Cine L-a nascut pe Doamne-Doamne ?

Cine L-a nascut pe Doamne-Doamne ? | Autor: DanaR

Link direct la acest mesaj


Asta m-a intrebat Patric aseara inainte de a adormi si dupa ce a atipit s-a trezit de parca nu isi terminase ideile si m-a mai intrebat: Dar pe Doamne cine L-a pus in cer?
Ajutati-ma sa ii raspund .
Eu am dat niste raspunsuri cam in doi peri... nici eu nu am fost multumita ce ceea ce i-am spus. Nu stiu daca a fost ceva inaite de Doamne ca sa stiu cine L-a creat, dar stiu ca ne este bine ca exista si ca ne juta de acolo de unde este.
Patric inca nu intelege tot si este in perioada cu DE CE ?
Dar nu ma asteptam la aceste intrebari

Va pup dulce DanaR

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ei Dana, te-a prins...din pacate nu te pot ajuta ca ....n-am raspuns. Daca-l gasesti spune-ne si nou ca deja am inceput si noi cu CE-I, DE CE si e jale cand tre' sa dau raspunduri...

Raluca si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Daca tot suntem la capitolul intrebari fara raspuns...Andrei ma tot intreaba nedumerit ce fac oamenii dupa ce mor.
Aaaaa si apropo...sa va povestesc o chestie haioasa dar in acelasi timp cam sinistra:
Tot zicandu-i eu ca oamenii mor cand sunt batrani (idealul, normal), intr-o zi, intreband-o pe mamaie cati ani are si mamaie spunandu-i: eee mamaie sunt batrana, el a intrbat-o nedumerit: Pai daca esti batrana de ce nu mori?

, care de ziua femeii implineste 5 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:


Adevarul este ca sunt asa de intelepti uneori copilasii nostrii...
Sa va mai scriu una, in completare... Una din rugaciunile de seara se termina cu : ...pana la sfarsitul vietii mele... si intrebarea de rigoare: Cand e sfarsitul vietii mele? Dar asta in fiecare seara, si nu cumva sa primeasca un alt raspuns. Desigur ca raspunsul este: Cand ai sa fii tu batran! Poate ma trezes si eu cu aceeasi intrebare ac si fetita ta Mirela.

Va pupa dulce DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Copiii mei au trecut de faza "de ce" !
De fiecare data cand intrebau ceva am incercat sa le spun adevarul, mai pe intelesul lor, dar numai adevarul.
Deci : Cine l-a nascut pe Doamne-Doamne? - Mama lui, Fecioara Maria! Uite aici in icoana...
Un exemplu din DE CE-urile lui Andrei:
De ce opreste masina? -Ca sa coboare oamenii! De ce sa coboare oamenii? Pt. ca se duc acasa la ei! De ce se duc acasa la ei?- Ca sa manance ca le e foame!.De ce le e foame?- Pt ca au muncit pana acum! De ce au muncit?- Ca sa castige bani! De ce sa castige bani? -Ca sa cumpere de mancare.......si asa ma intreba la fiecare statie pana cand am inceput sa-l intreb eu... si pe urma sa-i spun :pai daca stii de ce mai intrebi.
Partea buna la toata povestea asta e ca stie cum se leaga faptele si face lanturi de astea logice de ....te da pe spate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:


Draga mea, nu ai inteles. Pe micutul Isus stim ca l-a nascut Fecioara Maria dar pe Doamne - Doamne adica pe bunul Dumnezeu cine l-a nascut. Asta era intrebarea...

Va pupa dulce DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Ba am priceput, dar cand nu stiu ceva ii abat atentia cu altceva poate mai interesant. Problema e daca insista....
Pe curand, R

Mergi la inceput