Inseminare artificiala

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Laura, la mine a fost nevoie de mai multe eco, inainte de inseminare. la ultima am facut 5.

Cu tot cu medicamente, cu eco si procedura in sine, m-a dus la 4 milioane.

Inseminarea e 2.500.000. Asta e pretul la Dr. Moisa la cabinet.
La spital e mai ieftin


anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Anca pt raspuns. Nu e un pret exagerat, daca are rezultat. Ma gandesc, insa, ca inseminarea nu garanteaza ca sarcina nu se va opri in evolutie, asa-i? Uffff, cate mai avem de tras, noi femeile!!!!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

LILIANA, n-am stiut ca si Moisa practica aceasta dubla procedura. Eu stiu, ca i-ma propus si n-a fost deloc incantata de idee.
Pupici, musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Laura, nici inseminarea, nici FIV-ul, nici calea naturala nu garanteaza acest lucru.
Doar Doamne-Doamne stie...

anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Fetele, referitor la preturi, pe noi ne costa cam 500 de mii de fiecare data cand mergeam la doctora la monitorizare (in medie de 3,4 ori pe luna), medicamentele (metformin, ova-mit, duphaston si menogon) ne-au costat cam 5 milioane pana acuma (desi am luat menogon sa imi pun si in cap, am dat 12 milioane pe el, sa am, sa nu cumva sa raman fara), inseminarea ne-a costat 3 milioane cu tot cu ce i-am dat lui Moisa si cam atat ... daca pot zice asa.


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxroxrox spune:

Va multumesc pentru sfaturi....ma gandesc sa fac inseminari la cabinete private. Cine ma poate ajuta cu un telefon de la cabinetul privat al Dr.Moisa.
A auzit cineva ceva despre clinica SABYC???
La Giulesti am facut inseminare cu Dr.Laura Dracea iar prepararea spermei mi-a facut-o Monica Dascalescu!
Nimeni nu a pomenit aceste nume....oare nu am facut alegerea cea mai buna???
Sunt disperata....nu stiu incotro sa ma indrept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

catalina, iti tinem pumnii!

poti sa-mi spui cum a fost cu recoltarea? unde se petrece?

si plata oficiala e cal 1,7 milioane uf! 170 lei noi?

ah! mie mi s-a spus astazi ca daca vreau insemniare fac pregnyl si inseminare in aceeasi zi, voi cum ati facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Dana,
Noi am mers la monitorizare la Parhon. Duminica dimineata, cand doctora a venit special pentru monitorizarea mea, mi-a dat pregnylul dar mi-a zis sa astept pana imi zice ea sa il fac. Atunci credea ca pe miercuri asa voi face inseminarea.
Luni dimineata am mers la monitorizare si cum doctora a zis ca incep sa ovulez singura si ca nu mai e nevoie de pregnyl nu l-am mai facut. Am fugit atunci dimineata la Giulesti si am facut inseminarea la Moisa.

Ne-a dus intr-o camera (daca ai fost la Giulesti vreodata si stii unde e cabinetul acela de sterilitate sa stii ca era pe acelasi hol inghesuit), ne-a lasat pe amandoi si ne-a dat cheia cand terminam de recoltat sa o chemam. Dupa ce am recoltat a mai durat cam trei sferturi de ora si a facut inseminarea. Am stat doar vreo 5 minute pe masa ca era omor acolo, ca de obicei.
Pretul a fost 1 milion jumate la spital si unul la ea.

Sper ca iti sunt de ajutor aceste amanunte.
Te pup,

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

pe bune daca inteleg unde e camera asta! ca am intrat in atatea la giulesti....e acolo unde se iau probele pt spermograma? ca alaturi este sala pt fiv si e tare dragut acolo sau undeva mai sus unde e o anticamera cu un acvariu?
ma rog, bine ca e o camera mai ferita!

tot nu inteleg cum este cu pregnylul si asta ma dispera!

multumesc catalina si felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Mai dana, la care Giulesti ai fost tu de era frumos? acolo unde este anticamera cu acvariu (ala cu broastele testoase care nu mai sunt, da?) este cabinetul de sterilitate. Acolo iti face inseminarea. E, inainte sa intri in anticamera aia, e un hol inghesuit in stanga cu niste dulapuri, in capatul holului, pe stanga e o mica camaruta. E cam jeg dar macar nu e WC.

Pregnylul, din cate am inteles si eu ca nu sunt experta, se face ca foliculii, ajunsi la o "maretie" considerabila sa plece si sa isi faca treaba, sa se declanseze ovulatia. Cum la mine nu era cazul pentru ca doctora a intuit ca se declanseaza singura nu l-am mai facut.
Oricum, toate aceste tratamente trebuie facute numai sub stricta supraveghere a medicului.

Hai mai intreaba-ma daca ai mai multe nelamuriri
Te pup

Catalina

Mergi la inceput