Copilasi si bebelusi de iulie-august 2004 (81)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns philip spune:

of, fetelor, dar ce de-a vesti proaste gasesc eu la voi...
gabi, condoleante, iar pe cei din londra sa-i ajute Dumnezeu
si noipapam hartie, si inca cu ce pofta. scriitor il face mama. de regula sunt pe faza si i-o scot repede daca musca din ea, dar cred ca se mai intampla si sa inghita...asta e.
roadem orice, dar hartia si bateriile sunt favorite.
la noi e dimineata, asa ca tre' sa ne dezmeticim nitel si revenim imediat
pupici

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Marcela,multa sanatate piticutei,viroza digestiva,bleah ce urat suna.
Cum ai stiut ca asta e?Ati fost la dr.?
Ce tratament se da,sau nu se da decat regim?
Ma intereseaza direct,fiindca si Alexia a vomat cu jet,alaltaieri seara,dar am pus-o pe seama agitatiei si a mancatului mult.
Ce-i drept,dupa ce a vomat,era f vesela si nu a facut temperatura.

Sanatate.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
http://community.webshots.com/user/andreeabanica

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

andreea - fetita vecinei mele, care are 1 an si 2 luni, s-a imbolnavit saptamana trecuta - varsaturi, diaree, febra, s-a deshidratat rau, a facut perfuzii... noi nu am fost in bucuresti, ne-am intors in weekend. luni a fost fetita pe la noi in vizita iar miercuri alexandra a inceput si ea cu aceleasi simptome.
ca orice viroza, trebuie sa fie invinsa de organism. asa ca se trateaza simptomele, nu cauza daca vomita, metoclopramid, daca are diaree antidiareice (ceaiul de frunze de salcam e foarte bun), daca face febra antitermice, iar daca se deshidrateaza prolyte dizolvat in apa sau in cel mai rau caz perfuzii.
oricum, daca alexia nu a mai varsat de alaltaieri seara poate ca a fost asa cum spui, de la agitatie sau mancat mult. alexandra a varsat ieri in continuare, dupa episodul de dimineata si dupa metoclopramid... dar cantitati mai mici, dupa care s-a linistit.
grija mare cu cine intrati in contact - din pacate la adulti nu se manifesta asa de tare, deci cineva poate fi purtator fara sa stie exact ce are (dureri de burta, de cap, musculare).
sanatate tuturor


foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

multa sanatate alexandrei, si noi am avut enterocolita asta pe la 6 luni si taaaare urat a mai fost. ai grija sa-i speli funduletul des ca sa nu apuce bacteriile alea sa se dezvolte si sa se irite. si bineinteles sa fie hidratata. e mai bine sa-i dai guri mici si dese (aici se recomanda cate o lingurita pe minut, poate nici chiar asa, dar oricum...) ca sa nu vomite. important e sa stea hidratata pt ca pierde f mult lichid prin voma si diaree.
muuuuuulta sanatate si lui stefan si altor bebei daca mai sunt bolnaviori. noi speram ca nu

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kro spune:

Gabriela, condoleante !

AndreeaB - felicitari pentru reusita de noaptea trecuta.

si multa sanatate pentru bolnaviorii Stefan si Alexandra.

Daria - da ! Si Alessia baga in gurita aproape tot ce prinde. Mai rau e ca la noi sunt si tot felul de jucarii mici (ale Feliciei) si trebuie sa fim cu ochii-n patru.

Nici noi nu stam prea bine cu sanatatea, Alessiei a inceput sa-i curga nasul, iar Felicia a racit destul de urat (rosu in gat, durere de ureche, tuse ...) si am inceput tratamentul cu antibiotic. Sper sa treaca repede.

Carolina, Felicia (15 .05.2000) si Alessia (19.07.2004)
http://community.webshots.com/user/alessiafelicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kro spune:

Am uitat sa va intreb ...

...cum le mai preparati voi pestele la copilasi ca noi ne-am saturat se peste fiert + piure cartofi / legume ?

Carolina, Felicia (15 .05.2000) si Alessia (19.07.2004)
http://community.webshots.com/user/alessiafelicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Marcela,multumesc mult pentru raspuns,ma cam speriasem,oricum o tin sub urmarire.
Sanatate maxima Alexandrei,sper sa treaca repede.
Cam inconstienta vecina,sa vina cu fetita la voi,stiind foarte bine prin ce a trecut si ca e ceva viral!!!

Carolina,multa sanatate si fetitelor tale.
Multi pupici de la noi.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
http://community.webshots.com/user/andreeabanica

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Simona,unde este magazinul pentru care ai dat link-ul? Vreau sa-i iau si eu tricicleta si un carut sport, deja unul l-am terminat.Chiar asa,ce carut sport sa-i iau, voi de care le-ati luat? Eu in aprilie i-am luat unul no name xxxx, aproape ca s-a rupt, dar nici sa dau o caruta de bani nu as da (parca mai mult de vreo 1,5-2 milioane n-as da), deci sunt in ceata totala...astept propunerile voastre.
Am patit-o rau cu Bogdan,si-a ratacit suzeta lui preferata (dintre multele pe care le are),ce scanfdal am avut,n-a dormit toata noaptea,ieri i-am mai cumparat inca 3 (apropo am colectie de suzete) dar tot degeaba,le lua in gura si apoi dadea cu ele de perete.Pana la urma aseara intr-un momentde disperare,am cautat dupa patutul lui si ...evrika...am gasit-o pe suzi...maaaaare fericire pe el,nu s-a mai dezlipit de ea toata sera si toata noaptea,a dormit omu' meu fericit cu ea pe perna....Doamne,si eu credeam ca nu-l intereseaza suzeta deloc,dar m-am inselat...o iubeste rau!!! trebuie sa o pun bine ca e jale,nici macar nu mai stiu de unde am luat-o in caz ca...nu e una de firma.

lA MULTI ANI BEBEILOR CARE IMPLINESC ANISORUL (SAU AU IMPLINIT DEJA)!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEABANICA spune:

Carolina,poti sa-l mai faci la folie la cuptor,il dai cu un piculet de sare,oregano sau ce alte condimente ii plac lui bb si nu-i dauneaza si il pui in folia de aluminiu,il impachetezi si strangi bine la capete sa nu curga sosul si il bagi la cuptor-30 de minute.
Sau pe gratar.

Andreea mami de ingeras Alexia Elena-12.08.2004
http://community.webshots.com/user/andreeabanica

"In aceeasi limba toata lumea plange,
In aceesi limba rade un pamant..." Grigore Vieru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Azi m-ati pacalit....cautam capitolul cu bb-ii si cind colo se schimbase titlul? Hi,hi..nu intelegeam ce se intimpla...
Dupa ce ca lipsesc o gramada da mamici....si cele prezente ..vin cu vesti proaste
Gabriela ..condoleante...am trecut si eu prin socul pe care-l traiesti tu....
Dana ....si eu am un prieten care a vorbit la 3 ani si acum este mare redactor in TV...
Daria ..si Luca baga tot ce prinde in gura...absolut orice..
Carolina ..pestele il poti face la cuptor sau la gratar....
Marcela sanatate celei mici....
Andreea B ..trebuie sa fie misto masina....si pe aici sint Jeep-uri, masini sport de toate felurile....si masini Barbie pt fetite...si eu vreau sa-i iau dar nu stiu cind si cum...este mare , mare si nu am unde s-o tin...
Papa asteptam pozici...
Ce s-a intimplat in Londra??

Sa va povestesc de Luca ...el testeaza tot prin lovire cu degetul aratator.ieri Mary Poppins s-a luat cu treaba si a uitat sa arunce olita...si a plecat pentru putin timp...cind s-a intors...ce facea Luca? Testa cu degetelul continutul....bine ca nu i-a dat in cap sa-l si guste...cica era asa de caraghios..stind linga olita si testind...

M-am gindit si eu sa fac ceva de ziua lui Luca...si sa chemam o familie pe care am cunoscut-o aici pe DC..si care stau la 30 de minute de noi...Este prea deprimant ca de prima aniversare a lui Luca noi sa fim singuri.....Si apropo de asta....se face si o turta sau asta este doar la fetite...Cum se procedeaza?

Mergi la inceput