Purtatoare Streptococ B

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns albinuzza spune:

Buna Kulta,

sunt in sapt.25 si tocmai am terminat tratamentul impotriva streptococului. Eu l-am depistat IN GAT in urma unei raceli care nu mai trecea (mai bine zis a revenit la nici o sapt. dupa incheierea tratamentului). Se depisteaza printr-o analiza simpla, secretia faringiana. Intr-adevar modifica secretia vaginala. Trebuie tratat.
Se trateaza simplu. Mie mi-au dat Ospen de 1500, 10 zile din 6 in 6 ore. Apoi am refacut secretia. Rezultat OK.
Multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by KULTA

Stie cineva daca acest Streptococ B se poate localiza si in git?

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"



Hmm io stiam ca acolo locuieste el si de acoo pleaca si in alte parti :))

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Kulta, multa sanatate tie si lui bb! E bine ca o iei din timp, cu tratament se rezolva! Si eu m-am tratat de Chlamydia cu antibiotic in trimestrul al doilea si-am fost tare speriata cand am aflat.

codruta_grg: m-am uitat in carnetul de gravida si-am vazut ca si eu am facut testul asta la un controlul de rutina (la 29 de saptamani). Nu eu am cerut analiza si nici simptome n-aveam, a fost initiativa doctorului -probabil asa e face aici de obicei. Rezultatul a fost negativ.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

Eu am avut in sarcina streptococ de grup B ; acesta nu se localizeaza in gat, acela din gat este de grup A.
Si eu m-am panicat initial, dar cu tratament am ajuns ca in momentul nasterii sa dispara complet. Tratamantul standard este penicilina V, care chiar nu are nici o contraindicatie in sarcina.
Apoi copilul , dupa nastere e f. bine sa fie monitorizat mai atent, sa se vada daca nu cumva are infectia. Eu i-am specificat asta medicului neonatolog si a fost atent.
Dar stai linistita KULTA, si vorbeste cu medicul tau. Ideea este ca streptococul poate fi destul de periculos daca nu se iau masuri, dar se trateaza f. usor pe de alta parte.
Eu am un copilas perfect sanatos, nu a avut absolut nimic legat de asta.

Tigresa si tigrisorul Horia
http://horia.photoart.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Va multumesc mult pentru precizari. Cei de la maternitate ma au in "vizor" dar ca sa fiu sigura ce-mi vor pune antibiotic in perfuzie pe timpul travaliului, ii voi face atenti, cum ajung acolo.
Pupcici,
K35

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana1971 spune:

eu sunt in sapt 23 de sarcina si am fcaur test de col uterin (la initiativa doc - unde mi-a gasit stafilococ coagulazo negativ) pt ca mi s-a spes ca ar fi periculos stafilococul beta-hemolitic - caz in care se face cezariana pt ca bb sa nu inghita nimik de pe col sau vagin, si mi-a zis ceva de streptococul tip B ... sincer stiou case trateaza ...si intr-adevar se dau antibiotice un perfuzie in timpul travaliului.

sanatate multa si tie si lui bb
diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Eu l-am descoperit in primele doua-trei luni de sarcina (facand analizele pentru trim.I); l-am tratat cu antibiotic putin mai tarziu dupa care am repetat analiza (nu mi-a mai aparut);voi mai face testul in trim III, cat mai aproape de nastere.Deci se trateaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

M-am mai linistit si gindesc pozitiv.Sunt sigura ca totul va fi bine.
Va multumesc pentru tot.
K35+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

streptococul B e o bacterie obisnuita a pielii care in anumite cazuri se poate prezenta si in zona vaginului, la mama sau copilul mai mare nu e de loc periculoasa, dar la nou nascut -in anumite cazuri se poate declansa o infectie periculoasa- pneumonie si meningita. Poate aparea si disparea(adica poti testa negativ sau pozitv) -atat in timpul sarcinii, cat si de la un bebe la altul...eu am testat pozitv la Lia si am primit tratament in timpul travaliului.Lia nu a avut nici o complicatie...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-18+
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Anamaria, multumesc pentru raspunsul detaliat . M-am lamurit ca trebuie sa nu ma stresez si sa nu intru in panica. Sper ca vom scapa si noi ca si voi.
K35+

Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput