Varog cateva sfaturi pt.administrarea medicamente

Varog cateva sfaturi pt.administrarea medicamente | Autor: oticdrag2004

Link direct la acest mesaj

Va rog mult dati-mi cateva sfaturi cum ii pot administra medicamentele fetitei mele. Nu inghite nici un fel de sirop, foarte greu i-mi e si cu Vigantolul
are de luat suspensie de cefalexin, ambroxol,sumetrolim
am fortat-o si mititica a varsat tot ce mancase

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi functioneaza asta: ii prepar medicamentul in suculet intr-o sticluta separat, cam vreo 10-20 ml, ii dau cand ii este sete, apoi in alta sticluta ii dau suculetul gol sa nu simta gustul; alta data ii dau direct cu seringa, tinand-o de nasuc, ei i se pare ca ne jucam.
Cat timp are copilul tau ???

Sanatate muuulta !

Leoaicele Daria & Giulia (2004 08 16)

"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"

Giulia_mea


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099" target="_blank">Povestea_nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Offf si copilul meu care are 1,1 nu vrea siropuri de antibiotice pe care le-a varsat cu consecventa. Am incercat Augmentin, Sumamed, Cexyl sirop si pe toate le-a vomat. Din pacate la mine nu a functionat nici un truc pt ca numai o picatura daca ii pun pe limba da tot afara. Nu stiu daca este bine sa-l tii de nas, se poate ineca, mai ales daca nu-i place gustul. Eu am rezolvat problema in alt mod, si anume i-am dat capsule (bineinteles fara invelisul propriu-zis) pulberea din interior am amestecat-o cu banana. Nu are gust, doar un miros specific de antibiotice (in cazul meu). Avantajul este ca din 2 lingurite mici termina si nu ma lungesc cu 5 ml sirop. Sumetrolim-ul comprimat este sigut stantat cu o cruce astfel incat sa se poata diviza in patru (la un an un sfert de comprimat la 12 ore). Eu ti-am zis din propria mea experienta ca sa stii ca exista si alte variante, tu trebuie sa discuti cu medicul orice ii dai copilului si posibilele variante. Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Am uitat sa spun despre Ambroxol. Eu ii dau picaturi si nu sirop (din aceleasi considerente, cantitate mica de administrat) si i le dau la masa, dar la inceput, in primele lingurite astfel incat daca ii vine sa verse macar sa nu dea masa afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Cu vigantolul e o problema. Pus in biberon nu se asimileaza complet pt ca mai ramane si pe peretii sticlutei. Pt sirop, adica pt o mai mare cantitate de lichid, se gasesc la magazinele pt copii, ca sa nu va trimit la Sensiblue un fel de siringa speciala pt asa ceva. Succes!

POZICI:
Omuletul_meu_drag
Omuletul_meu_drag_2
Omuletul_meu_drag_3

BABY_LAND




Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag



„Dumnezeu să te tină în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui să te îndrume mereu.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

dupa multe incercari nereusite de a-i da antibiotic l-am amestecat in piureul de fructe. a dat rezultate...fata mea avea 8 luni la acea data...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Doamne, ce probleme pe capul vostru...ingerasul meu inghite tot...nu am avut asemenea probleme niciodata. dar oricum, cred ca daca mi-ar face asa, as incerca sa ii amestec in mancarea preferata.

Mada si bebe Sofi,12/08/2004
http://http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonna spune:

Vigantolul il puneam in lingurita cu legume pasate.Alte siropuri le ia fara probleme dar se poate pune suspensia de antibiotic, de axemplu in banana sau in piersica pisata ca nu au gust rau iar copilul nu isi da seama.Metoda cu fructele merge de cele mai multe ori la cei mici.Succes!

Mergi la inceput