D'ale Mi(ru)nei

D'ale Mi(ru)nei | Autor: Luana

Link direct la acest mesaj

Buna seara!

Va imbratisez si va repet ca mi-e drag sa va ascult.
Imi pare tare bine ca reusesc sa intru iarasi cate un strop pe site, ca sa va citesc si sa ma bucur ca va cunosc.

Vreau sa va povestesc despre Miruna mea, care are 2 ani, 3 luni si 2 saptamani.

De pilda :

1) Isi spune Mina si stie ca este cea mai frumoasa, cea mai desteapta, cea mai draga fetita din lume. Pe ea toata lumea o "bete" (adica "iubeste"); la capitoul asta face liste cu toate rudele dragi si toti o iubesc pe ea.

2) Toate cuvintele sunt uluitor transformate. Asa ca nu va pot spune ca rosteste 8 strofe din "Luceafarul", cu toate ca nu ma indoiesc (!?!) ca ar exista cazuri. Ii place sa repete silabe; de aceea dictionarul ei este un fel de "ala-bala-portocala". Avem "None-none" (Doamne - Doamne), "Tum-Tum" (Mos Craciun, om de zapada), "Noamne-Noamne" (un "Doamne-Doamne" de uimire, exasperare, enervare etc.), "nani-nani" (lapticul de seara), "pu-pu-pu" (iepurasul si - mai nou - si soricelul), "bughi-bughi" (surprizele din ... nasuc).

3) Spune uneori ca o "doaie" (doare) "buta" (burta) si "pacul" (capul) si ii trece ca prin farmec pt. ca noi o imbratisam si o luam f. in serios, cautand solutii.

4) Tine frumos linia melodica a unor cantecele, pe care le si povesteste. Despre "cuac din-dam" ("Oac, oac, diri-diri-dam"), despre "pu-pu-pu casa" ("Iepuras dragalas ..."). Sa aveti negresit in casa "cutiutele muzicale 1-2". Nu sunt cele mai bune muzici pt. copii, dar pe piata noastra nu exista altceva si pt. ei este imensa bucuria.

5) De cate ori de sarbatori auzea cantecul lui "Mos Craciun cu plete dalbe" alerga la usa si ne soma sa deschidem, pt. ca sigur este "Tum-Tum" si nu trebuie sa astepte. Noi ne-am temut ca se va speria de un mos in carne si oase si am evitat intalnirea, dar am compus povestea si vraja si ea i-a simtit prezenta. Totusi, a povestit trista tuturor cum s-a grabit ea cu mami sa ajunga repede acasa, unde tati bea be'e (bere) cu "Tum-Tum", dar "Tum-Tum" n-a mai avut rabdare a plecat inainte de sosirea noastra, dupa ce a lasat "badu'" (bradul) si "bumboane" si jucarii. La anul nu vom mai repeta greeala. (Sa nu faceti ca mine!)

6) Ne uitam la desene animate si - daca-i urmarim pe TOm si pe Jerry - doar "pisa" (motanul) ii e draga si sufera de cate ori pateste ceva. Va dati seama ca pt. ea privitul unui desen cu T&J este ca un film indian care se termina prost.

7) Ea sta mai mult cu mama, careia ii spune "mamai" sau "mamaia". Mamei sotului meu ii spune "mamaia Coneia" (Cornelia) si lui tataia - "tataia Coneia" (cu toate ca noi ii repetam mereu numele, ea a ales sa-l identifice cu numele mamaitei).

Misterios si frumos se mai compun toate in capsoarele lor dragi.

Sunt asa multe de spus! E scumpa si suntem tare mandri de ea.

Cu drag,
Mi(ru)na & L.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Luana iti scrisesem un mesaj luuung, dar nu stiu ce-am facut si l-am sters.
scrie-mi pe mail la isorin@videotron.ca
Sint Simona de la Montreal cu cei doi copii, baietelul de 12 ani si fetita de 2 (hi, hi!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Ce draguta cred ca e Mirunica!
Iar tu Luana povestesti atat de frumos....si tie o
Sunteti doua minunici, pacat ca nu mai scrii asa des pe aici
Adriana si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Si noi suntem admiratoare infocate ale Mirunicai si-ale povestirilor mamicii ei dragutze!Poate cu-atita galerie vom primi mai multe felioare de povestioare!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Mirunel ar trebui sa se intalneasca cu Anca, tare s-ar mai intelege ele doua!!!! Si pe Ancuta o mai "doaie buta" din cand in cand (cand ii pun niste blugi care o strang in talie :-)), la noi Mos Craciun e "Mosh Ciun" cu "sacu" si cu "ciula oshie" (caciula rosie). Iar la Doamne-Doamne ii spune "Tan-Tani".
Va pupam cu drag.
Vilma si Anca (1 an si 9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floare de Colt spune:

Draguta de ea!

Floare de colt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luana spune:

Va multumesc pentru ca ati avut ragaz sa cititi despre Miru
si sa imi spuneti gandul vostru.

Daca as putea citi cat e ziua de lunga istorii ale mamicilor-sotii, ale mamicilor-iubite, ale mamicilor-mamici, alta slujba n-as mai vrea, ca tare-i fain sa vezi suflete asa apropiate, suflete tinandu-se de mana (hai! nu radeti! e numai o licenta ... ).
De acum vreau sa si raspund cat mai des cu putinta.

Recunosc : sa fiu cu voi pentru mine este terapeutic si benefic.

Va multumesc!
Este minunat ca nu ne-ati uitat.
Va imbratisam strrrrrrraaaans si va dam "pupi".



Miru & L.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Draga Luana,
Fetita ta este si frumoasa si desteapta !!!
Sa va traiasca,sa fie sanatoasa si sa ne scrii mai des despre ea!!Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luana spune:

Sunt asa de mandra!

Miru (2 ani si 4 luni) mananca singurica cu lingurita!
Si cu cata precizie duce lingurita la gura!
Si ce frumos prinde instrumentu' intre degetele ei!

Si dupa ce m-a uimit de draga ce-mi e (cum manca ea supa singurica), mi-a cerut lingurita mea si mi-a dat sa manac inghetata. Nu m-a manjit de-loc! Imi zicea "Asa, mami, b'avo!" si deschidea gurita o data cu mine, mesteca si inghitea o data cu mine (fara ca ea sa aiba gurita plina, bineinteles!).

Sa fiti fericite, sa aveti copilasii sanatosi si veseli!

L.

Mergi la inceput