Mamici de iulie-august 2005 (69)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ursuletulpanda2005 spune:

Irina, si tu esti pe-aici? Am crezut ca iar ai plecat in Mamaia. Daca mai ajungi mai pune si tu niste poze sa imi mai clatesc si eu ochii. Mi-e dor rau de tot de marea noastra! Pana in 2002, am fost in fiecare an sa o vad, de cand aveam vreo 2 ani. Chiar daca imi faceam concediile pe la late mari mai calde, macar 6-7 zile adunate tot mergeam si la noi. Are ceva care ma fascineaza! :-)
Bebelina e ok, nu te mai framanta! Nu vezi ca fiecare cresc in legea lor? Cica e o chestie de "progarmare". Unele mamici fac bebei mici si altele marisori. Si se cam respecta regula. Stiu o tipa care are 3 fete si toate nascute la termen intre 2,4 si 2,6 kg. Ea e inalta si sanatoasa, si sotul ei la fel. fetele au crescut ca si ei dupa nastere. inaltute si dragute. Mai am o amica, la care, si fata si baiatul s-au nascut unul de 3,990 si altul 4, 010. Acum baietelu de 4 ani e slabut si micut, iar garsunica de 7 luni e o buflica si destul de lunguta pentru varsta ei.

Haide mai sa ne bucuram de astea cateva saptamani ca "zarurile sunt aruncate" demult. Da-i un telefon doctorului si zi-i ce te framanta si vezi daca chiar era ingrijorat sau ti s-a parut tie.

danaB + POOH 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZenaO spune:

Salut fetele!
Dimineata am calcat 1.30 ore hainele lu' bebe, am facut bagajul si am obosit tare, apoi ne-am odihnit ca incepusem sa vad stelute, apoi a venit o prietena cu pustiul ei de 5 ani si am stat o groaza
in parc.
Fetele azi noapte am visat ca am nascut, a fost rapid si usor, stiu ca l-am si alaptat pe bebe, dar tuta de mine tot nu i-am vazut fetisoara. Dimineata chiar am crezut ca nasc, am niste dureri
jos ingrozitoare, golanul parca sapa sa iasa. Sotul meu dimineata cand sa-l pupe de plecare nu l-a mai gasit la locul lui, era mai jos, mie nu mi se pare ca ar fi coborat...dar e mai greu
parca si nu prea mai pot sta in picioare, azi am calcat sezand.
Mona, nastere usoara.
Ella, in principiu ti-l dau pe Matei, ta-su cica nu-si da baiatul la nici o fata. E o problema: pietena mea cea mai buna a nascut o fetita acum o luna si cand eram in liceu eu am visat ca eu o sa am baiat si ea fata si o sa fie impreuna, daca se implineste visul pana la capat...
Acum cum i-o fi soarta.
La multi ani, Acusor! Merci pt. raspuns, dar n-am primit mail, e posibil sa-l fi trimis pe adresa de la serviciu, nu conteaza am inteles ideea. O sa ma duc luni la ea sa-i zic sa repet urocultura sa vad daca a disparut infectia dupa tratament, daca nu a disparut Zinnat nu mai iau, imi face rau si e si foarte scump. Cum am incetat tratamentul mi-au trecut si arsurile.
Gabi si Kulta aveti grija cum mergeti.
Sa traiasca puii Tiei si al lui Lory!
Albinuta, bine ai venit acasa! Nasa nota 10 pt. rolul tau activ, sa ai in continuare grija de Luca!
Bravo Aidan ca o lasi pe mami sa doarma.
Ce dragut din partea mamicilor de iulie-aug 2004. Multumim!
Iar am citi pe diagonala...scuze da aveti viteza ca de obicei.

Zina si bb Matei 36 sapt.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanaz_mucenica/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Dana, inca mai sunt, dar o sa fac o pauza sa ma intind putin in pat si sa ma uit la tv. Cat despre zaruruile aruncate... aici ai mare dreptate, nu are sens sa-mi mai fac acum griji degeaba... momentul adevarului va fi la nastere si atunci om vedea... Doamne Ajuta!!!
In Mamaia mai merg duminica, atunci am program de plimbarici cu mama... o sa mai fac ceva fotografii sa am si la 36 sapt... Am f. multe poze din perioada sarcinii, dupa ce nasc o sa si printez cateva ca sa le pun in album.

Zina, eu am terminat de mult activitatile de genul asta!!! Mai am de spalat vreo 2 bascute haioase cumparate zilele astea, ca mie nu-mi plac caciulitele care se leaga sub barbie, asa ca am cautat ceva mai haios. Am luat una din impletitura cu gaurele, este tare haioasa!!!! Si este asa de micutza.....

Pupici,

Irina si bebe 36 sapt.



http://photos.yahoo.com/irinabungau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuletulpanda2005 spune:

Anis, multumim pentru listuta! Esti pe faza intotdeauna!
De ce mai conteaza la nastere ca sarcina a fost obtinuta prin FIV? Orice bebeic e la fel de pretios pentru mami si tati ai lui care l-au dorit si asteptat. Si, dupa ce s-a fixat sarcina ok, nu cred ca mai e diferenta de risc la nastere. La tine, fiind cu cerclaj, poate ca sunt si alte motive. Dar bebeitza ta e bine mersi si ar fi pacat, daca se poate, sa nu incerci natural. Mai ales ca mai vrei un bebe mai incolo. Zic si io, ca tare m-am mai facut priceputa si inteleapta. Oricum astazi am "limbarita". O fi vreun semn de nastere? Stie cineva? Ca parca nu seamana a "instinct de cuib"

Denisam ce bine de tine. Acum intri in perioada cea mai frumoasa de sarcina. Trimestrul II, cand totul este "pe fagas" si nu ai sa mai ai greturi (daca ai avut). Inca nu esti balonas, sa te misti greu, si grijile sunt mai putine. E super!

danaB + POOH 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

ursuletulpanda2005, cam asa am gandit si eu...ca daca se poate, de ce sa nu incerc si natural...si exact cum ai zis si tu, mai ales ca mai vreau un bebe...sper sa fie bine..ca imi e cam frica.


AniS si bebelina mea dulce 36+
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Irina, eu am mancat pepene verde si nu a patit bebe nimic.Doctorul mi-a spus ca pot manca orice, nu mi-a dat interdictie de la nimic.Mananc absolut tot ce imi doreste sufletelul :)

Adriana si bebe Aidan
http://pg.photos.yahoo.com/ph/blackpanterro/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Dana, eu inca nu am 2 ani de cind sunt in Finlanda si in acesti 2 ani am fost gravida (voi fi) 18 luni, fain, nu? In concluzie, n-am muncit niciodata aici ci am mers doar la scoala. Daca vrei sa iti dai copilul la day-care la stat, platesti cam in functie de venit si oricum, suma e mai mult decit modica. Poti sa il dai pe bb de la 9 luni cu un motiv foarte bine intemeiat.Oricum, cit despre lista de asteptare, daca le zici ca ti-ai gasit job si din data de cutare incepi, fac ei ce fac si te rezolva rapid.
K34+


Kulta graviduta si printesa Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuletulpanda2005 spune:

Anis, zi-mi macar o fata careia sa nu-i fie frica de nastere? Mai ales de prima nastere ... Eu ma gandesc ca oricum doare. Si daca se poate in siguranta si fara operatie, de ce nu?

danaB + POOH 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZenaO spune:

Salut fetele!
Dimineata am calcat 1.30 ore hainele lu' bebe - nu va inchipuiti ca-s multe, am facut bagajul si am obosit tare, apoi ne-am odihnit
ca incepusem sa vad stelute, apoi a venit o prietena cu pustiul ei de 5 ani si am stat o groaza in parc.
Fetele azi noapte am visat ca am nascut, a fost rapid si usor, stiu ca l-am si alaptat pe bebe, dar tuta de mine tot nu i-am vazut fetisoara. Dimineata chiar am crezut ca nasc, am niste dureri
jos ingrozitoare, golanul parca sapa sa iasa. Sotul meu dimineata cand sa-l pupe de plecare nu l-a mai gasit la locul lui, era mai jos, mie nu mi se pare ca ar fi coborat...dar e mai greu
parca si nu prea mai pot sta in picioare, azi am calcat sezand.
Mona, nastere usoara.
Ella, in principiu ti-l dau pe Matei, ta-su cica nu-si da baiatul! E o problema: pietena mea a nascut o fetita acum o luna si cand eram in liceu eu am visat ca eu o sa am baiat si ea fata si o sa fie impreuna, daca se implineste visul pana la capat...
La multi ani, Acusor! Merci pt. raspuns, dar n-am primit mail, e posibil sa-l fi trimis pe adresa de la serviciu, nu conteaza am inteles ideea. O sa ma duc luni la ea sa-i zic sa repet urocultura sa vad daca a disparut infectia dupa tratament, daca nu a disparut Zinnat nu mai iau, imi face rau la stomac si e si foarte scump. Cum am incetat tratamentul mi-au trecut si arsurile.
Gabi si Kulta aveti grija cum mergeti.
Sa traiasca puii Tiei si al lui Lory!
Albinuta, bine ai venit acasa! Nasa nota 10 pt. rolul tau activ, sa ai in continuare grija de Luca!
Bravo Aidan ca o lasi pe mami sa doarma.
Ce dragut din partea mamicilor de iulie-aug 2004. Multumim!
Iar am citi pe diagonala...scuze dar aveti viteza ca de obicei.

Zina si bb Matei 36 sapt.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/oanaz_mucenica/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Dana, aici concediul e format din 2 parti: una cind esti platita normal- depinde de job, de fapt,eu iau salariu in prenatal o luna si doua luni dupa nastere si una cind esti platita mai prost, dar in functie de salariul pe care l-ai avut- si asta e 7 luni, aproximativ. aduni vechime si concediu in timpul asta. apoi poti sa stai pe bani de ajutor social( daca sotul cistiga bine iei 294e+100e alocatie, din care se scad taxe pina cind copilul face 3 ani.
in principui eu o sa stau in concediu asta platit pina la sf lui mai, o chem pe mama peste vara 3 luni( mai mult nu are voie sa stea) si o duc pe dra la gradinita dupa ce a implinit 1 an. ii poti duce de la citeva luni, trebuie doar sa aplici cu 4 luni inainte. daca nu e loc, iti platesc niste compensari sa il dai la privat sau family-care. gradinita costa in functie de cit cistigi cu un plafon maxim de...citeva sute. copilul primeste alocatie 100 de e pina cind implineste 17 ani.
am raspuns la tot?
M35+

Mergi la inceput