Mamica de noiembrie -Decembrie 2005(24)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amparo spune:

Vad ca e destul de actual subiectul durerilir de burtica!!Sa va spun ce mi sa intimplat mie: de marti dimineata am inceput sa am crampute care au crescut in intensitate, cam ca inainte de ciclu.Am luat Nospa si scopantil, dar nu au cedat de tot.Asa ca mi-am sunat dra miercuri si mi-a zis sa vin de urgenta la spital,ca nu e de gluma cu crampele!!
Am fugit la Giulesti si m-a pus imediat pe amestec litic, injectabil,la 4 ore.Am stat in spital toata noaptea si cu injectiile astea durerile au disparut.Mai am cite o crampa ici colo,dar in limitele normale.Acum sint pe Nospa, Scopantil si Gynipral.
Ideea e: nu neglijati crampele!!Daca nu cedeaza cu Nospa e cazul sa vorbiti imediat cu doctorul si sa va vada pentru ca netratate duc la travaliu prematur si putem pierde sarcina.
Amparo 20 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Eu sunt deja mamica dar am nevoie de putin ajutor pentru o viitoare mamica(18+).Voua v-a prescris doctorul Vitamax in timpul sarcinii?Mie mi se pare cam ciudat o astfel de recomandare cand sunt atatea vitamine special pentru aceasta perioada.Eu am luat Materna,de ex.Si ce ma surprinde si mai mult e ca trebuie sa le ia din doua in doua zile.Din cate stiu eu iei vitamine pentru acea zi,ele nu acopera necesarul de vitamine si pentru a doua zi.Abia astept raspunsul vostru!
Hana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

FETELOR,
chestia e ca cum sa imi dau seama ca ma doare de la crampe, stomac, uter, bebe ?!?
cand am fost la doctora mea i-am zis ca am simtit niste chestii, asa, ca inainte sa imi vina ciclul, dar nu dureroase; si la sfarsit, obligat-fortat pe masa sa pipaie ea colul (control ginecologic nr 2 din viata mea - n-a fost asa de naspa cum ma asteptam, numai ca era audienta mare si galagioasa, fiindca consultau 2 doctori odata in cabinet, din motive de ... zugraveala); si a mai zis cand am refuzat eu categoric sa ma vada pe dinauntru - "nu ca am inteles ca ai avut si ceva contractii, nu e grav, dar sa nu fie mai mult de 4 pe zi ..."

hai ca nu mai stiu nici eu cum e ... chiar la orice bubuta sa ma ingrijorez ?

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

FETELOR, m-am mai linistit. La dr a fost ok, bb-ul creste, colul meu este tocmai bun si durerile de burta sunt si din cauza ligamentelor care se intind, dar mai ales din cauza efortului...Dar o sa iau nospa si utrogestan pana la nasterea bb-ului
Stiu ca nu am voie, dar nu pot sa stau fara sa fac curat, macar asa de ochii soacrei...

Am repetat pt ca am scris in subiectul trecut...
Cum de face, ca eu nu pot veni la intalnire...ma duc la dr de famile azi..


joy 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pischi2003 spune:


HANA nu stiu sa-ti zic daca sunt bune Vitamax la sarcina. Mie doct. ginecolog mi-a zis ca-mi da din luna a-5-a vitamine si ce mai trebuie, ca e pacat ca e sezonul cu multe fructe(mere, cirese, visine etc.) si sunt mai bune decat vitaminele pastile. Doar doct. de fam mi-a dat acid folic de acum 3 sapt. Poate depinde si de cum ies analizele fiecareia, nu stiu........

Mihaela 19+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

Hana, intr-adevar, unele vitamine contin concentratii mai mari de difetite substante care nu sunt recomandate in sarcina ( de ex. vit.A, care se pune din plin in vitaminele uzuale, sau diferite metale) si de aceea sau creeat vit. speciale pt sarcina.
Nu stiu ce concentratii sunt in Vitamax...de Supradyn stiu sigur ca are prea multa vit.A....

Dar de ce nu ia si ea Materna sau Prenatale? Sunt bune si daca le suporta....f.bine...

Sau...sa mai ceara sfaturi pe alti medici...

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Hana noi luam Prenatal sau Materna 1 tableta pe zi .Unele dintre noi luam si supliment de fier ,de pe la 21-23 de sap. Sarcina usoara prietenei tale si sanatate bb-ului tau.
23+3

Mirela si Cosmin 2 ani si 9 luni
http://www.cosminalexandru.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Fetelor, ma bucur ca v-ati bucurat pentru mine! pentru voi!

Tina, unguentul se numeste TROXEVAZIN, costa cam 60.000, deci, super decent, si doctoritami l-a recomandat mai ales profilactic, adica pentru lunile si mai mari, cind se vor accentua varicele.

Dienuta, cind am fost la spital, miercuri de dim, dar la Filantropia, la fel era - cu 100 de doctori in jur, agitatie ca la balamuc...

Mirela Anca, eu inca nu iau Fier - doctorita mi-a scris pe fisa de urmarire a gravidei, Fier, dar in dreptul trimestrului III de sarcina. Probabil ca data viitoare, in 11 august adica la viitoarea consultatie, o sa-mi zica sa incep sa le iau.

Intilneala - eu as prefera astazi seara, adica dupa-amiaza, undeva in aer liber, parc ceva.
Probabil ce va inscrie si Lavi, dupa ce vine de la eco.
Corap, tu nu prestezi intilneala? Sau ne-au parasit in favoarea instalatorilor?

22+4

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051106/dt/8/k/2ca8/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

dap, eu am facut o pasiune pt. instalatori si nu pot sa ma despart de ei, nici macar pt. o intalnire de burtoshele :))). poate fug in lume cu unul .
mai, voiam sa va spun ceva, da' am uitat. nu stiu cum se face, da's asa de uituca in ultima vreme... si-mi ard degetele pe taste, da' nu pot sa-mi aduc aminte neam ce voiam sa zic...
C & bb andrei (poate el are mai multa tinere de minte) 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Mihaela eu stiu ca acidul folic se ia in primele 3 luni de sarcina .Ajuta la formarea placentei .Cum ti-a prescris tie acid folic la sarcina asa mare ?intreaba-ti dr ginecolog daca-i bine sa iei
23+3

Mirela si Cosmin 2 ani si 9 luni
http://www.cosminalexandru.home.ro

Mergi la inceput