Inseminare artificiala

Inseminare artificiala | Autor: roxroxrox

Link direct la acest mesaj

Spuneti-mi daca a ramas cineva insarcinata prin IAS efectuat la Giulesti si din cate incercari....m-ar ajuta orice amanunte pentru a ma ambitiona sa continui si eu seria incercarilor de a ramane insarcinata prin aceasta metoda.
Va multumesc anticipat!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musete spune:

of, draga ROxROXROX! Ce subiect delikat! da, evident ca s-au inregistrat si succese la capitolul inseminari. Eu, am cinci la aktiv, toate un fiasco. Insa, cred din tot sufletul in aceasta varinata, mai ales ca dr. mi-a spus ca inseminarea este unica mea sansa de a avea ..
Marina este una dintre norocoasele acestei lumi. Din cate imi amintesc, reusita ei a venit abia dupa a treia incercare, iar akum se bucura de 2 copilasi. Cel de-al doilea conceput in mod natural.
Sanse sunt, nu dispera! Eu, tocmai pregatesc de o noua incercare. Daka doresti detalii, te astept oricand cu intrebari.
Pupici, musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Alte informatii despre inseminare mai gasesti www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50603" target="_blank">aici, la capitolul Inseminare artificiala


36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaipopescu spune:

Draga roxroxrox , eu am facut trei inseminari consecutive la Giulesti insa cu doi dr.renumiti diferiti dar din pacate nu s-a prins nimic si nu vreau sa te descurajez dar eu cel putin am fost f.dezamagita de procedura de acolo , ce-ti recomand insa este sa incerci la cab.particulare poate acolo isi dau interesul mai mult decat la spital. Urmatoarele doua inseminari le-am facut in orasul meu ,si de la prima inseminare stiam sigur ca o sa reusesc vazand diferenta intre procedura de la Giulesti si cea de aici, nu a fost din prima incercare dar la a doua s-a prins insa sarcina s-a oprit din evolutie la 7 saptamani.Acum incercam natural 2-3 luni pana la toamna si daca nu reusim o sa incepem din nou inseminarile din septembrie.
Ce-ti recomand este sa ai mare incredere in dr. care iti va face inseminarea si sa fii sigura ca este cel mai bun, conteaza f.mult sa-si dea tot interesul.

Dumnezeu sa ne ajute pe toate , Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Si pe mine ma intereseaza sa dezvoltati subiectul.

Referitor la cate incercari este relativ, pe unde am mai citit am vazut ca statistic nu prea iese din prima, de multe ori este ca un fel de "test", mai degraba din a doua sau a doua incercare; acum se pare ca depinde si ce fel de medicamente de stimulare se folosesc, pilule sau injectabile (R.E. al meu este de opinie ca injectabilele au mai mare rata de succes).

Stiu ca experienta mea nu are legatura cu Giulestiul dar sa zic totusi poate e de folos cuiva: Cazul meu, cu probleme la partea masculina, RE a considerat stimulare cu injectabile desi ovulez normal tot pentru cresterea sanselor. Mi-am facut singura injectii cu 50 IU Follistim pentru stimularea foliculilor zilele 3-6, n-am raspuns mai deloc si mi-au marit doza la 100 UI zilele 7-11, monitorizare cu ultrasound si cu masurarea temperaturii (asta am vrut eu ca doctorul a zis ca la inseminari temperatura se schimba si devine irelevanta), am avut pe partea stanga 6 foliculi cu unul mai baban si in ziua 12 injectie cu Ovidrel pentru declansarea ovulatiei. Inseminarea a fost in ziua 13 dupa ovulatie la vreo 15 ore. 7 zile mai tarziu mi-am facut a doua injectie cu Ovidrel. Din ziua 31 folosesc o crema progesteron vaginal, Crinone.

Inseminarea a prins dar cumva se pare ca s-a oprit...cred. La 18dpo (ziua 30) am avut beta 149 si la 25dpo (ziua 34) am avut beta 257 si mi s-a spus ca din cauza timpului foarte mare de dublare a hcg (cam 120 de ore - am inteles ca asta conteaza nu cifra in sine a hormonului timpul trebuie sa fie cat mai mic) nu este o sarcina buna.

Maine mai fac o data testul beta si in functie de asta sa vad ce optiuni am, sanse nu cred ca sunt, astept sa vina rusii ma duc sa continui cu linsul ranilor:(

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Fetelor,
Nu vreau sa critic pe nimeni, dar eu am facut inseminare la Giulesti; nu s-a prins de prima data, mai mult am facut si extrauterina din cauza lor. Si a trebuit sa astept 2 ani pana la urmatoarele investigatii.
Am renuntat le ei si m-am dus la o clinica particulara unde am facut fetilizare in vitro (ca sa nu mai pierd timpul) si... acum am o fetita de 9 luni.
Eu recomand clinicile particulare pentru ca "se misca mai repede". Si preturile sunt cam aceleasi!!

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Eu am 3. Nereusite.

Daca ar fi sa-ti dau un sfat acela ar fi sa nu faci inseminarea la Giulesti. Conteaza mult prelucrarea spermei si am mari indoieli in legatura cu asta.

Dr Matei face prelucrarea ca la carte si coopereaza cu Dr. Mihalache.
Daca ar fi sa mai fac vreuna...in nici un caz nu as mai face cu vreun dr. de la Giulesti.

Bafta multa!

As mai aminti-o pe Ana-Maria care a ramas din prima, fara stimulare, dupa ani de tratament. Tzine de sansa si de vointza lui Doamne-Doamne.
Nu o sa auzi prea multe reusite, dar trebuie sa gandesti pozitiv: tu poti fi una dintre ele.

OanaB, chiar ma intrebam in ce stadiu mai esti!
Tine-ne la curent cu evolutia lucrurilor. Eu iti tin pumnii stransi, stransi!

anca...poate intr-o zi
http://community.webshots.com/user/ancawish

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia13 spune:

Si eu, urmeaza sa fac inseminare la Giulesti marti 5 iulie.Este prima pe care o fac.Dar, se pare ca, din cate am citit aici la voi nu prea am nici o sansa. Stiti cumva cat costa toata procedura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chi spune:

Adica nici cu M.?
Intrebarea este pt Anca Wish.

Eu nu am facut nici una, dar as vrea luna asta sa incerc.In ce constau, mai exact, diferentele in prelucrarea spermei? Adica la ce se da rasol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Eu sunt la prima inseminare, la Cantacuzino. Dupa cat se pare, nereusita, pe ovulatia mea. De luna viitoare fac stimulare cu puregon, cica ar fi mai multe sanse, ca sunt mai multi foliculi babani, nu stiu exact. As vrea sa aflu mai multe detalii pentru reusita de la fetele care au mai trecut, din nefericire, prin asa ceva. De ex., nu mi-e clar cat tb. sa stau intinsa dupa, ca sa nu se scurga lichidul ? sau cum sa fac sa nu se scurga? sau la cine e mai bine cu prelucrarea spermei, sunt chiar asa de inconstienti sa ne ia banii, sa ne facem iluzii si ei sa isi bata joc de o manopera atat de importanta pentru noi ???????
Oricum, va doresc bafta la toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Va multumesc pentru incurajari, azi dimineata am fost am mai dat o tura de sange, peste cateva ore ma suna cu raspunsul.

Aysha, dupa inseminare mi-au spus sa stau intinsa fo' 20 de minute si atat. Cand m-am ridicat era o mica patuta pe pat da' am inteles ca nu e problema. N-au pomenit de repaus la pat in ziua aia sau alte chestii. Mi-au zis sa mai fac o data ca ajutor, am prestat mai pe seara.

Oana_B

Mergi la inceput