Balonata rau

Balonata rau | Autor: ancuta06

Link direct la acest mesaj

Fetelor, sunt graviduta in 10 saptamani. de vreo 3 saptamani, am inceput sa fiu tare balonata. De dimineata sunt cat de cat ok, adica burta un pic umflata jos (nu unde tre sa se vada sarcina, ci un pic mai sus), insa, pana seara, ma umflu tot mai mult. Seara parca am 7 luni de sarcina (in fine, asa aratam gravida in 7 luni cu Martijn). La toaleta ma duc de cate ori pot, chiar si de 3 ori pe zi, insa mari rezultate nu obtin. Am dureri toata ziua, iar seara sunt groaznice. Ma duc in pat umflata, si ma trezesc aproape desumflata.

Ca sa intelegeti, mi se umfla toata burta, ca si cum as fi in luna a saptea, si nu doar in fatza, ci si in parti.

Daca ati mai avut asa probleme, ziceti-mi si mie, va rog, cum ati scapat. Ca eu una, nu mai suport.

Ancuta 9+ & Martijn, (24.10.2003)
Poze cu Martijn

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Buna, Ancuta! Si eu am fost tot asa balonata ca tine. Si tot in primul trimestru de sarcina. Daca nu mancam nimic imi era tare bine. Cum mancam ceva, ma umflam de ziceai ca am mancat un porc intreg. Si ma si simteam balonata, ma durea burta. Si m-am obisnuit sa mananc foarte putin si mai des. Si asa am scapat. Nu mancam mancarea de la o masa intraga. Adica daca mancam acuma ciorba, peste 2, 3 ore mancam si felul 2. Si tot asa. Am mancat numai cate un fel de mancare. Si seara tot asa, putin. Si pe masura ce a trecut vremea, nu m-am mai balonat, cam prin trimestrul 2 am scapat. Acum mai am o saptamana si intru in trimestrul 3. Sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Poti lua triferment si carbune medicinal este admis in sarcina. Si mai poti bea ceai de chimen si anason fac minuni la balonari.

Monica mamica unui globulet de aur - Mihnea-Gabriel
Esentele tari se tin in
sticlute mici.
http://photos.yahoo.com/gabriel bambache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

De carbune voiam si eu sa-ti zic. La ceaiuri nu ma pricep...

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

ancuta06, daca te concoleaza cu ceva, de acelasi lucru tocmai ma plingeam si eu la thread-ul nostru de mamici de noiembrie-dec. Am aceleasi simptome ca si tine si tot asa de prin saptamina a 10a sau a 12-a.
Eu una n-am gasit inca nici o solutie la balonare, in afara de limitarea drastica a portiilor de mincare.
Bafta.

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Da, si eu zic la fel, limiteaza portiile de mancare! Treaba asta cu umflatul de peste zi e destul de des intalnita la gravidutze! Si eu sunt asa, dar nu ma doare burta; seara insa zic ca acus imi crapa!

Mihaela 29++

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Ancuta si eu sunt balonata de cateva saptamani. Abia am intrat in saptamana a 11.
Nu stiu ce inseamna asta, dar e tare neplacut. Eu am citit undeva ca e de vina noua aranjare a intestinelor din cauza maririi uterului.
Stai ca am sa caut articolul si iti dau linkul.

Daniela (10+) si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)

ALBUMUL OANEI MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

.....
Balonare
Aceleasi modificari intestinale care determina aparitia constipatiei produc si aparitia balonarii. Pe masura ce sarcina progreseaza senzatia de balonare se poate intensifica, deoarece apare o competitie pentru spatiu intre uterul gravid si intestine. Pentru a evita acest inconvenient trebuie sa va mentineti intestinele in lucru evitand constipatia, sa fiti atenta cand mancati si sa nu inghititi aer, sa evitati mancarurile grase si bauturile care fermenteaza si, in fine, sa mancati mese dese si reduse cantitativ.
.....

Articolul il gasesti www.eva.ro/sanatate/articol137-7.html" target="_blank">aici.

Daniela (10+) si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)

ALBUMUL OANEI MARIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gvali spune:

Buna ! Dragele mele .Secretul unei bune functionari a digestiei este o mare atentie la ceea ce mancati .Timp de doua saptamani am fost tare balonata ,ma umflam de nu mai stiam ce sa fac .Si inainte am avut probleme dar nu de lunga durata .Si bineinteles ca eram si constipata .Dar am urmat o dieta (nu regim -sa fim intelese ,eu sunt graviduta in 17 saptamani ).
-Dimineata mananc doua felii de paine cu unt ,o salata de rosii cu castraveti ,branza dietetica ,o cana cu ceai .Se mai poate si o omletica .
-Pe la ora 11 mananc una felie paine sau doua ,beau o cana cu lapte sau un iaurt ,
-La pranz mananc o carnita la gratar ,de care o fi ,cu piure sau pilaf ,mai adaug si ceva legume fierte (amestec mexican sau pur si simplu telina ,morcov,patrunjel).Se poate si cartofi natur. Apoi un fruct sau mai multe ,ca avem voie din portocale ,grefe .
-Pe la ora 5 seara mananc neaparat un compotel de orice ar fi ,si seara din nou o mica salata de rosii cu castraveti si o ceapa -TARE-I PLACE LUI BEBE CEAPA -cu doua felii de paine unse cu unt si branza dietetica .
-iar compotelul il puteti manca cand doriti ,ajuta foarte mult .

Supita puteti manca ,fara perisoare ,ciorbita se poate ,asa cate un polonic ,ca o gustare .Salata de varza cu ulei de masline si lamanie .

Asta nu inseamna ca nu mai mananc si altceva :doar sunt graviduta ! In mare este dieta pe care o urmez si m-am reglat cu digestia si nici balonata nu sunt .Iar de constiatie ,nici vorba .
Atentie insa : NU AVETI VOIE DULCIURI !CATEGORIC NU ! Ma refer la dulciurile cu aluat ,cele din comert .
:NU AVETI VOIE PREPARATE .
-Si inca un lucru :lasati sa treaca cel putin doua ore intre mese ,gustari si mici ciuguleli .Daca va e foame mancati o banana, beti un compotel,o sana ,un iaurt .
Si inca ceva :sa stiti ca sarea in bucate o fi ea buna ,dar tare nu face bine lui bebe .Incercati s-o eliminati si o sa va fie tare bine .Eu ultima oara am fost cumplit de umflata pentru ca ma poftit muraturi .
Deci multa chibzuita .Bebe merita orice sacrificiu si dupa ce descoperiti beneficiile acestei diete (pe care o mai puteti sari cate o zi )chiar o sa va placa si nu veti lua nici mult in greutate .
SARCINA USOARA VA DORESC SI SA AVETI UN BEBE MARE SI SANATOS !
V-am pupat .Pa

Mergi la inceput