Mamica de noiembrie -Decembrie 2005(23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Fetelor, nu v-am mai scris pentru ca am stat in spital pina pe la 1.30, dupa care a venit o prietena pe la mine si Slava Domnului m-am luat cu povesti si i-am aratat poze din Ro si am mai uitat de durere. Dar tot acolo e, a naibii ei de durere.
Dupa ce m-au tinut nu stiu cit la camera de garda (sa vezi ce ditamai frumusetea de bill imi vine), mi-au facut teste de urina sa vada daca nu am infectie urinara, si teste de secretie vaginala ca sa vadaca daca nu e alta infectie, mi-au monitorizat bebelusul, m-au monitorizat pe mine ca cica sa nu am contractii si dupa ce toate astea au dat rezultate negative, m-au trimis frumos acasa, cum ca nu am nimic....

Iar eu inca ma zvircolesc pe jos de durere si nu stiu ce sa fac. Pentru moment sint ceva mai linistita pentru ca au exclus deocamdata posibilitatea de a fi intrat in travaliu prematur. Dar eu nu mi-s linistita pentru ca am citit ca de obicei travaliul este anuntat de o zi-doua de crampe.
Ce ziceti? Sa cer un ultrasound? M-oi linisti? Mi-au spus bebelusul e bine si stiu si eu asta pentru ca toata ziua s-a miscat destul de energic.
Desprinderea de placenta au scos-o din discutie pentru ca nu am avut nici un fel de singerare.

Si totusi.... pe mine ma doare abdomenul ca la balamuc si nu stiu ce sa fac. Sa fi crescut bebelusul foarte mult si sa apese rau de tot pe niste organe??? Cind a venit doctorita mea s-a mirat ca au putut sa-l monitorizeze la asa o virsta frageda cu un aparat mai putin sofisticat (ea la cabinet are ceva mai performant, aici eram la camera de urgenta.)
Daca nu e nimic grav, asa o s fie oare pentru tot restul sarcinii???? Pai innebunesc, tata, pina la sfirsit.
Mai cu haz de necaz, vorba lui barbata-miu, ca prea am avut o sarcina usoara pina acum cu nici un fel de simptom de bortzo. Si uite ca-mi acum in petec cit se poate.

Am inceput sa o iau razna si chiar sa ma gindesc daca nu m-o fi deocheat cineva.

Naiba stie....

DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

ams ma bucur mult pt tine ca ai trecut de test, dar mai ales ca ai fetitza... chiar vorbeam ieri cu irina ca nu ai mai postat. felicitari, cred ca eshti tare fericita!!!
irinuca, eshti pe-aici? trebuie neaparat sa-tzi povestesc ceva: te-am visat azi noapte!
xadnra, 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

Ams felicitari pt fetita, inca o data spun ca pasaricile sunt cel mai usor de crescut..pina acum la mine s-a confirmat!

Cit priveste baia fierbinte e total intersis, de asemenea sunt interzise uleuiurile volatile sau anumite uleiuri aromatice de baie sau masaj.Asa ca atentie si la ce folositi cind va spalati.
Azi o sa ploua din nou, e groaznic ce se intampla in tara!

Lavi
http://community.webshots.com/user/lavinia295

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Salut fetelor,

Felicitari tuturor celor care au aflat ce sex au bebeleii .... de fapt pt fetite ca uite cum ne-au depasit :)) sa aiba baieteii nostri de unde alege ;)

La opera si eu am probleme cu numele, uneori imi apar doar cand raspund al subiect, asa ca nu sunt chiar in ceata.

Am citit tot ce ati scris in ultima sapt., dar eu nu am avut ce scrie, ma simt ok, sunt doar fte ocupata, obosita si cu fundul in sus din diverse motive. Asa ca, decat sa ma plang pt chestii extra-subiecte, mai bine tac.

Important e ca bebelica e bine, sapt asta nu mai e asa activ ca sapt trecuta, cand cred ca era si el agitat tare din cauza agitatiei mele. Dar asa cum spuneti si voi, are un fel de program, dimineata cand ma asez la birou pe la 9 si ceva il apuca dansul tematic de mama focului. Cred ca nu-i place ca muma-sa munceste.
Asa chef mi s-a facut de-l leneveala din aia la tv, cu cartea in mana, motaiala prelungita, papica la pat..... ceva de groaza ce m-am saturat de grijile zilnice. Mai e si vremea asta de somnic sau... chestia aia care se cheama sex parca :)) ca bani de numarat... nu-i cazul meu.

O zi super va doresc si aveti grija de voi.

Sa nu uit, si eu am mai avut mici dureri ca de ciclu, insa nu constante sau puternice, asa ca nu-mi fac griji, la ce brutica mare fac de la o zi la alta, probabil ca se intinde sau se restrand cele de prin mine.

Ripley 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

BUNA DIMINEATA....
SPER CA VOI SA AVETI O ZI BUNA...ca eu sunt plina de dracusori de vreo 2 saptamani dar imi sare mustarul din orice...
si nu stiu ce naiba am. Hormonii batai vine.

pupici

joy 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Bic si eu sunt intr-o situatie asemanatoare: medicii mi-ai facut investigatii si mi-au spus ca nu am nimic si, uite, e a cincea zi in care nu ma pot desprinde de pat si am dureri groaznice in tot abdomenul si arsuri pe stomac. E clar ca nu e ceva legat de aciditate, pentru ca nu cedeaza la nici un antiacid. Si la mine bb e bine, doar ca eu imi reprosez ca-l hranesc acum tare prost, pentru ca ma fortez sa mananc cate ceva.

Sotul meu zice sa mai mergem la un doctor, la un internist, ca trebuie sa-mi gasesca ceva! Eu nu sunt prea optimista, unde sa ma mai caute? M-am apucat eu de cautat pe internet, de doua zile asta fac, dar nu gasesc nimic relevant.

Sanatate multa si da-mi de stire daca ai noutati!

Tania & Punctuletz 16+
Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Ams, multa bucurie sa aveti voi de-acum incolo!
Bic, suntem alaturi de tine, gandeste pozitiv.

Eu ma simt destul de bine, tot astept sa miste bebe dar nimic nu anunta asta inca.
Azi am realizat ca eu ma dadeam cu o saptamana mai mare [:d]. Nu stiu ce am calculat si cand am sarit peste timp dar eram convinsa ca azi fac 18 saptamani si schimb luna si cand colo azi fac 17. Si chiar m-am semnat si pe lista cu 17s + x zile. Si zau ca nu m-am atins de .
Ma duc sa verific daca s-au adaugat modificarile in listuta ca parca nu-s, si au aparut vesti de vreo 4 pagini incoace.
Intrebare punctuala: Mirabilis apari de doua ori in lista, daca ai timp spune clar care e DPN-ul tau sa alegem varianta corecta.
si celelalte fete care n-ati facut-o, mai dati detalii sa fie lista cat mai completa: varsta, DPN, UM, oras, carucior. Puteti sa le trimiteti si pe private message.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:


Alexandrina,
da am observat si eu ca sunt trecuta de doua ori, insa nu prea ma pricep sa editez...Datele mele ar fi: DPN 19 nov 2005, UM 12 feb 2005, am 26 de ani, sunt la Dr. Nayel, spit.CFR2.
Daca ai putea introduce tu datele astea si sa stergi ce e in plus, tare ti-as multumi.
In rest, nu prea am ce sa spun, doar ca mi se pare ca sunt tare "umflata", am luat vreo 4 kile, nu stiu cum o sa fac sa ma mentin mai incolo in limite rezonabile....
Voi faceti gimnastica? Daca da, ati putea sa-mi spuneti unde si cum? Mersi mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lordra spune:

Hola lume,

Pentru cine are dureri crunte de stomac recomand calduros ceai de flori de salcām. Mie mi-a luat durerea cu māna, asta in situatia in care nu mai puteam sta in picioare din cauza crampelor. Dupa vreo 2 zile de baut 3-4 cani pe zi, n-am mai avut nici pe dracu'.
In privintza celorlalte tipuri de dureri, si eu le cam am, chiar daca sunt totusi destul de discrete. Bag seama ca toata lumea le are, deci probabil ca e doar o faza a sarcinii. Vorba doctorului meu: daca cedeaza la un No-spa, atunci nu sunt motive de ingrijorare.

Bafta!
Lordra18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirabilis spune:

A, si intr-adevar, sunt trecuta bine cu carucior roz, pe bebelusha mea o cheama Iulia Maria. Abia astept sa o tin in brate!!!

Mergi la inceput