Copii din 1996 ( 3 )

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Bine ca mi-ai raspuns asa de repede. a le luam in ordine. Chris e racit. Are rosu in gat. De unde, Dumnezeu stie. asa ca deocamdata sta in casa si are si febra. Am incercat sa nu-i dau antibiotice, dar daca astazi face din nou 38 o luam catinel, catinel cu antibiotice. Va pleca la mare cu parintii mei undeva pe 1 august. Noi, nu stim unde , cand, cum, si daca. tot banii sunt problema. stau si ma gandesc ca decat sa merg la mare sa cheltui, mai bine cu banii aia fac ceva in casa. Totdeauna asa fac si dupa aceea trag un an sperand la o vacanta. Anul trecut am construit casa si numai timp de concediu n-am avut. atunci am spus: lasa ca la anul mergem. Si? tot aia este acum. Toate sunt scumpe, nu stiu la voi piata cum e, dar la BV preturile au explodat. Nu mai punem nimic pentru iarna. De gradinarit la mine acasa asa cum visezi tu, nu se intampla. Mi-am plantat niste floricele si mult gazon verde. Nu ca nu mi-ar placea , dar n-am timp. La anul poate ca-mi fac o mica gradinita de zarzavat, dar de crescut gaini, porci si altele nu. Am caini si pisici. Mi-a jung. Tot ce gaseste Chris pe drum aduce acasa sa crestem.Si uite asa avem 5 caini si 2 pisici. Ieri era sa aduca sotul meu acasa si 2 iepurasi ca " erau frumosi foc."
M-am plictisit, m-am saturat de toate. Avem o viata, dupa cum spuneam, si stam si o pierdem degeaba.Bani si iarasi bani. Magazine second sunt si pe la noi. Unele mai bune, altele sa nici nu te apropii.Mie nu mi se pare nici o rusine sa mergi sa cumperi de acolo. Unele lucruri sunt noi-noute iar calitatea este net superioara a ceea ce gasesti in comert si care se rup la primul spalat.Mai vezi fandositele ca ele n-at cumpara de acolo nici in ruptul capului, ca vai c-o fi, c-o pati. Asta e, astea sunt conditiile. Eu merg pe acolo si gasesc lucruri nemaipomenit de frumoase. Si cu cateva sute de mii de imbraci pentru sezonul respectiv. La anul altele, caci nu-ti pare rau dupa bani, pentru ca au fost putini si lucruri de calitate.
Am fost la Deva acum 3 saptamani trebuia sa te caut Ana68 si poate ajungeam cumva si la Timisoara. Am fost la Raliul Hiunedoarei si am stat 3 zile. Daca se mai tinea raliu si la Timisoara te cautam cu siguranta.
Uite cat am scris. Si mai spuneti ca nu e activitate aici pe forum,mai, mai..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Flexi,ai chef de vorba ,hai?!Dragut-o!
Bey,lasa negativismul si da-o cu pozitive....e mai bine,asculta la mine.Si mie mi-a venit sa urlu si inca imi vine,ca nu pot face tot ce doresc si ca nu pot sa plec acasa,ca nu pot sa....ca nu pot sa....si tot asa...Ce putem face?Ti-am mai scris eu:traieste clipa si lasa un pic viitorul in pace,ca de o sa cladesti tot ce ai numai pentru viitor ai sa ajungi la 80 de ani o baba acra si ciufuta,care n-a profitat din plin de tinerete si de momentele frumoase din viata si ai sa regreti.Las' ca casa poate sa mai astepte,ce naiba?!Ia-ti barbatul si tai-o la mare,nu mai sta pe ganduri.In casa ai sa faci tu incet-incet,o sa mai faca si Chris cand o fi mare....Doar lui ii ramane si tu n-o s-o iei cu tine dincolo,ca sa te lauzi cu casuta ta...Bravo ca te-ai ingrijit si ma bucur ca esti mandra de casa,dar toate au o limita.
Bey,ce sunteti voi acolo?Societatea de binefacere a animalutelor?Hihihi....Haiosilor!Parca imi amintesc de copilaria mea,cand toti cateii si toate pisicile,aterizau,spre groaza mamei mele,in apartament,iar tata era doctorul.Ca altfel plangeam si ma chinuiam la greu...Si bietul tata le facea baie,le doftoricea,mama le hranea si cand cresteau si nu mai aveam loc de ele incepea show-ul:trebuia sa le caut stapani sau sa le las pe strada....iti dai seama ca il inteleg pe Chris.Basca si tata mai facea de astea uneori.De 8 martie,odata,a adus cadou acasa la fetele lui(noi am fost 4 femei in casa:mama si noi 3 surori) doi pui de gaina de o zi.A fost circ,ca noi ,la indemnul tatalui meu,am fost si am adunat rame si le dadeam la pui o rama ,sa traga unul de un capat al ramei,alt pui de cealalta parte si se bateau puisorii,cadeau in fund si noi ne cocosam de ras.Iti dai seama ce nebunii faceam impreuna cu tata,spre disperarea mamei.Numa' ca noi la bloc stateam.
Zici ca Chris e bolnav?Of,of,of....dragu' de el!Da-i cu vitamina C si ceaiuri...Eu i-am dat lui Alex,in asemenea cazuri,Propolis cu vit.C,se gaseste la farmacie.Se suge,are gust bun.Si incearca si da-i baiatului Strepsils.Face tare bine si se vindeca.Incearca s-o mai lungesti perioada pana sa ii dai antibiotic.Pentru febra da-i antitermice:paracetamol,algocalmin,nurofen.....ma rog,ce crezi tu ca e mai bine.Intreaba si la farmacie.Insanatosire grabnica flacaului!Si sa aiba parte de distractie multa la mare!
Si,mey,cand mai vi asa aproape de Timisoara,poate razi o fuga pan' aici.Sigur ca ne vedem....Ce mi-ar place!Deci cand mai treci prin apropiere.....hai sa ne vedem.Iti trimit PM cu nr. meu de mobil.
No,te pup,pupici si la flacau,sa se faca bine si....sa aveti o saptamana buna.
PS.Vad ca nu ai PM.iti scriu nr. aici :
Petenchea Ana -Maria,0722253155

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Buna,fetele!
Flexi,de cite ori am ocazia,sfatuiesc pe cite cineva cu privire la starile astea de gripa,raceala,rosu in git,sau mai stiu eu ce.....pt ca acum citiva ani,Diana a trecut printr-o raceala urita de tot din care nu mai stiam cum s-o scot!Si am descoperit,ca reclamele alea obsedante de la tv,chiar au ceva bun printre ele:Oscillococcinum!
Are efect de combatere a gripei,racelii,dar are si efect de vaccin antigripal.Nu conteaza sezonul in care il administrezi,nu conteaza daca copilul este deja racit sau nu,efectul e acelasi.Adica:excelent! Si,vreau sa-ti spun ca intareste si imunitatea organismului(daca ai mai citit cite ceva pe aici,cred ca ai vazut ca Diana,din anumite motive,are un sistem imunitar mai sensibil),cert e ca de cind i-l dau Dianei,adica de vreo 3 ani,nu mi-a mai facut vreo gripa din asta nasoala sau puternica.Asa ca,incearca,efecte adverse nu sint,este un medicament homeopatic,deci nu poate face rau.
Ana,sa-ti ajute Dumnezeu sa-ti realizezi visul si sa ai intr-o zi casuta pe care o visezi! O sa vin sa stam la o cafea si sa-ti admir florile....pt ca....pe urma o sa te chem si eu la casuta mea,tot la o cafea! Cred ca e printre putinele vise care mi-au mai ramas si sper sa-l vad cu ochii intr-o zi.
Mai,dar chiar va invidiez cu magazinele astea second-hand,as vrea sa gasesc si eu pe aici,dar,ti-am spus,pe unde am intrat am luat plasa.....Trebuie sa mai caut,neaparat!
Azi am inceput dansurile si....stupoare! Vom face zilniiiiiicccc!! Noroc ca doua zile se face dimineata si o sa ma scape mama,ca altfel....innebuneam! Mi s-a atras atentia ca nu trebuie sa lipsim,pt ca Diana se numara printre fericitii care in toamna intra in concurs pt performanta! Asa ca,....bice! (Si bani)
Va pup,fetele,toate cele bune!

BRENDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Brenda,
BRAVO SI FELICITARI pentru performantele Dianei la dans!Ma bucur mult!Asta da vesti bune!

Sa dea Domnul sa ajung eu sa am cotetul meu,ca facem gratare mama draga,ce cafea?Te chem la mine ,sa stai cu Diana la tara vreo saptamana,sa nu faceti nik si sa va relaxati....Vrei?
Eu cu floricelele nu prea le am....Eu sunt fan impatimit cactusi...Toate florile pe care le-am avut au murit,ca nu prea imi plac,in schimb cactusii mei au prins radacina dupa ce au inghetat asta iarna bocna,manca-i-ar mama pe ei.Asa ca in gradina mei ai sa gasesti:rosii,ceapa,cartofi,ardei,vinete si cate alte de astea....
Vezi ca am scris numarul meu de mobil pentru Flexi.Daca vrei ia-l si tu.Poate vreodata a sa treci prin Timisoara si mi-ar place sa ne vedem...
Na,spor la treaba Dianei,pupam fata scumpa si tie sa fi sanatoasa si...rabdare si tutun acum cu dansul asta.
Sa auzim de bine!
Numai bine tuturor!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Ana,bune si legumele,eventual te pot ajuta si cu sfaturi si,eventual si cu ceva materie prima,tata lucreaza in agricultura,acolo sa ajungem noi,ca nu-i bai!
Multam de incurajari,rabdarea ca rabdarea,dar banii sint problema,ca va trebui sa pompez la greu si....nu stiu pe unde voi scoate camasa,dar cu Dumnezeu inainte....De tutun ce sa-ti spun? Am un an si 4 luni de cind m-am lasat,m-am gandit ca pot arde banii si altfel decit pe 2 pachete de tigari pe zi.Asa ca,,,,,luati exemplu fetelor! Nu e greu,cine zice ca e greu,inseamna ca nu vrea sa se lase!
Daca ai sti cit imi doresc o vacanta in care sa merg undeva,la tara(eu am suferit mult pt faptul ca nu am avut rude la tara,sau in alte zone),sau oriunde in alta parte,curte sa fie,liniste si multa verdeata......aia e,deocamdata ne limitam la ce avem
Te pup,am notat numarul,o sa-l folosesc,fii sigura!

BRENDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Fetele, multam de sfaturi pentru Chris. Ei, nu-i chiar asa de grav. O raceala banala, pentru ca e incapatanat si nu asculta.Toata ziua alearga, se da pe bicicleta, transpira, dupa care fuga in garaj unde sunt usile deschise si e curent. Si uite gata raceala. Dar asa ne facem mari.De 2 zile nu mai face febra si nici nu mai tuseste. Nu i-am dat antibiotice. Am tratat cu paracetamol, sirop de patlagina, lapte cu miere, bromhexin si multe fructe.
Ana iti multumesc ptr. numarul de telefon. Al meu este 0722-971234. Se pare ca mai repede am sa ma intalnesc cu Brenda pentru ca am sa ajung prin Bucuresti, dar nu stiu exact cand. Brenda daca iti face placere si vrei sa ne intalnim la Bucuresti as fi foarte fericita.
E-adevarat cu casa, dar se pare ca nu e ca la bloc. Acolo iti faci treaba cu zugravitul si aranjatul o data la n ani, pe cand la casa toata ziua e cate ceva de facut. Apropo de flori. Mie imi plac florile, dar nu sa am eu grija de ele. Cactusi am si eu o gramada pentru ca aia nu sunt pretentiosi. In rest..........
Cum isi petrec piticii vostri vacanta? Mai dati-mi si mie niste idei cum sa-i umplu timpul, ca in afara de televizor, NIK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fetele va pup iar si inca tot de peste Ocean. Am fost plecati o saptamana in Florida, am fost in Disney World, apoi in Washington.
Daca va face placere, am pus si poze noi in albumul:
http://community.webshots.com/user/calatorii1

Mai multe amanunte cand voi avea timp.

Numai bine! Pupici multi

Mihaela si fetele mele


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Ma tot uit ca tampa la pozele trimise de mihaela. O lume de povesti la picioarele lor. Daca mie, ca adult, mi-au placut pozele si am stat aproape o ora sa ma tot uit la ele, copiilor, ce sa mai zic? Norocosi de un asemenea concediu. abia astept sa se intoarca sa ne povesteasca mai multe. Fetelor, unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Buna gagici!
Flexi,as fi incintata sa ne intilnim,sper sa vii cind eu sint pe acasa,ca zilele astea intentionez sa plec la mare citeva zile,dar nu-i bai,vorbim! Anunta-ma cind vii si ne vedem! Nr. meu de tel.este 0723.674.100. Vezi ca Oscillococcinum se poate da si preventiv,chiar cind copilul este sanatos,eu de regula i-l dau Dianei la inceput de sezon rece.Daca la cel mic a fost ceva ocazional,nu are rost sa-i dai,dar e bine de tinut minte pt iarana,eu nu i-am facut niciodata Dianei vaccin antigripal.
Mihaela,ne-ai omorit! Diana e innebunita! E superb! E ceva ce nici in vise nu speri sa vezi! Bravo! O sa tineti minte toata viata vacanta asta!Asteptam sa te intorci cu impresii noi.
Ana,m-am hotarit! vineri plec! Simt ca innebunesc daca mai stau in mizeria asta de oras.E cald,e praf,e poluare,e naspa rau! Si ma doare sufletul de Diana.Asa ca amin niste datorii care nu erau asa urgente si evadam doua-trei zile,ca nu se mai poate.O sa stau in seara asta sa caut niste preturi de cazare pe net,trebuie sa gasesc ceva mai convenabil si....go! Altfel......ne luam cimpii!
Hai,poate vii odata pe la Bucuresti,mi-ar place sa ne vedem,zau,esti o tipa de gasca.Ai mai sus nr.meu de telefon,foloseste-l de cite ori vrei sau daca ai nevoie vreodata de ceva.Sint aici pt prieteni intotdeauna!
Va pup,mai vorbim!

BRENDA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Saluti,
Brenda,daca nu faci cheltuiala....nu are cum sa fie succes.Asa e peste tot si in orice domeniu.Asta e!
Chestia cu "rabdare si tutun!" e o vorba.Felicitari ca te-ai lasat!Eu una am avut si eu perioade cand m-am lasat,apoi iar m-am apucat si tot asa....Acum sunt fumatoare,dar deocamdata nu ma las de fumat!Stiu ca nu e bine,dar am si eu viciu asta .
Eu am avut bunicii din partea mamei la tara...ce de amintiri frumoase am de acolo!Apoi la Constanta am stat in cartier de case....parca eram la tara!
Las',Brenda,ne multumim cu ce avem acum,dar o veni el soarele ala si pe strada noastra si...sa te ti atunci!Mie imi place sa sper si sa visez.De obicei,mai devreme sau mai tarziu,in mai mare sau mai mica masura,visele mi s-au cam implinit.
Na,va pup si eu si va doresc numai bine!
Flexi,ma bucur ca Chris e bine acum.E mult de munca la casa,stiu cum e,dar cateodata le mai lasi si mai vezi si de ale tale.Cat despre ocuparea timpului lui Alex....Pai Alex bate maidanu' toata ziua ,cu prietenii lui,la fotbal sau mai stiu eu ce face el pe afara.Cand ploua citeste din cartea de vacanta si face povestire pe caiet,din ce a citit sau repeta tabla inmultirii....Tv-ul il vede rar.Are interzis.Cand e vreun film fain,gen Razboiul stelelor sau Godzilla,are voie.De fapt el cam pica rupt seara,asa ca si daca ar avea voie la TV tot n-ar rezista....Numai bine!
Mihaela,vorba lui Flexi,cred si eu am stat o ora admirand locurile pe unde ati fost.Se vede pe fata Dianei fericirea si bucuria....Ce frumos!Bravo voua!Abia astept sa ne povestesti cum a fost....Distractie frumoasa in continuare!Si sa reveniti cu bine acasa!
Fetelor,va doresc tot binele din lume!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput