Agresivitatea la copii - cum ne purtam?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Eva,nu intamplator am folosit cuvantul "adesea",n-am spus intotdeauna.
Indiferent ce ati spune ,totusi mediul in care traiesc copiii le influenteaza foarte mult comportamentul.Exista mari sanse ca un copil sa se manifeste violent fata de ceilalti daca traieste intr-un mediu violent(verbal sau fizic),sa arunce gunoaie pe jos in parc daca o vede pe mami ca face la fel,sa scuipe pe strada daca tati face asa etc.(fara aluzii)
Nu cred ca se poate discuta despre influenta familiei in sensul acesta la varste f mici.Teodor,puiul meu,musca si pisca,fara ca asta sa insemne ca traieste intr-o familie de canibali.Dar el are doar un anisor si aproape o luna si nu constientizeaza ce face.Dar eu ca parinte am datoria sa-i feresc pe ceilalti(pt ca-mi cunosc copilul)sa fie raniti de el.Sunt sigura ca e o perioada trecatoare si cu ajutorul nostru o va depasi cu bine.
Despre asta incerc eu sa vorbesc,despre rolul familiei.
Sunt sigura Eva ca atunci cand l-ai vazut pe al tau copil ca scuipa ai incercat sa-i explici si probabil va intelege ca nu-i bine,frumos,daca nu cumva a si facut-o.
De foarte multe ori ne confruntam cu parinti care-si vad copiii ca gresesc:scuipa,lovesc,bruscheaza alti copii/adulti,arunca gunoaie pe jos,ranesc animale,vorbesc urat si nu iau nici o atitudine motivand ca-s mici si nu inteleg sau mai rau razand incantati ca vai de mine ce copii descurcareti si destepti au.Chiar si inainte de a avea copil am vazut nenumarati parinti distrandu-se copios cand injura mititeii lor.Si atunci ma intreb ce pretentii sa mai avem de la bietii copii care repet ne considera pe noi primele lor modele?
Eu am alte intrebari :ce atitudine sa imprim copilului meu vizavi de astfel de situatii?(cand il loveste un copil)sa-l invat sa raspunda violentei cu violenta?sa intoarca si celalalt obraz?sa plece?cum ar fi mai bine pt el?ca nu va fi mereu copil.Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Clara Maria la un copil mic cum este al tau nu este vina familiei si mai toti fac asa, iar daca nu li se permite cu timpul de corecteaza...
Daca insa li se permite... la 3-4 ani pe degeaba mai incerci sa-i corectezi...
Eu am problema asta in familie... baietelul meu are 4 ani, varul sau 1,9 ani... si il tot impinge si-i da cu piciorul ... mai intai i-am atras atentia soacrei mele care il creste si cumnatei, dar pe degeaba... ele spun ca nu intelege... asa ca de cate ori l-a impins sau a vrut sa-l loveasca l-am certat eu...si stie foarte bine... este adevarat ca se uita mai ciudat la mine... dar ce sa faca saracul copil daca cumnata-mea i-a spus baietelului meu ca-i da doua palme pentru ca n-a vrut sa-i dea calculatorul sau varului mai mic...

Mergi la inceput