Nu pot spune ''nu''

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Oare voi nu spuneti NU de teama sa nu isi schimbe ceilalti parerea despre voi? Eu nu suportam inainte sa fie cineva suparat pe mine, si, desi ma enervau unele persoane, nu indrazneam sa le spun, si tineam in mine. Acum mi-am dat seama ca nu pot sa plac tuturor, si e mult mai bine.Ana-Maria"Some people see things as they are and ask WHY?I dream things that never were and ask WHY NOT?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

si eu cam tot in categoria care nu pot spune NU ma incadrez, foarte greu imi vine sa refuz pe cineva, chiar daca sa zicem imi creaza probleme mie, si am realizat intr-adevar ca vine din teama de a nu supara pe nimeni, inainte nu suportam ca o prietena sa fie suparata pe mine, chiar daca era vina ei, tot eu o sunam si ii ziceam hai sa ne impacam, bla, bla...acum pot sa zic ca e mai bine, o sa aplic si eu sfaturile voastre si poate reusesc sa ma tratez..

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si eu patesc la fel ... n-am stat niciodata sa ma gindesc de ce, poate ca voi aveti dreptate ... mi-e foarte greu sa refuz pe cineva. Si e o senzatie foarte timpita cind vorbesc cu cineva, inteleg imediat unde "bate" si ce-o sa-mi ceara, si pur si simplu cind vine momentul x nu reusesc sa-mi gasesc o scuza si sa refuz. Efectiv nu-mi vine nimic in minte, cum as putea sa refuz. Sotul meu e la fel, noroc ca atunci cind suntem amindoi si el vorbeste, eu imi dau seama ce vrea celalalt si ii "servesc" scuza (atunci am timp sa clocesc o scuza).
In chestia cu rudele, trebuie sa fii transant de la inceput, ca pe urma, dupa ce se obisnuiesc, ti se urca in cap si nu le mai poti da jos decit cu suparari mari si certuri.
Daca aveti copii, dai vina pe ei: ca au de invatat, ca nu se pot concentra cu atita lume in casa, ca sunt bolnavi etc. Sau spuneti ca sunteti voi plecati sau mai stiu eu ce. Atunci cind cunosti problema, inventeaza-ti din timp niste scuze pe care sa le poti servi atunci cind ti se cere ceva care nu-ti place.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

quote:
Originally posted by liliana27

Fetelor va multumesc din suflet ca m-ati ajutat si am reusit sa rostesc cuvantul magic 'nu'. Am sunat si am rezolvat problema. Aparent nu s-a suparat nimeni foarte tare dar sunt convinsa ca in spatele meu se va discuta mult.Important e ca mi-am luat o piatra de pe inima si mi-am promis sa nu mai ajung niciodata in situatii de genul asta: sa nu pot sa dorm si sa ma framant ca fraiera pentru ca din teama sa nu deranjez pe cineva am acceptat ceea ce de fapt nu-mi convine. Relyana, mesajul tau o sa-l scot la imprimanta si o sa mi-l lipesc pe monitor. Merci tuturor inca o data.


Te-ai vindecat mai repede ca mine. Esti extraordinara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana27 spune:

Da, se pare ca m-am vindecat repede dar reactiile nu au intarziat sa apara. Se pare ca eu sunt cea vinovata si fara suflet. In loc sa ma bucur ca vine lumea la mine le inchid usa. Si asa am inceput sa am mustrari de constiinta si sa plang si sa ma cert. Sunt terminata. Sper sa treaca si sa nu lase urme in relatiile cu rudele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Fetelor dar voua nu vi se pare ceva ciudat?
Voi mergeti in vizite de 1 saptamana?
Nu cred! Cum adica sa stau pe capul omului, sa-i folosesc baia, bucataria, sa-l lipsesc de momentele de intimitate?
Nu exista hoteluri pt asta?

Mama mea e de la tara si toate rudele/vecinii/si rudele vecinilor cum veneau in Bucuresti stateau la noi, adica in camera mea!

La mine acasa numa cu inviatie si atuci sunt f atenta. Da am patit-o si eu inainte de nunta cu o prietena venita pe o seara la mine si a vrut sa stea o saptamana!!!
M-am simtit invadata in propria casa si mi-am promis ca asta NU mi se va mai intampla.
Si da iti strici relatiile cu omul respectiv. Da chiar mai vrei sa ai relatii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

Nu sunt de acord sa mi se invadeze casa si intimitatea. Daca te-ai certa cu sotul din cauza acestor neajunsuri, ar fi mai bine? El e mai aproape de tine decat ceilalti. Ei trebuie sa inteleaga ca voi 2 sunteti o familie si ei sunt vizitatori. Nu te mai certa cu ei. Asta e regula. Le place - bine, nu le place - lasa, ca o sa le treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Da fetelor..si eu am problema asta. Nu pot spune nu...sau in cel mai rau caz ma fac ca ploua (daca e posibil).
Pana acum nu am fost nevoita sa cazez pe cineva mai mult de o zi insa draga mea cumnatica ( care altfel e ok inafara de gurita ei mare), pe timp de iarna ma viziteaza zilnic (cred ca se plictiseste acasa), impreuna cu cei doi copii care zburda si trag totul prin casa, imi trezeau fetita care si asa doarmea rau, plus ca in timpul ala ramaneam n urma cu treburile. O data trebuiau sa mearga la vaccin, dar nu se dadea in ziua respectica iar cumnata-mea zice: "daca tot am iesit afara am zis macar sa trecem si pe la tine ca sa nu fi imbracat copilul degeaba".
Bai, deci incepeam sa disper, i-am zis sotului, a zis sa nu ii mai deschid usa insa...NU pot.
Ma ingrozeste gandul ca vine iarasi iarna si o luam de la capat. Vara prefera sa stea la aer..asta daca nu ploua. Ma intreb....cum mai are timp sa faca treaba prin casa. AAAAAAAA, si unde mai puneti ca a fost o perioada cand veneau zilnic si doua vecine. Acum s-au mai potolit. Una dintre elel i-a zis cumnatei melel ca nu mai vine ca mereu sunt ocupata si "nu ma uit bine" la ea. Eu prefer intimitatea la mine acasa. Eu spun ca intalnirile sa se faca pe teren neutru nu acasa. Daca are chef sa ma vada sa ma invite (eu as face la fel) nu sa dea buzna cand are fiecare chef.
Fetelor care nu puteti spune NU haideti sa ne "dresam" putin
M-am descarcat si eu...

si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)
Pozele noastre

Mergi la inceput