Perle d`ale socrilor (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gianinna spune:

Suscriu si eu la mesajul Toniei. Sint o norocoasa in ceea ce priveste capitolul socrii.Chiar mi-au spus ca nu fac nici o diferenta intre mine si copii lor si am simtit asta de multe ori. La mine problema este mama mea care este o "super" soacra cu sotul meu si de zece ori mai mult cu mine. Orice as face nu este bine, iar la capitolul copii vai de mine.
De exemplu asta primavara a racit baietelul meu (5 ani) si apoi fetita (7ani), medicul de familie mi-a spus sa le administrez antitermice si nu antibiotice nefiind cazul daca nu au nici un fel de infectie . Asa am si facut si s-au vindecat insa mama imi spunea in fiecare clipa ca nu sint o mama constienta , ca daca o sa moara degeaba le mai dau antibiotice , ca vai de copii buni cu mame vitrege, etc., etc. Si asta fiindca nu i-am indopat cu medicamente multe si le-am dat doar antitermice in cazul unei raceli banale. Sa nu va inchipuiti ca ei erau intr-o stare jalnica ,stateu in pat , nu minau , nu se jucau sau ca febra a depasit 38.5 . Oricum eu sint o mama "nebuna" cum au depasit 38.5 fuga cu ei la urgente .Bineinteles ca le urmaream tot timpul temperatura si ii controlam in git , la urechiuse, etc. Asa ca exita si mame mai soacre decit soacrele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Dragelor,

azi m-a scos soacra din tatini rau de tot!!!!
Isi tot lasa lucruri la noi: o pereche de papuci de casa, ai nostrii pt musafiri nu-i plac, o perna pt sufragerie ca a mea e murdara si... ieri gasesc un prosop in plus la mine in baie. Baia lu' fisu e lenga, de ce nu se intinde acolo?
Si-i pun prosopul in hol langa papuci, nora grijulie, sa nu-l uite, nu????
Si a facut ca trenu, da are grija sa iasa fisu din camera, cu el de fata nu zice nimica-nimicuta!!!
Exagerez?
Zice: daca accepti pe cineva in casa trebuie sa-i accepti si lucrurile!
Acu o sa va ganditi ca stam impreuna, nooo, sta la 30 min de noi si supravegheaza muncitorii 3 zile, cate ore, atat!!! De ce se muta cu lucruri cu tot? Si vine cu borcane de mancare NUMAI pt ea.
Si-mi reproseaza ca nu fac nici un efort sa ma inteleg cu ea.
Hei, eu sunt obiectul ala decorativ care atunci cand mergeam pe la ea facea UN sandwich numai pt fisu, aia cu orice mama numa sa nu te insori cu asta!
Ca am inceput sa ma intreb ce defecte uriase oi avea?

Si-mi vine si cu o discutie cretina ca ce-a mai plans ea in sinea ei toata nunta noastra!!!
De ce?
A venit acasa unde erau vre-o 20 de rude, nasi, machioza, etc. Si ea se plimba cu o punga si se tot intreba cine ii duce ei punga!!!
Si-i zic, ironic, la-s ca o duc eu!!!
Ia povestit ei o vecina, ca putea sa ma lase sa o duc eu, erau pantofii ei de schimb. Si asta a intriatat-o teribil.

Va multumesc ca m-ati ascultat, azi m-a scos efectiv din sarite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanuk spune:

Haideti sa va spun si eu o poveste cu o soacra...
Dupa nunta, socrii mei ai ramas cu datorii de 700 euro, dar nu au acceptat un leu din ce am strins la nunta, in ideea ca aceia sunt banii din care sa platim avansul pentru casa. In schimb, mama ne-a cerut cu imprumut aproape o mie de dolari, pe care cu greu i-am vazut inapoi, pentru ca ea avea nevoie sa-si puna burlane la casa de vacanta.
Cind ne-am cumparat casa, nu ne-au ajuns totusi banii de la nunta si nici cei de la banca. Cine ne-a ajutat? Socrii si tata, cu citeva sute de dolari fiecare. Mama doar avea de continuat constructia la casa de vacanta, nu?
Ne-am mutat in casa noua (adica noua pentru noi, ca altfel era un apartament in ultimul hal) si trebuia zugravita. Soacra, socrul si cumnata au venit de la 150 de kilometri si au muncit cinci zile sa ne ajute la dat gletul jos de pe pereti si la varuit. Mama si fratele - care stau intr-un cartier vecin - au avut alta treaba, evident.
Singura data cind - la insistentele mele - au "sarit" sa ajute a fost cind m-am plins ca nu am unde si nici cu cum sa fac mincare si mi-a trimis o oala de ciorba. M-a chemat sa cobor in fata blocului sa o iau, dupa ce a trimis-o prin fratele meu, ca ea nu vroia sa isi vada cuscrii.
Nu-i iarta pentru faptul ca, la nunta, nu i-au acordat destula atentie (in conditiile in care ei s-au ocupat de restaurant, iar ea a venit ca doamna si s-a plasat direct la masa). In plus, nu au chemat-o la masa de a doua zi (la care, dupa cum se obisnuieste prin partea locului, parintii nu trebuie invitati pentru ca ei o organizeaza).
Alte exemple ar fi sfaturi de genul "sa nu te apuci sa faci copii, pentru ca eu nu am timp sa ti-i cresc" (soacra iese la pensie in toamna ca sa poata sa ne creasca bebitul pe care noi ne chinuim sa-l facem) ori "tu trebuie sa te mariti/nu te marita acum, pentru ca eu nu am bani de nunta". Cind ma batea la cap sa ma marit il cunosteam pe tip de un an, cind m-am maritat cu el ne-am platit singuri o treime din cheltuieile de nunta, restul s-a impartit in mod egal intre parinti.
Mama nu e chiar o scorpie, are si partile ei bune. Dar va las pe voi sa decideti cine merita titlul de "soacra".
NANUK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Mi-am adus aminte de o colega la nunta in Snagov. Multa lume, cald, poze, zapaceala. A avut colega grija de rudele de la tara sa aiba cu cine ajunge, a impartit toata lumea in masini si au uitat de soacra.

Si la restaurant pt intampinare sa stea mirii nasii si parintii, ia soacra de unde nu-i!

Si tot ea suparata ca n-au asteptat-o, a ajuns dupa o ora si jumatate!
Era dragut, nu sa o astepte 150 de oameni in soare.

Locatia a fost in Snagov si ea din Bucuresti nu s-a obosit sa vada restaurantul ININTE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Sotu meu a ajutat niste prieteni cu ceva mai demult si acum s-a dovedit ca ne-a incurcat pe noi. Soacra: "Nu stiu de unde a iesit fiul meu asa de altruist, ca eu nu am ajutat niciodata pe nimeni. Normal este sa iti faci bine tie si familiei tale, nu strainilor"
Intr-un anumit context, a aflat ca noi avem mai multe credite imprastiate, cu care ne-am luat cam tot ce trebuie prin casa. replica: "Ce stil de viata e asta? Nu puteati sa strangeti intai bani si dupa aia sa va luati ce va trebuie?" Nici in zece ani nu am fi strans banii aia

It's nice to be important, but it's more important to be nice

Rochita de vanzare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Probleme cu socrii nu am inca si nici nu cred sa existe ceva in genul celor pe care le-am citit aici....ideea e cum reusim noi sa-i multumim pe parinti? Care mai de care vrea sa ne vada mai des, sa ne ducem in vizita mai des, sa ne faca placerile mai bine....

Ma simt sufocata!

Ioana
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

Ieri seara m-am certat rau cu socrul meu.A fost ingrozitor.Cred ca o sa ne mutam.Nu mai am cuvinte , sunt total dezamagita de tot ceea ce mi se poate intampla in viata asta.Mi-e frica sa nu fac o prostie.

Nunta noastra-16 iulie 2005
mihaela&adrian16iulie2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

ella, ti-am urmarit povestile cu socrul. m-ai facut curioasa, ce a mai facut de data asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Si eu m-am cam certat cu socrul. Cred ca niciodata nu o sa termine de impartit averile.


"Plangi cu sufletul, fara a ti se umezi ochii. Razi pentru a putea reusi. Iubeste pentru a-ti putea umple inima cu adevarata dragoste.E tot ce-ti trebuie pentru a putea fi fericit."

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

bine v-am gasit, ca bine-mi prinde sa-mi vars si eu oful, cu toate ca-i o patanie tragi-comica, se pune?!!!

cu soacra nu prea mai am multe de impartit, dat fiind faptul ca stam cam la o suta de km distanta una de cealalta si ne veder relativ rar... A fost o vreme cand locuiam impreuna si m-a facut sa regret c-am cunoscut-o, dar aceasta perioada a trecut.
Si, ca sa nu uit ca am soacra, sa va spun ultima patanie: sotul meu a renovat bucataria in vara asta; eu si alex am fost plecati la mama mea (la 450 km de buc) in perioada lucrarilor si el a chemat-o o data sau de 2 ori pe soacra-mea sa-l ajute la curatenie. Toate ar fi fost ok daca nu s-ar fi apucat sa-mi schimbe locul lucrurilor din casa; cea mai tare faza: a luat debaralele la purificat, cu toate ca adi i-a spus ca acolo sa nu se bage si mi le-a zapacit de nu mai stiu de unde sa le iau... ca sa nu mai vorbesc de faptul ca intr-o debara aranjasem frumos hainutele lui alex si cele care-i ramasesera mici si cele care-i sunt mari pe varste, sa-mi fie usor sa le dau sau sa le scot la purtare (dupa caz), le-a scos pe toate si mi le-a asezat cate una, frumos; vorba sotului meu, e farmacie in debaraua cu hainute, insa o sa-mi ia o zi intreaga sa vad care haine sunt de purtat si care-s de dat...
Sa ma consolez oare cu ideea ca scopul scuza mijloacele????....


Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput