Sa-mi arunc copilul sau nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_112 spune:

pashosha este extraordinar ce vrei sa faci,am fost saptemana trecuta sie eu pe acolo si-am vazut-o si eu venise sa-i dea sa manance fetitei dar n-a stat de vorba cu noi ,dar mi-au spus asistentele ca nu vrea s-o i-a acasa desit dupa un an atai am aflat eu atunci dar nu stiam ca sufera de aceasta boala.felicitari ptr. ce faci iar cand voi ajunge saptamana aceasta pe acolo o sa-i duc si eu cate ceva.bafta tuturor si mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geanica spune:

Am fost la spital acu 2 ore...am vazut fetita...era mica, mica, frumoasa rau...dormea....trebuie sa o ajutam.....ceea ce ma doare pe mine e ca sunt atatia copii in situatia asta....si nu pot fi ajutati toti...
Am vazut si mama fetitei....e saraca un pic confuza....ne-a promis ca nu va da fetita in ingrijire statului, daca reuseste , cu putin ajutor sa o ingrijeasca cum se cuvine....
Am fost cu Pashosha...e o fata deosebita, vrea sa faca atat bine, numai ca drumul catre acest bine e uneori atat de anevoios...
Vom mai reveni cu vesti vineri seara, cand ne vom intoarce iar de la spital...azi am dus niste hainute si pampersi....i-am promis ca vineri ii ducem o camasa de noapte si mancare...vedem de urmeaza
Fetelor, oricum, orice ajutor din parte voastra e binevenit...

Va pup si revin cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


Buna seara,

Va multumesc tuturor de intentzie.
Acum 30 min m-am intors de la spital, am fost cu Geanica(nick), care a avut amabilitatea sa ii aduca niste hainutze Anei Maria, iar eu i-am cumparat o cutie de 44 scutece. Ana Maria dormea atat de frumos incat nu ne-am indurat sa o trezim, insa am reluat conversatia despre fetitza si in fatza Geaninei, pentru a intelege si ea despe ce este vorba. Imi pare tare rau ca nu am ajuns mai devreme, dar din pacate eu lucrez pana seara tartziu, si atunci, pandesc sa prind doctorii copiluli si mamei cand fac ture de garda...Maine dimineatza matusha mea este de garda acolo, pe eta, si ea imi va copia cuvant cu cuvant diagnosticul si se va interesa despre formalitatile de transfer. Pana maine seara stim cum se numeste ceea ce au atat Ana Maria cat si Georgiana. Dupa ce am plecat din salonul abandonatilor am mers la salonul Georgianei, care se afla impreuna cu alte mamici pe balcon.Fetele care stau cu ea in salon ne spuneau ca o intereseaza tare mult de copil dar ca ele nu au reushit sa o convinga sa ia copilul acasa, Georianei fiindu-i frica atat de saracie cat si de sora ei(dama de consumatie din ce am inteles), care nu ii permite Georgianei sa ia copilul acasa. Ele o invata pe Georgiana sa se spele corect(adica o igiena adecvata), sa aiba grja de ea, pentru ca au vazut-o ca vrea sa invete..Asistentele o invata sa aiba grija de bebe...era atat de fericita cand ne-a vazut azi, of Doamne!!!
Am promis, ca desi ma interesez de caz, in paralel vom merge din nou la ea vineri seara. Trebuie sa ii ducem o cartela de 100 000 lei, ca sa poata suna daca apare vreo problema, un alt set de pampershi pentru ca ajunge cam 2 zile baxul pe care l-am dus, sa ii mai ducem si ceva de mancare eventual, niste fructe, precum si o camasha de noapte si ceva de schimb pentru acum.
Este in culmea fericirii ca nu isi lasa fetitza in spital si ma asculta cu asha o mare atentie cand ii vorbeam, numai ca sa invete si sa poata sa isi salveze copilashul.
Ma voi interesa de asemenea la Protectia Copilului sa vedem statutul mamei, caci e bine de stiut daca mama este declarata iresponsabila sau nu..Mie mi s-a parut teribil de coerenta si de cu capul pe umeri, deci cred ca i-l lasa..in caz de nu..!!???? Aflu maine tot!!!( sunt prinsa cu propriul proces de adoptie care are loc maine si poimaine..imi cer scuze ca va aman cateva zile)
Oferta voastra generoasa, momentan, cred ca este bine , ori sa strangem totul undeva, ori sa aveti pregatita respectiva donatie si sa incepem sa i le dam cand vine cu bb acasa..caci daca statul o lasa cu copilul , iar sora nu, atunci va trebui sa ii gasim un loc intr-un camin, unde sa poata sta..ea este de langa Ploiesti..comuna Plopeni, si sta intr-o camera de camin. Sora ei(proprietara camerei dincamin) este e neinteresata din punctul meu de vedere, dar si-a manifestat dorinta de a ne intalni sa vorbim. Dupa 5 min de conversatie telefonica, imi vorbea deja de parca vroia sa demonstreze ce capabila e ea.."De 3 luni eu o intretin si m-am saturat de ea"...OK ii zic eu! Spune-mi te rog, cu ce te ocupi ddaca o intreti tu pe Georgiana!? La care ea imi spune: "Eu nu fac , dar am bani si am grija de ea!!! "iar fetele din salonul Georgianei mi-au spus ca nu i-a adus o sticla cu apa, si tot ce a facut a fost sa urle la ea sa nu o mai deranjeze atat, ca ea s-a saturat!!! Si mi-au descris-o cum arata..nu cred ca este cazul aici..Si sunt surori!! Oare este Georgiana vinovata de ce i se intampla de o pedepseste Nicoleta, sora ei de numai 20 ani in asha hal?
Inapoi la ale noastre:
Anda, nu iti pot da din pacate numele spitalului inca ,pentru ca din prea multa dragoste si dorinta de a ajuta , s ar putea sa nu ne lase sa intram la bb. Asha cum am mai mentionat Ana Maria se afla intr un salon steril impreuna cu toti abandonatii, si in afara de cadrele medicale, nu prea permit nimanui sa intre(si Georgiana, s-o alapteze pe Ana Maria)
O sa te rog frumos, sa imi daiun tel la 0744 311 471 si eventual mergem impreuna. Cel putin asha nu le suparam pe asistentele de acolo..
Va multumesc tuturor si chiar m-as bucura sa mai vina cineva cu mine la intalnire cu Nicoleta, trebuie sa i se bage mintile in cap fetei asteia...sa nu-si arunce sora in strada..
Maine seara vaspun sigur diagnosticul..Copia fisei medicale vreau sa o fac eu duminica

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Pashosha, nu stiu de unde ai atata energie, dar esti de admirat. Eu plec din bucuresti pana luni, dar da-mi un semn marti,PM sau yahoo sa-mi spui de ce mai aveti nevoie. Mi-au ramas si mie hainute de la Miruna, mai punem mana de la mana pentru pampershi si ce o mai fi nevoie. Poate o scoatem la liman cu copilashul asta. Intre timp, caut pe internet centre pentru mame cu copii, fundatii si altele, care le-ar putea ajuta pe termen lung. Te rog mult, da-mi un semn. Poate ne intalnim sa-ti dau si eu un pachetel.




Mama Ana si Mirunica (16.05.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/slippers76/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Pashosha,

Daca se cauta un adapost pentru mama Anei-Maria in care sa stea cu fetita, poate fi sunat parintele Tanase, la Valea Plopului (Prahova).
Va las numerele de telefon pe care le am:
0722.384.794 (mobilul Parintelui)
0244/280.600; 421.208 sau 420.589



http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Pashosha, eu am o camasa de noapte pe care vreau sa i-o dau. Nu e noua, insa e foarte buna. Cam ce masura poarta , eu sunt cam mica...as avea mai multe haine pentru ea. Spune-mi cat poarta. Eu port 38-40 .


Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert
www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank"> Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


Buna seara ,

Imi exprim parerea de rau ca astazi, avand procesul de adoptie al fiului meu, nu am reushit sa fac nimic. Mi-am luat liber maine, pentru a ma putea ocupa exclusiv de aceasta problema..Dimineatza , in jurul orei 9 as vrea sa ma duc la spital sa aflu cu exactitate diagnosticul mamei si copilului.De ce? Pentru ca , se pare , ca sunt multe lucruri nestiute in acel spital la asemenea cazuri si se pare ca am tulburat niste ape. Dureros dar adevarat!!!! Maine trebuie sa dezleg un mare puzzle, sau cel putin sa incerc acest lucru. Dimineatza ma voi duce doar in vizita...de dus ce avem de dus ,vom duce seara cand este " aerul un pic mai respirabil".
Despre hainute si ajutoare, vreau sa ne sfatuim impreuna si poate gasim de comun acord o zi convenabila ,o ora si un loc, bine determinate pentru a ne intalni.
Ce parere aveti, duminica la ora 17.30 , parcul Cismigiu , la cupola fanfarei? Voi spuneti-mi parerea vostra si schimbam in asha fel sa poata veni toata lumea

va multumesc anticipat si orie ajutor este bine venit

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

ANUNT IMPORTANT!!!
Pashosha nu poate intra pe internet de pe calculatorul ei.

M-a sunat si va transmit, in numele ei, urmatorul mesaj:
Doctorita care se ocupa de fetita e de acord sa o transfere la Tg. Mures.

Diagnosticul fetitei este:
1. comunicare interventriculara larga
2. comunicare interarteriala
3. artrezie de valva tricustida

Dupa spusele medicului, datorita pct.3, operatia trebuie facuta cit mai repede. Maine, Pashosha vrea sa plece, cu masina ei, cu fetita si mama acesteia spre Tg. Mures.
E nevoie de bani pentru benzina si de inca o persoana care sa le insoteasca, pentru ca mama nu poate tine copilul cit timp dureaza drumul.
Mai e nevoie si de un cosulet/scaun de masina/albie (?!) in care sa poata fi pus copilul, penrtru a fi transportat in masina in siguranta.

Cei care pot ajuta sunt rugati sa ia legatura cu Pashosha la numarul de mobil:
0744.311.471

http://adriana.freewebspace.com/photo.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


Buna ziua,

Intr-un final am reushit sa ma loghez..aveam o problema tehnica si atunci am deranjat-o pe Adriana in mod constant. Imi cer scuze Adriana si iti multumesc foarte mult.

Am fost astazi la ora 9 la spital si am vorbit cu D-na doctor, care s-a bucurat teribil sa afle ca are si Ana Maria o sansa de a trai. Nu am putut sa o vad pe Ana, caci era la Budimex sa i se faca analize pentru a i se stabili cu exactitate diagnosticul.Doamna doctor mi-a spus clar ca Ana daca nu este operata intr-o luna, va muri.S-a oferit sa ne ajute cu tot ce avem nevoie..cerere transfer, ba chiar mi-a dat nr dumneaei de mobil , si sa o sun sa aflu despre bebe, oferindu se in acelas timp sa vorbeasca cu cardiologul care o va opera pe Ana.Mi-a spus ca mi-o da imediat ce avem un doctor la Tg Mures care sa o primeasca. Ajutati-ma sa gasesc un doctor la spitalul din Tg Mures pentru ANA Am inteles ca operatia nu costa cine stie ce bani , iar Ana are mari sanse sa traiasca. Slippers are niste cunostinte dar trebuie sa asteptam programare...avem oare timp?
Spitalul ni le da pe mama si fiica dar nu asigura transportul lor, pentru ca Ana este stabila inca...M-am oferit eu sa merg cu mashina sa duc copilul..unde? la ce doctor? si mai am nevoie de o mama care sa ma ajute la transport caci eu nu pun baza in Georgiana..sunt 400 km. Eu pot efectua transportul numai in week end caci altfel sunt la lucru..in fine gasim noi ceva si in mijlocul saptamanii dar trebuie sa ne grabim. Eu nu am hainute mici si nici coshulet sau alte lucruri de bebe, ai mei erau maricei cand i am adoptat. Cat despre bani, nu ma deranjeaza sa platesc, dar daca, cresc sumele , nu stiu cum le voi justifica sotului meu..Nefiind roman nu intelege de ce facem noi si nu Statul Roman.
Astazi, mai pe seara ma duc din nou la spital sa cumpar ceea ce am mentionat deja si sa ii duc ceva mancare si fructe mamei fetitzei. Sper sa vina si Gianina..suna ma te rog!!!
Fetelor, o putem salva cu foarte putin...haideti va rog mult mobilizati-va

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:



Am Aflat ceva!!!

Pediatrul cel mai bun din Tg Muresh, pe cardiologie este D-l doctor Horatiu Suciu. Corectati-ma daca gresesc..eu asha am fost informata. daca este corect , atunci eu luni voi avea numarul Dumnealui de mobil sa il sun sa vedem ce facem.am intzeles ca este poreclit tatal copiilor, deci este un om buna..dar din pacate vine in tzara duminica seara...il cunoaste cineva, stie cineva ceva?

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput