cind l-am vazut cum arata.

Parintii incearca sa-i indeplinesca dorinta pe care o are Mihaita , de ai amputa piciorul. Operatia costa...recuperarea...
Printre lacrimi mamica lui ne-a spus ca daca Mihaita ii v-a parasi nu au nici cu ce-l inmorminta. tot drumul pina acasa eu si mamica mea .
Va rog din suflet sa facem ceva pt Mihaita, sa-i aducem macar o raza de speranta acestui baiat chinuit.

Miine merg din nou , vreau sa-i transmit ca nu este singur si ca va ginditi la el mereu.

Va pup pe toti si va doresc numai bine.
Silviu si mamica

tedy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

vai cata durere si cata rautate din parteaunora..cata indiferentza la suferinta unui apropiat, unui om..caci suntem toti oameni..promit ca maine mainteresez cum sa rezolv cu transportul pana la Mihaita acasa...cumva trebuie sa primeasca computerul,sa vada canu este singur..maine voi suna sa vorbesc cu mama lui, sa o asigur ca in cel mai scurt timp vorprimi computerul...of Doamne...Tedy, esti un ingerash, brvo tie ca esti alaturi de oameni la durere...
Va pup si mult curaj parintilor...si fereasca Dumnezeu, in caz de rau...nu sunt singuri, caci asha cum suntem impeuna la greu...mergem pana la sfarsit mereu..fie la bine fie la rau..fereasca Domnul..nici nu ma gandesc...

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:



Aceasta operatie de amputare nu se poate fi suportata de CAS?

Atat de mult ma doare cand vad atata durere si mai ales cand vad ca nu putem sa ajutam cu prea mult. Ma tot gandesc la fundatia la cere se poate dona 1% din impozitul care ar merge la stat... Daca as fi in tara sau m-as intoarce in tara, cred ca as face asa ceva. Din acesti bani am putea ajuta mult pe acesti oameni care sufera mult de tot.


Am sa-i dau lui "singeap" o lista cu fundatii, poate reuseste sa ia legatura cu vreuna din ele. As recomanda sa se mearga si pe la biserici protestante care au misionari din SUA sau alte tari, de obicei ei dau si ajutoare.


Inca un loc in care se mai poate obtine putin ajutor este biserica Catolica care e destul de bogata si daca gasesti preotul potrivit va poate indruma in mai multe parti.


Cuvintele sunt prea putine, dar sa stii Mihaita ca noi ne rugam pentru tine si suntem alaturi de tine.

Silviu, multi baieti de varsta ta ar trebui sa invete de la tine, ai un suflet grozav.

_

Un bebelus de 6 luni are mare nevoie de noi.



Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!
- Web
Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!


Lucia sotia lui Csaba
www.cisst.org/ftp/Lucia/" target="_blank">
Poze Bunny

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Va multumesc ca urmariti acest subiect.
Am uitat sa va spun ca Mihaita are sonda urinara si are nevoie de pungi colectoare.
Voi face poze cu Mihaita ca sa va convingeti ca va spun realitatea , nu exagerez, poate ca chiar nu spun totul...
Operatia nu costa enorm dar ei saracii nu au cu ce...
Va rog din suflet daca aveti un banut, un rest de la cumparaturi, va rog sa-l dati pt Mihaita un suflet chinuit. Nici nu stiti cita bucurie i-ati face...
Daca nu rezolvati cu calculatorul va rog sa ma anuntati . O sa il dau pe al meu, e vechi dar ii poate fi de folos. Offfff, Doamne !! Tare as vrea sa-l bucur putin...este un copil nefericit. Va rog sa-mi dati adrese sa umblu eu pt el, voi merge cu mamica mea.
D-na GabrielaG, stiu ca sunteti ocupata dar va rog din suflet sa mergeti cu noi la Mihaita sa-l vedeti poate stringem niste banuti pt el.
Azi mergem din nou si o sa-mi dea toate actele medicale , o sa le scanez si vi le trimit.
Daca cineva ar putea sa scrie la Formula AS ar fi super,sau la OTV.

Va rog sa nu-l uitati pe Mihaita. Va transmite salutari tuturor.

Si eu si mamica mea va dorim numai bine.
Silviu si mamica

tedy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Am dat cautare pe google diagnosticul baiatului si am gasit numele unui medic ce cred ca ar putea fi de folos:

Dr. med. Gesche Tallen
Klinik für Pädiatrie mit Schwerpunkt Hämatologie und Onkologie, Campus Virchow, Charité Universitätsmedizin Berlin


Jahrgang 1967, Studium in Münster und Hamburg. 1994 experimentelle Promotion zu Hypophysenadenomen. 1994-1998 Ärztin in der Neurochirurgischen Klinik der Charité Campus Virchow-Klinikum mit Schwerpunkt Pädiatrische Neurochirurgie. 1998-2000 Forschungsstipendium der Deutschen Krebshilfe: Postdoctoral Fellowship am Krebsforschungszentrum der Universität Calgary, Canada. 2000-2001 Kind-Philipp-Stipendium. Seit 2000 Ärztin in der Klinik für Pädiatrie mit Schwerpunkt Onkologie und Hämatologie der Charité Campus Virchow-Klinikum, klinische und wissenschaftliche Arbeitschwerpunkte: Pädiatrische Neuroonkologie, Tumorsuppressorfunktionen in Hirntumoren. Seit Mitte 2002 Redakteurin bei kinderkrebsinfo.de und Mitarbeiterin der Koordinationszentrale/des Mantelantrages des Kompetenznetzes.


Dr. med. Gesche Tallen
Charité Campus Virchow-Klinikum
Kinderklinik, Hämatol/Onkologie
Augustenburger Platz 1
13353 Berlin
Telefon +49 (30) 450 5 66074
Fax +49 (30) 450 5 66906
mailto:gesche.tallen@charite.de


Le implor pe fetele care stiu germana sa-i trimita acestui doctor un e-mail cu diagnosticele lui Mihaita si cu intrebarea: ce se poate face pentru acest copil?



http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:

Buna,
Am sunat la nr de celular ca sa vorbesc cu mama lui....cand colo era chiar Mihaitza la telefon...am vorbit cu el si este un copil extrem de politicos, caruia ii este frica sa nu deranjeze. Mi-a spus ca este din pacate imobilizat la pat, si mi a confirmat si sonda. Silviu nu face poze ca nu este nevoie sa ne arati sonda lui, mai ales ca este ceva intim..noi te credem oricum, iar Mihaitza mi-a spup ca tocmai plecasei de la el...tare incantat era de prietenia cu tine...
I-am promis ca pana sambata o sa aiba PC, caci am o problema cu transportul pana la Iasi, dar sper sa gasesc o cale...cu buss sau tren, se sparge PC, iar pe curier costa exagerat de mult..o sa vad poate dau de cineva care are drum la Iasi. Mihaita stia de Forum si avea vocea unui copil plin de sperantza..l-am intrebat ce mai are nevoie si mi-a spus ca ii place mult sa deseneze si mi-a spus ca ar avea nevoie de niste coli de hartie si carioci, markere...o sa ii trimit eu un top de hartie sau doua si 2 seturi de markere...
Aveti si voi vreo despre cum putem transporta computerul?

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

La OTV trebuie sa scrie mama lui mihaita si sa ataseze documentele care atesta starea lui. Fara scrisoarea semnata de mama si fara documente nu se misca nici o echipa de filmare....

Anda, mama Irinei
fotografiile Irinei
Sfioasa, Seherezada tacu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Am facut poze cu Mihaita si mamica lui. Mihaita dormea cind am ajuns noi si cind s-a trezit si a dat cu ochii de noi s-a bucurat f tare. Am luat actele medicale sa le scanam. I-am spus ca in curind v-a primi calculatorul...ce bine ar fi sa-l trimiteti mai repede...Abia astept sa scot pozele...
Silviu si mamica

tedy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns singeap spune:

Inca o data va multumesc pentru interventii si pentru atentia acordata subiectului. Aseara Mihaita a fost vizitat de Silviu si mamica lui, fapt care l-a bucurat foarte mult. Se pare ca mai exista pe lume oameni cu sufletul mare, este un lucru remarcabil ca nu s-a pierdut aceasta identitate umana de a ne ajuta unii cu altii.

Intrucat eu va trebui sa plec intr-o delegatie de serviciu, voi avea din ce in ce mai putin timp sa ma ocup de aceasta problema.
De aici incolo, cel putin pentru o perioada, va rog sa luati legatura cu Silviu si cu mama sa pentru orice sugestie, ajutor sau incurajari. Sunt oameni deosebiti care se pare ca si cunosc anumite proceduri specifice unor astfel de cazuri, puteti avea absolut toata increderea in ei.

Eu ma voi ruga, ca si voi toti, sa se rezolve toate cu bine, si cu Mihaita si cu ceilalti copii care sunt in suferinta. Doamne ajuta !!!

Mergi la inceput