E normal sa ma deranjeze?

E normal sa ma deranjeze? | Autor: tyaa

Link direct la acest mesaj

Am sters mesajul.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nu sunt in masura sa dau sfaturi nimanui, de aceea nu pot sa-ti spun cum trebuie sa procedezi.
Dar iti spun cum as proceda eu daca as fi pusa intr-o situatie asemanatoare. Am avut si noi o ispita(prietena mea, credeam eu), diferenta e ca nu-l interesa si ca mi-a spus singur ce facea domnisoara(de fiecare data). Am lasat-o sa se manifeste si ne amuzam pe seama ei - desi la inceput imi venea sa-i sucesc gatul(bine ca am putut sa ma controlez).
As lasa sa decurga totul de la sine fara sa fac nimic, nu as lupta nici macar o secunda pentru relatia noastra. Stiu ca multe fete vor spune ca e total gresit dar asta e stilul meu Daca el considera ca alta femeie e mai potrivita -> despartire civilizata dar fara cale de intoarcere. Am spus ce as face eu dar nu iti recomand sa procedezi asa. Eu joc cu "cartile pe masa" intr-o relatie si imi asum toate riscurile.

Ce nu trebuie sa faci: sa nu-l cicalesti, sa nu-i mai spui ce crezi tu despre colega lui(vezi ca nu-i place sa o critici),
Sa fii tot timpul cu un pas inainte ei(ai avantajul ca-l cunosti mai bine pe sotul tau), fii mai isteata decat ea, schimba ceva la aspectul si comportamentul tau. Recastiga-ti sotul mai mult cu creierasul si caracterul tau decat cu corpul(asta nu inseamna ca trebuie sa te neglijezi).
Cum crezi ca ar reactiona daca atunci cand el se preface ca nu-si vede colega, tu ai spune: uite-o pe colega ta, hai sa o salutam? Nu cred ca ar fi o ideie buna sa devii prietena cu aceasta femeie, sotul tau ar intelege ca iti place si ar fi un atu pt. ea.
Incearca ca timpul petrecut impreuna sa fie special(nu ma refer la partea sexuala - la facut dragoste), astfel incat atunci cand nu esti cu el sa-i ocupi creierasul si inima.
O sa primesti cu siguranta sfaturi mai bune.
Iti doresc sa aveti o casnicie linistita



idei nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Nu stiu ce as face eu in situatia asta, dar acum simt nevoia sa ma grozavesc. Cred ca as prinde-o pe tipa pe culoar, si i-as spune fix asa "Auzi fa(ta), daca te mai prind cu tza**ele in ochii lu' barbatu-meu, iti trag vreo trei palme de-ti zbarnaie scafarlia!"

Asa as vrea sa fac. Si sa caraie vreunu din ei ca i-am halit! Eu ma lupt pentru barbatul meu si pentru familia mea, si vai de ciuful vreunei pupeze daca indrazneste!!! S-o prind numa'!

Acum serios: barbatii urasc actele de gelozie ale sotiilor. Tot barbatii insa, sunt gadilati in orgoliul propriu cand vad ca "femeia lor" lupta pentru ei. Ii face sa se simta mai cocosi decat sunt. (noi stim ca ei nu sunt decat niste bieti pui derutati!)
In mod sigur lui ii place ce se intampla. Oricarui barbat ii place flirtul.
DAR
Asta nu inseamna ca nu poti si tu!!!
1. In ce sens este colega lui? Personal, mi se pare ciudata treaba asta cu cafeaua si tigara.. nu prea suna a atitudine de serviciu.. Unde lucrez eu nu exista asa ceva. Fiecare bea o cafea, da' nu sta nimeni cu coatale pe biroul altcuiva.. in orice caz, nu in orele de program!
2. Ce proportii are decolteul? Este de vina numai decolteul, sau mai poarta si uste scurte sau transparente, pantaloni mulati sau alte de-astea?
Daca da, din nou mi se pare o atitudine lipsita de profesionalism.
3. Ce lucreaza duduia?

Reactia ta mi se pare normala, dar nu poti decat sa ascuti ochii si urechile, si cu prima ocazie sa incerci sa aduci in discutie problema asta. Cu tact, nu cu "hai sa stam de vorba, ca eu am o problema cu decoteul pupezei" Eventual, dintr-o discutie oarecare, fa in asa fel incat sa duci conversatia pe fagasul dorit de tine.
Poate asa iti vei da seama ce se intampla... Poate gasesti o metoda sa il pui si tu putin pe jar (eu am un bun amic, care ma place intr-un mod destul de platonic, dar mai facem glume... iar sotul meu a mai prins cate un mail din asta...)

Si inca ceva... nici atitudinea lui nu e prea in regula... Un sef - patron de firma mai ales - nu prea se preteaza sa creeze asa un precedent.. prin stat la cafea cu coatele in sus, tragand din tigara si purtand conversatii de doi bani... Ca imi imaginez ca nu vorbesc despre un nou plan de marketing in timpul asta...


Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea
Eliza de 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Am vazut si pozicile voatre acum. Aveti o minunatie de fetita, iar tu esti o femeie foarte frumoasa!
Nu lasa indoiala sa te cuprinda prea tare, dar nici lucrurile sa o ia razna! Eu una, nu sunt de acord cu ce s-a spus mai sus, de multe ori cand lucrurile o iau la vale, se intampla pentru ca permitem!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mea
Eliza de 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by ankalaura

Nu stiu ce as face eu in situatia asta, dar acum simt nevoia sa ma grozavesc. Cred ca as prinde-o pe tipa pe culoar, si i-as spune fix asa "Auzi fa(ta), daca te mai prind cu tza**ele in ochii lu' barbatu-meu, iti trag vreo trei palme de-ti zbarnaie scafarlia!"



Pai chiar asa ar si merita! Eu nu ma vad facand asa ceva, dar numai gandul ma unge pe suflet.

Tyaa, si eu zic ca intuitia feminina te avertizeaza. Nu stiu ce ai putea sa faci, dar fii precauta. Daca sotul nu mai vine la cafea acasa, nu ai putea sa mergi tu acolo cand si cand? Sau someaza-l, pur si simplu, sa vina acasa la cafea. Mai da-i si o prajitura, ori o inghetata, atrage-l catre cuib. Stii cum se spune, ca dragostea barbatilor trece prin stomac.
Du-te la biroul lui si simte-te ca acasa, din moment ce e firma voastra. Daca persoana apare in birou spune-i sa va scuze, ca voi aveti de vorbit. Daca sotului nu ii mai spui nimic, fata de ea poti sa iti arati dintii, e normal sa iti aperi teritoriul.
Inainte sa ma marit ascultam cu urechile palnie povestile colegelor mai experimentate. Una dintre ele imi povestea ca la un moment dat sotul incepuse sa isi bea cafeaua cu secretara. Asa ca ea isi luase obiceiul sa se trezeasca mai devreme pentru a-si bea cafeau impreuna. Povestea cu secretara a incetat.
Imediat dupa casatorie am inceput sa practic si eu chestia asta, mai ales ca stiam ca si sotul are o secretara tanara. Ma trezeam la 5 dimineata si beam cafeaua impreuna, desigur ca eu eram adormita si abia bajbaiam trei cuvinte. Dupa doua saptamani am cedat, am spus ca poate sa faca ce vrea cu secretara, dar eu la somnul meu nu renunt. Desigur ca nu am avut nici o suspiciune, ca altfel as fi intrat in priza si poate as fi procedat ca in exemplul ipotetic dat de Ankalaura.
Dar nu cred ca tu trebuie sa fii pasiva. Esti o femeie frumoasa si desteapta, sigur vei gasi solutii.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Nu stiu cat de implicata esti in firma sotului, dar poate ar fi momentul sa scoateti un "Manual de politici interioare" sau ceva in genul asta. Am avut asa ceva si in Romania, exista si aici unde lucrez acum. Acolo, printre alte reguli ale locului de munca (concediu, pauza de masa, zile libere, hartuire, folosirea telefonului in scop privat, etc), se spune si despre tinuta de servici: fara decolteuri provocatoare, fara fuste scurte pana sub fund, fara machiaj strident, fara parfumuri puternice. Daca oamenii nu stiu sa se imbrace la servici, nu e nici o rusine, pot sa invete.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Reactia ta este normala.
Situatia a depasit limitele acceptabilului.
Imi pare rau sa-ti spun asta, dar e posibil ca sotul tau sa te insele.
Ia masuri. Taie coada cainelui, n-o lalai.
Eu nu as adopta o atitudine ostila fata de ea, m-as purta politicos si indiferent.
Dar i-as spune sotului meu, cu zambetul pe buze, ca eu n-o sa-i fac scene niciodata, insa ma deranjeaza foarte tare situatia. De ce, nu conteaza, nu comentam. Pur si simplu, ma deranjeaza, asa cum l-ar deranja si pe el reciproca.
Asa cum tu tii seama de situatiile care-l deranjeaza pe el, si el iti datoreaza acelasi lucru tie. Esti sotia lui, deci mai importanta decat orice colega sau secretara.
Din punctul meu de vedere, ori ar inceta cu "cafeaua si tigara" asta, ori mi-as lua copiii si pa.
Succes!

Raluca, Emi bebelusa si bb2 din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Draga mea, eu nu pricep un lucru. lasind la o parte gelozia si ta si asa. daca un angajat barbat ar veni la seful sa fumeze si sa stea cu coatele pe birou, tot ar fi strigator la cer. Pai voi angajati oamnei care sa-si bea cafeaua si sa stea la taclale in loc sa munceasca? Apoi fumatul in birou inca se mai practica? Nu este fair fata de nefumatori. Apoi ce autoritate are sotul tau in fata celorlati angajati daca permite unuia sa faca asa ceva? Deci sint citeva lucururi in neregula cu atitudinea asta in afara faptului ca tipa isi expune decolteul. Daca as fi eu in situatia ta as intra in panica. Faptul ca sotul se face ca nu o vedepe tipa e un indiciu ca ar avea ceva relatii cu ea. Se prea poate insa sa nu o vada intr-adevar. As anjaga un detectiv particular. Nu cred ca m-as preta la amenintari directe la adresa ei. Nu sint omul. Daca tipa si sotul tau au intr-adevar o relatie amoroasa iti dai seama cum te va privi tipa si cum va ride de tine? Daca as avea centura neagra la karate as bate-o, dar cum nu am prefer forma de lupta mai elegante. De asemeni as vorbi f. serios cu sotul si i-as cere ferm sa schimbe politica in firma. Nu se fumeaza in birouri si nimeni nu intra la sef fara o problema. Si nu exista pauza de cafea. Sa fim seriosi. ne puteam bea cafelele si la biroul nostru in timp ce lucram. Cine fumeaza, afara, in fata cladirii.cruise:http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos?urlhint=actn,del%3as,1%3af,0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

..pai e normal sa te deranjeze. Are numai ea asa un program preferential? Sau toti angajatii stau la cafele tolaniti la biroul sefului?Poata ca tipa doar flirteaza, vrea avantajele ei. Daca ar fi intr-adevar ceva, s-ar mai ascunde ei ca sa salveze aparantele. Poate nu ti-a zis de noua angajata pt ca te stie geloasa. Sau poate pt ca si lui ii place flirtul si se simte vinovat oarecum. De ce nu o saluta prin oras? Pai poate ca nu vrea sa-ti dea motiv de discutii, data fiind situatia. De ce nu te saluta ea? E clar ca stie cine esti, dar te ignora intentionat. de ce nu mai vine sotzul la cafele acasa? E asta e intrebare mare..!Ce as face in locul tau? Pai bun, daca sotzul nu mai vine la cafele acasa, m-as duce eu la cafea la birou. Cit mai des. I-as aduce si un sanwich, m-as imbraca si eu atragator, as sta cu el la o mica birfa, presarata de glume si bunadispozitie. L-as pupa la plecare cu drag si zimbind as pleca.Timp in care as mai tatona terenul pe acolo ca sa vad eu cu ochii mei atmosfera.Si daca nimic nu se schimba in 2-3 sapt o luna, sigur as vedea negru in fata ochilor si as schimba tactica.Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni25 spune:

Daca eram in locul tau as fi procedat la fel:adica i-as fi atras atentia asupra comportamentului sau (anormal), ca sa vada ca sunt in garda si nu sunt fraiera.
As mai urmari situatia un timp sa vad cum evolueaza(personal cred ca sunt in faza de flirt), si as trece la atac.As evita pe cat posibil certurile cu el, pentru ca daca se simte vinovat devine tafnos, si as discuta cu ea.Civilizat daca se poate.Sa stea departe de sotul meu ca altfel iau atitudine.Apropo ea e maritata, ai cu ce s-o santajezi?

moni si maria 4,6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Si pe asta!

Mergi la inceput