Greutatea estimata a fatului

Greutatea estimata a fatului | Autor: claujro

Link direct la acest mesaj

Buna!

Desi sunt insarcinata pentru a doua oara si ar trebui sa le stiu "pe toate", iata ca e ceva care ma surprinde.

UM a fost 4 decembrie si DNP-ul 7 septembrie. Tocmai am intrat in saptamana 34 si am fost azi la echo. Fetita mea e dezvoltata ca de 36-37 de saptamani si are 3.250 kg!!!!!!!!!! Am comparat cu echo de la Matei, care la 34 de saptamani avea 2.300 kg si s-a nascut la 38 de saptamani cu 3.300 kg.

Chiar atat de mare sa fie fetita???? E posibil sa aibe la 34 de saptamani 3.200 kg????? Pai si atunci la nastere cat o sa aiba?

Ce parere aveti?

Multumesc!


Claudia, Matei (15.12.2003) si bb din burtica +34 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Eu zic sa stai linistita,ca nu masoara chiar corect!Mie mi-au estimat-o la 3.400kg,iar 5 zile mai tirziu cind am nascut avea 4.300kg!!Iti dai seama ca nu avea cum sa creasca atit!!
depinde daca copilul s-a miscat sau a stat linistit la eco!!nu te mai stresa cu greutatea,sanatos sa fie!
Nastere usoara!

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:



Buna, Corina!

M-ai facut sa rad. Au evaluat-o la o greutate si s-a nascut cu un kilogram mai mare!!!! Sunt curioasa: ai nascut normal? Si daca da, cum a fost avand in vedere greutatea?

Pupici!


Claudia, Matei (15.12.2003) si bb din burtica +34 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Cu 5 zile inainte sa nasc eco mi-a masurat/cantarit copilul la 2650. Asta era intr-o joi. Marti spre miercuri am nascut un copil de 4 kg,a sa ca nu m-as baza deloc pe masuratorile ecografului

David (10 nov 2004) si
Simona 9+ puiul mic
Daviduchele meu

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

avand in vedere c ala prima sarcina - ca si acum de altfel am fost diagnosticata cu diabet de sarcina, si ca asta a agitat tot personalul in jurul meu pt ca descoperisera cam tarziu, cu 3 sapt inainte deprima declansare, bebe avea 3.750. panica generala, precis se naste cu peste 4 kg... s-a nascut in sapt 40, doua zile dupa termen, declansat, cu 3.780. deci, sustin pana in ziua de azi ca depinde foarte mult de pozitia lui bebe si de congestia lui prin burtica:)

miri_mik si pestisorul auriu (28.02.2006)
http://b2.lilypie.com/DjTMp1.png
http://bd.lilypie.com/25XKp2.png


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

In maternitate i-am auzit chiar pe doctori vorbind ca nu te poti baza pe "cantarul" aparatului, ca depinde f mult cum sta bebe la momentul respectiv.Pana si o masurare de femur poate da erori daca prinzi unghiul diferit de la o masurare la alta si e suficient sa selectezi cu un singur milimetru mai incolo si da deja diferenta de o saptamana.Plus ca la sarcinile foarte avansate probabilitatea de eroare este mare si nu este neglijabila

Ank 36+

Raul
Mai avem maxim 4 saptamani pana la marea intalnire !!!

Mergi la inceput