creieras si ficatzel ... ?

creieras si ficatzel ... ? | Autor: motanutz

Link direct la acest mesaj

Buna seara,

As dori sa va īntreb de la ce vīrsta putem da copilasilor sa manīnce creieras si ficatzel ?
Pun aceasta īntrebare vis-ą-vis de riscurile de alergii alimentare caci bebelusa mea este foarte sensibila la acest capitol.Acum are 15 luni si nu i-am dat sa manīnce decīt carnitza de pui (sau curcanel), pestele de abia l-am introdus de 3 saptamīni.
Va multumesc mult pentru raspuns !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Creier nu i-am dat,nu ma atrage nici pe mine,dar ficat i-am dat de la 6 luni.Ficatul de pasare nu poate sa-i faca rau,eu am auzit numai de bine.
Hana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Eu, i-am introdus in alimentatie ficatelul de pui la 7 luni la recomandarea medicului pediatru, creier inca nu i-am dat (are 1 an si 4 luni) nici noi nu mancam creier, decat foarte rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

Marc a mancat creier pane de la 1 an , ii place foarte mult si chiar il opresc fortat de teama sa nu i se faca rau

Einstein e mort , Newton la fel , si nici eu nu ma simt prea bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

stefan a mancat ficat de pui de la 7 luni si creier pane de la 1 an si 10 luni. si ii place foarte mult...
pupici.

cgaby
http://community.webshots.com/user/cgaby100
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gaby_costescu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

motanutz, si la noi exista risc de alergii, dar am introdus ficatul de pui pe la 7-8 luni si nu au fost probleme. despre creier nu stiu ce sa-ti spun, dar ficatul trebuie sa-l introduci, putin cate putin ,pt. ca e sursa importanta de fier. si poti sa-i dai si carne de vita, tot treptat introdusa.
multa sanatate micutei!


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

salut. ioana mananca pui si carne de vita de la 7 luni, si de la 8 peste (bakaliaraki si cheama aici, habar n-am numele in engleza). nu i-am dat ficat, pediatra a zis ca nu deocamdata. creier nu cred ca o sa manance la noi in casa, mie mi se face rau numai cand ma gandesc...( imi amintesc de hannibal lector)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Eu i-am dat lui Robert ficatel de pe la 6 luni si un pic.Dar creier..nu cred...nici nu stiu daca as putea sa-l gatesc...Vorba Silviei...imi aduce aminte de Hannibal Lector...

Miha si puiul Robert

http://pg.photos.yahoo.com/ph/mariussimiuc/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Vlad a gustat ficat de pasare de la 8 luni (fara nici un fel de probleme), dar creier..., nu sintem amatori nici eu, nici sotul.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanutz spune:

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri !!!
Drept sa va spun, eu cīnd eram copil, detestam creierul pané !! Parintii mei īmi cumparau (si nu era ieftin), mami īmi facea pachetzel pentru la scoala iar eu ... īl aruncam. De vreo cītiva ani am reīncercat sa manīnc pané, bine prajit si marturisesc ca este o delicatesa (īn ceea ce ma priveste).

Pentru bébé ma īntrebam caci este unul dintre cele mai bogate alimente īn fosfor si īn aminoacizi esentiali pentru dezvoltarea creierului. Roata s-a īntors: mie nu-mi placea dar era sanatos, astazi vreau tot ce este mai bun pentru bebelusa mea

Īn orice caz, am īncercat ... Am facut un creieras + pireutz de cartofi cu unt si ... miss a adorat !!
Vom īncerca saptamīna asta si ficatzel ...

Va multzumesc īnca o data pentru raspunsuri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oticdrag2004 spune:

Fetita mea (10 luni) nu mananca ficatel am insistat si nimic.cum il preparati, ce combinatii faceti voi?
creier nu i-am dat inca.

Mergi la inceput