Sa-i redam VIATA si SPERANTA DIANEI-MARIA !!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

maria2mami, ma impresionezi! Dupa cate faci pt. Mihaita, de unde mai ai atata putere ??? Sa iti dea Dumnezeu sanatate si fericire alaturi de puiul tau!

Sorana, felicitari pt. ceea ce faci! Nu stiu...esti casatorita sau o vei creste singura pe Diana? Dar, oricum ar fi, este extraordinar ce faci pentru micutza!

Spuneti-mi si mie ce vitamine are nevoie Diana, ce dimensiuni are (inaltime, talie, lungime pantaloni etc) si unde as putea trimite un colet (eu nu stau in Bucuresti).


Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Am incercat sa sun la numarul de telefon din primul mesaj dar imi spune ca numarul nu este alocat.

Mi se face pielea de gaina cand ma gandesc ca un copil de 2 ani are 7 kilograme si inca nu poate sa mearga.

As vrea sa ne asiguram cumva ca Diana a intrat in schema de vaccinari obligatorii, a dus-o cineva la dispensar cand era mica? Nu se intelege de cat timp este la Sorana si de aia intreb. Are si ea o fisa la un pediatru? Daca nu, trebuie sa facem ceva in acest sens.

Vreau sa ajut si eu cu ceva, lapte, pampersi, vreo reteta de la pediatru, spuneti pe forum ce mai trebuie si daca e ceva de cumparat ma ofer si eu sa contribui.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Sorana, felicitari pentru gestul care lai facut si pentru curajul care il ai,FELICITARIIIIIIIII
Si bine ai venit in clubul mamicilor,caci de acum si tu esti mamica.Bravo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Chiar, medicamente de la medicul pediatru pot sa iau si eu!
Asa ca daca e nevoie de cava, spune-ti.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

ma simt deja mult mai bine !
Sorana, nu iti va parea rau niciodata ca ai decis sa o pastrezi pe micuta Diana. Dumnezeu si chair fetita te vor rasplati pentru fapta ta !
Pentru Dumnezeu, sa nu te gandesti niciodata sa o mai trimiti in locul acela. Daca pana la urma, din diverse motive, nu vei putea sa o mai ti gaseste un centru de copii curat si decent pentru ca ( desi nu e cea mai buna solutie ) ii va fi mai bine decat in mizeria ordinara din care ai scos-o !
Deci, treaba e batuta in cuie: ne vedem duminica, ora 17.00, in Herastrau in fata pavilionului H ( Mihaela, o sa te deranjez sa-mi spui mai exact unde este )

Mihaela, iti multumim pentru faptele tale minunate ! Esti o mama minunata si un om extraordinar !! Imi cer scuze, ieri am ramas fara baterie si goneam prin Bucuresti sa ajung sa ma intalnesc cu Loreema ! M-am intalnit cu ea si am intrat in posesia laptelui Bebelac. ( Biata fata, a fost udata pana la piele de ploaia de ieri )
Multumesc Ramona !
Mihaela, si eu tot in zona Stadionului Lia Manoliu stau ( mai exact Maior Coravu )

Sorana, spune-ne despre Diana... cum se simte ea acum ? a invatat si ea putin sa zambeasca ? Incepe si ea sa-si revina ? Mananca ? Fetelor, aseara ii taiam unghiutele Alexiei si in timpul asta ma gandeam: oare Dianei i-a taiat cineva unghiutele cand era mica ?? Mi se zburleste pielea pe mine.

Mihaela, sa inteleg ca Sorana a reusit sa se angajeze la Sellgros ?? Cine v-a sta cu copilul ?

Trebuie neaparat sa fie luat in evidenta de un medic pediatru si un medic de familie ca sa poata beneficia de medicamente si vaccinari gratuite.. Trebuie sa-i facem schema de vaccinuri pentru ca, banuiesc, ca nu i s-au facut asa ceva.

Asteptam in continuare ceva poze cu micuta Diana.

FETELOR, VA ASTEPTAM DUMINICA IN HERASTRAU ORA 17.00, IN FATA PAVILIONULUI H !
Pupici multi

Cristina si Alexia ( 31 Octombrie 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

...si ca sa raspund celor care au scris la cel de-al doilea subiect dedicat Dianei:

aiuras, asa cum probabil ai citit aici, mama copilei a fost decazuta din drepturi ! Era normal...deci, fetita nu se va mai intoarce niciodata in mizeria aceea. daca Sorana nu mai poate sa o tina va fi trimisa in plasament in alta parte de catre Directia de Protectie a Copilului ! Mihaela si Sorana, am dreptate ?

aissa, tu ai facut un gest minunat. ai dat unui copil orfan sansa sa duca o viata ( poate ) mai mult decat normala ! Spre deosebire de Alexandra, Diana are acum probleme mari si chiar si un ajutor pe termen scurt este FOARTE BINE VENIT pentru ea. Speram cu totii ca Sorana, intr-adevar, sa fata toate demersurile necesare pentru a o pastra pe Diana, intrucat sunt convinsa ca, deja, intre ele s-a creat o legatura speciala si sunt convinsa ca Diana deja o iubeste pe tanti care se poarta asa frumos cu ea ! Aissa, acestui copil i s-a ivit o sansa...este un nou inceput atat pentru Diana cat si pentru Sorana ! Au nevoie de putin ajutor pana lucrurile vor putea sa intre pe un fagas normal.

pashosha, iti multumim pentru gandurile tale..intr-adevar sunt 2 fetite ( cealalta are 14 ani, Dumnezeu stie in ce stare e si fetita aceea ), dar, trebuie sa intelegem cu totii ca a avea 7 kg, a nu putea sa mearga, sa vorbeasca ..toate acestea la 2 ani, este foarte grav si daca totusi nu se va gasi nimeni sa-le infieze pe ambele fetite, asta ce inseamna: ca o lasam pe Diana in voia sortii ?
Diana are o SANSA ! Cum spunea Oana, nu avem nici-un drept sa judecam sau sa ne opunem ca ea sa fie adoptata.

Un lucru este foarte clar: indifirent de ce se va intampla Diana nu trebuie sa se mai intoarca in casa in care traia ! Asa cum am mai spus-o, va ramane cel putin in grija statului. Nu e minunat, dar de aici ar putea ca la un moment dat sa aiba o sansa sa ajunga intr-o familie normala !

Oricum, va multumim tuturor pentru cuvintele si gandurile voastre eu, insa, nu ma pot consola cu gandul ca, daca, nu pot face nimic pe termen lung, nu e cazul sa fac nimik niciodata !

Pupici si week-end placut !
Cristina si Alexia ( 31 Octombrie 2004 )
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ro_cricri/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Cristina(Moss)- stii care e faza cea mai dura?
Plimbam laptele prin tot Bucurestiul cand Sorana sta la 3 statii de mine, dar asta este , cand ne-am intalnit noi nu era postata adresa ei aici.
De acum ma duc direct la ea !


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Loreema, da , chiar asa..faza e de tot rasul !
Am crezut ca fac 2 fapte bune: iau laptele pentru Diana si te scutesc pe tine de niste drumuri !
Ma bucur tare mult ca esti aproape de Sorana, poate ne si vedem cu toatele, poate va vedeti si voi sa o imbarbatam pe proaspata mamica...

mai fetelor, dar e micuta rau Diana daca are doar 65 cm ????
fii-mea la 8 luni are 72 cm si mi se pare mititica..
pai, inseamna, ca pot sa-i mai gasesc hainute si printre hainutele lui fii-mea.

Mihaela, tu ai vazut-o pe Diana ??

Fetelor, o sa radeti de mine, dar imi doresc tare mult sa o strang in brate pe fetita si sa-mi cer eu scuze pentru viata nefericita pe care a dus-o pana acum..

Cistina si Alexia ( 31 Octombrie 2004 )
Un gand bun si un zambet pentru Diana Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreema24 spune:

Chiar are 65 cm si 7 kg? Saracuta. In cazul asta hainute avem cu duiumu! Spuneti-mi daca e asa ca sa stiu ca sa strang de la mine. Si o sa ma duc marti sau cel tarziu miercuri sai duc ceva hainute de vara.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50485" target="_blank">Povestea Loreemei Site Loreema
Ramona & Loreema (6 sept 2004)
Ce tie nu-ti place , altuia nu-i face !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:



Va pup,
Nu pot decat sa ma bucur cand vad atatea suflete calde, eu stiu ce inseamna sa vezi un copil fara nici un viitor caci am adoptat doi...sper din suflet ca acest copil sa aiba o sansa in viitor..
Nu stiu daca pot ajunge duminica la 5 in fata pav H, dar cu siguranta Moss, ne vom auzi cumva...este bine sa se faca totul organizat caci daca sunt exagerat de multe oferte, poate mai ajutam inca un sufletel neajutorat.Va felicit din suflet si pentru orice este nevoie , nu ezitati sa ma contactati..imi mentin oferta de a i plati laptele un an, sau calciu, sau ce vreti voi, sau poate un pediatru excelent..
spuneti-mi ce pot sa fac
va pup
pashosha mami lui Luca si Maia

Mergi la inceput