Ce stiti despre operatia de polipi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pup spune:

sal
am si eu un baiat de 4ani si 8 luni pe care l-am operat de polipi pt ca at cand a inceput gradinita racea mereu
mi s-a parut o operatie groaznica cu toate ca multi mi-au spus ca e floare la ureche
daca ar mai trebui sa o fac nu as mai face-o
si nu stiu de ce am impresia ca medicii din ziua de azi recomanda foarte usor operatia de polipi
gasiti alte metode dar nu operatia
sanatate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Roxy, baietelul meu avea 5 ani cand l-am operat de polipi.
Initial m-am dus la un ORL-ist pt. mine, eram cu puroi la amigdale, la un cabinet privat si cum eram si cu Andreas a zis hai sa-l vada si pe el. Mi-a spus ca operatia tb. musai facuta, altfel are toate sansele sa ajunga ca mine (eu fac amigdalita, cam una pe an si asta din cauza respiratiei pe gura).
Ne-am hotarat repede, altfel ne pierdeam curajul. Lui Andreas ii e frica de injectii si de dr. in general si din cauza asta am avut mari emotii.
Dr. nici macar nu era de copii, dar s-a purtat de nota 10 cu Andreas.
Deci, am facut analizele si peste 2 zile l-am operat. I-a facut un test in manuta (avea si mana care tb. injectata in ghips, ca asistenta a zis ca nu ii poate face op. fiindca are mana in ghips, eu am insistat sa-i faca in cealalata mana), niste picaturi in nas si dus la sala. Am stat langa usa salii de op. cu inima mica, mica, asteptand din moment in moment sa il aud urland, dar dupa vreo 15 min. mi l-a ADUS DR. in brate.
Anestezie locala, fara durere, fara traume socante pt. copil (iar al meu e dificil), o op. extrem de usoara.
Un medic bun insista ca anestezia sa fie locala pt. ca in timpul op. ii poate monitoriza functiile vitale.
Am mai stat cam vreo 1 1/2 h - 2 h, apoi am plecat acasa, copilul vesel, fara probleme. 2 zile regim alimentar, mancaruri moi, ferit de soare si efort fizic. La vreo cateva zile dupa op. am mers la mare, ceea ce e f. indicat pt. aerosoli, briza de seara in special.

Ca un rezumat, op. tot va tb. sa o faci, cu cat o faci mai repede cu atat copilul va respira mai bine, nu te gandi la teama ta, ci la binele lui. Fara anestezie generala!!!

Eli mamisor de Bianca & Andreas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

multumesc mult pentru incurajari ,o sa incercam si noi sa vedem cand facem operatia...
O sa va spunem ce am facut.



huianur
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?sqldtl=366&page=1

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Si fetitei mele i-am scos polipii anul trecut,nu avea probleme cu respiratia,nu statea cu gurita deschisa,a facut insa otita atat de urat incat i-a afectat timpanele si mi s-a parut ca nu auzea prea bine.Intr-adevar eram mai speriata eu cand ne-a zis medicul ca trebuie sa ne operam de polipi.Operatia a fost destul de simpla,fara anestezie generala,la ora 8 am mers la spital,ne-a facut internarea (asa era regula),la 9 a luat-o o asistenta(acesta a fost cel mai greu moment,a plans de mami si zicea ca vrea sa fiu cu ea dar nu m-au lasat),eu am asteptat la usa,in maxim 7 minute(mi s-a parut o vesnicie)mi-a adus-o inapoi.Am mai stat in spital vreo 2 ore apoi am plecat,era in ianuarie,am stat in casa 2 saptamani iar de atunci n-a mai facut rosu in gat si nici otita,vara am mers la mare.Eu nu as opta pt.anestezia generala,cea locala este un pic traumatizanta dar nu doare,mie fetita chiar mi-a explicat ca i-au scos din gat 3 viermisoti si putin sange dar nu a durut-o atunci si doar acasa o ustura gatutul,cand i-a trecut anestezia locala.Eu zic sa nu amanati operatia daca medicul v-a zis ca trebuie,tot o s-o faceti,nu asteptati sa faca otita sau alte complicatii.Curaj caci nu este atat de rau!

Camelia &
Georgiana(1999)&
Mihai(2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Si eu am un baietel,in varsta de 2 ani si 3 luni.Nu respira decat pe gurita.Si mereu..mereu rosu in gat.Are pe amigdale niste pliuri..incarcate de puroi.Nu mai stiu ce sa ma fac....
As vrea..sincer as vrea sa-l operez ca sa-l scap de chinul asta.Azi noapte s-a trezit de nu stiu cate ori.I se inchide gurita..si daca pe nas nu poate respira..se sufoca...si se sperie in somn..si incepe sa planga.Sunt disperata..
Intrebarea e:
TREBUIE SA ASTEPT PANA FACE 3 ANI?SAU 4 PENTRU A FI OPERAT???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Nu korinna, nu exista o varsta minima pt. operatie daca dr. considera ca e necesara. Noi l-am operat pe David la 5 luni, totul a fost in regula, acum are 1 an si 10 luni si in continuare suntem bine.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput