Dr. Tutunaru ( 7 )

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

pe mine ma intreaba...aproape la fiecare vizita "ti-ai mai luat tensiunea?" (am un tensiometru acasa). Ii zic ca da, ii zic cat e si e ok...
Anis, ne povestesti si noua cum a fost nasterea lui Ingrid? Va pupam pe amandoua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

felicitari, anis! iti dai seama ca asteptam detalii despre cum a decurs nasterea cu nostru... cand poti .

cristina 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Lordra, medicul de familie n-are nici o treaba cu sarcina mea sau cu tensiunea din sarcina. Tu ai fost cumva la medicul de familie sa-ti urmareasca sarcina? Diabet gestational, tensiune etc? Nu te supara, dar nu vad legatura, tu ai cere parerea medicului de familie pt o problema de sarcina? Cred ca te-ai duce eventual la inca un medic de OG, dar nu la medicul de familie.
Si dupa cum ai vazut, lui Kid2003 i-o masoara aproape la fiecare vizita. De unde deduc ca este "dupa ochi", unele gravidutze considera el ca au nevoie, altele nu. Dar pe mine nu m-a intrebat nici un moment de ea, si citind ce se scrie la "Preeclampsie", parerea mea - pe care iar nu cer nimanui sa o impartaseasca - este ca tactica face parte din mai noua oboseala si superficialitate a dr.

In conditiile in care poti pierde - Doamne Fereste! - bebele din cauza asta, o consider aproape (daca nu la fel) de importanta ca niste IR-uri. Care, btw, si la mine au fost mari.

Nu scriu ca sa ma contrazic cu cineva, scriu pt ca am constatat ca sunt fete care ne citesc, tocmai ca sa afle mai multe despre dr T, dar nu (inca) nu posteaza. Cred ca experientele fiecareia dintre noi le ajuta sa ia o decizie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

Un om realist,cu principii bine inradacinate, cu idei moderne,cu un look debordant si cu o atitudine profesionista .....de ma da pe spate.Fara indoiala, este omul de care aveam nevoie.

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Andira, daca ai avut IR-uri bune nu erai suspecta de preeclampsie. Este un indicator pe care putini medici il iau in considerare. Iti masoara tensiunea care poate e buna poate nu. Dar IR-urile sunt cele ce conteaza in toata ecuatia asta. Iar Tutunaru verificar IR-urile. E ca si cand ti-ar lua tensiunea.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Androix, daca o sa citesti cu atentie raspunsul meu, o sa vezi ca eu chiar scrisesem ca am avut IR mare pe stanga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Inseamna ca n-am fost atenta. Ai dreptate.

In alta ordine de idei, m-am saturat de discutiile astea inutile. N-am vrut niciodata sa scriu asta aici desi am gandit de multe ori: Tutunaru nu este perfect, nici macar pentru UNELE paciente (alea cu ochi). De vina suntem tot noi care il laudam aici de zor. N-ar mai trebui s-o facem. Asa s-ar subtia si coada de la spital si obstetricienii care iau tensiunea la fiecare consult ar fi incantati de cliente noi.
Dr. Tutunaru nu este un medic de policlinica care face avorturi pe banda sau care a invatat ca in sarcina se dau prenatale si asta face cat e ziua de lunga. Sa incercam sa facem distinctia...

Andreea mamica lui Filip Stefan
Pozici cu Filip
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adel_ivan spune:

Bravo Androix,
ai surprins esenta si cu toate astea putini stiu sa aprecieze.
pe mine m-ai uns la suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

perfect de acord cu androix.

cristina 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Povestea nasterii
Era seara de luni spre marti, 2 august, cam pe la ora 22-23, nu aveam somn.Bebelina era cam agitata in burtica si eu , m-am asezat pe fotoliu si m-am apucat sa-mi fac singura poze la burtica.Nu stiu ce ma apucase..parca presimteam ceva.

Ok..ma duc sa ma culc..dar tot nu aveam somn..si ma cam luase niste mici dureri de spate..am cautat sa vad daca mai am no spa…ca in ultima saptamana cam cu ele convietuiam.
Mai trece o ora si incep niste dureri mai mari, de fapt niste contractii foarte dureroase.Ma duceau un pic cu gandul ca poate m-a apucat travaliul…si chiar acum noaptea..si chiar acum la 2 zile dupace am scos cerclajul..ca eu asa spusesem la dr si sotului ca nu dureaza mai mult de 2 zile si nasc…si din cauza asta am amanat scoaterea firelor de cerclaj vineri ,si le-am lasat pe duminica 31 iulie, ca sa nu nasc in weekend,.cred ca am avut dreptate

Contractiile erau din ce in ce mai dureroase.M-am gandit ca suport, sa nu mai i-au no spa.Ma gandeam ca poate asa aman iar taravaliul…credeam eu in sinea mea ca luand no spa si alta data poate oprisem travaliul.ce amarnic ma inselam…Asa ca nu am luat nimik…si ma chirceam de durere ,de imi dadeau lacrimile , era ora 12.30 ..ma durea f tare.si ma abtineam sa nu i-au no spa.Incepuse sa imi incolteasca idea ca am sa nasc.inca nu imi venea sa cred.chiar asa sa fie? Sa fie mare intalnire cu bebelina mea mult dorita?
La ora aproape 2 noaptea, mi s-a rupt apa, am simtit ca si cum as fi facut pipi pe mine…si pe urma tot curgea asa in reprize, si se colorase si un pic in roz…
M-am speriat .si m-am dus sa-mi scol sotul, de fapt mai mult am urlat la el..de saracul a zis ca am nascut deja…
Eu ma cocosam de durere pe canapea si el cronometra contractile. Erau cam din 15 in 15 min, sau mai putin, dar erau f dureroase si nu am trecut nici cu cele 3 no spa-uri luate…
Cand intrebam eu ce sunt alea contractii, si tot credeam ca le am…s-a dovedit ca ce avusesem eu pana atunci erau parfum, fata de durerile la adevaratul travaliu.,adevaratele contractii.
Am asteptat sa se faca dimineata si la ora 6 ,l-am sunat pe dr, m-a trimis la spital …
Eram foarte emotionata,..l-am rugat pe sot sa-mi faca poze..si taras grapis cu tot cu durerile am bagat si niste zambete in poze..:-)
Am ajuns la spital…scurgerile nu mai conteneau, contractile dureroase la fel, m-am cazat , a venit dl dr, la aproape 8, colul inca nu era sters, innebuneam incepeam sa cred ca o sa am un travaliu f lung…daca inca colul nu disparuse.La controlul de la ora 10 aveam dilatatie de abia 3…
Am urlat de durere si asa cum vorbisem cu dl dr T, am cerut sa mi se faca epidurala, desi de regula se face la dilatatie mai mare, am facut-o atunci pt ca dureriele erau f mari (ca o paranteaza dureriel nu erau asa de mari fata de durerea pe care o avusesem cu ani in urma cand nu ramaneam insarcinata) si nu vroiam sa risc nimik…mai ales ca sarcina a fost obtinuta prin FIv si eu eram pe cale sa nasc normal..desi aveam indicatie (din cauza FIv-ului) de cezarina,,dar fiindca dr a fost de accord..am mers pe natural.
Dupa anestezie…am zis traiasca epidurala…durerile disparusera.m-au pus pe monitorizare, si de la ora 11 si pana la ora 1, am tot avut contractii de am ajuns cu dilatatia la 5. Eee, dupa aia, s-au oprit contractile vreo 2 ore si ceva…ma gandeam cu groaza cat o sa mai tina..poate nasc la noapte..nu mancasem nimik..nu dormisem.nu puteam decat sa ma gandesc la marea intalnire cu bebelina..
Brusc de la 5 am trecut la 10 dilatie si am simtit ca , scuzati, imi vine sa fac kaka...moasa a inceput sa tipe.nastem nastem domnul dr, era ora 15 50…am inceput sa ma screm…m-au mutat pe masa…si din a 4 incercare…la ora 16.05 s-a nascut darul de la Dumnezeu, bebelina mult asteptata si iubita…dupa 15 ore si o nastere care zic eu nu a fost grea…dar foarte asteptata.Domul dr T. , m-a pupat ,era f emotionat..asta dinb cauza nasterii mele cu greutate sa zic asa..din cauza fertilizarii in vitro..oricum ii multumesc din suflet.
Am pufnit in plans si repetam :”Multumesc Doamne” “Multumesc Doamne”…si plangeam si plangeam si nu simteam nici cea mai mica durere ,nici macar ca ma cosea..nimik.. ci o mare mare emotie..
M-am uitat peste umar..si am vazut-o….nu pot descrie ce am simtit….parca visam .imi trecea prin minte doar cat timp si ani am plans sa traiasc momentul asta si acum ca il traiam ma paralizase emotia…si ma pocnisera lacrimile din tot sufletul meu plin de bucurie….

Drumul meu a fost greu,,dar nu imposibil, cu ajutotul lui Dumnezeu am ajuns sa imi tin propriul copil in brate, stiu sigur ca numai datorita LUI s-a intamplat asta si pentru asta II MULTUMESC!

Bun venit in viata mea bebelina mea mult dorita si dulce INGRID ALEXIA, sufletul meu de acum incolo si poate povestea asta da o speranta celor care isi doresc copii.


[b] AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput